Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jaki odkurzacz do domu wybrać?

Jaki odkurzacz do domu wybrać?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Jakie cechy odkurzacza są ważne?
  2. Typy odkurzaczy
  3. Jakie funkcje mają nowoczesne odkurzacze?
  4. Co dodatkowo dokupić do odkurzacza?

Dokładne usuwanie kurzu, sierści, okruchów, a także skuteczne czyszczenie nie tylko podłóg, ale również mebli i trudno dostępnych miejsc – nowoczesne odkurzacze spełniają wszystkie te wymagania. Jednocześnie są one wyposażone w liczne technologie i dają tak wiele możliwości, że łatwo się w nich pogubić. Dlatego podpowiadamy, na jakie parametry i funkcje zwracać uwagę, by wybrać odkurzacz perfekcyjnie dopasowany do Twoich potrzeb.

Jakie cechy odkurzacza są ważne?

Jeśli szukasz dobrego odkurzacza, przyjrzyj się szczególnie dokładnie kilku istotnym parametrom i funkcjom. Podczas codziennego sprzątania najważniejsza jest skuteczność odkurzania. Jeśli chcesz, by sprzęt pracował wydajnie i bardzo dokładnie usuwał zanieczyszczenia, zwróć uwagę nie tyle na jego moc, co na funkcje, systemy i akcesoria (takie jak elektroszczotki czy ssawki), w które został wyposażony. Skuteczny odkurzacz cechuje się odpowiednią konstrukcją, maksymalizującą siłę ssania, oraz czujnikami (np. SmartSensor Control w urządzeniach marki Bosch), kontrolującymi przepływ powietrza.

Na co dzień liczy się także wygoda, więc lepiej wybrać nowoczesny odkurzacz o lekkiej konstrukcji, który pozwoli, bez dźwigania zbędnych kilogramów, na komfortowe odkurzanie nawet dużych powierzchni domu. Wokół mebli najlepiej manewruje się odkurzaczami pionowymi, zaprojektowanymi tak, by były poręczne i docierały do wszelkich zakamarków, w tym tych pod meblami czy w narożnikach. Jest to szczególnie ważne, gdy w domu są małe dzieci i w ciągu dnia konieczne jest szybkie sprzątanie, np. po posiłkach. Niektóre modele odkurzaczy pionowych 2 w 1 łączą w sobie wiele funkcji i dosłownie jednym ruchem można zamienić je w odkurzacze ręczne. Taką możliwość dają między innymi odkurzacze z linii Flexxo marki Bosch. Wystarczy założyć odpowiednią ssawkę, by np. doczyścić z okruchów krzesełko do karmienia. Warto też wspomnieć, że to właśnie odkurzacze pionowe są szczególnie wygodne w przechowywaniu, ponieważ bez trudu można je schować w szafie wnękowej czy też trzymać w garderobie. Swoją drogą – wyglądają tak nowoczesnie i estetycznie, że… wcale nie trzeba ich chować. Dzięki samostojącej konstrukcji nie trzeba też ich o nic opierać.

Jaki odkurzacz do domu wybrać? - zdjęcie 1

Istotna jest również kwestia zasilania, ponieważ przy dużej powierzchni, np. domu, lepiej zainwestować w lekki odkurzacz bezprzewodowy, dzięki czemu możesz sprzątać bez plączących się kabli i szukania gniazdek. Nowoczesne baterie litowo-jonowe to pewność wysokiej efektywności i szybkiego ładowania.

Sprawdź również zastosowany rodzaj filtrów. To ważny aspekt, zwłaszcza, jeśli w domu mieszkają dzieci i alergicy. Wszystkie sprzęty marki Bosch posiadają nowoczesne filtry, jednak poszczególne modele różnią się wyposażeniem, np. w dodatkową membranę, która zapewnia bardziej higieniczną pracę. Odkurzacze bezprzewodowe są także bardziej ekonomiczne i ekologiczne w eksploatacji, ponieważ filtrów nie trzeba wymieniać – są one zmywalne i możliwe do szybkiego czyszczenia.

Pamiętaj, że sprzątanie nie musi obecnie oznaczać także bólu głowy z powodu hałasu. Gdy szczególnie zależy Ci na cichej pracy urządzenia, sprawdź jego głośność.

Zanim kupisz nowy sprzęt, sprawdź warunki gwarancji – w przypadku renomowanych producentów wynosi ona 24 miesiące. Pamiętaj także o tym, że będziesz korzystać z odkurzacza regularnie i jego obsługa, a także montaż, nie powinny być skomplikowane.

