Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Gdzie pasuje czarna ściana? Inspiracje do kuchni, salonu i sypialni

Gdzie pasuje czarna ściana? Inspiracje do kuchni, salonu i sypialni
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Nie taka czerń straszna, jak ją malują! Z pomocą czarnej farby można urządzić eleganckie, modne, a jednocześnie przytulne wnętrze, w którym przebywa się z przyjemnością. Jak to zrobić? Poznaj nasze pomysły na czarną ścianę w salonie, kuchni i sypialni.

Czarna ściana – trend wnętrzarski

Malowanie ścian na czarno przestało być aktem odwagi lub oznaką nastoletniego buntu. Dzisiaj to jeden z najmodniejszych trendów wnętrzarskich, po który ochoczo sięgają amatorzy pięknych wnętrz. Duża w tym zasługa czarnych farb tablicowych. Ściany do pisania kredą, na punkcie których oszaleliśmy kilka lat temu, oswoiły nas z obecnością ciemnych barw w mieszkaniu i rozbudziły apetyt na więcej. Czerń wdarła się przebojem do kuchni i młodzieżowych pokoi, a stamtąd zawędrowała do salonu, sypialni, przedpokoju i łazienki.

Czarna ściana w salonie

W salonie najbezpieczniej pomalować na czarno jedną ścianę, a resztę pozostawić białą. Zadziałają wówczas zasady perspektywy barwnej znanej z malarstwa. Czarna ściana wyda się patrzącemu bliższa, co pozwoli m.in. optycznie skrócić i poszerzyć wąskie pomieszczenie. Dzięki kontrastowemu połączeniu czerni i bieli wnętrze nabierze głębi, a aranżacja stanie się ciekawsza.

Dobrym pomysłem jest pomalowanie na czarno ściany, na której dużo się dzieje. W większości mieszkań będzie to ściana z telewizorem, kominkiem lub ta za kanapą. Umieszczone na jej tle przedmioty urozmaicą ciemną powierzchnię i sprawią, że czerń stanie się mniej przytłaczająca.

Z czym połączyć czarną ścianę w salonie? Czerń uwielbia kontrasty, dlatego najlepiej zestawić ją z białymi elementami. Oprócz tego mile widziane będą meble z jasnego drewna, rattanu lub bambusa, soczyście zielone rośliny i błyszczące detale w kolorze złota albo srebra. Na ścianie mogą zawisnąć dekoracyjne lustra, które rozświetlą wnętrze, a także zdjęcia i grafiki oprawione w białe passe-partout. W klasycznie urządzonym wnętrzu warto zastosować białe listwy sufitowe i przypodłogowe, które stworzą eleganckie obramowanie dla czarnej ściany i wprowadzą wrażenie ładu.

Czarna ściana w sypialni

czarna-ściana-foto-1.jpg

Szlachetna i odrobinę tajemnicza czerń to idealny wybór do sypialni. Zazwyczaj na ten kolor maluje się ścianę za łóżkiem – w ten sposób można łatwo wyróżnić mebel na tle innych sprzętów.

Urządzając sypialnię, warto wziąć pod uwagę różne warianty czarnej ściany. Oprócz pomalowanej na gładko powierzchni świetnie sprawdzą się czarne deski, cegła lub boazeria. Połączenie czarnej matowej farby i materiału o zróżnicowanej fakturze z pewnością przyniesie ciekawy efekt.

W przypadku gładkiej czarnej ściany warto wspomóc się modnymi dekoracjami. Nad łóżkiem może zawisnąć duża czarno-biała grafika, okrągłe lustro, ręcznie pleciona makrama lub dekoracyjna półka z roślinami. Oprócz tego należy zadbać o nastrojowe oświetlenie w postaci kinkietów, lamp wiszących i stołowych. Ich ciepłe światło rozproszy mrok i doda wnętrzu przytulności.

Farby w ciemnych kolorach szybciej ścierają się i tracą ładny wygląd. Na ścianie za łóżkiem nie może więc zabraknąć wysokiego zagłówka, który zapewni podparcie dla pleców i zabezpieczy pomalowaną powierzchnię przed uszkodzeniem.

Czarna ściana w kuchni

W minimalistycznych kuchniach coraz częściej stosuje się czarny total look, czyli połączenie czarnej ściany i czarnych frontów. Wystrój można przełamać ciepłym akcentem, na przykład drewnianym blatem. Aby meble i ściana nie zlały się w ciemną plamę, warto zestawić ze sobą różne odcienie czerni lub wzory materiałów.

