Gdzie warto zamontować dekoracyjne panele 3D?

Gdzie warto zamontować dekoracyjne panele 3D?

Panele 3D to oryginalne dekoracje ścienne. Czy nadają się do każdego pomieszczenia? Jak je zamontować i pielęgnować? Podpowiadamy, w jakim wnętrzu sprawdzą się najlepiej i jak o nie dbać, by służyły przez długie lata.

Panele ścienne 3D – co warto o nich wiedzieć?

Dekoracyjne płyty ścienne z przestrzennym, trójwymiarowym efektem są wykonywane z różnych materiałów. Każda z nich posiada odmienne właściwości: te imitujące cegłę, z gipsu lub mieszanki kruszyw, ozdobią zarówno klasyczne, jak i nowoczesne wnętrze. Panele nawiązujące do struktury kamienia cechuje lekkość i niska cena w stosunku do oryginalnego tworzywa.

Wyróżniamy też panele drewniane (ze sklejonych krążków lub sześcianów), z płyt MDF, betonowe – gładkie lub porowate, idealne do wnętrz industrialnych – oraz najpopularniejszy typ płyt, czyli panele gipsowe. Ich atutem jest mnogość wzorów i możliwość personalizacji poprzez malowanie, a wadą podatność na działanie wilgoci. Z kolei panele zrobione z pianki poliuretanowej doskonale chronią przed zimnem i pozwalają wygłuszyć pokój.

Dekoracyjne płyty 3D położysz zarówno na ścianie, jak i na suficie. Trójwymiarowe elementy mogą zająć całą powierzchnię lub wystąpić w roli interesującej kompozycji na jej fragmencie. Za sprawą dekoracji ściennych 3D łatwo zmienić optycznie wymiary pomieszczenia – wysokie wnętrze ulegnie obniżeniu za sprawą montażu paneli poziomo, a niskie zostanie wizualnie podwyższone, jeśli ułożymy płyty pionowo.

ekskluzywny salon z panelami na ścianie

Przeczytaj: Panele i płyty winylowe – nowoczesna aranżacja podłóg i ścian.

Panele z łatwością można zamontować samodzielnie, trzeba tylko zastosować się do kilku zasad. Poznaj reguły montażu paneli ściennych i sufitowych.

  • Przed położeniem dekoracji ściana powinna zostać oczyszczona i zagruntowana, by zyskać idealną gładkość. Warto zaplanować wcześniej układ paneli i zaznaczyć miejsca cięć.

  • Płyty 3D przyklejamy za pomocą kleju gipsowego lub montażowego. Możemy je również przymocować używając wkrętów, co zapobiega odklejaniu się od podłoża. Elementy wykonane z gipsu tniemy piłą do drewna, a te z pianki ostrym nożykiem do tapet.

  • Montaż paneli rozpoczynamy od samej podłogi lub przyklejamy je, opierając się na listwie pomocniczej. Kolejne warstwy dekoracyjne układamy poziomo nad każdą kolejną.

  • Następnym etapem montażu jest docinanie paneli 3D. Nie zapominamy o oszlifowaniu boków. Teraz dekoracje są gotowe do wycięcia otworów pod gniazdka czy kable.

  • Klej nakładamy punktowo na tył paneli i przyklejamy do wybranej powierzchni. Surowe płyty (przed malowaniem) układamy bezpośrednio obok siebie, a ewentualne ubytki szpachlujemy. Jeżeli panele zostały już pokryte farbą, należy zostawić minimum dwa milimetry wolnej przestrzeni na fugę – odpowiedni odstęp uzyskujemy za pomocą krzyżaków.

  • Od pomalowania paneli do ich montażu powinna upłynąć przynajmniej doba. Kiedy jesteśmy pewni, że klej dobrze związał, pokrywamy płyty 3D gruntem, a następnie wybraną farbą do wnętrz. W łazience – jako pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności – możemy je również zaimpregnować. Zostawiamy panele do wyschnięcia.

Odpowiedni montaż oraz późniejsza pielęgnacja paneli to gwarancja oryginalnej i trwałej dekoracji na ścianę.

