Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak schłodzić pokój w upały?

Jak schłodzić pokój w upały?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Lato to długie dni, ciepłe wieczory i dla wielu czas odpoczynku podczas wakacyjnych urlopów. Jednak te miłe doznania coraz częściej zakłócane są przez żar lejący się z nieba. Jak upały wpływają na organizm człowieka i jak zadbać o ochłodę, gdy gorące powietrze wkrada się do domów? Oto praktyczne sposoby, które pomogą w utrzymaniu komfortowej temperatury w pokoju, nawet w najcieplejsze dni.

Wpływ temperatury na organizm człowieka

Podręcznikowa temperatura ciała człowieka wynosi 36,6 stopnia Celsjusza. Samopoczucie to kwestia indywidualna. Są ludzie, którzy lubią zimowe chłodne dni, ale też nie brakuje sympatyków upałów. Jednak według badań optymalna temperatura powietrza dla człowieka to 24-28 stopni Celsjusza. Znacznie wyższe wartości na termometrach prowadzą do utraty komfortu cieplnego.

Każdego roku letnie miesiące wydają się coraz gorętsze. Ma to oczywiście wpływ na dynamikę pogody. Duszne i upalne dni przynoszą porywiste wiatry, burze czy gradobicia. Takie okoliczności powodują wiele zniszczeń, ale też negatywnie oddziałują na samopoczucie człowieka. Szczególnie niebezpieczne mogą być dla seniorów i osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Utrzymująca się wysoka temperatura powietrza sprawia, że tętno i ciśnienie krwi rosną. Naczynia krwionośne rozszerzają się, by nie dopuścić do przegrzania organizmu. Rośnie ryzyko zwiększonej potliwości, uczucia duszności, bólu w klatce piersiowej, a nawet omdlenia. Znacznie wzrasta niebezpieczeństwo wystąpienia zawału czy powstawania zakrzepów. Głównym zaleceniem dla seniorów i osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego jest regularne uzupełnianie płynów.

Wysokie temperatury nie dla wszystkich są tak niebezpieczne, ale dla wielu mogą być niekomfortowe. Nawet u młodych i zdrowych osób pojawia się spłycony oddech i pogorszenie kondycji. Wysuszenie śluzówek, zmęczenie, ospałość, bóle głowy czy zdenerwowanie również mogą być efektem utrzymujących się upałów i dynamicznie zmieniającej się pogody.

W gorące dni często służby medyczne apelują, aby nie wychodzić z domów. Jak uchronić się przed gorącem wewnątrz budynków, gdy ciepło dostaje się do środka? W dalszej części artykułu znajdziesz metody, jak schłodzić pomieszczenie bez klimatyzacji.

Zapewnienie cyrkulacji powietrza. Jak wietrzyć mieszkanie?

schłodzenie pokoju

Jak ochłodzić pokój? Przede wszystkim pamiętaj o zamknięciu okien w czasie największego skwaru, aby gorące i duszne powietrze nie dostawało się do środka. Najlepiej otwierać je w odpowiednich porach dnia — wczesnym rankiem, a także gdy słońce zmierza już ku zachodowi.

Sposoby na upał na tym się nie kończą. Możesz zastosować wentylator zarówno sufitowy, jak i stojący. Jeśli zastanawiasz się, jak schłodzić pokój na poddaszu, to właśnie on może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jednak czy wiatrak obniża temperaturę w pomieszczeniu? Odpowiedź brzmi: niestety nie. Ale sam ruch powietrza sprawi, że upał będzie mniej doskwierał.

Dowiedz się, jaka powinna być wilgotność powietrza w domu.

Dobry przeciąg nie jest zły. Temperatura w cieniu jest niższa niż w nasłonecznionych miejscach. Dlatego gdy ciepłe promienie miną już Twoje okna, warto je otworzyć. Zwłaszcza kiedy na zewnątrz odczuwalny jest delikatny wiatr. Naturalny powiew wniesie trochę ochłody do pomieszczeń. Oczywiście w miarę możliwości unikaj przebywania w przeciągu. Nawet podczas gorących dni, łatwo o przeziębienie po wystawieniu się na nagłe zmiany temperatury.

Blokowanie promieni słonecznych

Najgorsza pora gorącego dnia to ta, gdy promienie słoneczne wpadają bezpośrednio do pokoju. Pomieszczenie bardzo szybko się wtedy nagrzewa, nawet jeśli okna są szczelnie zamknięte. W takiej sytuacji ratunkiem są grube zasłony, rolety lub żaluzje. W sklepach nie brakuje tych produktów. Nie dość, że spełniają one funkcję ochronną przed słońcem, są także elementem dekoracyjnym. Nie są w stanie całkowicie zapobiec rosnącej temperaturze w ciągu dnia, jednak dzięki nim efekt będzie zadowalający. Po godzinach spędzonych w upale, wejście do takiego osłoniętego pomieszczenia będzie doskonałą ochłodą.

