Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Urządzanie kuchni – jak zagospodarować przestrzeń?

  1. Określ wady i zalety pomieszczenia
  2. Jakie kolory do kuchni?
  3. Jaka podłoga do kuchni?
  4. Jak ustawić meble?
  5. Jaki styl wybrać?

Dobrze zagospodarowana kuchnia to taka, w której praca idzie pełną parą, wszystko ma swoje miejsce, a domownicy spędzają czas z przyjemnością. Jak ją urządzić? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Określ wady i zalety pomieszczenia

Urządzanie kuchni rozpocznij od starannych oględzin pomieszczenia: określ jego słabe i mocne strony, wykonaj staranne pomiary. Zwróć szczególną uwagę na kilka elementów, które omawiamy poniżej.

Okno/brak okna

Meble i sprzęty nie powinny utrudniać ich otwierania ani przysłaniać wnęki okiennej. Jeśli masz do czynienia z tzw. ślepą kuchnią, pozbawioną dostępu do naturalnego światła, dobierz elementy wyposażenia, które optycznie powiększą i rozświetlą wnętrze.

Kuchnia otwarta/zamknięta czy aneks

[photo id="15"]

Układ pomieszczenia ma kluczowe znaczenie. Zamknięta kuchnia daje sporą swobodę – nie musisz martwić się, że brudne naczynia w zlewie będą widoczne dla gości siedzących w salonie, a uciążliwe zapachy przedostaną się do innych pomieszczeń. Kuchnia otwarta, czyli popularny aneks kuchenny połączony z salonem, wymaga natomiast starannego zaplanowania. Powinien współgrać stylistycznie z resztą mieszkania, a równocześnie stanowić odrębną strefę. Wybierając aneks kuchenny, zwróć uwagę na urządzenia, które ładnie wpasują się w meble kuchenne, a tym samym nie będą zaburzać wnętrza salonowo-kuchennego. Kliknij tutaj i sprawdź nasze aranżacje kuchni z salonem. Chłodziarko-zamrażarki i zmywarki bez problemu zabudujesz frontem meblowym. Z kolei piekarnik i pralkę łatwo wkomponujesz w zabudowę, choć ich fronty będą widoczne, więc pamiętaj o właściwym doborze kolorów mebli i urządzeń. 

Dobra/zła wentylacja

Dobra wentylacja w kuchni to podstawa. Należy zadbać o prawidłowy przepływ powietrza między kuchnią a innymi pomieszczeniami, sprawnie działający wyciąg nad kuchenką i drożne kanały wentylacyjne. Szczególnej uwagi wymagają kuchnie zamknięte, które są pozbawione okien oraz aneksy kuchenne otwarte na salon. Przecież chcesz się dzielić z rodziną i znajomymi pięknymi chwilami przy wspólnym stole, a nie zapachami z kuchni. 

Sprawdź, jaki okap wybrać.

Systemy wentylacyjne mogą być umieszczone w płycie, obok płyty, nad wyspą, pod szafkami lub – spotykane najczęściej – kominowe, czyli wiszące na ścianie. Wśród tych ostatnich największą popularnością cieszą się obecnie okapy skośne. Są nie tylko funkcjonalne (nie uderzysz się w nie głową), ale i designerskie. Możesz wybrać wersje kolorystyczne w kolorach szkła (czarny i biały) albo ozdobne okapy wyglądem przypominające lampę z kryształkami.

Duży/mały metraż

Urządzanie dużej kuchni to czysta przyjemność. Bez wysiłku zmieścisz w niej wszystkie sprzęty AGD, spory stół z krzesłami, pojemne szafki i przepastne szuflady. Zaplanowanie małej kuchni, która będzie ładna i wygodna, jest zadaniem znacznie trudniejszym. Trzeba starannie wykorzystać każdy centymetr powierzchni. Dobrym pomysłem będzie wykonanie zabudowy kuchennej na wymiar i zakup wielofunkcyjnych sprzętów AGD, np. piekarnika Bosch Serie | 8 z parowarem i funkcją mikrofalówki, który pozwala ograniczyć liczbę używanych w domu urządzeń.

