Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Czy suszarka do ubrań niszczy ubrania?

Czy suszarka do ubrań niszczy ubrania?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Wokół suszarek bębnowych do ubrań krąży wiele mitów, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Taki sprzęt nie jest ani drogi, ani nie niszczy ubrań, nie wymaga też podłączenia do kanalizacji. Urządzenie dobrej jakości, właściwe korzystanie i podstawowa wiedza o suszeniu (którą znajdziesz w tym artykule) pozwoli Ci raz na zawsze pożegnać się z koniecznością wywieszania oraz zagracania mieszkania suszącym się praniem, bez ryzyka zniszczenia ulubionych ubrań.

Dowiedz się wszystkiego o suszarkach do ubrań Bosch!

Jak działa suszarka do prania?

Czy suszarka do ubrań niszczy ubrania? - zdjęcie 1

Suszarki do prania nie trzeba podpinać do kanalizacji - wystarczy dostęp do gniazdka z prądem. Urządzenia te posiadają pojemnik na skropliny, z którego manualnie wylewa się wodę. Woda, która trafia do pojemnika, jest niczym innym, jak wodą destylowaną - więc można jej ponownie użyć, np. do mycia podłogi, zapewniając efekt lśniącej powierzchni bez smug.

Nawet jeżeli nie masz miejsca w swojej łazience na ustawienie tego sprzętu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustawić suszarkę np. w szafie.

Zobacz video: Gdzie wcisnąć suszarkę do ubrań? 

Suszarki z pompą ciepła, pracują w niskich temperaturach, do 45 stopni. Suszenie w tak niskiej temperaturze skutecznie chroni ubrania przed zniszczeniem. Biorąc pod uwagę, że na większości metek znajdziemy informacje, że zalecana temperatura prania to 40 stopni, to suszenie nie staje się już tak ryzykowne. Suszarki Bosch posiadają też funkcję SmartDry, która za pomocą sensorów monitoruje poziom wilgotności suszonych ubrań i dobiera potrzebny czas pracy, aby nie doprowadzić do przesuszenia. Przesuszenie ubrań jest głównym powodem kurczenia się odzieży.

Suszarka do ubrań postrzegana jest jako ekskluzywny i drogi w zakupie oraz użytkowaniu sprzęt. Jednak suszarka kosztuje tyle samo, co dobrej klasy pralka. Zastosowanie pompy ciepła w suszarkach Bosch, umożliwiło również znaczne zmniejszenie poboru energii elektrycznej wykorzystywanej w procesie suszenia.

Suszarki Bosch posiadają wiele programów suszenia:

 • AntyAlergia,
 • Bawełna,
 • Koszule/Bluzki,
 • SmartDry,
 • Pierze/Puch,
 • Delikatne,
 • Ręczniki,
 • IronAssist,
 • Mix,
 • Super40,
 • Sport/Fitness,
 • Kołdry,
 • Syntetyki,
 • Wełna,
 • Wietrzenie zimne,
 • Ciepły Program czasowy.

Tak szeroki wybór pozwala idealnie dostosować parametry suszenia do naszych potrzeb i zawartości bębna.

Dowiedz się więcej o suszarce z pompą ciepła

Suszarka do ubrań Bosch - co ją wyróżnia spośród konkurencji?

Suszarki Bosch posiadają specjalne programy IronAssist, które wykorzystują parę do pielęgnacji wysuszonych tkanin. Dzięki zastosowaniu programu IronAssist można w znacznej mierze ograniczyć prasowanie lub nawet całkowicie je wyeliminować.

Możliwe jest też jeszcze delikatniejsze suszenie w suszarkach Bosch, dzięki SensitiveDrying, w którym ubrania suszone są ze wszystkich stron delikatnymi podmuchami ciepłego powietrza. To w połączeniu ze specjalną konstrukcją zabieraków i samego bębna gwarantuje bezpieczeństwo suszenia nawet bardzo wrażliwych na zagniecenia ubrań.

Suszarki marki Bosch wyposażone są również w automatyczną kontrolę suszenia AutoDry, która zapewnia oczekiwane efekty suszenia, czy specjalne programy do suszenia puchu i pierza.

