Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Rodzaje kabin prysznicowych

Rodzaje kabin prysznicowych
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Kabiny prysznicowe mają różne kształty i wymiary. Obok tradycyjnych modeli z brodzikiem, dostępne są kabiny montowane na płytkach, otwarte prysznice typu walk-in i wanno-prysznice. Każde z tych rozwiązań ma zalety i wady, z których warto zdać sobie sprawę przed realizacją projektu. Poznaj różne rodzaje kabin prysznicowych i wybierz najlepszą dla siebie!

Wymiary i kształty kabin prysznicowych

Zanim zaczniesz przeglądać oferty producentów, wykonaj staranne pomiary i przyjrzyj się układowi łazienki. Jeśli metraż pozwala na montaż dużej kabiny, koniecznie wykorzystaj ten atut. Im więcej miejsca pod prysznicem, tym większy komfort w trakcie kąpieli.

Sprawdzonym wyborem, zarówno do małej, jak i dużej łazienki, będzie kabina prysznicowa narożna. Takie ustawienie prysznica pozwala sprytnie zagospodarować wnętrze i ograniczyć liczbę przeszkleń, które – choć wyglądają lekko i nowocześnie – są trudne do utrzymania w czystości. Kabiny narożne mogą przybierać różne kształty i rozmiary, ale największą popularnością cieszą się te trzy warianty:

  • Kabiny kwadratowe o wymiarach 80 x 80 cm lub 90 x 90 cm.
  • Kabiny prostokątne o wymiarach 100 x 80 cm, 100 x 90 cm i 110 x 90 cm.
  • Kabiny półokrągłe o wymiarach 80 x 80 cm lub 90 x 90 cm. Ze względu na zaokrąglony kształt zajmują najmniej miejsca w łazience.

Masz małą łazienkę, ale nie chcesz rezygnować z dużego prysznica na rzecz suszarki bębnowej? Sięgnij po dwufunkcyjną pralko-suszarkę marki Bosch, która suszy i pierze z taką samą skutecznością. Wolisz dwa odrębne urządzenia? Zastosuj sprytny łącznik do pralki i suszarki, który pozwala ustawić sprzęty jeden na drugim i zaoszczędzić cenne miejsce.

Przeczytaj: Jak urządzić małą łazienkę?

Kabina prysznicowa z brodzikiem czy bez?

Rodzaje kabin prysznicowych - zdjęcie 1

Jeśli wiesz już, ile miejsca możesz przeznaczyć na prysznic, pora zastanowić się nad wyborem konkretnej kabiny. Jakie rozwiązanie sprawdzi się lepiej: kabina prysznicowa z brodzikiem czy bez brodzika? Ta pierwsza, choć uchodzi za mniej atrakcyjną, jest wybierana przez większość klientów. Ta druga stanowi wyznacznik modnej łazienki, ale wciąż budzi wiele obaw. Czy słusznie? Poznaj kluczowe wady i zalety obu rozwiązań.

Zalety i wady kabiny z brodzikiem:

  • Pozwala oddzielić strefę mycia od reszty łazienki i skutecznie zabezpiecza podłogę przed zalaniem.
  • Jest łatwa w montażu i przystępna cenowo.
  • Zapewnia dzieciom bezpieczne miejsce do kąpieli i zabawy w wodzie; częściowo zastępuje wannę.
  • Nowoczesne brodziki prysznicowe mają proste, geometryczne kształty, które nie psują wystroju łazienki. Obok wysokich modeli dostępne są niskie brodziki typu slim, o wysokości zaledwie 3-4 cm.
  • Kabina prysznicowa z brodzikiem ma więcej wgłębień i zakamarków, w których może gromadzić się brud.
  • Brodziki zwiększają ryzyko poślizgnięcia się i upadku. Na niebezpieczeństwo narażone są zwłaszcza osoby starsze, które mogą potknąć się o wystający próg.

