Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Nowoczesna kuchnia drewniana – pomysły na aranżacje

Nowoczesna kuchnia drewniana – pomysły na aranżacje
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Podczas remontu lub urządzania kuchni po raz pierwszy bardzo często wybieramy drewno. Ma ono ogromny potencjał aranżacyjny – pasuje do wielu materiałów, stylów urządzania wnętrz i kolorów, a przy tym ociepla wnętrza. Zobacz, jak efektownie może wyglądać nowoczesna kuchnia drewniana.

Meble kuchenne z drewnem – jak można zastąpić drogi materiał?

Do najpopularniejszych gatunków drewna, wykorzystywanych do produkcji mebli kuchennych należą: sosna, dąb i te o egzotycznym pochodzeniu. Różnią się one ceną. Najtańsze będą fronty sosnowe – od 2200 do 2400 zł/mb (metr bieżący). Nieco droższą opcją są meble wykonane z dębu – od 3400 do 3700 zł/mb. Ceny za wyposażenie kuchni z drewna egzotycznego zaczynają się od 4000 zł/mb. Kuchnia z naturalnym drewnem może więc pochłonąć sporo funduszy.

Tańszą alternatywą dla litego drewna są inne tworzywa, które pozwalają cieszyć się wyjątkowym rysunkiem słojów, a przy tym nie rujnują portfela.

  • Elegancką opcją będą fornirowane fronty w połysku (ok. 3000 zł/mb) i blaty (300cm x 65 cm – ok. 1000 zł). Czym jest fornir? To płyta MDF sprasowana z cienką warstwą oryginalnego drewna.
  • Bardziej budżetowym wyborem będą blat kuchenny i meble z laminatu – płyty wiórowej oklejonej warstwami papieru, naśladującymi fakturę drewna. Cena blatu laminowanego wynosi od 80 do 180 zł/m2, a meble z laminatu to koszt od 1500 do 1800 zł/mb.
  • Z kolei płytki drewnopodobne (gres drewnopodobny) mogą zagościć zarówno na podłodze, jak i ścianie – kupisz je już za kilkadziesiąt zł/m2.
  • Co daje nam szkło do kuchni? Imitacja drewna polega na połączeniu dwóch szyb i umieszczeniu między nimi folii z nadrukiem. Cena tego rozwiązania, idealnego do uzupełnienia przestrzeni nad blatem, to ok. 150 zł/m2.
  • A może tapeta do kuchni? Drewno w postaci odpornej na wilgoć tapety winylowej kosztuje ok. 90 zł za rolkę.

Jak zatem widzisz, możliwości jest całkiem sporo!

Zapoznaj się z tekstem: Aranżacje kuchni krok po kroku

3 inspiracje na kuchnie w drewnie

Nowoczesna kuchnia drewniana 1

Kuchnia z elementami drewna jest popularna w wielu różnych stylach. W każdym z nich drewno prezentuje się jednak nieco inaczej.

  • W kochającym naturę i optymistycznym stylu boho spotkasz się z jasnym drewnem lub takim, które przypomina konary wyciągnięte prosto z morza (draft wood). Pasują one m.in. do bambusa czy rattanu.
  • Forniry oraz drewno polakierowane na wysoki połysk to już domena klasycznych frontów, dodająca mieszkaniu elegancji.
  • Drewno postarzane – np. poprzez wędzenie – współgra ze stylem rustykalnym, tworzącym wnętrze a’la wiejska chata.

Przeczytaj: Jak wybrać wzory płytek do wnętrza?

  • W stylach angielskim i prowansalskim bielone drewno wprowadza romantyczny nastrój.
  • Wybielone oraz poddane procesowi szczotkowania drewno to jeden z wyznaczników stylu skandynawskiego.
  • Nie można zapomnieć o kuchni z elementami drewna w stylu industrialnym – tam dominuje postarzane tworzywo o wyraźnej strukturze.
  • Z kolei w stylach neo art deco i kolonialnym przeważają egzotyczne gatunki: palisander, wenge czy heban – koniecznie lakierowane!
  • Natomiast nowoczesne kuchnie w drewnie, które ociepla aranżację, szczególnie dobrze wyglądają połączone z trzema kolorami. Mowa tutaj o czerni, bieli i szarości.

Kuchnia czarna z drewnem

Marzy Ci się kuchnia nowoczesna? Kuchnia czarno–drewniana, dzięki wyraźnemu kontrastowi, spełnia to kryterium. Jest to także wyjątkowo eleganckie połączenie. Czerń bez jasnego drewna (dębu, jesionu itp.), ożywiającego wygląd pomieszczenia, mogłaby przytłaczać i je zaciemniać. W jakiej formie naturalne tworzywo – lub jego imitacja – pojawia się najczęściej w nowoczesnej kuchni? Pod postacią podłogi, zabudowy meblowej czy dodatków. Równie popularna jest drewniana kuchnia z czarnym blatem lub wręcz przeciwnie – czarne blaty zestawione z frontami z jasnego (rodzimego) drewna i bielą ścian. Na podłodze może zagościć wtedy posadzka w czarno–białą szachownicę, co nada wnętrzu pożądaną spójność.