Każdego roku wysokie temperatury wydają się coraz bardziej dokuczliwe. Niestety nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Dlatego podczas budowy domu lub generalnego remontu warto rozważyć zamontowanie żaluzji zewnętrznych. Stanowią one barierę, której promienie słoneczne nie pokonają. Utrzymują przyjemną temperaturę w pomieszczeniach, a także wyciszają je.

Rolety, zasłony czy firany? Zobacz rodzaje dekoracji okienny.

Co zrobić, żeby w domu było chłodniej? Kolejną radą są jasne kolory. Tak jak nie zaleca się noszenia czarnych ubrań w upalne słoneczne dni, tak ciemne wykończenie wnętrz również może nie być pomocne. Jasne barwy odbijają promienie słoneczne, a nie pochłaniają ich. Dlatego w naturalny sposób odczuwanie temperatury będzie bardziej komfortowe w takiej kolorystyce.

Sprawdź, jakie zasłony wybrać do nowoczesnych wnętrz.

Używanie nawilżacza powietrza

Kolejnym pomysłem na to, jak ochłodzić pokój latem, jest nawilżacz powietrza. Zarówno duże urządzenia połączone z funkcją oczyszczania, jak i te małe, które postawisz na biurku, sprawdzą się doskonale. Dzięki niewidocznej parze wodnej można obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Poza poprawą jakości powietrza, która wpływa na komfort oddychania, taki sprzęt może być też dekoracją. W sklepach znajdziesz mnóstwo nawilżaczy w rozmaitych kształtach i kolorach.

Jednak kupowanie takiego urządzenia nie jest konieczne. Jak inny sposób ochłodzić mieszkanie? Rozwieszenie mokrych ręczników w pokoju lub ustawienie miski z wodą i lodem przyczyni się do nawilżenia powietrza w pomieszczeniu. Dzięki temu odczuwalna temperatura będzie niższa, co przyniesie ulgę w upalne dni. Jeśli posiadasz wiatrak lub wentylator, łatwo spotęgujesz efekt tego rozwiązania.

Rośliny — oczyszczają powietrze i wspomagają obniżenie temperatury

schłodzenie pokoju

Sposoby na ochłodzenie mieszkania można wzbogacić o rośliny. Zarówno zewnętrzne, jak i te domowe pomogą w upalne dni. Bluszcz i winorośl, które pną się po murach budynków, stanowią tarczę przed gorącymi promieniami słonecznymi. Dzięki nim ściany nie nagrzewają się tak bardzo. Ta naturalna warstwa izolacji cieplnej również pomoże nawilżyć powietrze. Przy okazji zielone ściany budynków to cenna zaleta w zabetonowanych miastach.

Rośliny doniczkowe mogą również odgrywać ważną rolę w Twoim domu. Poza funkcją dekoracyjną dbają także o jakość powietrza w pomieszczeniach. Oczyszczają je i nawilżają, dzięki czemu można oddychać pełną piersią. Zarówno w kwietnikach, jak i w wiszących doniczkach pięknie zaprezentuje się bluszcz pospolity lub paprotka. Ale to nie jedyne okazy, które świetnie sprawdzą się w niwelowaniu złego samopoczucia w upalne dni. Poznaj inne rośliny, które oczyszczą powietrze w Twoich wnętrzach.

Użycie klimatyzacji

Z roku na rok ukrop dokucza coraz bardziej. Wydaje się, że jedyną odpowiedzią na pytanie, jak się ochłodzić w upał, jest klimatyzacja. Powyższe przykłady pokazują, że nie brakuje innych sposobów. Jeśli jednak posiadasz taki sprzęt lub masz możliwość zamontowania, to jest to najszybszy sposób na zmniejszenie temperatury w mieszkaniu.

Pamiętaj, że wystawianie się na działanie skrajnych temperatur może skutkować stanami zapalnymi organizmu. Jeśli chcesz uniknąć kataru, bólu mięśni czy gardła, a nawet gorączki, nie dopuść do przewiania. Najgorsze co możesz zrobić, to z trzydziestostopniowego upału wejść do schłodzonego pomieszczenia, gdzie jest 15 stopni Celsjusza.

Klimatyzacja ma mocne i słabe strony. Obecnie nie brakuje osób, które decydują się na centralne lub przenośne urządzenia chłodzące. Obserwując coraz wyższe temperatury, może to być dobra inwestycja na przyszłe lata.

Sprawdź, gdzie najlepiej zamontować klimatyzację.

Podsumowanie

Powyższe sposoby na ochłodzenie mieszkania pomogą Ci przetrwać wysokie temperatury. Jednak podczas upalnych dni zadbaj nie tylko o schodzenie pomieszczeń. Pamiętaj, aby pić dużo płynów i, jeśli to możliwe, unikaj przebywania w pełnym słońcu.