Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Feng shui – zadbaj o harmonię w swoim domu

Feng shui – zadbaj o harmonię w swoim domu
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Czy warto przemyśleć urządzenie swojego mieszkania w myśl zasad feng shui? Dowiedz się, jak ustawić meble, dobrać materiały oraz kolory do konkretnych pomieszczeń, aby zachować w nich dobrą energię i być bliżej natury. Dzisiaj opowiemy właśnie o tym. Przeczytaj o sztuce harmonijnego urządzania wnętrz!

Zasada feng shui, czyli główne założenia uzyskania harmonii

Nazwa „feng shui” pochodzi od słów „wiatr” oraz „woda” i symbolizuje harmonię z żywiołami i otaczającą naturą. To starożytna chińska sztuka aranżacji domowej przestrzeni, której celem jest zapewnienie dobrej energii zwanej „chi”. Energia ta ma zapewnić wszystkim domownikom pomyślność w różnych dziedzinach życia: zdrowie, dobre samopoczucie, miłość, radość, komfort, bogactwo czy powodzenie w obszarach zawodowych.

Feng shui zakłada, że miejsce zamieszkania odzwierciedla wnętrze jego mieszkańców. Z tego powodu warto dbać o harmonię swojego domu czy mieszkania, ponieważ wpływa ono na jakość życia domowników. Odpowiednie ustawienie mebli, dobór dodatków czy kolorów ma zapewnić powodzenie w tej dziedzinie życia, która nie do końca jest udana. Jednak zasadą feng shui jest również to, żeby nie poprawiać tego, co służy – dlatego nie stosuje się go „na siłę” do obszarów ocenianych jako pozytywne.

Feng shui w domu – o tym warto pamiętać!

Koncepcja feng shui opiera się na tak zwanej siatce bagua. Siatka dzieli plan mieszkania na 9 równych pól, a zmiany w ich aranżacji wpływają na poprawę odpowiadającej danemu polu sferze życia. Nakładając siatkę na swoje mieszkanie możesz sprawdzić, gdzie znajduje się obszar Twojego życia, w którym chcesz coś zmienić.

Schemat ten dzieli mieszkanie na pola odpowiadające następującym sferom życia:

  • kariera i droga życiowa,
  • miłość,
  • rodzina,
  • bogactwo,
  • zdrowie i harmonia,
  • przyjaciele,
  • dzieci oraz kreatywność,
  • sława,
  • wiedza i kontemplacja.

Istnieje też kilka najważniejszych zasadach, które są pomocne w urządzeniu mieszkania z dobrą energią. Feng shui w domu uzyskasz, jeśli każda znajdująca się w nim rzecz będzie posiadała swoje miejsce. Ważny jest porządek i niedoprowadzanie do chaosu we wnętrzach. Warto też pozbyć się z domu wszystkich niepotrzebnych przedmiotów. Chodzi tu np. o nieużywane meble, które jedynie zagracają przestrzeń. Wszystkie meble powinny być odpowiednio ustawione, aby nie zaburzać przestrzeni i nie utrudniać przemieszczania się. Z tego względu środek salonu najlepiej zostawić pusty. Stół z krzesłami powinien być ustawiony przodem do drzwi, a kanapa nie może być ustawiona do nich tyłem.

Kolejna zasada feng shui mówi o doborze oświetlenia – żeby energia chi mogła mieć swobodny przepływ w mieszkaniu, powinno w nim być dużo światła, najlepiej słonecznego. Dlatego dobrze, jeśli okna są odsłonięte, a dodatkowo warto ustawić w pomieszczeniach lampy o dużym natężeniu światła. Na swobodny przepływ energii chi ma także wpływ powietrze – czyste i świeże. Otwieranie okien i wietrzenie pomieszczeń jest niezwykle istotne. Drzwi natomiast lepiej zamykać, aby energia nie uciekała. Jeśli chodzi o kolory – postaw na łagodne: biel, błękit, zieleń, brąz lub aktywne: pomarańcz, żółć lub czerwień.

Przeczytaj: Jakie meble do salonu wybrać?

Feng shui w sypialni

W sypialni, która urządzona jest zgodnie z zasadą feng shui, łóżko powinno być ustawione tak, aby za sobą miało ścianę, a przed sobą wolną przestrzeń. Warto, było wykonane z „ciepłych” materiałów, jak drewno, ponieważ „zimne” materiały (jak metal) mają gorsze właściwości energetyczne. Pościel, narzuta na łóżko, dywan czy ozdobne poduszki – najlepiej, żeby były uszyte z naturalnych tkanin (bawełna, len). Przy łóżku odpowiednie będą niskie funkcjonalne szafeczki. Po lewej stronie łóżka może znaleźć się wysoki mebel, np. szafa. Nie warto ozdabiać sypialni dużym lustrem, ponieważ będzie ono odbijać śpiącą osobę, a to zakłóca sen. Kolorem na ścianach, który przez spowalnianie energii będzie miał działanie relaksujące jest błękit. Aby zatrzymać dobrą energię w pomieszczeniu, ważne jest zamykanie drzwi do sypialni.