Ciekawym zabiegiem będzie wzbogacenie kuchni z drewnianymi frontami i czarnymi sprzętami AGD (m.in. zmywarkami do zabudowy) o surową betonową podłogę. Czarne fronty w połysku będą odbijać światło, powiększając kuchnię, mogą być jednak trudniejsze w pielęgnacji. W kwestii dodatków, warto wprowadzić do drewniano–czarnej kuchni chromowaną armaturę oraz minimalistyczne oświetlenie. Nowoczesne wnętrza lubią plamy koloru, dlatego także współczesna kuchnia zaprezentuje się wyśmienicie z odrobiną intensywnej barwy. Możesz to zrobić, wybierając chlebak, dzbanek filtrujący wodę czy ekspres do kawy w kolorze ognistej czerwieni.

Kuchnia biało–drewniana

Nowoczesna kuchnia drewniana 2

Kuchnia, w której znajdują się zarówno drewniane, jak i białe elementy to świetne rozwiązanie dla wnętrz o dowolnym metrażu. Połączenie to cechuje się niezwykłą uniwersalnością, ponadczasowością oraz efektem świeżości. Wystarczy, że zdecydujesz się na białe lakierowane fronty – matowe lub w połysku. Zadbaj też o pasujący do minimalistycznego wyposażenia rodzaj uchwytów. Najlepsze będą frezowania umożliwiające łatwy chwyt lub system click–to–open. Intrygującą opcją będzie połączenie w ramach jednej zabudowy kuchennej frontów z jasnego drewna z białymi szafkami np. z płyty MDF. Dwukolorowa kompozycja wyznaczy kierunek dobierania dodatków – możesz swobodnie wyposażyć kuchnię w jasne i drewniane przedmioty. Polecanymi gatunkami są: buk, jesion i dąb.

Kuchnia biało–drewniana nie obędzie się bez płyty grzewczej, lodówki, czajnika czy zmywarki. Warto rozważyć zakup białych sprzętów, które subtelnie wtopią się w aranżację. Tak samo estetycznym rozwiązaniem będzie też wybór czarnego AGD. W jasnej kuchni z drewnianym blatem podłoga może być o ton ciemniejsza. A co z przestrzenią między górnymi szafkami a blatem? Można wypełnić je np. beżowym lacobelem, drobnymi białymi płytkami bądź mozaiką naśladującą strukturę drewna. Modnym rozwiązaniem jest wyposażenie biało–drewnianej kuchni w przydatne dodatki o strukturze marmuru. Imitująca szlachetne tworzywo deska do krojenia czy blok na noże – najlepiej ze złocistym użyleniem – dodadzą pomieszczeniu wykwintności. 

Szara kuchnia z drewnem

Ciepłe drewno i szare płaszczyzny brzmią jak idealny przepis na harmonijne wnętrze. Tak właśnie jest, ponieważ powyższe zestawienie odbiega nieco od popularnych połączeń drewno–czerń oraz drewno–biel. Szare fronty i drewniany blat mogą być podstawą do wykreowania spokojnego, lekkiego, a także modnego wnętrza, wyposażonego w lodówkę oraz pozostałe AGD w kolorze inox. Warto pomyśleć wtedy o pasującym grafitowym oświetleniu, deskach na podłodze i czarnych uchwytach, a ściany pomalować na biało.

Nowoczesne kuchnie z drewnem mogą zawierać różne „dawki” szarości: od samej popielatej ściany (w towarzystwie białych frontów i parkietu) do betonowego blatu (w duecie z szafkami w kolorze jesionu, dębu bądź orzecha). Zabudowa kuchenna może również łączyć dwa tworzywa np. szafki wiszące z drewna i stojące w kolorze głębokiej szarości.

Nowoczesne kuchnie z drewnem

Nowoczesna kuchnia drewniana 3

Współcześnie urządzone wnętrza potrafią zaskoczyć. To zasługa nietypowych zestawień kolorystycznych. Jednym z nich jest z pewnością kuchnia łącząca cegłę i drewno. Czerwona lub biała cegła może pojawić się na całej ścianie lub tylko na jej fragmencie np. nad kuchenką, jednak w tym przypadku konieczna będzie impregnacja porowatej powierzchni. W efekcie uzyskasz przytulną i nieszablonową przestrzeń.

Nieoczywistym zestawieniem w nowoczesnym klimacie jest także duet drewno–beton. Szare ściany i podłoga z betonu architektonicznego zostaną wyraźnie ocieplone przez drewniane blaty oraz szafki. Ostatnia propozycja wnętrzarska to dobrana para w postaci drewna i kamienia. Oba tworzywa mają naturalny charakter i wzajemnie się uzupełniają. Drewniana zabudowa kuchenna wizualnie rozgrzeje kamienny blat, a on sprawi, że będzie bardziej elegancka. I już, kuchnia w drewnie gotowa!