[photo id="16"]

Niski/wysoki sufit

W mieszkaniach z wysokim sufitem możesz sprytnie wykorzystać powierzchnię ścian, na przykład zagospodarować je w całości pojemnymi szafkami. Dzięki temu zyskasz więcej miejsca na stół lub wyspę kuchenną, a równocześnie zapewnisz sobie dodatkową przestrzeń do przechowywania produktów żywnościowych i niezbędnych w kuchni sprzętów.

Wąska/szeroka kuchnia

Często spotykanym problemem, zwłaszcza w starym budownictwie, jest zamknięta, wąska kuchnia. Urządzając takie pomieszczenie, musisz poszukać rozwiązań, które pozwolą oszczędzić jak najwięcej miejsca. Najlepiej zaplanować zabudowę kuchenną wyłącznie na jednej ścianie i przemycić do wnętrza praktyczne meble składane, w tym na przykład stół z opuszczanym blatem lub taki chowany w szafce.

Jakie kolory do kuchni?

Wybierając kolory do kuchni, kieruj się nie tylko modą, ale przede wszystkim wielkością pomieszczenia oraz ilością naturalnego światła, które do niego wpada. Podstawowa zasada brzmi:

Jasne kolory są uniwersalne, doświetlają

Dlatego warto stosować je w niewielkich, wąskich i zaciemnionych kuchniach.

Ciemne pasują do nowoczesnych, dobrze oświetlonych wnętrz

Jeśli Twoja kuchnia jest przestronna i jasna, możesz pokusić się o meble z czarnymi frontami albo pomalować ściany na zdecydowany kolor: butelkową zieleń, głęboki granat lub antracyt.

[photo id="17"]


Szukasz sprawdzonego pomysłu na kuchnię? Sięgnij po naturalne kolory i materiały: jasne odcienie brązu, delikatne beże i klasyczną biel. Neutralna paleta barw jest przyjemna dla oka i pozwala urządzić przytulną, kameralną kuchnię, w której przebywa się z przyjemnością.

Beton, szarość, stal

Taka mieszanka prezentuje się surowo, ekskluzywnie i bardzo nowocześnie. Pasuje do przestronnych apartamentów i designersko zaaranżowanych loftów. Kuchnia urządzona w tej kolorystyce nie może obejść się bez wysokiej klasy sprzętu AGD. Warto sięgnąć po urządzenia o prostej formie i eleganckim stalowym lub czarnym wykończeniu, na przykład piekarniki, lodówki i zmywarki Bosch Serie | 8. To gwarancja połączenia wysokiego stylu i najnowszych rozwiązań technologicznych.

Kolorowa kuchnia

Fantazyjne kolory w kuchni to jeden z najgorętszych trendów. Projektanci forsują odważne rozwiązania i nietypowe połączenia barw np. różu z butelkową zielenią. Na topie są zarówno mocne kolory, jak również pogodne pastele. Jeśli nie boisz się odważnych rozwiązań, na pewno zainteresuje Cię chłodziarko-zamrażarka Bosch Serie | 6 ze szklanym, intensywnie czerwonym frontem.

Biała kuchnia

Białe meble i ściany sprawdzą się w każdej kuchni. W zależności od upodobań, możesz zastosować klasyczne fronty matowe lub nowoczesne fronty lakierowane. Te drugie będą delikatnie odbijać światło, a tym samym optycznie powiększą wnętrze. Biała kuchnia może wyglądać nieco sterylnie, dlatego warto ocieplić ją przy pomocy drewnianych dodatków. Do białej kuchni dobierz także urządzanie w kolorze białym lub białego szkła.

Jaka podłoga do kuchni?

Podłoga w kuchni musi być praktyczna: odporna na ścieranie i łatwa do utrzymania w czystości. Liczą się również walory estetyczne – ciekawe wzornictwo i dobra jakość wykonania. Jaka podłoga do kuchni sprawdzi się najlepiej?

Płytki

Płytki w kuchni mają sporo zalet. Przede wszystkim łatwo usunąć z nich wszelkie zabrudzenia – wystarczy mop, wiaderko z wodą i odrobina detergentu. Oprócz tego są wytrzymałe, estetyczne i odporne na działanie wilgoci. Pozostaje pytanie: jakie płytki do kuchni wybrać? Najlepiej sprawdzi się gres szkliwiony, zwłaszcza drewnopodobny. Kurz, sierść i pyłki będą na nim mniej widoczne, dzięki czemu ograniczysz sprzątanie do minimum.

