Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Domowa biblioteka – wnętrze dla wielbicieli książek

Domowa biblioteka – wnętrze dla wielbicieli książek
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Cyceron twierdził, że człowiek potrzebuje dwóch rzeczy do szczęścia: ogrodu i biblioteki w domu. W tym artykule skoncentrujemy się na tym drugim elemencie, choć pomysłu na połączenie książek i roślin też nie zabraknie. Sprawdźcie niebanalne aranżacje wnętrz z domową biblioteką na pierwszym planie.

Dla kogo biblioteka w domu?

Dekoracje z książkami w roli głównej wybierają przede wszystkim zapaleni czytelnicy. Po pierwsze kochają otaczać się ulubionymi lekturami, a po drugie szukają pomysłu na to, jak przechowywać pokaźny zbiór zgromadzony przez lata. Każdy mól książkowy doskonale wie, że trzymanie ulubionych lektur w kartonach, prędzej czy później odbije się na ich stanie (wilgoć, zbyt mały dopływ powietrza).

Biblioteczka domowa powinna znaleźć się też w przestrzeni każdego bibliofila, który kolekcjonuje unikatowe dzieła. Przecież pierwsze polskie wydanie Hobbita czy Odysei Homera potrzebuje szczególnej oprawy.

Pamiętaj jednak, że biblioteka w domu to zawsze dobry pomysł na niebanalną aranżację salonu i może pojawić się nie tylko w przestrzeni kolekcjonerów czy zapalonych czytelników.

Biblioteka w salonie – aranżacje

We wstępie wspomnieliśmy cytat Cycerona, czas na słowa polskiego pisarza Jana Parandowskiego, który twierdził, że biblioteka jest sercem domu. Nic więc dziwnego, że najczęściej nasz księgozbiór eksponujemy w salonie – tutaj spędzamy najwięcej czasu i przyjmujemy gości.

Biblioteczka w dużym salonie powinna być dostosowana do rozmiaru pomieszczenia. Jeśli masz duży metraż i sporo książek, przeznacz na regał całą ścianę od góry do dołu. Będzie to bardzo mocny akcent we wnętrzu, zadbaj więc o to, by wokół nie stwarzać za dużo chaosu. Wybierz też jednobarwne półki, by były przeciwwagą dla wielokolorowych książek. Do takiego regału koniecznie dopasuj elegancką drabinkę, dzięki której z łatwością sięgniesz do najwyższej półki.

domowa-biblioteczka-foto-1

Biblioteczka w małym salonie też może być efektowna i praktyczna. Aby wizualnie powiększyć pomieszczenie, eksperci rekomendują następujące rozwiązania:

  • prosty regał na książki z otwartymi półkami,
  • regał ze szklanymi drzwiczkami, które odbijają światło,
  • półki tego samego rodzaju, zawieszone wysoko i odsłaniające podłogę,
  • pojedyncze półki w otwartych przejściach pomiędzy pomieszczeniami,
  • półki we wnękach, które minimalizują zajętą powierzchnię.

Pamiętaj, że nie każde miejsce będzie służyć książkom. Unikaj bezpośredniego wystawiania ich na działanie promieni słonecznych (książki mogą się odbarwiać i kruszyć).

Przeczytaj: Jak urządzić mały salon w bloku?

Biblioteczka w domu dwupiętrowym

Masz dom lub mieszkanie dwupoziomowe wyposażone w schody? Pamiętaj, że możesz zabudować wolne miejsce pod nimi i właśnie tam stworzyć oryginalną domową biblioteczkę oraz kącik do czytania.

Wybierz opcję mebli na wymiar, tak aby idealnie wykorzystać całą przestrzeń. Oprócz półek otwartych możesz zdecydować się na szuflady pod nimi oraz jedną szafkę na skos.

Jeśli zostanie jeszcze trochę miejsca, ustaw obok zabudowy wygodny fotel, stolik, oryginalną lampkę oraz miękki dywan. To będzie idealne miejsce na relaks i chwilę z ulubioną książką.

