Jakie płytki do łazienki wybrać?
Płytki łazienkowe są dziś dostępne w tysiącach kolorów, kształtów i deseni. Jakie kafelki wybrać i jak je ułożyć, żeby uzyskać zadowalający efekt? Poznaj sprawdzone pomysły i rozwiązania.
Płytki do małej łazienki
Do małych łazienek polecane są płytki w jasnych, stonowanych kolorach. Biała lub jasnoszara powierzchnia odbija światło, zamiast je pochłaniać, więc wnętrze wyda się większe, bardziej przestronne i lepiej doświetlone. Aby dodatkowo spotęgować ten efekt, wystarczy sięgnąć po kafelki o błyszczącym wykończeniu – pokryte połyskującym szkliwem lub polerowane. Jeśli obawiasz się, że biała łazienka może sprawiać wrażenie chłodnej i sterylnej, zestaw jasne kafle z płytkami drewnopodobnymi lub naturalnym drewnem. Wnętrze zyska na przytulności, ale zachowa nowoczesny charakter.
Równie ważny, co kolor, jest rozmiar płytek łazienkowych. Remontując małą łazienkę, warto sięgnąć po kafle o większym formacie, na przykład 60 × 60 cm, 75 × 75 cm lub 75 × 35 cm. Duże płytki pozwalają ograniczyć liczbę fug do minimum i uzyskać efekt gładkiej, jednolitej powierzchni bez wyraźnych podziałów. Dzięki temu wnętrze sprawia wrażenie większego, a utrzymanie ścian i podłogi w czystości wymaga mniej wysiłku.
Analogicznie im więcej linii i podziałów, tym mniejsza wydaje się łazienka. Jeśli marzysz o modnej mozaice, płytkach hiszpańskich lub wąskich płytkach cegiełkach, potraktuj kafelki jako dekoracyjny akcent i ozdób nimi tylko jedną ścianę, na przykład za umywalką. Z tych samych względów unikaj kontrastowych fug, które tworzą efekt szachownicy i optycznie pomniejszają wnętrze.
Więcej porad dotyczących łazienek w niewielkim rozmiarze znajdziesz w artykule: Jak urządzić małą łazienkę?
Płytki do dużej łazienki
Duża łazienka to idealna przestrzeń do eksperymentów – pozwala w pełni wyeksponować urodę płytek i uniknąć efektu przeładowania. Jeśli dysponujesz sporym metrażem, śmiało sięgnij po kontrastowe zestawienia (na przykład połączenie czarnych ścian z białą podłogą), odważne kolory i desenie, które lansują projektanci, lub efektowne okładziny z nadrukiem roślin.
Płytki łazienkowe, meble i pozostałe elementy wyposażenia muszą być utrzymane w odpowiedniej skali, tak aby nie zaginęły na tle wysokich ścian i imponującej posadzki. Dobrym wyborem będą płytki do łazienki wielkoformatowe, które mogą przyjmować ekstremalne rozmiary (największe egzemplarze mają aż 320 × 160 cm) Gładkie tafle ścian i monolityczna posadzka nadadzą wnętrzu luksusowy charakter i podkreślą wszystkie jego atuty. Największe wrażenie zrobią wielkoformatowe płytki imitujące marmur (lub inny kamień szlachetny), które wiernie odwzorowują kolor i teksturę naturalnego materiału.
Przy zakupie dużych płytek warto upewnić się, że wybrana partia jest rektyfikowana. Zabieg rektyfikacji polega na mechanicznym obcięciu lub zeszlifowaniu brzegów, tak aby nadać kafelkom identyczne wymiary i regularny kształt. Dzięki temu płytki wyglądają perfekcyjnie i mogą być układane z użyciem bardzo cienkiej fugi.
Pamiętaj, że ekskluzywne kolekcje płytek wymagają odpowiedniej oprawy. Koniecznie dobierz do nich nowoczesną armaturę, meble z dobrej jakości materiałów i estetyczne dodatki. Jeśli planujesz połączyć łazienkę z pralnią, możesz ukryć pralkę i suszarkę w eleganckiej zabudowie. Aby uniknąć nieprzyjemnego hałasu i ryzyka, że pralka będzie obijać się o ścianki zabudowy, wybierz urządzenie z technologią AntiVibration Design. Pralki Bosch spełniają ten wymóg dzięki zastosowaniu specjalnego amortyzatora i pomysłowo zaprojektowanej obudowie, która tłumi niepożądane odgłosy i wibracje.