Drewno

Drewniana podłoga jest ciepła i przyjemna w dotyku. Wygląda naturalnie, przytulnie, a zarazem elegancko. Niestety wymaga troskliwej opieki: trzeba ją odpowiednio zabezpieczyć, a później regularnie konserwować. Wybierając drewnianą podłogę, musisz także pamiętać, że drewno nie lubi wody. Nieszczelny zawór, wyciek z pralki czy nawet woda wylana przypadkiem z miski może zniszczyć Twoją drewnianą podłogę. Jeśli już zdarzy się taki nieszczęśliwy wypadek, jak najszybciej wytrzyj i osusz podłogę. Otwórz wszystkie okna i włącz grzejniki, by jak najdokładniej wywietrzyć pomieszczenie. Pomocne będą także osuszacze powietrza. Szybko podjęte działania pomogą zapobiec rozwarstwianiu się parkietu. Natomiast jeśli podłoga została całkowicie zalana, konieczna będzie kompletna renowacja.

[photo id="18"]

Wykładzina

Jeśli szukasz taniego, tymczasowego rozwiązania, pomyśl o elastycznej wykładzinie z kauczuku lub PCV. Wykończona w ten sposób podłoga będzie łatwa w pielęgnacji. Co ważne – z łatwością zamontujesz wykładzinę samodzielnie (możesz ją położyć bezpośrednio na starej podłodze).

Dywany

W kuchniach coraz łatwiej spotkać kolorowe dywany i chodniki, które pełnią rolę dekoracji, a równocześnie chronią stopy przed zimną podłogą. Ze względu na duże ryzyko zabrudzeń należy wybierać wyłącznie dywany z krótkim włosiem, wykonane z wytrzymałych materiałów.

Jaki ustawić meble?

Zabudowa meblowa zajmuje mnóstwo miejsca, dlatego powinieneś dobrze przemyśleć jej układ. Zobacz, jak ustawić meble w kuchni w zależności od kształtu i wielkości pomieszczenia.

Wąska kuchnia – meble po jednej stronie, litera „I” lub „L”

W wąskiej kuchni sprawdzi się układ „I”, czyli meble ustawione w jednym ciągu. Szafki mogą również „zakręcać” na krótszą ścianę, tworząc kształt litery „L”. Wybierając drugie rozwiązanie, bez problemu wydzielisz w kuchni strefę roboczą (dłuższy odcinek blatu) i strefę gotowania z kuchenką (krótszy odcinek). Jeśli na krótszym boku znajduje się okno, to również możesz wykorzystać naturalne światło dzienne wpadające do kuchni. Dlatego warto, by pod oknem znalazł się ciąg szafek ze zlewozmywakiem. Pamiętaj także, że w takim przypadku okno powinno zostać niezabudowane z szafkami po bokach. 

Mała kuchnia – maksymalnie wykorzystaj przestrzeń

Mała i nieustawna kuchnia potrzebuje rozwiązań szytych na miarę. Najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zlecisz wykonanie zabudowy na wymiar. Dzięki indywidualnemu podejściu, zostanie wykorzystany każdy skrawek przestrzeni – nawet trudno dostępna powierzchnia pod skosem. W małej kuchni najlepiej sprawdzą się mniejsze urządzenia – np. piekarnik kompaktowy do zabudowy 2 w 1 lub 3 w 1, który posiada również funkcje mikrofali lub/oraz parowaru, wąska płyta gazowa Domino marki Bosch z dwoma palnikami, zmywarka modułowa lub ta o szerokości 45 cm, zaprojektowane specjalnie do takich pomieszczeń oraz chłodziarka z zamrażalnikiem lub sama chłodziarka.

Dowiedz się więcej o:

- płycie gazowej Domino z dwoma palnikami

- zmywarkach modułowych

- zmywarce o szerokości 45 cm

- chłodziarkach z zamrażarnikiem

- chłodziarkach.

