Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Klimatyzacja w domu – kiedy warto się nad nią zastanowić?

Klimatyzacja w domu – kiedy warto się nad nią zastanowić?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Podczas dużych upałów schronienia szukamy we własnych domach. Ustawienie okien często sprzyja nagrzewaniu się wnętrz. Klimatyzacja domowa to doskonały sposób, by poradzić sobie z wysokimi temperaturami. Co warto wiedzieć o tym udogodnieniu?

Klimatyzacja domowa – o co chodzi?

Podczas przebywania w pomieszczeniach na ogólne samopoczucie duży wpływ ma panująca w nim temperatura, poziom wilgotności powietrza oraz jego czystość. W lecie optymalna temperatura w pomieszczeniu to 23-26°C, a wilgotność 40-60%. To wszystko można dopasować dzięki klimatyzacji w domu. Choć klimatyzacja może kojarzyć się z biurami, sklepami czy powierzchniami użytkowymi, jest ona dużym udogodnieniem także w mieszkaniu.

Jak działa klimatyzacja domowa? Wymiana oraz chłodzenie powietrza związane są z obiegiem między pracownikiem a skraplaczem klimatyzatora, co umożliwia zmniejszenie temperatury powietrza i usunięcie na zewnątrz przyjętego ciepła. Warto pamiętać, że różnica temperatur powietrza w klimatyzowanym i nieklimatyzowanym wnętrzu nie powinna różnić się o więcej niż 7°C – inaczej, przez zbyt wysoką rozbieżność, może pojawić się problem z adaptacją organizmu.

Zastanawiasz się, czym różni się klimatyzacja od wentylacji? Różnice między nimi są duże, dlatego nie należy ich ze sobą mylić. Wentylacja ma za zadanie dostarczać do pomieszczenia świeże powietrze i usuwać na zewnątrz to zużyte. Tradycyjnym jej rodzajem jest wentylacja grawitacyjna (naturalna), działająca na zasadzie konwekcji, czyli ruchu powietrza przez różnice w jego ciśnieniu i gęstości. Świeże powietrze dostaje się do pomieszczeń poprzez nawiewniki, a to zużyte usuwają kanały w kominach wentylacyjnych. Dzieje się to bez użycia energii elektrycznej, co sprawia, że latem wentylacja prawie w ogóle nie działa, a zimą może pracować zbyt intensywnie, przez co utracone zostaje ciepło.

Wentylacja jednak nie oddziałuje na parametry powietrza – robi to klimatyzacja. Za sprawą klimatyzacji można zmienić wilgotność i temperaturę powietrza, co jest szczególnie istotne podczas upałów lub w zimowe dni. Klimatyzacja domowa ma także funkcję filtrowania powietrza z kurzu, dymu, pyłów oraz innych zanieczyszczeń.

Klimatyzacja w domu – kiedy warto się nad nią zastanowić? - zdjęcie 1

Kiedy warto założyć klimatyzator?

Klimatyzator warto założyć wtedy, kiedy zależy Ci na utrzymaniu optymalnej temperatury w domu czy mieszkaniu, aby lepiej się w nim funkcjonowało. Świeże powietrze, dostosowane temperaturą do potrzeb człowieka, w ogromnym stopniu wpływa na jego samopoczucie i komfort.

Klimatyzator warto zamontować w pomieszczeniach, które łatwo się nagrzewają przez posiadanie okien wychodzących na północ i zachód. Świetnie sprawdzi się też w mieszkaniu w bloku, w którym nie ma możliwości wietrzenia. Żeby wzmocnić oszczędność pracy urządzenia podczas upałów, warto zadbać o izolację szyb okiennych. Dobrym pomysłem jest zamontowanie w oknach żaluzji lub rolet, które zmniejszą nagrzewanie się powietrza w pomieszczeniach. Przeczytaj więcej o pomysłach na aranżację okien w salonie.

Na szybach często zbiera się wilgoć, zatem warto znać skuteczne sposoby na pobycie się wilgoci na oknach. Klimatyzacja jest jednym z rozwiązań na usuwanie nadmiaru wilgoci z domu i stworzenie korzystnego mikroklimatu. Grzyby i pleśnie na ścianach to nic przyjemnego, prawda?