Suszarka Bosch może być nie lada gratką dla fanów wygody i nowoczesnych technologii. Można ją bowiem połączyć z pralką, dzięki funkcji Home Connect - wówczas urządzenie samo wie, jaki program suszenia wybrać - na podstawie ostatniego programu pralki. 

Suszenie ubrań w suszarce Bosch to także oszczędność czasu - nie tylko dlatego, że eliminujemy żmudną czynność, jaką jest rozwieszanie prania. Czyste i suche ubrania można mieć już w niecałą godzinę, dzięki zastosowaniu programu Super40.

Specjalne programy do suszenia wełny i butów spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Aby obsługa i konserwacja sprzętu była jak najmniej pracochłonna, suszarki Bosch są wyposażone w SelfCleaning Condenser - to oznacza, że wymiennik ciepła sam się czyści i nie trzeba o tym pamiętać.

Poznaj wszystkie zalety suszarki Bosch

Czy suszarka niszczy ubrania?

Czy suszarka do ubrań niszczy ubrania? - zdjęcie 2

Statystyki mówią o tym, że niszczenie odzieży w 70% następuje w wyniku noszenia, 20% prania, a tylko 10% w wyniku suszenia. 

Suszarka nie niszczy ubrań, jeśli używamy jej zgodnie z przeznaczeniem: czytamy metki na ubraniach, korzystamy z odpowiedniego programu i regularnie ją czyścimy (zarówno filtr wyłapujący kłaczki, jak i filtr wymiany ciepła).

Co oznaczają symbole na metkach ubrań?

Ubrania suszone w suszarce mogą się niszczyć tylko pod jednym warunkiem - jeśli nie przestrzegasz wskazań producenta suszarki, jak i ubrań oraz suszenia ubrań nieprzeznaczonych do tego typu sprzętu.

Czego nie suszyć w suszarce bębnowej?

Nie bez znaczenia jest również jakość samych ubrań. Jeżeli są już zniszczone użytkowaniem lub po prostu materiał zastosowany do ich produkcji jest gorszej jakości - to takie ubrania są bardziej narażone na zniszczenie. 

Co można suszyć w suszarce na pranie Bosch

Czy suszarka do ubrań niszczy ubrania? - zdjęcie 3

Niepokojące dla osób, które zastanawiają się nad zakupem suszarki, mogą być oznaczenia na większości metek ubrań, które komunikują, że nie można ich suszyć w suszarce bębnowej. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że te oznaczenia nie uwzględniają nowych technologii stosowanych w suszarkach, np. suszarek z pompą ciepła, które w znaczny sposób pozwoliły obniżyć temperaturę suszenia.

Swoją przygodę z suszeniem ubrań zacznij od suszenia w najniższych temperaturach, z zastosowaniem funkcji zabezpieczających suszone ubrania, tj. SensitiveDrying System. Obserwuj, jak zachowują się Twoje ubrania po suszeniu - może się okazać, że większość garderoby będzie nadawała się do suszenia, nawet te tkaniny, które budzą najwięcej wątpliwości:

 • tkaniny delikatne typu jedwab i wełna - jeśli suszarka jest modelem z pompą ciepła, czyli suszy w niższej temperaturze. Niektóre modele pozwalają suszyć nawet tkaniny delikatne i bawełniane w jednym załadunku lub mają osobne dedykowane programy dla jedwabiu czy wełny. Pozwala to wysuszyć ulubiony sweter z kaszmiru czy alpaki bez obaw, że się skurczy lub sfilcuje

 • tkaniny syntetyczne - suszarki elektryczne podobnie jak pralki wyposażone są w programy dla takich tkanin. Wtedy możemy suszyć ubrania syntetyczne delikatnie lub intensywnie, w zależności od potrzeb

 • buty – ale tylko solidne i takie, które zgodnie z etykietą można prać w pralce i suszyć w suszarce; nie należy wkładać ich samych, warto dołożyć kilka ręczników lub skorzystać ze specjalnego kosza do suszenia obuwia

 • puchowe kurtki, kamizelki i pościel 

Jeszcze nie wiesz, jaką suszarkę wybrać? Poznaj nasz ranking suszarek dla rodziny