Jakie moskitiery wybrać?
Letnie i upalne wieczory sprawiają, że okna w naszych domach nieustannie są otwarte. Chętnie wietrzymy nagrzane w ciągu dnia pomieszczenia i zapewniamy dopływ świeżego powietrza. Niestety, okna stoją otworem nie tylko dla chłodniejszych powiewów, ale też wszelkiego rodzaju insektów. Na szczęście moskitiera na okno łatwo pomoże rozwiązać ten problem. Jak wybrać odpowiednią siatkę przeciw owadom?
Moskitiery – z czego są wykonane?
Moskitiera to drobna siatka, dostępna w różnych kolorach i odcieniach, której zadaniem jest zablokowanie nawet niewielkich owadów chcących przedostać się do wnętrza. Moskitiery pokrywa się zazwyczaj warstwą PCV, jednak w ofercie są dostępne również egzemplarze wykonane z innych materiałów: malowanego aluminium o dużym stopniu wytrzymałości oraz włókna szklanego, które jest odporne na zmienną pogodę.
Ważnym parametrem siatki na okno, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze, jest gęstość oczek. Im drobniejsze, tym większa szansa na powstrzymanie większej liczby żyjątek. Jeśli masz w rodzinie alergika, może zainteresować Cię również fakt, że modele o dużej gęstości siatki i specjalnym filtrze antyalergicznym pomagają zatrzymać pyłki roślin.
Rodzaje moskitier
Szukasz moskitiery idealnej? Siatkę przeciw owadom dobierz do wielkości i rodzaju okna – jedne moskitiery sprawdzą się w przypadku zwykłych okien uchylnych, drugie ochronią te dachowe. Siatka na drzwi balkonowe będzie wyróżniać się jeszcze innymi cechami.
Istotny jest także sposób użytkowania okna. Wśród najczęściej sprzedawanych modeli znajdują się: egzemplarze do samodzielnego montażu, moskitiery wbudowane na stałe w strukturę okna, a także moskitiery ramkowe.
Moskitiery do samodzielnego montażu
Materiałowa moskitiera na rzepy lub klejona do wewnętrznej strony okna jest zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem na rynku. Niską cenę równoważy jednak czasochłonne zakładanie: moskitierę trzeba przyciąć indywidualnie i przytwierdzić do okna. Zaletami moskitier do samodzielnego montażu – prócz niewielkich kosztów – są:
- duża swoboda (pasują do większości okien);
- łatwa dostępność,
- odporność na wodę.
Moskitiery do samodzielnego montażu mają też jednak wady. Taka siatka na okno:
- bywa nietrwała (rzepy lub klej po dłuższym okresie użytkowania mogą po prostu puścić);
- nie przylega do ramy okiennej w 100% (minimalnie odstaje od framugi);
- utrudnia mycie szyb.
Innymi, droższymi i bardziej zaawansowanymi technologicznie opcjami, są moskitiery ramkowe oraz rolowane.
Moskitiery ramkowe
Moskitiery ramkowe to nic innego jak ramka z siatką montowana za pomocą obrotowych uchwytów na zewnątrz okna. Jest to rozwiązanie ze średniej półki cenowej. Przy jej montażu liczy się dokładność, dlatego przed zakupem moskitiery tego typu – nazywanej także ramową bądź kołnierzową – trzeba dokładnie wymierzyć otwór okienny. Dzięki temu siatka będzie idealnie dopasowana do konkretnego okna i posłuży mieszkańcom przez wiele lat. Moskitiera na okno z ramką ma jeszcze inne zalety:
- łatwo ją zdjąć (np. zimową porą) i bez problemu założyć z powrotem, gdy zrobi się cieplej;
- wygląda ona estetycznie na oknie;
- doskonale przylega do futryny.
Moskitiera ramkowa będzie świetnym wyborem, jeśli chodzi o okna, które zazwyczaj tylko uchylamy, by do pomieszczenia wpłynęło świeże powietrze.
Moskitiery rolowane
Moskitiera zamknięta w wygodnej kasecie może być stosowana zarówno w oknach (także dachowych), jak i w drzwiach np. balkonowych lub tarasowych. Moskitiera na okno rozwija się pionowo na prowadnicach, a w drugim przypadku zazwyczaj poziomo. Jedną z wersji są moskitiery wbudowane w rolety zewnętrzne, jednak najczęściej egzemplarze rolowane montuje się po wewnętrznej stronie okna. Siatkę–roletę umieszcza się na samym oknie bądź tuż nad nim.
Przeczytaj: Wybieramy rolety okienne: plisowane, rzymskie, bambusowe
Moskitiera rolowana, określana też jako plisowana, musi zostać zainstalowana przez specjalistę, co także wpływa na dość wysoką cenę. Osoby ceniące sobie minimalizm we wnętrzach mogą zauważyć też jej kolejny mankament – moskitiera rolowana jest stałym „wyposażeniem” domu czy mieszkania i wpływa na odbiór pomieszczenia.
Moskitiery chowające się w kasecie mają jednak liczne atuty. Zaletą tych moskitier na wymiar są dwa tryby działania:
- „aktywny”, gdy siatka jest w pełni rozwinięta i unieruchomiona dzięki specjalnym haczykom oraz
- „bierny”, kiedy zostaje ona zwinięta, a okno odsłonięte.
Cechy te sprzyjają wygodzie użytkowania – nie tylko podnoszeniu i opuszczaniu moskitiery, ale też dbaniu o czystość okien. Moskitiery rolowane nie wymagają sezonowego demontażu i przylegają ściśle do szyby, co przekłada się na ich skuteczność.
Jeśli zastanawiasz się nad najlepszym rozwiązaniem na taras, które pochłonie najmniej funduszy, wybierz moskitierę magnetyczną na drzwi balkonowe. Siatka z obciążnikami montowana na ramie jest zamykana na szereg magnesów umieszczonych od góry do dołu, co powoduje, że moskitiera jest dość szczelna.
Jaki kolor moskitiery wybrać?
Moskitierę na okno najczęściej spotykamy w kolorze białym lub czarnym. Niestety białe siatki mocno odznaczają się w otworze okiennym i szybko brudzą, co rodzi konieczność częstego demontażu i czyszczenia moskitiery.
Jak umyć okna bez smug w kilku prostych krokach? Sprawdź!
Z kolei na siatce o czarnej barwie błyskawicznie widać zgromadzony tam kurz, a jeśli dodatkowo okno wychodzi na jasne otoczenie, czarna moskitiera może wywołać przytłaczające wrażenie. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup jasno- lub ciemnoszarej moskitiery, która jest niemal niewidoczna dla oczu. Grafitowa siatka doskonale komponuje się też z szybą i nie wpływa na ostrość widzenia.
Dzięki moskitierze w oknach lub drzwiach balkonowych owady nie zaskoczą Cię swoją niespodziewaną obecnością, a przy tym nie stracisz dostępu do słońca i świeżego powietrza. Jeśli jeszcze nie masz siatki na okno, poważnie się nad nią zastanów, bo nawet niskim kosztem możesz uwolnić się od nocnego bzyczenia komarów nad uchem.