Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Kwiaty i rośliny cieniolubne w Twoim domu

Kwiaty i rośliny cieniolubne w Twoim domu
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Rośliny w mieszkaniu dodają życia wnętrzom, a także są ich ozdobą. W niejednym domu parapety, półki i kwietniki aż uginają się od różnych okazów. Kwiaty doniczkowe cieniolubne sprawdzą się idealnie w ciemnych kątach pomieszczeń lub w pokoju, gdzie wpada niewielka ilość światła.

Przedpokój, łazienka, kuchnia czy klatka schodowa są trudne do zagospodarowania. Z pomocą przychodzą rośliny lubiące cień, które często zachwycają swoim wyrazistym ciemnozielonym kolorem. Choć znajdą się również takie, które zakwitną.

Kwiaty doniczkowe cieniolubne – czy rośliny rzeczywiście nie potrzebują słońca?

Rośliny potrzebują promieni słonecznych do procesu fotosyntezy. Jednak każdy gatunek przejawia inne zapotrzebowanie na ilość światła. Kwiaty doniczkowe uprawiane w domu zwykle pochodzą z ciepłych krajów. Jedne z nich lubią kąpać się w słońcu, inne wolą rozproszone promienie. W porównaniu do ich naturalnego środowiska w domowych warunkach światła jest zazwyczaj zdecydowanie mniej, ale wiele gatunków ten stan toleruje. Dlatego kwiat, który nie potrzebuje słońca w dużej ilości, jest nazywany „cienioznośnym”.

Zobacz, co musisz wiedzieć o roślinach w swoim domu.

Jak kwiaty, które lubią cień, reagują na nadmiar słońca?

Wbrew powszechnym przekonaniom nie wszystkie rośliny czują się dobrze w pobliżu okna. Część kwiatów doniczkowych to kwiaty, które nie potrzebują dostępu do słońca w dużej ilości. Te, określane mianem cieniolubnych, w naturalnych warunkach porastają między innymi poszycie lasów tropikalnych czy wzgórza od strony północnej, czyli zacienione miejsca. Nadmierna ekspozycja na słońce sprawia, że ich liście zaczynają żółknąć lub pojawiają się na nich plamy, co prowadzi do więdnięcia i usychania. Nawet jeśli kwiat nie obumrze, to poparzony nie będzie ozdobą pomieszczenia.

Jeśli szybko zorientujesz się, że roślina źle znosi światło, możesz ją uratować. Zniszczone fragmenty należy stopniowo usuwać, zaczynając od tych najbardziej uszkodzonych. Gdy zaczną pojawiać się nowe odrosty, wtedy możesz pozbyć się reszty spalonych liści.

Sprawdź, jakie niewymagające rośliny wybrać do twoich wnętrz.

Jakie rośliny i kwiaty domowe nadają się do cienia?

Kwiaty i rośliny cieniolubne w Twoim domu

Gdy drzewa lub inny budynek za twoim oknem ograniczają światło słoneczne, mało wymagające rośliny wprowadzą życie wśród tych czterech ścian. Wybór nie jest szeroki, ale często kwiaty, które lubią cień są niezwykle okazałe, więc każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Jakie są najlepsze kwiaty do zacienionego pokoju? Poniżej znajdziesz kilka propozycji.

Sprawdź także, jakie rośliny, które lubią słońce, ozdobią jasne pomieszczenia w twoim domu.

Zamiokulkas zamiolistny

Zamiokulkas zamiolistny reprezentuje naprawdę mało wymagające rośliny. Nie lubi zbyt dużej ilości światła i nie przeszkadza mu niedobór wody. Z tego powodu bardzo często można go spotkać w biurach czy w domowych zakamarkach z dala od innych roślin. Rzadko bywa też atakowany przez choroby i szkodniki. Pochodzi z Afryki Środkowej i Południowej, gdzie zazwyczaj rośnie w cieniu większych krzewów na sawannach i u podnóża gór. W warunkach domowych kwiatostany są rzadkością, jednak ciemnozielone, grube i błyszczące listki są piękną ozdobą samą w sobie.