Półki oraz książki zlokalizowane w takim miejscu będzie trzeba regularnie odkurzać, najlepiej za pomocą odkurzacza z wąską końcówką i szczotką. Z tym zadaniem perfekcyjnie poradzi sobie odkurzacz bezprzewodowy Unlimited marki Bosch.

Biblioteczka w sypialni

biblioteczka-domowa-foto-2

Czytasz przed snem? W takim razie dobrym pomysłem będzie zaaranżowanie biblioteczki w sypialni. Zaplanuj nad łóżkiem odpowiednie półki na książki, np. wiszące w formie regału, pojedyncze lub wbudowane w ścianę. Jeśli chcesz, by były jeszcze bardziej przytulne, oświetl je punktowo, halogenami lub za pomocą girlandy lampek dekoracyjnych cotton balls.

Blisko łóżka możesz też umieścić regał z otwartymi półkami lub mebel w formie witryny, zamykany drzwiczkami, jeśli zależy Ci na tym, by książki się nie kurzyły.

Pamiętaj, że zbyt dużo książek może przytłoczyć sypialnię, która w założeniu ma być lekka i przestronna. Nie przesadzaj więc z liczbą półek i wielkością regałów.

Niestandardowe półki na książki

Jedni wolą tradycyjną biblioteczkę domową, inni szukają oryginalnych rozwiązań pozwalających na wyeksponowanie książek. Dla eksperymentatorów zebraliśmy kilka pomysłów na nietypowe półki na książki:

  • Asymetryczne, np. umocowane pod skosem, w formie fali, koła lub zygzaka.
  • Nieregularnie wykute w ścianie. Warto je zaplanować już na etapie projektowania wnętrza domu lub mieszkania.
  • Półki zamontowane pod sufitem doskonale sprawdzą się w wysokich mieszkaniach loftowych lub w kamienicy. Dobrym pomysłem jest wybudowanie wokół całego pokoju półki z płyty gipsowo-kartonowej. Taki zabieg nie tylko pozwoli na maksymalne wykorzystanie wnętrza, ale też optycznie obniży sufit i skoryguje proporcje pomieszczenia.

Jeśli planujesz kupić półki na wymiar wykonane przez stolarza, przed złożeniem zamówienia przyjrzyj się swojemu księgozbiorowi. Pogrupuj książki na wysokie albumowe, standardowe, nietypowe i według tych danych zaplanuj rozstaw półek.

Drewniane, metalowe i szklane półki na książki

Przedstawiliśmy Ci już pomysły na biblioteczkę: w salonie, sypialni oraz pod schodami. Zrobiliśmy też przegląd nietypowych półek na książki, które sprawią, że każde wnętrze stanie się oryginalne. Czas dopasować konkretne rozwiązania i materiały do najpopularniejszych stylów aranżacyjnych.

Wnętrza skandynawskie i klasyczne – w tym przypadku sprawdzą się drewniane regały na książki. Są nie tylko eleganckie, ale też solidne – utrzymają duży ciężar książek bez konieczności mocowania ich do ściany za pomocą śrub i haków.

biblioteczka-domowa-foto-3

Przeczytaj: Salon w stylu skandynawskim

Wnętrza loftowe – tutaj pasować będą minimalistyczne metalowe regały, które idealnie komponują się z surowymi ścianami ceglanymi lub betonowymi w mieszkaniu industrialnym. Możesz wybrać łagodniejszą wersję tego mebla z drewnianymi półkami, na których wyeksponujesz zarówno Twoje ulubione rośliny, jak i książki.

Wnętrza nowoczesne – to przestrzenie, w których nie boimy się eksperymentować. Warto więc wyposażyć je w szklane regały lub półki na książki o odpowiedniej wytrzymałości – tym przypadku sprawdzi się szkło hartowane, które jest trwalsze i bezpieczniejsze.

Jeśli w Twoim mieszkaniu zalegają kartony z ulubionymi książkami, to znak, że czas na aranżację domowej biblioteczki. Pamiętaj, że w tym przypadku nieważny jest metraż, ale otwarta głowa i chęć do zmiany.