Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Gdzie zamontować klimatyzację? Podpowiadamy

Gdzie zamontować klimatyzację? Podpowiadamy
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Meteorolodzy przekonują, że fale upałów, które powodują przegrzewanie się naszych mieszkań, będą coraz częstsze i dłuższe w Polsce. Rozwiązaniem tego problemu jest klimatyzacja. W artykule zebraliśmy wszelkie potrzebne informacje, które pomogą Ci zorganizować bezproblemowy montaż klimatyzacji w domu.

Montaż klimatyzacji w domu czy mieszkaniu – jakie warunki należy spełnić?

Na początek dobra wiadomość: montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym nie wymaga żadnych pozwoleń. Jeśli jednak masz taką możliwość, zaplanuj tego typu instalację jeszcze na etapie projektowania domu. Dzięki temu:

  • wkomponujesz ją estetycznie we wnętrze i zewnętrze budynku,
  • ułatwisz sobie montaż,
  • unikniesz dodatkowych kosztów (np. związanych z ingerencją w architekturę obiektu).

Dobrym pomysłem jest też montaż klimatyzacji w domu podczas remontu, kiedy i tak wykonujesz różne zaawansowane prace budowlane. Jeśli jednak nie udało Ci się tego tak zaplanować, nic się nie martw. Klimatyzacja może być zainstalowana nawet podczas użytkowania mieszkania, ale musisz liczyć się z ingerencją w konstrukcję stropu lub ścian.

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu znajdującym się w budynku wielorodzinnym to bardziej skomplikowany temat. Choć w polskim prawie nie ma regulacji dotyczących tego tematu, to przyjęło się, że należy postępować zgodnie z następującą procedurą:

  1. Złożyć odpowiedni wniosek do zarządu spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.
  2. Do wniosku dołączyć: projekt instalacji, informacje o sposobie montażu wybranego klimatyzatora i poziomie generowanego przez niego hałasu. 
  3. Uzyskać zgodzę sąsiadów.

Uwaga! W przypadku niektórych budynków wielorodzinnych należy też uzyskać zgodę architekta, który oceni czy dana instalacja nie zaburza estetyki budynku.

Wskazówka: Zadbaj o to, by Twoja klimatyzacja w mieszkaniu nie przeszkadzała sąsiadom i pasowała do elewacji budynku.

Przeczytaj teżKlimatyzacja w domu – kiedy warto się nad nią zastanowić?

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym albo w bloku – podstawowe zasady

Klimatyzacja 1

Klimatyzatory występują w dwóch wariantach:

  • instalacja typu split składająca się z jednej jednostki zewnętrznej i jednej jednostki wewnętrznej;
  • instalacja multi split, czyli w zestawie znajduje się jedna jednostka zewnętrzna i kilka jednostek wewnętrznych.

Na który się zdecydować? Jeśli masz małe mieszkanie, zastosuj instalację split i podczas montażu weź pod uwagę nasze dwie podpowiedzi.

  1. Jednostkę zewnętrzną możesz umieścić na dachu, balkonie lub ziemi. Pamiętaj, że ten element generuje największy hałas, zadbaj więc o to, by stał jak najdalej od okna sąsiadów.
  2. Jednostkę wewnętrzną umieść w pomieszczeniu, w którym domownicy spędzają najwięcej czasu lub w którym jest z reguły najbardziej gorąco. Możesz zainstalować ją w okolicach okna, ale w takim miejscu, by nie była wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Wskazówka: Pamiętaj, że najwięcej chłodzenia wymagają pokoje umieszczone po południowej i zachodniej stronie budynku.

Klimatyzacja w mieszkaniu, które jest większe lub w domu jednorodzinnym powinna zawierać kilka jednostek wewnętrznych (instalacja typu multi split). Dzięki temu komfortowa temperatura będzie panować nie tylko we wspólnym salonie, ale też w sypialniach domowników. Pamiętaj, że upał może przeszkadzać nie tylko w dzień, ale również w nocy.

Wskazówka: Aby klimatyzacja w mieszkaniu działała poprawnie, nie może być przysłonięta np. meblami lub elementami tekstylnymi (zasłonami, firankami etc.).

Klimatyzacja do pokoju – jak ją wykonać?

Jak już wspominaliśmy w poprzednim akapicie, klimatyzacja w mieszkaniu może opierać się na instalacji typu split lub multi split. W ramach obu tych kategorii występują różne jednostki wewnętrzne. Oto ich rodzaje:

  • ścienne — montaż na ścianie w niewielkiej odległości od sufitu,
  • kasetonowe — montaż w suficie podwieszanym,
  • kanałowe — schładzane powietrze doprowadzane jest specjalnymi kanałami np. do innego pomieszczenia,
  • przysufitowe — montaż pod sufitem, we wnękach podokiennych, na strychach.

Zastanawiasz się, gdzie zainstalować jednostkę wewnętrzną? Wszystko zależy od konstrukcji klimatyzacji, ale najbardziej uniwersalnym miejscem na montaż jest sufit (najlepiej nad drzwiami do pokoju). W sypialni sprawdzi się też klimatyzacja zainstalowana pod parapetem.

Wskazówka: Pamiętaj, by chłodne powietrze z klimatyzacji w mieszkaniu nie było skierowane bezpośrednio na sofę, fotel, łóżko w sypialni, stół lub biurko. To miejsca, gdzie z reguły stale przebywają ludzie. Nie mogą być oni narażeni na bezpośrednie działanie strumienia chłodnego powietrza przez dłuższy czas.

Oprócz umiejscowienia klimatyzacji w mieszkaniu, ważna jest też kwestia ukrycia jej przewodów. Można je umieścić w ścianie, co jest pracochłonne i wymaga bardziej zaawansowanych robót remontowych np. kucia ścian. Na szczęście jest też możliwość ukrycia przewodów w listwach elektroinstalacyjnych bez konieczności ingerencji w ściany budynku.

Wskazówka: Jeśli chcesz, żeby klimatyzacja w mieszkaniu służyła Ci jak najdłużej, zadbaj o nią na co dzień. Regularnie raz w tygodniu przecieraj panel klimatyzatora ściereczkę, przynajmniej raz na trzy miesiące wymieniaj filtry i raz do roku zadbaj o jej serwisowanie.

Warunkiem właściwego działania klimatyzacji w mieszkaniu jest jej przemyślane umiejscowienie (odpowiednie pomieszczenie, nienarażanie domowników na bezpośrednie działanie zimnego strumienia powietrza) oraz prawidłowy montaż. Nie zapomnij też o jej regularnej konserwacji. To trzy elementy, które sprawią, że twoja klimatyzacja w mieszkaniu będzie po prostu skuteczna.