Typy odkurzaczy

Kiedy już wiesz, które parametry warto porównać, zastanów się, jaki typ odkurzacza wybierzesz. Na rynku dostępne są różne modele, sprawdzające się do dużych powierzchni, małych mieszkań czy szybkiego odkurzania, np. w aucie. Podstawowe rozróżnienie dotyczy odkurzaczy workowych i bezworkowych. Jak sama nazwa wskazuje – pierwszy rodzaj urządzenia wymaga wykorzystania worków, w których gromadzone są zanieczyszczenia. Odkurzacze bezworkowe, inaczej cyklonowe, zasysają zabrudzenia, a siła odśrodkowa, generowana przez wir powietrza, wydmuchuje je do pojemnika. Są to także urządzenia wyposażone w system, który filtruje zanieczyszczenia, co oznacza znacznie bardziej higieniczną i ekologiczną eksploatację niż w przypadku użycia worków.

Dowiedz się więcej o:

- odkurzaczach workowych marki Bosch,

- odkurzaczach bezworkowych marki Bosch,

- odkurzaczach ręcznych marki Bosch.

Odrębną kategorię stanowią odkurzacze ręczne, które są bezprzewodowe i małe, a co za tym idzie – bardzo mobilne. Taki sprzęt możesz zabrać ze sobą wszędzie, gdzie potrzebujesz – przyda się w sytuacji, gdy sprzątasz w samochodzie czy trudno dostępnych miejscach (np. wysokie szafki). Pamiętaj, że jeśli chcesz często używać funkcji odkurzacza ręcznego, nie musisz inwestować w odrębne urządzenia. W takim wypadku najlepiej postawić na odkurzacz 2 w 1, który, po zamontowaniu odpowiedniej końcówki i ssawek, szybko zamieni się z pionowego w ręczny. Przykładem takiego sprzętu, jest odkurzacz bezprzewodowy z modułem ręcznym Flexxo, który w swojej obudowie kryje poręczną, teleskopową ssawkę. Szybko doczyścisz nią nawet sufit. Nie musisz wspinać się na krzesło i dźwigać ciężkiego odkurzacza – wystarczy, że użyjesz długiej rączki i specjalnej szczotki.

Innym rozwiązaniem jest nowoczesny odkurzacz Bosch Unlimited, który można szybko i bez trudu przebudować tak, by sprzątać nim od podłogi aż po sufit. Producenci nazywają tę funkcjonalność sprzątaniem 360°.

Jaki odkurzacz do domu wybrać? - zdjęcie 2

Wśród nowoczesnych sprzętów to właśnie odkurzacze pionowe cieszą się opinią najbardziej poręcznych i komfortowych w codziennym sprzątaniu. Tego rodzaju urządzenia wyróżniają się charakterystyczną budową – długą rączką i szczotką, dzięki czemu zajmują mało miejsca i umożliwiają sprzątanie w wygodnej pozycji. Co więcej, nowoczesne odkurzacze pionowe są zasilane akumulatorami, więc można przemieszczać się z nimi bez kabli wszędzie, gdzie potrzebujesz. Urządzenie to z lekkością sunie między meblami, a także pozwala na dokładne i wydajne odkurzanie różnych powierzchni – podłóg drewnianych, paneli, płytek, dywanów, wykładzin, a nawet szczelin, np. przy pomocy elektroszczotki, wyposażonej we własny napęd lub dołączonego zestawu ssawek.

Dowiedz się więcej o odkurzaczach pionowych

Co więcej, taki sprzęt jest ekonomiczny w eksploatacji, nie wymaga kupowania i wymiany worków oraz filtra. Przykładowo model odkurzacza Athlet został wyposażony w innowacyjny filtr, który można łatwo i higienicznie czyścić. Taki odkurzacz to także wybawienie w domu, w którym mieszkają alergicy, bo powietrze wydmuchiwane z urządzenia jest pozbawione roztoczy i pyłków.

Z kolei, gdy nie lubisz prac domowych, możesz postawić na odkurzacz autonomiczny, czyli robota, który zajmie się odkurzaniem za Ciebie. Jest to wygodne rozwiązanie, jednak wiąże się z dużą inwestycją. Jeszcze inne możliwości daje odkurzacz centralny, którego instalacja ukryta jest w ścianach domu. Tego typu sprzęt pozwala np. na wymiatanie okruchów z kuchni bezpośrednio do otworu zasysającego śmieci, znajdującego się w meblach kuchennych, a także odkurzanie przy pomocy rury, jakiej gniazdo umieszone jest się w ścianie. Taki odkurzacz to jednak duży wydatek, a jego montaż wymaga zaawansowanych prac remontowych.

Jakie funkcje mają nowoczesne odkurzacze?

Dobre odkurzacze posiadają szereg praktycznych funkcji, które zapewniają zaawansowane technologie i systemy. Sprzęty zostały zaprojektowane tak, by były wydajne, wygodne i przy tym ekonomiczne w użytkowaniu. W nowoczesnych odkurzaczach pionowych zoptymalizowano m.in.: silniki, filtry, elektroszczotki i ssawki. Przykładem zastosowania takich rozwiązań jest wspomniany model odkurzacza Athlet. Jest to bardzo precyzyjny sprzęt, który został wyposażony w system separacji kurzu HighPower Airflow System. Umożliwia on duży przepływ powietrza i niewielki opór aerodynamiczny, co w praktyce przekłada się na wydajność, czyli bardzo dokładne czyszczenie przy małym zużyciu energii.