Zalety i wady kabiny bez brodzika:

  • Wygląda lekko i nowocześnie. Prysznic bez brodzika nie zagraca łazienki, a nawet optycznie ją powiększa.
  • W kabinie bez brodzika jest więcej miejsca, a to przekłada się na większy komfort.
  • Brak brodzika ułatwia wejście pod prysznic, co szczególnie docenią osoby starsze.
  • Wybierając kabinę prysznicową bez brodzika, można zupełnie zrezygnować z przeszkleń lub ograniczyć ich liczbę do minimum.
  • Kabina ma prostą konstrukcję, którą łatwo utrzymać w czystości.
  • Montaż kabiny prysznicowej bez brodzika wymaga wiedzy i umiejętności. Jeśli zostanie wykonany nieprawidłowo, woda może zalewać łazienkę.
  • Znalezienie zaufanego fachowca, który wykona pracę jak należy, nie jest łatwe ani tanie.

Kabina prysznicowa z drzwiami czy bez?

Drzwi kabiny prysznicowej zabezpieczają łazienkę przed zalaniem i zatrzymują ciepło. Jak dobrać rodzaj drzwi prysznicowych i jakie rozwiązania oferują producenci? Kiedy zdecydować się na otwarty prysznic walk-in?

Rodzaje kabin prysznicowych - zdjęcie 2

Przeczytaj: Jakie płytki do łazienki wybrać?

Rodzaje drzwi w kabinach prysznicowych

Jeśli kabina jest nieduża (ma 90 x 90 cm lub mniej), radzimy zadbać o jej szczelne zamknięcie. W przeciwnym razie łazienka będzie regularnie zalewana wodą. W ofercie producentów dostępne są różne modele drzwi prysznicowych, ale największą popularnością cieszą się dwa rozwiązania: drzwi przesuwne i drzwi uchylne.

Drzwi przesuwne, montowane na prowadnicach, nie zabierają miejsca podczas otwierania. Dzięki temu sprawdzą się w każdej, nawet najmniejszej łazience. Drzwi mogą być jednoskrzydłowe, czyli przesuwane w jedną stronę lub dwuskrzydłowe, czyli rozsuwane na boki. Niektóre modele mają możliwość wypięcia skrzydła z dolnej prowadnicy i odchylenia go na bok, co bardzo ułatwia czyszczenie.

Drzwi uchylne otwierają się jak zwykłe drzwi do pokoju. Zapewniają wygodne wejście pod prysznic, ale zajmują dużo miejsca, gdy są otwarte na całą szerokość. Tym samym nie zdadzą egzaminu w ciasnych i małych pomieszczeniach. Drzwi uchylne są łatwe do utrzymania w czystości (nie mają trudno dostępnych szczelin i zakamarków), a z uwagi na prosty mechanizm działania rzadko się psują. Podobnie jak drzwi przesuwne mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe. 

Kabiny prysznicowe typu walk-in

Kabiny typu walk in nie mają drzwi ani ruchomych zasłonek. Jedynym elementem, który odgradza prysznic od reszty łazienki, jest szklany panel lub ściana z płytkami. Dzięki temu kabina współgra z nowoczesnym wystrojem i zajmuje mało miejsca. Ograniczona liczba przeszkleń pozwala na łatwe utrzymanie czystości. Kabiny walk-in mogą być montowane bezpośrednio na płytkach lub wyposażone w niski brodzik.

Rodzaje kabin prysznicowych - zdjęcie 3

Zalety prysznica walk-in docenią zwłaszcza osoby starsze, dla których każda czynność wiąże się z dużym wysiłkiem. Otwarta kabina pozwala uniknąć nerwowej szamotaniny podczas otwierania drzwi i wyklucza ryzyko potknięcia się o próg. Dzięki temu korzystanie z natrysku jest bardzo wygodne i w pełni bezpieczne. Nieco mniej zadowoleni mogą okazać się rodzice małych dzieci. Prysznic bez wysokiego brodzika nie nadaje się do zabawy, a brak zamknięcia sprzyja zalaniu lub zachlapaniu łazienki.

Osoby, które planują montaż kabiny walk-in, muszą przygotować się na wiele pułapek. Mały spadek, źle zaplanowany odpływ, zbyt wąska szyba prysznicowa i niesprawna wentylacja mogą zamienić korzystanie z prysznica w prawdziwy koszmar. Im mniejsza łazienka, tym większe ryzyko, że pojawią się problemy. Aby zaprojektować nieduży, ale wygodny i sprawnie działający prysznic walk-in, niezbędna jest pomoc specjalisty.

