Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Ekologiczna łazienka – jak ją urządzić?

Ekologiczna łazienka – jak ją urządzić?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Minimalistyczny styl życia, uwzględniający dbałość o naturę, przejawia się nie tylko w wyborze ekologicznych produktów spożywczych czy kosmetycznych, ale także w wyposażeniu mieszkania w energooszczędny i wodooszczędny sprzęt AGD. Zobacz, jak urządzić łazienkę w stylu eko!

Jak oszczędzać wodę w łazience?

O czym powinniśmy pamiętać podczas urządzania łazienki w stylu ekologicznym? Jednym z obowiązkowych elementów będzie zwrócenie uwagi na wprowadzanie dobrych nawyków. Mogą to być m.in. zamykanie dopływu wody, kiedy myjemy zęby lub namydlamy ciało, dokładne zakręcanie kranu i regularne sprawdzanie szczelności instalacji wodnej. Godnym rozważenia rozwiązaniem są też sanitariaty, dzięki którym zatroszczysz się o środowisko. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Sposoby na oszczędzanie wody

Już na etapie planowania łazienki warto myśleć o przyszłych oszczędnościach, które zgromadzimy dzięki mniejszemu zużyciu wody i prądu. Bycie ekologicznym w łazience nie jest trudne. Możliwości jest bardzo wiele – od zamontowania energooszczędnych żarówek LED, poprzez spłuczki o dwóch pojemnościach (mniejszej i większej), aż do urządzeń z eko blokadą i fotokomórką. Ciekawym patentem jest również montaż instalacji wykorzystującej tzw. szarą wodę, czyli wodę z umywalki czy wanny, która zostaje następnie oczyszczona i uzdatniona. Efekt? Szarą wodę wykorzystamy do podlewania kwiatów, czyszczenia auta, sprzątania lub zmywania naczyń.

Przeczytaj: Jak oszczędzać wodę w domu?

Twój pokój kąpielowy jest już gotowy? Nic nie stoi na przeszkodzie, by w urządzonej łazience zmienić kilka rzeczy, które ją unowocześnią i sprawią, że stanie się bardziej eko!

ekologiczna-łazienka-1.jpg
  • Perlator do baterii łazienkowej

Perlator to nakładka z sitkiem, montowana na bateriach łazienkowych i słuchawkach prysznicowych, której zadaniem jest napowietrzanie wody. Dzięki temu zwiększa się jej objętość, a zmniejsza zużycie. Co ważne, siła strumienia pozostaje bez zmian, więc przy okazji przyjemnej kąpieli gromadzisz oszczędności. Warto zainwestować też w baterię termostatyczną, która dzięki ciągłemu mieszaniu ciepłej i zimnej wody gwarantuje prysznic o komfortowej temperaturze, a my nie musimy ustawiać jej każdorazowo od nowa.

  • Słuchawka prysznicowa oszczędzająca wodę

Słuchawkę prysznicową można wyposażyć w ogranicznik przepływu wody. Montujemy go pomiędzy wężem a baterią lub słuchawką. Tym samym zwykły prysznic staje się prysznicem ekologicznym. Przydatnym gadżetem może być też prysznicowy wskaźnik zużycia wody LED. Kolorowa dioda sygnalizuje, ile czasu upłynęło od początku kąpieli. Do 4 minut będzie to światło zielone, od 4 do 8 niebieskie, od 8 do 12 czerwone, a po upływie tego czasu rytmiczne miganie poinformuje nas o tym, że powinniśmy już zakręcić kurek.

Przeczytaj: Jak zaaranżować łazienkę z prysznicem?

  • Nie tylko wodooszczędność – energooszczędny sprzęt AGD

Na ekologiczny styl składa się nie tylko oszczędność wody, ale także energii. Wybierając sprzęt AGD, zadbajmy o to, by posiadał klasę energetyczną A+++. O czym mówi to oznaczenie, które znajdziemy na etykiecie produktu? Klasa efektywności energetycznej to skala od A do G, gdzie urządzenia spod pierwszej litery alfabetu mogą pochwalić się wysoką oszczędnością. Dodatkowe, maksymalnie trzy plusy tylko podbijają efektywność sprzętu. W ten sposób zyskujemy funkcjonalne urządzenie, dzięki któremu w skali roku możemy zaoszczędzić zauważalną kwotę.