Synonimem wygody jest obecnie bezprzewodowość i możliwość sprzątania, bez martwienia się o przerwy na ładowanie sprzętu. W odkurzaczach marki Bosch zastosowano technologię litowo-jonową, dzięki której akumulatory pracują długo (nawet do 75 min.) i wydajnie, a także szybko się ładują. Już po 3 godzinach, bateria ma 80% mocy, ale jeśli ładujesz ją dłużej, nie musisz obawiać się o przeładowanie, bo chroni ją elektroniczny system zabezpieczeń. Niektóre modele odkurzaczy, jak np. Bosch Unlimited, zostały wyposażone w wymienne akumulatory, co daje jeszcze więcej możliwości. Gdy jedna bateria wymaga ładowania – możesz skorzystać z drugiej. Model tego odkurzacza nie tylko zapewnia niemal nieustanną pracę, ale także dużą elastyczność, bo możesz „przebudować” go na ręczny. Co więcej, gdy używasz zielonych elekronarzędzi Bosch do domu i ogrodu, korzystasz z tego samego akumulatora i ładowarki w systemie Power for ALL.

Jaki odkurzacz do domu wybrać? - zdjęcie 3

W nowoczesnych odkurzaczach wyeliminowano także problem niehigienicznych worków czy filtrów, które trzeba regularnie wymieniać. Nowoczesny odkurzacz sam poinformuje o tym, kiedy filtr wymaga czyszczenia, co jest szczególnie ważne w domach, w których mieszkają alergicy. Czujniki SmartSensor Control przez cały czas pracy urządzenia monitorują przepływ powietrza w odkurzaczu i sygnałem świetlnym informują o konieczności wyczyszczenia zmywalnego filtra. Dzięki temu sprzęt zachowuje swoją wydajność i sprawność przez wiele lat. System Rotation Clean, zastosowany w niektórych modelach, pozwala na szybkie i higieniczne czyszczenie filtra – wystarczy skorzystać z pokrętła i wsypać kurz do pojemnika na śmieci. W przypadku odkurzaczy bezprzewodowych łatwiej także o utrzymanie w czystości akcesoriów do sprzątania. Przykładem może być System EasyClean, pozwalający na wyjęcie wałka z elektroszczotki i usunięcie z niego brudu. Nie trzeba także martwić się o częste opróżnianie pojemnika w odkurzaczu pionowym. Sprzęty marki Bosch zostały bowiem wyposażone w system RobustAir, który zapewnia mocny i stały przepływ powietrza nawet, gdy pojemnik jest zapełniony.

Co dodatkowo dokupić do odkurzacza?

Gdy kupujesz odkurzacz pionowy, zwróć także uwagę na akcesoria. Znajdujące się w zestawie ssawki pozwalają na dokładne czyszczenie np. tapicerki, ścian, szuflad czy umieszczonych wysoko powierzchni, a także sprawiają, że korzystanie z odkurzacza jest wygodniejsze. Przykładowo podczas codziennego sprzątania odkurzaczem Athlet marki Bosch, z pewnością przyda Ci się poręczny pasek, dzięki któremu zawiesisz sprzęt na ramieniu i przeniesiesz go wszędzie tam, gdzie potrzebujesz.

Z kolei ssawka do mebli tapicerowanych pozwoli Ci bardzo dobrze doczyścić szczeliny między poduszkami na kanapie i meble z obiciami. Duży komfort i dokładność sprzątania zapewni także elastyczny wąż z rączką – zamontuj na nim odpowiednią ssawkę, a z łatwością doczyścisz nie tylko trudno dostępne miejsca, ale nawet sufit.

Na dołączone do zestawu szczotki szczególną uwagę powinni zwrócić także właściciele zwierząt. Jak wiadomo, pupile w domu to nie tylko wiele radości, ale też dużo sprzątania. Nie musisz już denerwować się sierścią, którą nieustannie znajdujesz na kanapie, bo dzięki akcesoriom, szczotkom i ssawkom z linii ProAnimal Bosch usuniesz sierść i pojedyncze włoski z mebli, tapicerek i podłogi.

Przeczytaj także nasz artykuł z poradami, jak utrzymać porządek w domu

Jaki odkurzacz do domu wybrać? - zdjęcie 4

Wszystkie te funkcje, a także akcesoria, w które są wyposażone nowoczesne odkurzacze, sprawiają, że sprzątanie przestaje być męczącym obowiązkiem, a perfekcyjny efekt jest w zasięgu ręki.