Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Barek w kuchni czy w salonie?

Barek w kuchni czy w salonie?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Barek to idealne miejsce na alkohol i ciekawe rozwiązanie dla każdego domowego amatora sztuki barmańskiej oraz osób, które oprócz kolorowych trunków bardzo lubią dom pełen gości. Dlatego warto postawić go tam, gdzie odbywają się przyjęcia: w kuchni lub w salonie.

Zalety barku w kuchni

Dla tych, którzy uwielbiają integrować się z rodziną i znajomymi, umiejscowienie barku w kuchni będzie oczywistym rozwiązaniem. Barek może wystąpić tu w roli tzw. półwyspu kuchennego, z jednej strony przylegającego do ściany. Barek w formie półwyspu umożliwia uzyskanie dodatkowego miejsca na blat roboczy lub zamontowanie płyty, piekarnika czy zlewu. Pamiętaj, żeby jego wysokość wynosiła wtedy od 90 do 110 cm od podłogi. W pierwszym przypadku będzie stanowił wspólną płaszczyznę z blatem kuchennym, a w drugim będzie nieco wyższy od zabudowy szafkowej.

Barek w kuchni otwartej na salon to prawdziwe centrum dowodzenia – od strony pokoju dziennego ustaw kilka hokerów, które pozwolą Ci z łatwością komunikować się z resztą domowników. Jeśli pracujesz przy komputerze, zyskasz tym samym kolejne miejsce na mini-biuro. Barek w formie półwyspu ma jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę: dzięki podwyższonej krawędzi, pomoże Ci ukryć kuchenny nieporządek. Możesz zintegrować go również z kuchenną wyspą. Co prawda takie rozwiązanie będzie wymagało dużo więcej miejsca, ale wzmocni wrażenie przestronności.

Możesz potraktować go też jako część kuchni, która zastąpi stół. Barek w kuchni zamiast stołu przyda się zarówno podczas szybkiej kawy, śniadania, jak i serwowania przystawek lub drinków. Dodatkowy blat o szerokości 90-120 cm nie musi opierać się już na dolnych szafkach, przez co cała kuchnia zyska niezwykłą lekkość – wykorzystaj bok z płyty meblowej lub metalową nóżkę. To świetny patent dla nieustawnych pomieszczeń, których nie wolno zagracać. Jedynym minusem jest fakt, że kuchnia pozostaje cały czas na widoku.

Zastanawiasz się, jak dodać jej bardziej dekoracyjnego charakteru? Sprawdź: Ozdoby do kuchni – pomysły na dekoracje.

Barek w kuchni czy w salonie? - zdjęcie 1

Kolorowe trunki to nie tylko atrybut udanego przyjęcia. Równie mocno co w czasie wolnym, sprawdzą się podczas gotowania. Warto dodać nieco wina do marynowanego mięsa, sosów (jako bazę) lub po to, by wzbogacić smak i aromat dania. Jeśli umieścisz alkohol na półce do butelek, a pod spodem przyczepisz hak na kieliszki, będziesz mieć je zawsze pod ręką, niezależnie od tego, czy najczęściej sięgasz po duże i szerokie kieliszki do czerwonego wina, mniej pękate do białego czy smukłe szampanówki.

A co z mobilnym barkiem znanym z filmów, w których wystawne przyjęcia odbywają się w bogatych posiadłościach? Ruchomy wózek na alkohol to ciekawy, a przy tym kompaktowy pomysł na barek w domu. Latem łatwo wystawisz go na taras, a gdy nie będzie już potrzebny – schowasz. Na dolnej półce umieść butelki z alkoholem, a na górze wszystkie potrzebne, barmańskie akcesoria, np. serwetki, wiaderko z lodem czy szklanki. Mobilny mebel sprawdzi się też w roli pomocniczego stolika.

Zalety barku w salonie

Barek w salonie to dla wielu synonim luksusu. Miejsce zaprojektowane w taki sposób, by w komfortowy sposób przechowywać alkohole, bywa też efektowne, a przez to pełni funkcję dekoracyjną. To wrażenie potęgują szklane, wąskie, często stopniowane półeczki zawieszone na tle lustrzanej ściany. Taki barek nadaje pomieszczeniu charakteru i eleganckiego klimatu szczególnie wtedy, gdy dobierzemy odpowiednie oświetlenie: taśmy LED mocowane pod kontuarem lub przy samej podłodze, które zachwycą gości kolorowym światłem. W odpowiedniej ekspozycji butelek pomogą też halogeny na suficie lub nad samymi półkami.

Więcej inspiracji i ciekawych rozwiązań na udekorowanie salonu znajdziesz w artykule Kuchnia z salonem - aranżacje aneksu.

Barek w kuchni czy w salonie? - zdjęcie 2

Jednym z powodów, dla których barek powinien znaleźć się w salonie są warunki panujące w kuchni. Ze względu na ciągłe gotowanie mamy tam do czynienia ze zmiennymi temperaturami, które – podobnie jak bezpośrednio padające na butelki promienie słoneczne – mogą zaszkodzić alkoholom. Idealna temperatura do ich przechowywania jest zazwyczaj niższa niż temperatura pokojowa. Jedynie likiery i czerwone wino dobrze czują się nawet w 18 °C. Dlatego też dobrym rozwiązaniem będzie barek zabudowany, np. w formie mini-barku lub szafki, w którym pomieścimy lodówkę, chłodziarkę na napoje, potrzebne szkło i inne dekoracje. Możesz wykonać go na zamówienie u stolarza lub poszukać na targu staroci. Kieruj się nie tylko wyglądem, ale i funkcjonalnością – o innych zasadach dekorowania salonu przeczytasz w artykule Dekoracje do salonu - pomysły na ozdoby.

Barek w salonie wymyka się często sprawdzonym definicjom. Postaw na jego nieoczywistą lokalizację, np. pod schodami. Od wielu lat z mody nie wychodzą także gotowe, dostępne w sprzedaży barki w nietypowym kształcie beczki lub globusa. Ten ostatni, jak żaden inny, wpasuje się w aranżację salonu w stylu kolonialnym. Ogromna, elegancka kula z zaznaczonymi kontynentami pomieści w sobie przynajmniej kilka butelek wytrawnych trunków.

Przeczytaj także: Styl kolonialny: jak dobrać egzotyczne meble?

Wybór nowoczesnego barku do mieszkania

Barek powinien wpisywać się w ogólną stylistykę pomieszczenia i być dostosowany do jego wielkości. Solidne, toczone z drewna nogi i ciężka klapa nie będą pasować do nowoczesnego mieszkania. W tym przypadku sprawdzą się raczej podnóżki wykonane z metalu i inne materiały na wysoki połysk, czyli stal i szkło. Nowoczesny barek w kuchni doskonale uzupełni zawieszona nad nim designerska lampa, fantazyjnie powyginany stojak na wino i wieszak na kieliszki.

Barek w kuchni czy w salonie? - zdjęcie 3

Dla posiadaczy niewielkich mieszkań przewidziano inne rozwiązanie: mini barek do salonu, który można wykonać małym kosztem i niewielkim nakładem sił. Zorganizuj w kącie niewielki stolik, na którym poustawiasz kieliszki i ulubione alkohole. W ten sposób w ekonomiczny sposób wykorzystasz dostępną przestrzeń, a okazje do relaksu i przyjmowania gości pojawią się same. To przyjemna perspektywa, prawda?