Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Czym wyczyścić meble ogrodowe?

Czym wyczyścić meble ogrodowe?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Dbać trzeba nie tylko o rośliny lub warzywa, które mamy w swoich ogrodach, ale też meble, które pomagają nam miło spędzać czas w tej zielonej przestrzeni. Czyszczenie mebli ogrodowych we właściwy sposób to klucz do zachowania ich w dobrym stanie przez kolejne sezony. Jak wyczyścić meble ogrodowe niezależnie od materiału, z którego są wykonane?

Rodzaje mebli ogrodowych

Meble ogrodowe to z reguły stoły, stoliki, krzesła, taborety, ławki i huśtawki. Aby późniejsza ich pielęgnacja była ułatwiona i dłużej wyglądały estetycznie, już na etapie zakupu wybierz modele solidne, z dobrej jakości tworzyw. Pamiętaj jednak, że mogą one być wykonane z różnych materiałów – od drewna aż po rattan – a każdy z nich wymaga odmiennego sposobu czyszczenia.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj: Meble na taras i balkon – jakie wybrać?

Przy czyszczeniu mebli ogrodowych liczą się przede wszystkim 3 rzeczy:

1.     dobór odpowiednich środków,

2.     regularna konserwacja,

3.     odpowiednie przechowywanie.

Jeśli zadbasz o tę magiczną trójkę, meble tarasowe przetrwają w nienaruszonym stanie kilka sezonów.

Czym wyczyścić plastikowe krzesła ogrodowe?

Czyszczenie mebli ogrodowych z plastiku nie powinno przysporzyć Ci problemów, pod warunkiem że weźmiesz pod uwagę kilka naszych wskazówek. Przede wszystkim zadbaj o to, by zanieczyszczenia usuwać jak najszybciej, zwłaszcza z białych powierzchni. Jeśli zaniedbasz ten element pielęgnacji, na plastiku mogą pojawić się trwałe przebarwienia. Dodatkowo pamiętaj o odpowiednim przechowywaniu plastikowych mebli ogrodowych. Najlepiej pod dachem, by nie narażać ich na permanentne działanie czynników atmosferycznych, a w konsekwencji pękanie lub blaknięcie.

Przejdźmy teraz do konkretów. Czym wyczyścić plastikowe krzesła ogrodowe i inne meble z kompletu? Podstawą jest miękka ściereczka z mikrofibry lub gąbka (by nie zarysować plastiku) oraz ciepła woda z dodatkiem mydła, płynu do naczyń lub proszku do prania. Najpierw umyj plastik gąbką nasączoną wybranym środkiem czystości, następnie spłucz wodą i wytrzyj do sucha, by uniknąć zacieków.

Jeśli jesteś właścicielem droższych designerskich plastikowych mebli ogrodowych, postaraj się je od czasu do czasu nawoskować. To pozwoli dłużej cieszyć się ich dobrym wyglądem.

Jak wyczyścić drewniane meble ogrodowe?

Zasada jest prosta: żadne drewniane meble nie lubią nadmiaru wody, dlatego czyść je miękką suchą ściereczką, a do miejsc mocniej zabrudzonych używaj niewielkiej ilości wody z łagodnym detergentem: mydłem lub płynem do naczyń. Pamiętaj też, by na bieżąco usuwać pojawiające się mokre plamy np. z soku, wina, kawy i herbaty.

Czym wyczyścić meble ogrodowe?

W przypadku mebli ogrodowych z drewna szczególnie ważna jest impregnacja, która zapewnia im ochronę przed deszczem, promieniowaniem słonecznym czy gwałtownymi różnicami temperatur w dzień i w nocy. Do rodzimych gatunków drewna (dąb, sosna, świerk) możesz użyć impregnatu lub lakierobejcy. Meble wykonane z egzotycznego drewna np. teku nie wymagają impregnacji, zalecamy jednak, by pod koniec sezonu poddać je olejowaniu, w innym przypadku mogą zszarzeć.

