Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Gdzie warto zamontować dekoracyjne panele 3D?

Gdzie warto zamontować dekoracyjne panele 3D?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Panele 3D to oryginalne dekoracje ścienne. Czy nadają się do każdego pomieszczenia? Jak je zamontować i pielęgnować? Podpowiadamy, w jakim wnętrzu sprawdzą się najlepiej i jak o nie dbać, by służyły przez długie lata.

Panele ścienne 3D – co warto o nich wiedzieć?

Dekoracyjne płyty ścienne z przestrzennym, trójwymiarowym efektem są wykonywane z różnych materiałów. Każda z nich posiada odmienne właściwości: te imitujące cegłę, z gipsu lub mieszanki kruszyw, ozdobią zarówno klasyczne, jak i nowoczesne wnętrze. Panele nawiązujące do struktury kamienia cechuje lekkość i niska cena w stosunku do oryginalnego tworzywa.

Wyróżniamy też panele drewniane (ze sklejonych krążków lub sześcianów), z płyt MDF, betonowe – gładkie lub porowate, idealne do wnętrz industrialnych – oraz najpopularniejszy typ płyt, czyli panele gipsowe. Ich atutem jest mnogość wzorów i możliwość personalizacji poprzez malowanie, a wadą podatność na działanie wilgoci. Z kolei panele zrobione z pianki poliuretanowej doskonale chronią przed zimnem i pozwalają wygłuszyć pokój.

Dekoracyjne płyty 3D położysz zarówno na ścianie, jak i na suficie. Trójwymiarowe elementy mogą zająć całą powierzchnię lub wystąpić w roli interesującej kompozycji na jej fragmencie. Za sprawą dekoracji ściennych 3D łatwo zmienić optycznie wymiary pomieszczenia – wysokie wnętrze ulegnie obniżeniu za sprawą montażu paneli poziomo, a niskie zostanie wizualnie podwyższone, jeśli ułożymy płyty pionowo.

Gdzie warto zamontować panele 3D - zdjęcie 1

Przeczytaj: Panele i płyty winylowe – nowoczesna aranżacja podłóg i ścian.

Panele z łatwością można zamontować samodzielnie, trzeba tylko zastosować się do kilku zasad. Poznaj reguły montażu paneli ściennych i sufitowych.

  • Przed położeniem dekoracji ściana powinna zostać oczyszczona i zagruntowana, by zyskać idealną gładkość. Warto zaplanować wcześniej układ paneli i zaznaczyć miejsca cięć.

  • Płyty 3D przyklejamy za pomocą kleju gipsowego lub montażowego. Możemy je również przymocować używając wkrętów, co zapobiega odklejaniu się od podłoża. Elementy wykonane z gipsu tniemy piłą do drewna, a te z pianki ostrym nożykiem do tapet.

  • Montaż paneli rozpoczynamy od samej podłogi lub przyklejamy je, opierając się na listwie pomocniczej. Kolejne warstwy dekoracyjne układamy poziomo nad każdą kolejną.

  • Następnym etapem montażu jest docinanie paneli 3D. Nie zapominamy o oszlifowaniu boków. Teraz dekoracje są gotowe do wycięcia otworów pod gniazdka czy kable.

  • Klej nakładamy punktowo na tył paneli i przyklejamy do wybranej powierzchni. Surowe płyty (przed malowaniem) układamy bezpośrednio obok siebie, a ewentualne ubytki szpachlujemy. Jeżeli panele zostały już pokryte farbą, należy zostawić minimum dwa milimetry wolnej przestrzeni na fugę – odpowiedni odstęp uzyskujemy za pomocą krzyżaków.

  • Od pomalowania paneli do ich montażu powinna upłynąć przynajmniej doba. Kiedy jesteśmy pewni, że klej dobrze związał, pokrywamy płyty 3D gruntem, a następnie wybraną farbą do wnętrz. W łazience – jako pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności – możemy je również zaimpregnować. Zostawiamy panele do wyschnięcia.

Odpowiedni montaż oraz późniejsza pielęgnacja paneli to gwarancja oryginalnej i trwałej dekoracji na ścianę.