Koszt klimatyzacji w domu – czy to się opłaca?

Klimatyzator do mieszkania czy domu to zakup na dłuższy czas, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Im lepszy jakościowo klimatyzator o dobrych parametrach pracy, tym koszty późniejszej eksploatacji będą niższe. Ceny klimatyzatorów są różne, ale najlepiej wybrać taki model, którego pobór prądu w stosunku do długości czasu pracy jest najniższy. Klasa energetyczna A+++ jest najwyższa i to właśnie praca takiego sprzętu będzie najkorzystniejsza dla Twojego portfela. Oczywiście należy liczyć się też z kosztem montażu przez specjalistę. Na tę cenę wpływ mają:

  • typ montowanego urządzenia,

  • rodzaj mocowania,

  • długość instalacji,

  • wysokość, na której ma on zostać zainstalowany. 

Klimatyzacja w domu – kiedy warto się nad nią zastanowić? - zdjęcie 2

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Klimatyzator do domu należy dobrać do wielkości pomieszczenia. Na rynku dostępne są klimatyzatory przenośne oraz stacjonarne typu split. Pierwsze z nich, choć mobilne, są głośniejsze i mniej skuteczne. Klimatyzatory stacjonarne to lepszy i efektywniejszy wybór – do domu i mieszkania najlepiej sprawdzi się klimatyzator ścienny. Składa się z dwóch części – jedna widoczna jest w pomieszczeniu, a drugą umieszcza się na zewnątrz mieszkania. Ważne jest także miejsce, w którym klimatyzator ma się znaleźć – liczy się nie tylko estetyka efektu końcowego, ale też wygoda i funkcjonalność. Dlatego klimatyzatora nie wiesza się za kanapą, na której spędza się wiele czasu, aby nie narazić się na przeziębienie przez zbyt długą ekspozycję na chłodne powietrze. Ważne jest to szczególnie w małych pomieszczeniach.

Przeczytaj: Jak urządzić małe mieszkanie lub kawalerkę?

Klimatyzator powinien być zamontowany tak, aby serwisant miał do niego swobodny dostęp. Najlepiej umiejscowić go na wysokości kilkudziesięciu centymetrów pod sufitem. Klimatyzator jest bowiem urządzeniem, które wymaga regularnej konserwacji i czyszczenia. Wpływ na jakość powietrza ma filtr umieszczony w klimatyzatorze, który należy czyścić co kilka miesięcy. Ten zabieg można wykonać samodzielnie, zdejmując wcześniej obudowę i wyciągając filtr. Do czyszczenia należy użyć wody z mydłem lub płynem do naczyń.

Czyszczenie elementów wewnętrznych klimatyzatora również możesz wykonać własnymi rękami lub zlecić fachowcom. Tu niezbędne będzie odgrzybianie urządzenia z pomocą specjalnych preparatów, najlepiej tych zalecanych przez producenta urządzenia. Innym rodzajem czyszczenia jest ozonowanie i tu już warto zlecić to zadanie specjalistom, którzy użyją do tego celu ozonatora.

Zalety domowej klimatyzacji

Klimatyzacja domowa to wiele korzyści wpływających na komfort przebywania w domu czy mieszkaniu. Zgodzisz się, że w świeżym powietrzu o wiele przyjemniej spędza się czas, prawda? Z pomocą klimatyzacji, przy dość małym nakładzie finansowym, można cieszyć się przyjemnym chłodem podczas upałów. Zaś w czasie mroźnych zimowych dni i wieczorów klimatyzacja dogrzeje pomieszczenie i zniweluje konieczność okrywania się grubym kocem. Za sprawą klimatyzatora pozbędziesz się z domu nadmiaru wilgoci, która niekorzystnie wpływa na zdrowie oraz stan budynku. Im mniej wilgoci, tym mniejsze ryzyko rozwoju pleśni i grzybów w Twoim domu.

Oprócz opisanych w artykule wielu zalet klimatyzatora w domu, dzięki dużej liczbie modeli dostępnych w sklepach z pewnością dopasujesz go do wystroju swojego pomieszczenia. Powodzenia!