Przeczytaj: Dekoracje do salonu – pomysły na ozdoby

Panele ścienne 3D do salonu – aranżacje

Panele dekoracyjne znajdą swoje miejsce niemal w każdym wnętrzu. Drewniane ozdoby na ścianę stworzą jednolitą całość z salonem utrzymanym w stylu prowansalskim lub rustykalnym. Nowoczesny pokój dzienny możemy wypełnić kompozycją z paneli à la beton. Atmosferę górskiej chatki wykreują panele naśladujące kamienny wzór. Te z płyt MDF, pokryte barwną folią PCV, to sprawdzony przepis na kolorowy salon.

przytulny salon, panele 3d na ścianie, betonowa ściana

Na której ścianie w pokoju dziennym panele 3D będą wyglądać najlepiej? Na pewno na tej, na której chcemy skupić wzrok. Trójwymiarowe dekoracje sprawdzą się jako tło dla telewizora, galerii zdjęć w podobnych ramach, kominka lub kanapy o ciekawej formie lub w intensywnym kolorze. Chcesz wzbogacić salon o niebanalny akcent? Ułóż kilka paneli w formę nieszablonowego obrazu.

Przeczytaj: Kamień na ścianie w salonie

Panele ścienne 3D do sypialni

Sypialnia to najbardziej intymne pomieszczenie w domu, dlatego powinny znaleźć się w niej meble i dodatki, które budują wrażenie przytulności. Powszechnym zwyczajem jest montaż paneli ściennych w formie reprezentacyjnego zagłówka. Jeśli powtórzymy ten sam motyw na przeciwległej ścianie sypialni, zyska ona na spójności. Pokryj panele z pianki pluszem, czyli tzw. flokiem, ustaw kryształowe przedmioty (figurki, zegar, lampy na nocnym stoliku), a otrzymasz wnętrze w stylu glamour.

PoradaDorota SzelągowskaW dobrze i wygodnie zaprojektowanej sypialni, powinno stanąć łóżko z wysokim zagłówkiem. Nie zawsze możemy sobie pozwolić na takie rozwiązanie, np. gdy przeprowadzamy się ze starym łóżkiem do nowego mieszkania. W takiej sytuacji przychodzą z pomocą panele! Można z nich stworzyć najbardziej fantazyjne zagłówki, jakie nam tylko przyjdą do głowy – plusem takiego rozwiązania, jest możliwość zmiany zagłówka raz na jakiś czas i dostosowanie wystroju wnętrza do aktualnego nastroju.

ekskluzywna sypialnia w stylu glamour, panele 3d na ścianie

Jak zadbać o panele 3D na ścianach i sufitach?

W zagłębieniach i załamaniach paneli 3D, ułożonych na ścianie czy suficie, łatwiej gromadzi się kurz, szczególnie szkodliwy dla alergików. Dzieje się to szybciej niż w przypadku gładkich ścian. Rozwiązaniem może być pomalowanie płyt 3D zmywalną i nieścieralną farbą – wtedy wystarczy czyścić je wilgotną ściereczką.

Innym sposobem na pielęgnację paneli jest usuwanie kurzu specjalną miotełką lub odkurzaczem akumulatorowym Bosch Unlimited z serii 8. Jego niewątpliwym atutem jest końcówka posiadająca delikatne włoski, które zapobiegają rysowaniu ścian. Małe i poręczne AGD z łatwością dociera w każdy kąt – od podłogi, poprzez meble, aż po sufit, także ten udekorowany panelami 3D. Sprzątanie 360° to jednak nie jedyna jego zaleta. Obawiasz się, że w powietrzu zostanie dużo kurzu unoszącego się po sprzątaniu ściennej dekoracji? Niepotrzebnie, powietrze wydmuchiwane z odkurzacza marki Bosch zostaje przefiltrowane aż trzy razy – w efekcie jest czystsze niż to, którym oddychasz.

Pamiętaj, że prawidłowo zamontowane i odpowiednio pielęgnowane dekoracje ścienne będą Ci służyć przez lata. To nietuzinkowa ozdoba każdego wnętrza, które od progu będzie zachwycać kreatywnością i oryginalnością. Warto zatem ozdobić panelami 3D chociaż jedną ścianę lub jej fragment.

Data publikacji: 2020-10-16