Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Pomysły na schowki w domu

Pomysły na schowki w domu
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Myślisz, że masz za dużo rzeczy? Miejsca na bibeloty i rozmaite urządzenia nigdy za wiele! W tej roli świetnie sprawdzą się schowki w domu. Gdzie znaleźć odpowiednią przestrzeń i jak ją zaaranżować, aby w każdej chwili można było sięgnąć po najpotrzebniejsze rzeczy?

Jak wybrać miejsce na schowek?

Odpowiednia liczba schowków gwarantuje porządek w domu. Dzięki nim nie będziesz potykać się o odkurzacz, duże walizki czy narzędzia. Myśląc o schowku najlepiej wybrać miejsce, które nie rzuca się w oczy, ale przy okazji jest łatwo dostępne dla wszystkich. Jeśli mieszkasz w domu piętrowym, warto przeznaczyć na schowek miejsce pod schodami. Inne opcje to np. przestrzeń pod sufitem – szczególnie w małych, ale wysokich wnętrzach – oraz we wnękach. Pamiętajmy, że schowek idealny powinien spełniać trzy warunki: być pojemny, ukryty i właściwie ulokowany na planie domu lub mieszkania.

Czy schowek to konieczność?

Marzysz o domu, w którym panuje ład, a odkładanie rzeczy jest naprawdę łatwe? Sytuacja z ubraniami czy kosmetykami jest prosta – istnieją pomieszczenia, które automatycznie kojarzymy z tymi przedmiotami (garderoba, łazienka itd.), więc łatwiej zbudować nam poczucie, że wszystko jest na swoim miejscu. Równie łatwo porządkujemy rzeczy, które cieszą nas swoim wyglądem i także są przypisane do konkretnej przestrzeni. Mogą to być np. świece na dekoracyjnej tacy, ulubione kubki na otwartej półce czy kolekcja książek w przeszklonym regale.

A co z rzeczami, które są potrzebne i często ich używamy, m.in. mopy, miotły, sezonowe ubrania, rowery, akcesoria do naszego hobby, ale które nie powinny stać w widocznym miejscu? Wydzielenie przestrzeni na schowek to świetne rozwiązanie w sytuacji, w której chcemy mieć pod ręką przedmioty o wątpliwej estetyce, nieporęczne, generujące brud itp.

Przeczytaj: Planowanie przestrzeni do przechowywania niezależnie od metrażu

Brak przestrzeni na zrobienie schowka może skutkować tym, że czekają nas częste wycieczki do piwnicy lub na strych. Wtedy konieczne będzie też zagospodarowanie oddzielnej szafki czy półki na niezbędne rzeczy.

Schowek pod schodami

Jeśli mielibyśmy stworzyć ranking miejsc w domach jednorodzinnych, w których najchętniej organizujemy schowki, to pierwsze miejsce zdecydowanie należałby do przestrzeni pod schodami. Wewnętrznego schowka używamy najczęściej do składowania środków czystości, ubrań i butów na lato lub zimę, wiader, plecaków czy zabawek. Schowek pod schodami bywa też miejscem niewielkiej spiżarni.

Taka skrytka może też spokojnie pełnić funkcję schowka na wino pod schodami. Jeżeli chcesz, żeby przychodzące do domu osoby podziwiały Twoją kolekcję, zasuń ją jedynie ażurowymi drzwiami lub pozostaw otwarte półki na widoku. Również kolorowe grzbiety książek ustawione na dopasowanym do schodów regale staną się prawdziwą ozdobą przedpokoju czy części salonowej.

Schowek pod schodami sprawdzi się też jako kącik prania i suszenia – warunkiem jest jedynie działająca wentylacja oraz dostęp do instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Aby jeszcze wygodniej korzystać ze schowka pod schodami, zainstaluj w nim automatyczne oświetlenie, które uruchomi się tuż po tym, jak przekroczysz próg mini pomieszczenia gospodarczego.

Pomysły na schowki w domu - zdjęcie 1

Pawlacz, czyli schowek pod sufitem

Pawlacz najczęściej kojarzymy z mieszkaniami z okresu PRL-u, kiedy to mogliśmy natknąć się na niego w kuchniach lub w przedpokojach wykończonych staromodną boazerią. Teraz obserwujemy jednak prawdziwy renesans tego typu schowków. Pawlacze, czyli rzędy zamykanych szafek, wracają do łask jako świetne schowki w lokalach o małym metrażu. Co ważne, dzięki podwieszeniu ich pod sufitem, nie zajmują przestrzeni użytkowej na podłodze, za to wykorzystują miejsce nad wszystkimi meblami i ciągami komunikacyjnymi.

Nowoczesny pawlacz może zaistnieć w mieszkaniu na dwa sposoby:

  • samodzielny schowek np. nad drzwiami;

  • górna część zabudowy meblowej, nad dużą szafą pod spodem i słupkami po bokach.

W pawlaczu pod sufitem schowasz wszystkie szpargały – np. buty, ubrania, gry planszowe, zestaw kuchennych ściereczek itd. Nie musisz obawiać się tego, że taki rodzaj schowka zaburzy estetykę pomieszczenia. Wystarczy, że dopasujesz wygląd frontów szafek do reszty aranżacji. Delikatnie oświetlone, odbijające światło szafki optycznie powiększą przedpokój. A jeśli w Twoim wnętrzu dominuje biel, kolorowy pawlacz nad drzwiami będzie interesującym akcentem.

Pomysły na schowki w domu - zdjęcie 2

Wnęka w pokoju? Zrób tam schowek!

Niewielka, mało ustawna wnęka w pokoju to idealne miejsce na schowek. Przygotuj ją odpowiednio – zamontuj półki, rozstaw koszyki i pudełka do przechowywania. Dzięki temu stanie się użytecznym fragmentem domu czy mieszkania.

  • We wnęce w przedpokoju z powodzeniem schowasz przedmioty do dbania o czystość domu i ogrodu: miotłę, szuflę do odśnieżania, mopa, odkurzacz stojący lub stację do robota sprzątającego.

  • W łazience pomieścisz w niej kosz na brudną bieliznę i detergenty lub wspominaną już pralkę i suszarkę w słupku. Dzięki temu skupisz się na relaksie, zamiast na łazienkowym nieporządku.

  • W sypialni lub w salonie odpowiednie zagospodarowana wnęka może stać się Twoim miejscem pracy. Zainstaluj w niej krótki blat, dodaj kilka półek i dostaw krzesło lub wygodny fotel. Kiedy skończysz pracę, po prostu zasłonisz całą wnękę. Do tego celu wykorzystaj niewielki drążek z kawałkiem materiału, roletę lub parawan. Biurowy bałagan – komputer, artykuły piśmiennicze, papiery – zniknie w mgnieniu oka.

Już na etapie planowania układu mieszkania warto wydzielić miejsce na schowki w domu. Zapobiegniesz w ten sposób późniejszemu główkowaniu, gdzie pomieścić potrzebne przedmioty. Skup się na przestrzeni pod schodami, pod sufitem i we wnękach – schowasz tam rzadziej używane rzeczy, a przy tym unikniesz wrażenia chaosu. W końcu dom powinien być oazą spokoju, prawda?