W minimalistycznej czarnej kuchni liczy się spójny efekt. Sprzęty AGD powinny zniknąć za frontami szafek, tak aby nie zaburzały gładkiej linii zabudowy. Równie dobrze sprawdzą się czarne, ultranowoczesne modele urządzeń, które ma w swojej ofercie marka Bosch.

Jeśli lubisz przytulny, bezpretensjonalny wystrój, sięgnij po niezawodne połączenie bieli, drewna i czarnych akcentów. Idealnym uzupełnieniem aranżacji będzie czarna ściana pomalowana farbą tablicową. To modne i praktyczne rozwiązanie – na tak stworzonej tablicy można zapisać listę zakupów, tygodniowy jadłospis lub miłą wiadomość dla reszty domowników.

Więcej na temat „czarnych” pomysłów na kuchnię znajdziesz w tym tekście.

Czarna ściana z brokatem

Aktualnie na ścianach króluje matowa czerń, ale to tylko jedno z możliwych rozwiązań. W małym pokoju świetnie sprawdzi się czarna farba z satynowym wykończeniem. Pomalowana nią powierzchnia będzie delikatnie odbijać światło, więc pomieszczenie wyda się większe.

We wnętrzach glamour można pójść o krok dalej. W tej konwencji doskonale odnajdzie się czarna ściana z brokatem, która mieni się i połyskuje w świetle dzięki błyszczącym drobinkom. Aby uzyskać brokatowe wykończenie, wystarczy zastosować gotową farbę dekoracyjną z oferty wybranego producenta.

Jak pomalować ścianę na czarno?

Chcesz pomalować ścianę na czarno? Zacznij od wyboru odpowiedniej czarnej farby do ścian. Poszczególne produkty mogą różnić się wymaganiami odnośnie do przygotowania podłoża czy sposobu aplikacji. 

Nie wiesz, jak zabrać się do dzieła i czy to na pewno ma być czarny kolor? Ten artykuł może Ci pomóc.

1. Czarna farba tablicowa

Ściana pomalowana farbą tablicową nadaje się do rysowania i pisania kredą lub specjalnymi pisakami. Warto zdać sobie sprawę z tego, że choć wygląda pięknie na zdjęciach, w praktyce ściera się i zużywa. Z czasem traci głęboki czarny kolor, a na jej powierzchni pojawiają się plamy z roztartej kredy.

O trwałości i wyglądzie malowanej powierzchni decyduje m.in. prawidłowo przygotowane podłoże. Przed nałożeniem farby należy oczyścić ścianę z kurzu i luźnych elementów, naprawić ewentualne ubytki i opcjonalnie zagruntować powierzchnię (produktem zalecanym przez producenta). Farbę nakłada się w 1-2 warstwach za pomocą wałka gąbkowego. Pomalowana powierzchnia schnie ok. 24 godziny, ale pełną trwałość osiąga dopiero po upływie ok. 30 dni.

czarna-ściana-foto-2.jpg

2. Czarna farba magnetyczna

Farba magnetyczna zawiera malutkie opiłki żelaza. W efekcie do pomalowanej nią powierzchni przyczepiają się magnesy. Ponieważ farba magnetyczna może ścierać się, należy zabezpieczyć ją innym produktem, na przykład czarną farbą tablicową, zwykłą farbą do ścian lub bezbarwnym lakierem.

Farbę nakłada się za pomocą wałka na oczyszczone, gładkie i suche podłoże. Przed nałożeniem pierwszej warstwy należy starannie wymieszać zawartość puszki po to, aby równomiernie rozprowadzić zawarte w produkcie opiłki żelaza. Dla uzyskania optymalnego efektu trzeba pomalować ścianę minimum 3-4 warstwami farby. Po upływie 24 godzin, gdy produkt wyschnie, można pokryć powierzchnię warstwą farby właściwej.

3. Czarna farba do ścian – akrylowa lub lateksowa

Jeśli nie chcesz stosować farb „z efektem”, sięgnij po uniwersalny produkty do malowania ścian. W salonie i sypialni świetnie sprawdzą się farby akrylowe. Do łazienki, kuchni czy przedpokoju wybierz natomiast farby lateksowe, które można myć i szorować na mokro.

Czarne ściany już dawno przestały dziwić. Od kilku lat nieodmiennie zachwycają na Instagramie, Pintereście, a przede wszystkim na żywo. Jeśli lubisz wyraziste wnętrza, w których nie ma miejsca na nudę, koniecznie wykorzystaj ten trend we własnym mieszkaniu.