Przeczytaj: Dekoracje do salonu – pomysły na ozdoby

Panele ścienne 3D do salonu – aranżacje

Panele dekoracyjne znajdą swoje miejsce niemal w każdym wnętrzu. Drewniane ozdoby na ścianę stworzą jednolitą całość z salonem utrzymanym w stylu prowansalskim lub rustykalnym. Nowoczesny pokój dzienny możemy wypełnić kompozycją z paneli à la beton. Atmosferę górskiej chatki wykreują panele naśladujące kamienny wzór. Te z płyt MDF, pokryte barwną folią PCV, to sprawdzony przepis na kolorowy salon.

Gdzie warto zamontować panele 3D - zdjęcie 2

Na której ścianie w pokoju dziennym panele 3D będą wyglądać najlepiej? Na pewno na tej, na której chcemy skupić wzrok. Trójwymiarowe dekoracje sprawdzą się jako tło dla telewizora, galerii zdjęć w podobnych ramach, kominka lub kanapy o ciekawej formie lub w intensywnym kolorze. Chcesz wzbogacić salon o niebanalny akcent? Ułóż kilka paneli w formę nieszablonowego obrazu.

Przeczytaj: Kamień na ścianie w salonie

Panele ścienne 3D do sypialni

Sypialnia to najbardziej intymne pomieszczenie w domu, dlatego powinny znaleźć się w niej meble i dodatki, które budują wrażenie przytulności. Powszechnym zwyczajem jest montaż paneli ściennych w formie reprezentacyjnego zagłówka. Jeśli powtórzymy ten sam motyw na przeciwległej ścianie sypialni, zyska ona na spójności. Pokryj panele z pianki pluszem, czyli tzw. flokiem, ustaw kryształowe przedmioty (figurki, zegar, lampy na nocnym stoliku), a otrzymasz wnętrze w stylu glamour.

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="W dobrze i wygodnie zaprojektowanej sypialni, powinno stanąć łóżko z wysokim zagłówkiem. Nie zawsze możemy sobie pozwolić na takie rozwiązanie, np. gdy przeprowadzamy się ze starym łóżkiem do nowego mieszkania. W takiej sytuacji przychodzą z pomocą panele! Można z nich stworzyć najbardziej fantazyjne zagłówki, jakie nam tylko przyjdą do głowy – plusem takiego rozwiązania, jest możliwość zmiany zagłówka raz na jakiś czas i dostosowanie wystroju wnętrza do aktualnego nastroju."]

Gdzie warto zamontować panele 3D - zdjęcie 3

Jak zadbać o panele 3D na ścianach i sufitach?

W zagłębieniach i załamaniach paneli 3D, ułożonych na ścianie czy suficie, łatwiej gromadzi się kurz, szczególnie szkodliwy dla alergików. Dzieje się to szybciej niż w przypadku gładkich ścian. Rozwiązaniem może być pomalowanie płyt 3D zmywalną i nieścieralną farbą – wtedy wystarczy czyścić je wilgotną ściereczką.

Innym sposobem na pielęgnację paneli jest usuwanie kurzu specjalną miotełką lub odkurzaczem akumulatorowym Bosch Unlimited z serii 8. Jego niewątpliwym atutem jest końcówka posiadająca delikatne włoski, które zapobiegają rysowaniu ścian. Małe i poręczne AGD z łatwością dociera w każdy kąt – od podłogi, poprzez meble, aż po sufit, także ten udekorowany panelami 3D. Sprzątanie 360° to jednak nie jedyna jego zaleta. Obawiasz się, że w powietrzu zostanie dużo kurzu unoszącego się po sprzątaniu ściennej dekoracji? Niepotrzebnie, powietrze wydmuchiwane z odkurzacza marki Bosch zostaje przefiltrowane aż trzy razy – w efekcie jest czystsze niż to, którym oddychasz.

Pamiętaj, że prawidłowo zamontowane i odpowiednio pielęgnowane dekoracje ścienne będą Ci służyć przez lata. To nietuzinkowa ozdoba każdego wnętrza, które od progu będzie zachwycać kreatywnością i oryginalnością. Warto zatem ozdobić panelami 3D chociaż jedną ścianę lub jej fragment.