[photo id="19"]

Duża kuchnia – wyspa na środku

Dzięki ustawionej na środku wyspie duża kuchnia nabierze właściwych proporcji, a domownicy zyskają wygodne miejsce do wspólnego gotowania i rozmów przy dobrym jedzeniu.

Aneks – oddzielenie części kuchennej od wypoczynkowej

Żeby oddzielić kuchnię od salonu, postaw na środku długi stół, wyspę kuchenną lub blat barowy. Jeśli wybierzesz mebel, który sięga wyżej niż kuchenna zabudowa, za jednym zamachem podzielisz mieszkanie na strefy i przysłonisz panujący w aneksie twórczy bałagan.

Jaki styl wybrać?

Zanim zabierzesz się za urządzanie kuchni, ustal, w jakim stylu będzie utrzymane wnętrze. Dzięki temu nadasz aranżacji spójny i wyrazisty charakter.

Skandynawski – uniwersalny

Styl skandynawski pasuje zarówno do małej kuchni w bloku, jak i przestronnego aneksu. Bazuje na wykorzystaniu naturalnych materiałów, jasnych kolorów oraz prostych dodatków, które nigdy nie wychodzą z mody. Urządzona w tym stylu kuchnia będzie przytulnym i zacisznym sercem domu.

Rustykalny, prowansalski – dla dużej kuchni w domu

Style rustykalny i prowansalski słyną z zamiłowania do masywnych, postarzanych mebli: babcinych kredensów, dużych stołów, wolnostojących kuchenek z murowanym okapem. Żeby zrobić należyte wrażenie, potrzebują one odpowiedniej przestrzeni.

Nowoczesny, industrialny – duże mieszkanie, miejski styl

Styl nowoczesny współgra najlepiej z otwartą przestrzenią loftów i ekskluzywnych apartamentów. Lubi towarzystwo ciemnych kolorów, prostych mebli i drogich materiałów, zwłaszcza egzotycznego drewna, kamienia oraz eleganckiego konglomeratu.

Retro – kawalerka, kuchnia z aneksem

Styl retro wprowadza do wnętrza niepowtarzalny, artystyczny klimat. Uwielbia radosny eklektyzm, który polega na łączeniu elementów pozornie do siebie niepasujących, na przykład nowoczesnej zabudowy meblowej i zabytkowego stołu. W tym wypadku także świetnie sprawdzą się sprzęty do małej kuchni.

Data publikacji: 2019-01-22

Krok po kroku urządzamy kuchnię
i pralnię Mateusza Gesslera

1
Urządzanie kuchni – jak zagospodarować przestrzeń?
Jak urządzić kuchnię, w której wszyscy będą spędzać czas z przyjemnością?
Zobacz Strzałka w prawo
2
Planowanie kuchni – jak dobrać meble i AGD?
Na co zwrócić uwagę i jakie rozwiązania wybrać?
Zobacz Strzałka w prawo
3
Jaki piekarnik wybrać?
Dobry piekarnik to skarb.
Zobacz Strzałka w prawo
4
Jaką zmywarkę kupić, na co zwrócić uwagę?
Jakie cechy zmywarki są najważniejsze dla Mateusza?
Zobacz Strzałka w prawo
5
Jaki robot kuchenny wybrać do domu i... dlaczego MUM?
MUM to niezastąpiony pomocnik kuchenny!
Zobacz Strzałka w prawo
6
Płyta indukcyjna – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez płyty indukcyjnej.
Zobacz Strzałka w prawo
7
Jaką lodówkę kupić? Jak wybrać dobry sprzęt?
Sprawdź, jakie funkcje musi mieć lodówka Mateusza!
Zobacz Strzałka w prawo
8
Przechowywanie i organizacja w kuchni
Skorzystaj z moich podpowiedzi, by utrzymać porządek i zadbać o perfekcyjną organizację w kuchni.
Zobacz Strzałka w prawo
9
Jaki odkurzacz wybrać?
Myślałeś kiedyś, że odkurzanie może być przyjemne?
Zobacz Strzałka w prawo
10
Pralka z suszarką – razem czy osobno?
Zobacz, na jakie rozwiązanie zdecydował się Mateusz
Zobacz Strzałka w prawo