Pralki energooszczędne – jaki model wybrać?

ekologiczna-łazienka-2

Wyobraź sobie, że stajesz przed wyzwaniem, jakim jest zakup pralki. Wybrałeś już urządzenie o wysokiej klasie energetycznej. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Takim parametrem na pewno jest duża liczba programów prania, wykraczająca poza standardowy tryb „bawełna 60/40°C” i pozwalająca zróżnicować proces w zależności od rodzaju materiału. W ograniczaniu energii potrzebnej do prania pomagają ekologiczne pralki marki Bosch z linii Vario Perfect – przydatne do czyszczenia delikatnych ubrań, akcesoriów dla zwierząt, dywaników, pluszaków czy butów sportowych. Dzieje się tak za sprawą technologii Vario Perfect, która wykorzystuje ActiveOxygen, czyli aktywny tlen – pralka odświeża odzież bez użycia detergentów i wody.

Cicha pralka z funkcją suszarki

W trosce o spokój domowników marka Bosch stworzyła niezwykle ciche pralki. Najczęstszą przyczyną hałasów są wibracje i głośne silniki. W pralkach z serii 8 udało się zlikwidować oba te problemy. Jak to możliwe? Innowacyjny, bezszczotkowy i energooszczędny silnik EcoSilence Drive™ zamknięty w hermetycznej obudowie oraz przetłoczenia na bocznych ściankach pralki (AntiVibration Design) zapewniają cichą pracę urządzenia. Doskonałym uzupełnieniem takiego modelu pralki energooszczędnej będzie suszarka bębnowa do zabudowy w słupku. W ten sposób nie tylko mądrze zagospodarujesz przestrzeń, ale też zmniejszysz zużycie energii, co wpisuje się idealnie w koncepcję ekologicznej łazienki.

Łazienka w stylu eko – domowe środki czystości

Dobro planety wyjątkowo leży Ci na sercu? Proponujemy przygotowanie domowych środków piorących, które nie tylko efektywnie pozbędą się zabrudzeń i odświeżą tekstylia, ale i nie będą mieć negatywnego wpływu na środowisko. Do naturalnych środków do prania należą:

  • Orzechy piorące – ich łupiny zawierają saponiny, czyli substancje myjąco-odtłuszczająco-zmiękczające. W kontakcie z wodą orzechy piorące stają się rodzajem naturalnego mydła. Jeśli pierzemy w pralce, dodajemy do prania w temperaturze 30–90°C około 5-6 łupin, schowanych w woreczku z bawełny. Orzechy mogą pozostać w urządzeniu do końca cyklu. Jeżeli pierzemy ręcznie, wystarczy, że 3–4 łupiny wrzucimy w woreczku do miski z praniem. Ważne, by były wcześniej rozgrzane w gorącej wodzie przez kwadrans, a potem schłodzone.
  • Soda oczyszczona – poradzi sobie z uporczywymi tłustymi plamami. Do standardowej ilości proszku do prania wsypujemy pół torebki sody oczyszczonej i uruchamiamy pralkę.
ekologiczna-łazienka-3
  • Ocet – można wykorzystać go jako alternatywę dla sklepowego płynu do płukania. Do półlitrowego słoika octu dodajemy kilkanaście kropel ulubionego olejku eterycznego i… gotowe! Odpowiednią ilość mikstury odmierzamy za pomocą szklanki – do jednego prania wystarczy ⅓ jej pojemności.

Przeczytaj: Ekologiczne detergenty

Stworzenie ekologicznej łazienki nie tylko pozwala działać na korzyść naszej planety, ale i umożliwia zatrzymanie sporej sumy w portfelu. Energooszczędne oraz wodooszczędne rozwiązania są obecnie na wyciągnięcie ręki każdego właściciela mieszkania czy domu – wybierz odpowiednie dla siebie i urządź łazienkę w stylu eko.