Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak dbać o pralkę?

Jak dbać o pralkę?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Życie wszystkich urządzeń codziennego użytku, szczególnie tych mocno eksploatowanych, kiedyś się kończy. Możemy jednak przedłużyć ich bezawaryjne działanie. Wystarczy właściwie dbać o sprzęty AGD i odpowiednio z nich korzystać. Do takich urządzeń z pewnością należy pralka automatyczna. Sprawdź, jak dbać o pralkę, by Twoje pranie było zawsze czyste, pachnące i świeże, a ona sama służyła Ci przez długi czas.

Nowa pralka – zacznij od razu

U podstaw udanego użytkowania pralki leży wybór odpowiedniego modelu. Niektóre z nich wyposażone są w ultrawygodne funkcje takie jak:

  • automatyczny program do czyszczenia bębna, 
  • ważenie wsadu,
  • usuwanie drobnoustrojów w niskiej temperaturze dzięki aktywnemu tlenowi,
  • autodozowanie detergentów.

Pralki można wzbogacić także o dodatkowy filtr zmiękczający wodę – to szczególnie ważne, jeśli mamy twardą wodę – oraz przedłużoną gwarancję.

Jak dbać o pralkę - 1

Tuż po zakupie pralki marki Bosch warto nastawić krótkie pranie bez wsadu, czyli bez żadnych ubrań. Dlaczego to tak istotne? Włączenie pustej pralki umożliwi oczyszczenie przewodów i wnętrza urządzenia z zanieczyszczeń, które powstały w czasie produkcji, przechowywania i transportu. To też doskonała okazja do tego, żeby sprawdzić, czy pralka działa, a połączenia kanalizacyjne są szczelne.

Co szkodzi pralce automatycznej?

Nawet najlepsza pralka świetnej jakości, wyposażona w szereg dodatkowych funkcji, narażona jest na awarię. Główną przyczyną usterek jest niewłaściwe użytkowanie. Dowiedz się z naszych podpowiedzi, jak dbać o pralkę.

Przeładowany bęben

Wiele z nas robi pranie kilka razy w tygodniu, a czasem nawet raz dziennie. Szczególnie jeśli w domu są dzieci lub brudzące zwierzęta. Kiedy chcesz zmieścić w pralce „na raz” wszystkie zgromadzone w koszu ubrania, ryzykujesz przeładowanie sprzętu. W efekcie możesz uszkodzić bęben urządzenia. Wypchana po brzegi pralka to także:

  • wyższe rachunki za prąd i wodę, 
  • pognieciona, a nawet zniszczona pod wpływem dużego tarcia odzież,
  • przegrzane części sprzętu.

Jak temu zapobiec? Na pewno nie należy przekraczać dopuszczalnej wagi wsadu. Kieruj się liczbą kilogramów wskazanych przez producenta pralki. Po drugie: nie wstawiaj jednego prania po drugim – odczekaj minimum 60 minut. I ostatnia rada – zostaw na górze pralki, tuż nad wsadem, przestrzeń o szerokości dłoni. Wskazówka: obudowa pralki również nie powinna być zbyt obciążana. Niewielki przybornik z kosmetykami nie wyrządzi jej szkody, ale miska z mokrymi ubraniami w dłuższej perspektywie może naruszyć konstrukcję.

Małe przedmioty

Przeciwnikiem pralki potrafią być też… kieszenie. Opróżniaj je przed każdym praniem. Łazienkowemu sprzętowi AGD mogą zaszkodzić nawet drobiazgi: chusteczki higieniczne, papierki po cukierkach, guma do żucia, monety czy paragony. Jeśli któryś z małych przedmiotów utknie w filtrach pralki, całe urządzenie przestanie działać. Nawet najlepsza pralka może nie przetrwać zetknięcia z ubraniami, które mają cekiny, klamry lub guziki. Jeśli istnieje taka możliwość, pierz je ręcznie lub oddziel od reszty załadunku. Pomocne w tym będą specjalne siatki lub woreczki na pranie. Nie zapominaj zabezpieczyć metalowych elementów np. drutów w staniku. Z kolei tkaniny pokryte zwierzęcą sierścią powinny zostać wcześniej oczyszczone np. za pomocą odkurzacza Bosch z serii ProAnimal.

