Piekarnik parowy czy zwykły? Jaki wybrać?
Każda kuchnia ma swój wyjątkowy zapach: domowej pizzy, maślanych bułeczek lub puszystego sernika. Aby cieszyć się takimi udanymi wypiekami, zadbaj o odpowiedni piekarnik. Parowy czy zwykły? Jaki sprzęt AGD wybrać, by spełnił kulinarne oczekiwania oraz pasował do Twojego stylu życia? Sprawdź, czy warto kupić piekarnik parowy i jaki wybrać.
Jakie są rodzaje piekarników?
Piekarnik wolnostojący to rozwiązanie, które sprawdza się w polskich kuchniach już od wielu lat. Ogromną zaletą tego sprzętu jest elastyczność rozumiana na trzy sposoby:
- możliwość dopasowania sprzętu do już urządzonej kuchni,
- duży wybór kolorów i stylów np. nowoczesny, retro,
- łatwy sposób jego instalacji oraz demontażu np. jeśli planujesz przeprowadzkę.
Przeczytaj: Piekarnik, żelazko, pralka – urządzenia parowe AGD
Choć kuchenka wolnostojąca ma wiele zalet, to coraz popularniejszy wśród użytkowników jest piekarnik do zabudowy. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: to rozwiązanie pozwala na zachowanie spójności aranżacji. Doceniają to zwłaszcza miłośnicy nowoczesnych i minimalistycznych rozwiązań. Co więcej, piekarnik do zabudowy sprawdza się też w przypadku pomieszczeń o niestandardowych wymiarach oraz w mniejszych kuchniach.
Zainspiruj się: Na co zwrócić uwagę wybierając piekarnik do zabudowy?
Ciekawym rozwiązaniem do małych kuchni jest piekarnik kompaktowy, który ma z reguły 40–45 centymetrów wysokości i około 44 litry pojemności. Aby jeszcze bardziej zaoszczędzić miejsce lub zaaranżować nieustawne pomieszczenie, wybierz piekarnik parowy do zabudowy lub umieść go w słupku (na innych urządzeniach AGD). Piekarnik kompaktowy występuje też w wersji 2w1 z mikrofalówką. To świetny pomysł dla zabieganych, którzy potrzebują też możliwości szybkiego odgrzania przygotowanych wcześniej posiłków.
Wskazówka: Gdy planujesz umieścić piekarnik kompaktowy nad blatem, dostosuj jego wysokość do wzrostu użytkowników kuchni.
Sprawdź: Serie 8 Kompaktowy piekarnik do zabudowy z parowarem
„Zdrowiej jeść” to coraz popularniejsze postanowienie Polaków, którego realizację ułatwia…wyposażenie kuchni w piekarnik parowy. Tego typu sprzęt AGD umożliwia tradycyjne pieczenie oraz gotowanie na parze bez dodatku tłuszczu. Na rynku dostępne są zarówno piekarniki parowe do zabudowy, jak i piece konwekcyjno-parowe z funkcją gotowania na parze. Te drugie modele docenią osoby, które na co dzień pieką: chleb, bułeczki, ciasta i słodkie babeczki.
Jak działa piekarnik parowy?
Jak sama nazwa wskazuje, piekarnik parowy działa na zasadzie obiegu pary wodnej, która przewodzi ciepło sprawniej niż powietrze. Dzięki temu potrawy można przyrządzić szybciej, a ich smak jest bardziej aromatyczny.
Wielofunkcyjne piekarniki parowe – np. marki Bosch – umożliwiają tradycyjne pieczenie, gotowanie na parze oraz pieczenie z użyciem pary. Zawierają wiele przydatnych funkcji, a wśród nich:
- automatyczny dobór temperatury, czasu i rodzaju grzania do dowolnej potrawy, jaką chcemy przygotować
- technologię umożliwiającą czyszczenie parowe piekarnika,
- wyświetlacz dotykowy ułatwiający intuicyjną obsługę piekarnika,
- dodatkowe funkcje: rozmrażanie, grill, pieczenia na różnych poziomach.
Wskazówka: Czy wiesz, że na rynku dostępny jest też piekarnik parowy z pyrolizą, czyli funkcją umożliwiającą łatwe usunięcie nawet najgorszych zabrudzeń? W czasie tego procesu sprzęt AGD rozgrzewa się do temperatury 500°C, pod której wpływem zabrudzenia zmieniają się w proch. Twoim zadaniem jest tylko sprzątnięcie pozostałego popiołu. To piekarnik rekomendowany osobom, które z dużą częstotliwością pieką i gotują.
Więcej na temat procesu pyrolizy przeczytasz tutaj: Piekarnik, który sam się czyści
Piekarnik parowy a zwykły
Piekarnik parowy czy elektryczny? Jeśli nadal masz dylemat, sprawdź podsumowanie wad i zalet obu rozwiązań.
Podstawowe zalety, jakie ma dobry piekarnik parowy, to:
- wielofunkcyjność i szerokie zastosowanie – od tradycyjnego pieczenia, gotowania na parze aż do pieczenia z użyciem pary,
- przygotowywanie smaczniejszych potraw i bardziej soczystych potraw (mięs, ryb, a nawet tofu), lepszych odgrzewanych dań (para przywraca jedzeniu pierwotną wilgoć) oraz bardziej profesjonalnych wypieków (np. miękkiego pieczywa z chrupiącą skórką niczym z najlepszej piekarni),
- możliwość gotowania i pieczenia dań w zdrowszej wersji bez dodatku tłuszczu oraz dużej ilości soli.
Wada piekarnika parowego:
- musisz wybrać urządzenie o najwyższej klasie energetycznej, bo w zwykłych modelach pobór energii jest bardzo duży.
Jak upiec sernik w piekarniku parowym? Przeczytaj artykuł: Jak upiec sernik? 6 prostych kroków, by wyszedł idealny.
Jeśli lubisz gotować, ale nie zależy Ci na beztłuszczowej diecie, postaw na zwykły piekarnik, który również ma wiele zalet:
- z reguły jest opcją bardziej budżetową, jeśli chodzi o zakup oraz eksploatację,
- na rynku dostępna jest szeroko oferta tego typu piekarników: zarówno wolnostojących, jak i do zabudowy.
Naturalnie wadą tego rozwiązania jest mniej zastosowań związanych z pieczeniem i gotowaniem na parze.
Dylemat piekarnik parowy czy zwykły, nie jest tylko kwestią aranżacji wnętrza. Ten wybór łączy się przede wszystkim ze stylem życia i preferowaną dietą. Niezależnie jednak od tego, na jaką opcję się zdecydujesz, pamiętaj, by wybierać sprawdzony sprzęt o wysokiej klasie energetycznej.