Wskazówka: Jeśli na Twoim meblu drewnianym pojawiła się pleśń, nic się nie martw, mamy na to sposób. Przygotuj roztwór z wody i łyżeczki olejku z drzewa herbacianego. Tą miksturą spryskaj wybraną powierzchnię i zostaw na trzy dni. Następnie zmyj miejsce z pleśnią wodą z lekkim detergentem i wytrzyj do sucha.

Zastanawiasz się, też jak wyczyścić meble ogrodowe z palet? Należy je raz na jakiś czas odkurzyć, a wilgotną ściereczką z delikatnym detergentem usunąć trudniejsze zabrudzenia. Meble z europalet, podobnie jak te drewniane, wymagają też odpowiedniego przechowywania poza sezonem.

Czym czyścić meble ogrodowe z technorattanu?

Meble ogrodowe z technorattanu to hit ostatnich sezonów. Powodów ich popularności jest kilka: elegancki wygląd, wytrzymały i jakościowy materiał oraz łatwa pielęgnacja. Jak zatem czyścić meble ogrodowe z technorattanu? Na co dzień przecieraj je miękką ściereczką, by usunąć kurz, który lubi się na nich gromadzić.

Aby wyczyścić bardziej zabrudzone powierzchnie, zastosuj miękką gąbkę, wodę oraz proszek do prania. Na koniec wytrzyj mebel suchą ścierką lub ręcznikiem papierowym.

Czyszczenie mebli ogrodowych z metalu

Czym wyczyścić meble ogrodowe? 2

Z reguły meble wykonane z aluminium, stali lub żelaza są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jeśli nieco się przybrudzą, użyj miękkiej szmatki i wyczyść je wodą z mydłem. Na koniec pamiętaj o osuszeniu – to najlepszy sposób na to, by chronić mebel przed korozją. Jeśli jednak pojawią się niewielkie rdzawe punkty, zastosuj papier ścierny. 

Zardzewiałych miejsc jest więcej? Pozbędziesz się ich za pomocą roztworu z octu lub sody. Następnie będziesz musiał je odnowić. Usuń z całej powierzchni stary lakier (np. za pomocą drucianej szczotki), przeszlifuj, wyczyść i ponownie pomaluj mebel (według wskazówek znajdujących się na opakowaniu farby).

Meble metalowe możesz też od czasu do czasu wyczyścić myjką wysokociśnieniową oraz zawoskować. Dzięki temu przedłużysz ich żywotność.

Jak wyczyścić meble ogrodowe z rattanu?

Meble rattanowe to gratka dla miłośników ekologicznych rozwiązań. Ich wadą jest słaba odporność na wilgoć, ale można temu zapobiec, zabezpieczając je olejem lub bezbarwnym lakierem.

Przeczytaj: Meble z wikliny i rattanu do salonu i na taras

Jak jednak na co dzień czyścić meble ogrodowe z rattanu? Kurz usuwaj za pomocą odkurzacza z wąską szczotką. Następnie przygotuj roztwór wody z kwaskiem cytrynowym lub wodą utlenioną (1 litr wody + 4 łyżki wybranego środka). W takiej miksturze zamocz ściereczkę z mikrofibry, mocno wyciśnij i precyzyjnie wymyj mebel. Na mocniejsze zabrudzenia sprawdzą się specjalne środki dostępne w popularnych marketach budowlanych.

Wskazówka: Dobrym sposobem na tymczasowe zabezpieczenie mebli rattanowych przed skrajnymi temperaturami, deszczem, kurzem, porywistym wiatrem i palącym słońcem są pokrowce. Pamiętaj, by wybrać modele dopasowane do kształtu mebli (okrągłe, kwadratowe, owalne).

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu szybko i sprawnie pójdzie Ci czyszczenie mebli ogrodowych. Czysty i zadbany komplet wypoczynkowy to gwarancja przyjemnego czasu spędzonego na świeżym powietrzu. Dalej brakuje Ci motywacji? Regularnie czyszcząc i pielęgnując swoje meble ogrodowe, zadbasz też o środowisko i… swoją kieszeń! Przez co najmniej kilka sezonów będziesz cieszyć się tym samym, świetnie wyglądającym zestawem. Do dzieła!