Zamykanie pralki po praniu

Pralka też potrzebuje czasu, żeby „ochłonąć”. Jeżeli chcesz, by służyła Ci przez długie lata, po każdym praniu należycie ją przewietrzy. Warto zostawić uchylone drzwiczki, by zgromadzona wilgoć wydostała się (odparowała) z wnętrza pralki. Unikniesz w ten sposób brzydkiego zapachu stęchlizny, który może się przenieść na pranie, a nawet doprowadzić do pojawienia się pleśni…

Jak dbać o pralkę - 2

Kamień – największy wróg pralki automatycznej

Jak odkamienić pralkę? To pytanie pojawia się najczęściej, gdy mówimy o przedłużaniu żywotności urządzeń. Twarda woda w domu szkodzi pralce, ponieważ wytrącający się z niej kamień osadza się na grzałce, wężu oraz bębnie. Awaria gotowa! Szkodliwemu kamieniowi można jednak zapobiec, stosując środki zmiękczające wodę (tabletki lub kapsułki do czyszczenia pralki) oraz środki do odkamieniania pralki (zwykle w formie proszku, z którym robi się „puste” pranie).

Brak regularnego czyszczenia

Wiele osób błędnie myśli, że skoro pralka pierze ubrania, to przy okazji sama się czyści. Niestety, systematyczne i – co ważne – całościowe mycie pralki jest konieczne. Zadbaj o wszystkie części domowego sprzętu. Jakie czynności trzeba wykonać?

  1. Dokładne czyszczenie filtra – zazwyczaj znajduje się w przedniej części pralki (na dole). Wystarczy, że po wyciągnięciu z urządzenia po prostu go wypłuczesz. Inaczej grozi Ci wyciek wody na podłogę. Filtr należy czyścić minimum raz na trzy miesiące albo po dwunastu cyklach prania.
  2. Usuwanie pozostałości detergentów z uszczelek – resztki płynu do prania czy kapsułek mogą zacząć osadzać się na odzieży.
  3. Czyszczenie szufladki na proszek i płyn do płukania – wyciągnij je z pralki, a potem wyszoruj, używając gąbki do naczyń i szczoteczki. Pojemniki na detergenty można też myć w zmywarce.
  4. Wycieranie do sucha drzwiczek i uszczelek – nawet odrobina wilgoci może w dłuższej perspektywie zepsuć mechanizm pralki. Najlepiej robić to po każdym praniu.

Tak zadbana pralka odwdzięczy się bezawaryjnym działaniem i właściwie wypranym załadunkiem.

Jak dbać o pralkę - 3

Jak czyścić pralkę domowymi sposobami?

Ocet i soda oczyszczona – te dwie substancje, które prawie każdy ma w swoim domu pomogą Ci oczyścić pralkę. Środki na bazie tych składników są nieocenione w walce z kamieniem. Na tym jednak katalog ich zalet się nie kończy. Usuwają bakterie i zmiękczają wodę, są też pomocne w odpowiedzi na pytanie, jak odgrzybić pralkę. Dodatkowo ocet i sodę można używać zarówno do czyszczenia samej pralki, jak również jako dodatek do prania. Soda dezynfekuje, nadaje miękkość ręcznikom, wybiela pożółkłe firanki oraz usuwa z ubrań gryzący zapach dymu papierosowego. Ocet usuwa plamy, zmiękcza tekstylia i zapobiega blaknięciu tkanin.

Przeczytaj: Soda i ocet, czyli skuteczne czyszczenie piekarnika, pralki i fug

Jak przygotować środek do czyszczenia pralki? Zasada jest prosta: wsyp do szufladki na detergenty ¾ szklanki sody oczyszczonej i puść pranie. Pralka automatyczna – nie tylko jej wnętrze, ale i rury – zostanie odkamieniona, jeśli dodasz ocet do prania wysokiej temperaturze, minimum 60°. Powtarzaj zabieg raz w miesiącu, pamiętając, że czyszczenie pralki wykonujemy bez załadunku.

Teraz wiesz już, jak dbać o pralkę. Dzięki kilku wymienionym zasadom pralka automatyczna będzie działać bez zarzutu przez kilka dobrych lat, a pranie zachwycać świeżością i czystością.