Zasłony, parawany, drzwi

Rodzaje kabin prysznicowych - zdjęcie 4

Zdarza się, że wanna okazuje się złym wyborem, a otwarty prysznic we wnęce nie zdaje egzaminu. Na horyzoncie pojawia się widmo remontu i związanych z nim wydatków. Na szczęście nie trzeba sięgać po tak radykalne rozwiązania. W większości przypadków wystarczy montaż niedrogiej zasłony prysznicowej lub składanego parawanu.

Zasłona prysznicowa może zawisnąć nad wanną lub we wnęce prysznicowej. Odpowiednio dobrana, zabezpieczy łazienkę przed zalaniem, a przy okazji ozdobi wnętrze. Jakie rodzaje zasłon oferują producenci?

Zasłony prysznicowe winylowe (z PCV) – niedrogie, wodoszczelne i bezproblemowe w pielęgnacji. W razie zabrudzenia, zamiast prać zasłonę w pralce, wystarczy umyć ją wodą z dodatkiem detergentu. Zasłony z PCV mają różne wzory i kolory, więc łatwo dopasować je do wystroju łazienki. Ich powierzchnia jest śliska i chłodna w dotyku, a po namoczeniu przykleja się do ciała, co może powodować duży dyskomfort.

Zasłony prysznicowe tekstylne – wykonane z trwałego poliestru. Są droższe od zasłonek winylowych, ale nie kleją się do ciała i nie zwijają w trakcie kąpieli. Aby zapobiec rozwojowi pleśni i grzybów, należy prać je w pralce w temperaturze około 60°C.

Montaż zasłonki jest banalnie prosty. Wystarczy zawiesić ją na drążku, wykorzystując specjalne haki lub kółka do zasłon prysznicowych. W sklepach dostępne są drążki podłużne (m.in. z regulacją długości) – do zawieszenia nad prostokątna wanną lub we wnęce – oraz drążki łukowe i łamane, do wanien półokrągłych i asymetrycznych. Największą wygodę zapewniają drążki sprężynowe, które mogą być mocowane bez użycia śrub i wiercenia.

Parawan nawannowy to element montowany na stałe. Podobnie jak przegroda prysznica, może być wykonany ze szkła hartowanego lub z trwałego tworzywa. Najczęściej przybiera postać składanej lub nieruchomej ścianki, sięgającej do połowy długości wanny.

Parawan może być przykręcony do ściany lub osadzony w aluminiowych profilach, jakie wystarczy przykleić nad wanną. Drugie rozwiązanie nie zda egzaminu w przypadku paneli szklanych, które – ze względu na swój ciężar – wymagają solidniejszego montażu. Prawidłowo zamocowany parawan powinien przylegać do krawędzi wanny, ale nie może o nią zawadzać przy rozkładaniu.   

Przeczytaj: Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?

Wanna z parawanem – czy to się sprawdza?

Parawany nawannowe, początkowo traktowane jako ciekawostka, dziś stanowią poważną konkurencję dla kabin prysznicowych. Są ładne, praktyczne i solidne, a co najważniejsze, pozwalają pogodzić wszystkie potrzeby domowników. Zamiast rezygnować z długich kąpieli na rzecz szybkich natrysków, można korzystać z obydwu rozwiązań.

Oczywiście wiele zależy od jakości wykonania parawanu, materiału, z którego jest zrobiony oraz prawidłowego montażu. Parawany z tworzywa sztucznego są tańsze, ale mogą rysować się lub odkształcać. Panele ze szkła zachwycają eleganckim wyglądem, a dzięki procesowi hartowania są bardzo twarde i trudne do uszkodzenia, czyli bezpieczne szkło, które nie rozsypuje się w razie rozbicia.


Kabina prysznicowa może być ozdobą łazienki – tak samo jak modne płytki czy elegancka armatura. Jeśli chcesz, aby zachowała nienaganny wygląd na dłużej, pamiętaj o jej regularnym czyszczeniu przy pomocy domowych lub profesjonalnych środków. Po każdym natrysku uchylaj drzwi do kabiny, a najlepiej wywietrz całe pomieszczenie, aby odprowadzić wilgoć i zapobiec rozwojowi pleśni i grzybów.