Wężownica — sansewieria gwinejska

Sansewieria gwinejska reprezentuje kwiaty lubiące półcień, ale adaptuje się do każdych warunków. Nie wymaga częstego podlewania. Należy do grupy sukulentów liściowych i podobnie jak Zamiokulkas zamiolistny pochodzi z Afryki. Wężownica to roślina charakteryzująca się grubymi kłączami i strzelistą rozetą ciemnozielonych, mięsistych i długich liści. Drobne żółte kwiatostany pojawiają się początkiem lata i wytwarzają słodkie krople. Występuje w wielu odmianach, które różnią się nakrapianiem. Pamiętaj, aby nie wlewać wody do środka rozety, gdyż spowoduje to jej gnicie.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to popularna roślina cieniolubna, która preferuje równomierną temperaturę i dużą wilgotność. W środowisku naturalnym występuje w lasach tropikalnych Ameryki Południowej i Oceanii. Należy ją regularnie podlewać i zraszać. Jej białe kwiaty pięknie prezentują się na tle ciemnozielonych, błyszczących liści. Atutem tej rośliny do cienia jest fakt, że oczyszcza powietrze w pomieszczeniu, dlatego też idealnie sprawdzi się w sypialni lub w pokoju dziecięcym.

Paproć

Paprocie to rośliny, które lubią cień. Jest to prastary gatunek, porastający poszycie lasów, dlatego bardzo dobrze czuje się przy oknach od strony północnej, ale też z dala od bezpośredniej ekspozycji na światło. Jej gęste, strzępiaste liście są klasyczną ozdobą dla każdego wnętrza. Wymaga regularnego podlewania i przycinania suchych gałązek. Nie lubi częstego przesadzania i przestawiania w nowe miejsca. Ponadto jest całkowicie bezpieczna dla dzieci i zwierząt.

Zobacz więcej roślin przyjaznych zwierzętom.

Bluszcz

Bluszcz reprezentuje rośliny lubiące cień w ogrodzie i w domu. Pnie drzew, słupy, północne ściany budynków, ale także wysokie kwietniki w ciemnym pokoju to dla niego idealne warunki. Nie potrzebuje częstego podlewania i jest łatwy w rozmnażaniu, dzięki czemu szybko można stworzyć „domowy las”. Istnieje wiele odmian, które różnią się zabarwieniem i kształtem liści. Pięknie prezentuje się zarówno w formie pnącej, jak i zwisającej.

Zobacz, jak urządzić domową oranżerię.

Fitonia

Fitonia to niska roślina, która naturalnie występuje w tropikalnych lasach deszczowych. Z tego powodu lubi wysoką wilgotność powietrza oraz stałą temperaturę. Swoją dekoracyjność zawdzięcza kolorom liści. Mają one jajowaty kształt i ciemnozieloną blaszkę o gęstym unerwieniu, które może być białe, różowe, czerwone, żółte, pomarańczowe lub jasnozielone. Tym samym powyżej opisane rośliny doniczkowe cieniolubne stanowią piękny akcent domowych wnętrz. Ciekawie prezentują się w szkle, dlatego nierzadko są elementem tak zwanych lasów w słoiku, które w ostatnich latach stały się bardzo popularne.

Monstera i storczyk są powszechnie znanymi roślinami, które często zdobią publiczne miejsca, ale też niejeden dom. Jednak natura ma znacznie więcej do zaoferowania i warto spojrzeć poza te gatunki. Opisane w tym artykule rośliny do zacienionych miejsc w domu są tego doskonałym przykładem.

Rośliny w mieszkaniu dodają życia wnętrzom, a także są ich ozdobą. W niejednym domu parapety, półki i kwietniki aż uginają się od różnych okazów. Kwiaty doniczkowe cieniolubne sprawdzą się idealnie w ciemnych kątach pomieszczeń lub w pokoju, gdzie wpada niewielka ilość światła.

Przedpokój, łazienka, kuchnia czy klatka schodowa są trudne do zagospodarowania. Z pomocą przychodzą rośliny lubiące cień, które często zachwycają swoim wyrazistym ciemnozielonym kolorem. Choć znajdą się również takie, które zakwitną.