Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak wyczyścić mikrofalówkę?

Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Szybki tryb życia sprawia, że każde udogodnienie podczas przygotowywania posiłków jest na wagę złota. I takim ułatwieniem jest kuchenka mikrofalowa. Z jej pomocą można szybko i łatwo poddać obróbce termicznej posiłki. Jednak mikrofalówka łatwo się brudzi podczas użytkowania, dlatego wymaga regularnego czyszczenia. Przeczytaj, jak wyczyścić mikrofalę bez wysiłku dzięki domowym sposobom!

Czyszczenie mikrofali krok po kroku

Kuchenka mikrofalowa to sprzęt, który znajduje się w wielu domach. Nie bez przyczyny – użycie kuchenki mikrofalowej jest niezwykle wygodnym i szybkim sposobem na podgrzanie posiłków. Już po kilku minutach można wyjąć z niej gorącą zupę, ciepłe drugie danie, rozmrożone mięso, gorące kakao czy chrupiący popcorn. Bez przeszkód można też przyrządzić grillowane potrawy, np. z użyciem kuchenki mikrofalowej Bosch Serie | 6.

Każda kuchenka mikrofalowa wymaga specjalnego traktowania – należy czyścić ją na bieżąco. W innym przypadku usunięcie nagromadzonego przez długi czas brudu i resztek jedzenia będzie trudne oraz czasochłonne. Jak wyczyścić mikrofalówkę? Na pewno z pomocą miękkich materiałów, jak ściereczka, gąbka czy ręcznik papierowy. Zrezygnuj z ostrych myjek, które mogą zarysować delikatną powierzchnię mikrofalówki. Najlepszymi środkami do czyszczenia będą naturalne produkty, które można znaleźć w każdej kuchni. Dzięki temu do podgrzewanego jedzenia nie przedostaną się szkodliwe substancje zawarte w chemicznych środkach czyszczących. Do przywrócenia blasku swojej mikrofali wykorzystaj więc domowe i niedrogie sposoby. Poniżej przedstawiamy trzy sprawdzone i skuteczne metody. Znasz je?

Przeczytaj: Ekologiczne detergenty

Czyszczenie mikrofali octem

Pierwszym sprawdzonym sposobem na zachowanie czystości kuchenki mikrofalowej jest ocet. Jest on bowiem przydatny nie tylko do gotowania, ale idealnie sprawdza się jako środek na zabrudzenia. Jak wyczyścić mikrofalę z jego pomocą? Do szklanej lub ceramicznej miseczki wlej ocet i wodę w proporcjach 1:1. Podgrzewaj ją przez kilka minut w wysokiej temperaturze. Ocet wyczyści kurz i rozpuści tłuszcz, który nagromadził się na wewnętrznych ściankach mikrofali i z łatwością będziesz w stanie wytrzeć go za pomocą ręcznika papierowego czy ścierki.

Jak wyczyścić mikrofalówkę? - zdjęcie 1

Czyszczenie mikrofali sodą

Oprócz tłuszczu, w mikrofalówce znajdują się zaschnięte plamy i resztki jedzenia. Jak umyć z nich mikrofalówkę? Tu świetnie sprawdzi się drugi domowy sposób na brud, czyli soda oczyszczona. Wymieszaj ją z odrobiną wody, aby powstała gęsta pasta. Taką mieszanką pokryj wszystkie zabrudzenia i pozostaw na kilka lub kilkanaście minut. Po tym czasie zbierz zanieczyszczenia za pomocą miękkiej ściereczki, gąbki lub papierowego ręcznika. Następnie wnętrze przetrzyj czystą wodą i wytrzyj do sucha.

Przeczytaj: Soda i ocet, czyli skuteczne czyszczenie piekarnika, pralki i fug

Czyszczenie mikrofali cytryną

Częste użytkowanie mikrofali może spowodować, że pojawi się w niej brzydki zapach. Czyszczenie mikrofali w takim przypadku będzie skuteczne z pomocą cytryny. Ten owoc jest trzecim sprawdzonym naturalnym detergentem. Wystarczy przekroić cytrynę na pół, umieścić ją w miseczce z wodą i podgrzewać w mikrofali przez około 15-20 minut. Woda z cytryną zacznie parować i zneutralizuje nieprzyjemny zapach w mikrofalówce. Rozpuści też brud i tłuszcz, który należy wytrzeć papierowym ręcznikiem lub ściereczką. Jeśli akurat nie masz pod ręką świeżej cytryny, możesz użyć kwasku cytrynowego.

Jak szybko wyczyścić mikrofalówkę?

Jak wyczyścić mikrofalówkę? - zdjęcie 2

Aby wnętrze mikrofalówki było bardziej błyszczące, warto wypolerować je miękką szmatką. Na rynku znaleźć można kuchenki mikrofalowe z funkcją samoczyszczenia. To nic innego, jak działanie pary wodnej, która zmiękcza zabrudzenia – wówczas łatwiej się ich pozbyć. Następnym etapem samoczyszczenia jest tryb suszenia.

Ważnym elementem każdego wnętrza kuchenki mikrofalowej jest talerz obrotowy. Na szczęście czyści się go bardzo szybko – wystarczy umyć go pod bieżącą gorącą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. A co z obudową? O jej wyczyszczeniu też nie można zapominać. Nie zalecamy stosowania silnych środków czyszczących i mleczek wybielających, które mogłyby ją uszkodzić. Do przywrócenia czystości obudowie kuchenki mikrofalowej wystarczy użyć wody z octem.

Przeczytaj: Piekarnik i kuchenka mikrofalowa w jednym

Kuchenka mikrofalowa znacząco ułatwia codzienne przygotowywanie posiłków, jednak zdarza się, że wielkość kuchni nie pozwala na jej posiadanie. W kuchni często niezwykle istotna jest każda szafka i każde wolne miejsce na blacie. W przypadku małej kuchni dobrym rozwiązaniem jest piekarnik do zabudowy z funkcją mikrofali. To nie tylko zaoszczędzenie miejsca, ale i czasu, ponieważ skraca czas obróbki termicznej potraw aż o 50%. Pamiętaj, że do podgrzewania żywności w kuchence mikrofalowej należy używać naczyń, które są do tego przeznaczone.

Dowiedz się więcej: Piekarnik z mikrofalą – najszybsze pieczenie i podgrzewanie

Jeżeli piekarnik z mikrofalą posiada funkcję samoczyszczenia (np. pyrolitycznego), wystarczy uruchomić odpowiedni program, a na końcu jedynie sprzątnąć resztki popiołu, by cieszyć się czystym urządzeniem!

Jak widzisz, sposoby na czyszczenie mikrofali są proste, szybkie i tanie, a potrzebne narzędzia oraz substancje znajdziesz w swojej kuchni. Sprawdź, który sposób okaże się dla Ciebie najlepszy!