Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

​​Jak dobrać okap kuchenny odpowiedni dla naszych potrzeb?

​​Jak dobrać okap kuchenny odpowiedni dla naszych potrzeb?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Okap kuchenny to kolejny niepozorny element wyposażenia naszej kuchni, przy wyborze którego możemy się trochę nagłówkować. Wiadomo, że ma spełniać swoją podstawową funkcję – zostawiać w kuchni tylko przyjemne i apetyczne zapachy, a te nieładne zabierać w siną dal. Oczywiście chcemy, żeby był cichy i najlepiej jeśli działa w niezauważalny dla naszych gości sposób. A jak dopasować go do naszej kuchni, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze okapu, czym się kierować? Poznajcie rodzaje okapów i ich cechy, a wszelkie wątpliwości znikną i będziecie mogli wybrać ten idealnie dopasowany do swoich potrzeb. 

Okap kominowy – podkreśl nowoczesny charakter swojej kuchni 

Okapy kominowe ciągle mnie zaskakują tym, jak łączą w sobie piękno i funkcjonalność. Są wykonane z najwyższej klasy materiałów – stali szlachetnej połączonej ze szkłem – i widać to w każdym milimetrze! Podkreślają indywidualny styl kuchni, dodając wnętrzu to coś. Okapy kominowe montowane są bezpośrednio na ścianie nad płytą grzewczą, więc sprawdzą się przede wszystkim w tak skomponowanych kuchniach. 

Wyposażone w nowoczesne systemy filtracji bez trudu uporają się z nawet tymi uporczywymi zapachami, jak te ze smażonej ryby czy frytek. Co więcej, mogą służyć jako dodatkowe źródło światła przy przygotowywaniu potraw, bo są wyposażone w oświetlenie LED. 

Okap kominowy możemy dopasować do charakteru naszej kuchni, wybrać bardziej klasyczny design ze stali szlachetnej, w kształcie litery T lub ukośny, płaski z pochyloną powierzchnią. Modele ze szkła są utrzymane w kolorze eleganckiej czerni lub neutralnej bieli. Rozmiary to 60, 80 lub 90 cm więc można jest bez trudu dopasować do płyty! 

Jak dobrać okap? 2

Okapy wyspowe – minimalizm i innowacja 

Przechodzimy do okapów, które będę idealnym rozwiązaniem, dla wszystkich tych, którzy mają kuchnię z wyspą. Okapy wyspowe zostały zaprojektowane w taki sposób, by zagwarantować komfort, innowacyjne rozwiązania, a jednocześnie zachować minimalizm przestrzeni. Niezwykle ciche, gwarantujące maksymalną skuteczność przy minimalnym hałasie, są jednocześnie niezwykle wydajne i energooszczędne. Ten okap da sobie radę z zapachami niezależnie od rozmiaru kuchni. 

Okapy szufladowe – niemal niewidoczny

Teraz czas na coś, czego nie widać. Jeśli nie chcesz, by coś zaburzało estetykę kuchni i marzysz o tym, żeby okap był niemal widoczny w przestrzeni, zdecyduj się na okap szufladowy. Taki okap jest montowany w szafce kuchennej, a płaski front urządzenia dopasowuje się do szafek. Okap uruchamia się jednym ruchem – wysuwając płaską część, działa bardzo cicho i efektywnie – usuwa nieprzyjemne zapachy, wilgoć i tłuszcz. Okapy szufladowe są dostępne w dwóch kolorach: srebrnym i srebrnym metalic i w dwóch szerokościach – 60 i 90 cm, dzięki temu bez problemu dopasujesz okap do wielkości płyty grzewczej oraz stylu wnętrza kuchennego.

Okapy wysepkowe – montuj, gdzie chcesz 

Jeśli tym, czego potrzebujesz, jest swoboda planowania przestrzeni kuchennej – wybierz okap wysepkowy. To okapy całkowicie wbudowane w szafki kuchenne – mogą być montowane w ciągu szafek lub nad wyspą. Pracują zarówno w obiegu otwartym, jak i zamkniętym, zawsze wydajne, skuteczne – pozbywają się nieprzyjemnych zapachów ekspresowo. Jeśli pracują w trybie wywiewu powietrza na zewnątrz (obieg otwarty), filtrują powietrze za pomocą filtra przeciwtłuszczowego, który wychwytuje do 85% tłuszczu z oparów powstających podczas gotowania. To gwarantuje wysoką jakość powietrza i dzięki temu okapy wysepkowe sprawdzą się w każdej kuchni – małej, dużej, zamkniętej czy otwartej na salon. Można je kupić w rozmiarach 52 i 53 cm, w 3 wariantach kolorystycznych – antracyt, srebrny metalic oraz stal nierdzewna. Na pewno znajdziesz ten idealny! 

Jak dobrać okap? 1

Okapy podszafkowe – pełna integracja 

Czas na okap, który idealnie wkomponuje się w każdy projekt kuchni, sprawdzi się zarówno w stylu klasycznym, jak  i nowoczesnym. Montuje się go pod szafką wiszącą, a obsługa jest niezwykle wygodna – służą do niej wyłączniki suwakowe. Tutaj też nie musisz martwić się kolorystyką, bo niezależnie, czy wybierzesz szczotkowaną stal czy biel, okap wpasuje się idealnie. Także szerokość okapu została przemyślana perfekcyjnie – 60 cm to rozmiar idealny do każdej standardowej zabudowy. 

Okapy podszafkowe mają bardzo dużą siłę wyciągu i eliminują zapachy z wysoką skutecznością. Pracują w trybie otwartym i zamkniętym, dzięki czemu wysoka jakość powietrza jest zawsze gwarantowana.