Feng shui – zadbaj o harmonię w swoim domu - zdjęcie 1

Feng shui w kuchni

Kuchnia to serce domu, także według koncepcji feng shui – to właśnie w niej przyrządzane są posiłki, które dają życiową energię. Kolory polecane do kuchni to biel, która odbija chłód metalowych przedmiotów, a także odcienie beżu. Pomieszczenie to powinno być jasne, przejrzyste i dobrze oświetlone. W kuchni nie powinno eksponować się ostrych przedmiotów, dlatego noże lepiej umieścić w szufladzie lub specjalnym stojaku. Zlew najlepiej jest ustawić obok okna z pięknym widokiem.

Niezwykle istotne jest odpowiednie rozstawienie sprzętów AGD. Kuchenka – symbolizująca żywioł ognia – powinna być ustawiona z dala od lodówki, której przypisany jest przeciwstawny żywioł wody.

Przeczytaj: Urządzanie kuchni – jak zagospodarować przestrzeń?

Feng shui w łazience

Łazienka feng shui ma być oazą spokoju, prywatności oraz bezpieczeństwa. Dlatego najlepszymi kolorami do tego wnętrza będą jasna zieleń, błękit, biel czy beż. Jeśli chcesz dodać więcej energii, postaw na elementy w kolorze pomarańczy. Dodatki do łazienki powinny być wykonane z naturalnych materiałów, tak samo jak akcesoria, które dotykają Twojej skóry – miękkie ręczniki czy szlafrok.

Zasadą rządzącą łazienką mówi, by nie wieszać lustra naprzeciwko drzwi lub okna – takie umiejscowienie zaburza przepływ energii. Jeśli Twoja łazienka ma glazurę na ścianach i podłogach to świetnie, ponieważ tworzą one zaporę dla rur, którymi przemieszczają się nieczystości. Klapa od deski sedesowej powinna być zawsze zamknięta – nie tylko ze względów higienicznych, ale też po to, aby dobra energia nie uciekała z łazienki. Według feng shui kapiące krany to uciekające bogactwo, dlatego lepiej szczelnie je zakręcać.

Najważniejsze dodatki do wnętrz

Dodatki do wnętrz są ważne również w pomieszczeniach urządzanych zgodnie z feng shui. Nie powinno być ich jednak zbyt wiele, ponieważ nie tylko zbierają na sobie kurz, ale też rozpraszają uwagę domowników. Możesz zdecydować się na przykład na wiszące dzwonki feng shui, które mają blokować złą energię, przynosić szczęście oraz dodawać harmonii wnętrzom. Co powiesz na łapacze snów? One również sprawdzą się we wnętrzach w koncepcji feng shui – mają przepuszczać dobre sny, a łapać koszmary. Niezwykle urodziwe są kryształy – pojedyncze lub w formie zawieszek, które ściągają dobroczynną energię ze Słońca, a przy tym chronią przed jej utratą z danego pomieszczenia. Dlatego warto umieścić je w oknie albo na linii okno-drzwi.

Feng shui – zadbaj o harmonię w swoim domu - zdjęcie 2

Rośliny w domu – harmonia feng shui

Wystrój domu w zgodzie z feng shui to nie tylko meble, ale także rośliny. Kwiaty doniczkowe dodają piękna wnętrzom, oczyszczają powietrze i koją zmysły. Zgodnie z omawianą filozofią, rośliny są sposobem na dostarczanie energii i połączeniem z Matką Naturą. Warto wybrać rośliny o zaokrąglonych oraz miękkich liściach, ale tak naprawdę wiele rodzajów będzie odpowiednich. Należy pamiętać o nieprzechowywaniu w domu obumierających roślin, ponieważ symbolizują umierającą energię. Możesz wybrać grubosza owalnego, który ma moc przyciągania pieniędzy albo storczyki – białe są symbolem kreatywności i płodności, a żółte łączone są z korzyściami zdrowotnymi. Przeczytaj, jak zadbać o rośliny doniczkowe, szczególnie w trudnym zimowym okresie.

Urządzając swoje mieszkanie zgodnie z zasadami feng shui, możesz stworzyć piękne i funkcjonalne wnętrza, które korzystnie wpłyną na Twoje samopoczucie i wiele sfer życiowych. Od którego pomieszczenia zaczniesz?