Dowiedz się więcej: Pralka z suszarką w jednym słupku
Rodzaje płytek do łazienki
Płytki do łazienki różnią się technologią wykonania i parametrami. Najczęściej wybieraną grupę produktów stanowią płytki ceramiczne, czyli kafle z naturalnych materiałów, które – po wstępnej obróbce – zostają poddane procesowi prasowania i wypału w wysokiej temperaturze. Niektóre z nich mogą być stosowane wyłącznie na ścianach, inne sprawdzą się jako okładzina ścienna i wykończenie posadzki. Jakie rodzaje płytek ceramicznych zdadzą egzamin w łazience?
Glazura łazienkowa – cienkie kafelki pokryte szkliwem. Materiał jest lekki i dość kruchy, dlatego znajduje zastosowanie wyłącznie jako okładzina ścienna.
Gres – płytki o najlepszych parametrach wytrzymałościowych, które służą do wykańczania ścian i podłóg. W przeciwieństwie do glazury są twarde i nienasiąkliwe. W wilgotnej, narażonej na zabrudzenia łazience najlepiej poradzą sobie płytki gresowe szkliwione, pokryte ochronną warstwą szkliwa. Rozwiązaniem, którego należy unikać, jest gres polerowany – łatwo absorbuje plamy i ulega zarysowaniom, przez co wymaga troskliwej pielęgnacji. W kontakcie z wodą staje się śliski.
Terakota – płytki kamionkowe o różnych rodzajach wykończenia i rozmiarach. Chociaż nie są tak twarde i wytrzymałe jak gres, radzą sobie znakomicie jako pokrycie podłóg i ścian.
Modne kafle łazienkowe
Łazienki w naszych domach i mieszkaniach przeszły ostatnio prawdziwą rewolucję. Coraz bardziej przypominają eleganckie salony kąpielowe, w których potrzeba relaksu stawiana jest na równi z potrzebą higieny. Producenci płytek ceramicznych bacznie śledzą aranżacyjne trendy i prześcigają się w pomysłach na nowe wzory. Jakie kafelki łazienkowe cieszą się dzisiaj największą popularnością?
Płytki rustykalne o nierównych krawędziach i zróżnicowanej barwie, które naśladują ręcznie wytwarzane kafle (na przykład tradycyjne płytki marokańskie).
Płytki typu patchwork, m.in. modne od kilku sezonów płytki hiszpańskie i płytki azulejos. Stanowią idealne uzupełnienie łazienki w stylu boho.
Mozaika i małe płytki o nietypowym kształcie, m.in. plastra miodu, heksagonu, diamentów, trójkątów, rybiej łuski czy arabeski – doskonale sprawdzą się w łazience w stylu glamour.
Płytki cegiełki ułożone poziomo, pionowo lub w jodełkę. W dowolnym kolorze.
Płytki strukturalne, które dostarczają przyjemnych wrażeń wzrokowych i dotykowych. Dzięki zróżnicowanej fakturze wprowadzają do wnętrza efekt trójwymiarowości.
Płytki imitujące marmur – najlepiej w dużym formacie i z wyraźnie zaznaczonymi żyłkami.
Płytki drewnopodobne w formie podłużnych paneli, które naśladują kształt desek i naturalny rysunek drewna. Idealne do klasycznej łazienki lub łazienki w stylu retro.
Na koniec przypominamy, że wybór pięknych i praktycznych płytek to tylko połowa sukcesu. Aby utrzymać podłogę i ściany w nieskazitelnym stanie, należy użyć dobrej, odpornej na zabrudzenia fugi. Popularne fugi cementowe są łatwe do nałożenia i niedrogie, ale z czasem ciemnieją, pokrywają się brudem i tracą kolor. Jeśli chcesz uniknąć podobnych problemów, sięgnij po fugi epoksydowe, które są znacznie mocniejsze, nie absorbują plam i wilgoci, a w konsekwencji zachowują idealny wygląd na lata.
Wybór wzorów, kolorów, faktur i rozmiarów płytek jest ogromny. Ważne jest, by dopasować je do swojej łazienki – zarówno do jej stylu, jak i rozmiaru. Każda łazienka może wyglądać jak mały salon spa – wystarczy to tylko dobrze przemyśleć.