Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Cegła w łazience – pomysły na aranżację ściany

Cegła w łazience – pomysły na aranżację ściany
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Cegła kojarzy się z trwałością i ciepłem. Na szczęście już od kilku lat to materiał używany nie tylko na zewnątrz domu, ale także w jego wnętrzu. Cegła na ścianę to doskonała propozycja dla każdego pomieszczenia – także do łazienki. Jak za pomocą cegły dekoracyjnej zbudować piękną łazienkę? O tym przeczytasz poniżej.

Obawiasz się cegły w tym pomieszczeniu? Niepotrzebnie! Jest funkcjonalna i tworzy niezwykły efekt dekoracyjny, wprowadzając nonszalancki klimat. Ściana z cegły w łazience robi duże wrażenie, a często i zaskakuje. Zamiast imitacji cegły postaw na urok naturalnego budulca. Może to być cegła odkryta spod tynku lub płytki cięte z cegły rozbiórkowej. Bez przeszkód cegłę na ścianie można pomalować (np. na szaro, czarno lub biało), bądź pozostawić ją w naturalnym czerwonawym odcieniu. Jak za pomocą cegły dekoracyjnej zbudować piękną łazienkę? O tym przeczytasz poniżej.

Zalety cegły na ścianie

Cegła na ścianie ma nie tylko walor estetyczny – to także dobry izolator akustyczny. Wycisza pomieszczenie od zewnątrz i wewnątrz, co czyni bardziej komfortowym swobodne korzystanie z łazienki. Kąpiel w cichej i spokojnej łazience staje się jeszcze bardziej relaksująca i dodająca sił. Jej kolejną zaletą jest tworzenie w pomieszczeniu przyjaznego człowiekowi mikroklimatu. Dzięki właściwościom gliny, cegła korzystanie wpływa na samopoczucie osób, które się nią otaczają. Zapewnia odpowiedni stopień wilgoci i temperatury we wnętrzu. Cegła kumuluje ciepło, co sprawia, że podczas korzystania z łazienki nie zmarzniesz, a rachunki za jej ogrzewanie mogą być niższe.

Nie da się ukryć, że cegła to bardzo trwały i odporny na zniszczenia materiał. Nie straszne są jej uszkodzenia mechaniczne, różnica temperatur, a nawet ogień. Doskonale sprawdzi się w łazience, ponieważ cechuje ją wysoka odporność na wilgoć. Bez trudu można pięknie połączyć ją z różnorakimi materiałami – jednym z duetów idealnych jest cegła i drewno. Zestawienie tych obu ponadczasowych budulców potrafi zachwycić zarówno domowników, jak i gości.

Jeśli szukasz informacji, jakiego drewna użyć w swojej łazience, by było nie tylko piękne, ale i funkcjonalne, przeczytaj artykuł: Łazienka z drewnem – pomysły i aranżacje.

Cegła w łazience – pomysły na aranżację ściany - zdjęcie 1

Cegła na ścianę w łazience

Aby podkreślić naturalnie piękno chropowatej struktury cegły, warto zestawić ją z kontrastowo gładkimi powierzchniami jak metal, szkło, gres czy wspomniane drewno. Cegła dekoracyjna świetnie pasuje do mieszkania w stylu industrialnym oraz do wnętrz rustykalnych. Łazienka w stylu industrialnym, nawiązująca do architektury fabrycznej i przemysłowej, jest świetną scenerią dla tego surowca. Najlepiej sprawdzi się tu cegła w swoim naturalnym odcieniu lub pomalowana na szaro, z towarzyszącymi jej metalowymi meblami lub dodatkami.

Styl rustykalny jest natomiast ukłonem dla tradycyjnych i naturalnych materiałów. Taka właśnie jest cegła na ścianę – jej oryginalny naturalny kolor oraz niedoskonałości są niekwestionowanym walorem dekoracyjnym dla całej łazienki. Do pomieszczenia w takim charakterze warto wprowadzić drewniane meble oraz kamienne i ceramiczne dodatki.

Jeśli chcesz zaaranżować w ten sposób więcej wnętrz, przeczytaj o kuchni w stylu rustykalnym.

Aby cegła na ścianie w łazience jak najdłużej cieszyła swoim urokiem oraz funkcjonalnością, należy ją wcześniej zaimpregnować. W sklepach dostępnych jest wiele impregnatów, które zabezpieczą cegłę przed uszkodzeniami, kruszeniem się, wnikaniem kurzu, zabrudzeniami, zarysowaniami i wilgocią. Odpowiednia impregnacja sprawi, że z powodzeniem można użyć cegły koło umywalki oraz w strefie kąpieli. Pamiętaj, że cegła (szczególnie w ciemnych kolorach) może optycznie pomniejszyć wnętrze. W przypadku małej łazienki lepiej zdecydować się tylko na jedną ceglaną ścianę bądź jej fragment.

Cegła w łazience – pomysły na aranżację ściany - zdjęcie 2

Trendy w dekorowaniu łazienki cegłą

Oprócz stworzenia za pomocą cegły łazienki w stylu industrialnym bądź rustykalnym, modne jest łączenie jej z drewnem, betonem, jasnym gresem i szklaną mozaiką. To sprawdzone kombinacje, które nadadzą Twojej łazience niepowtarzalnego charakteru. Aby ograniczyć jego zaburzenie, warto zmniejszyć liczbę przedmiotów w pomieszczeniu. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z pralko-suszarki Bosch Serie | 6, która eliminuje konieczność instalowania w łazience suszarki na pranie. Pralko-suszarkę można też ukryć w szafce, aby nie zakłócała aranżacji całego wnętrza. Do przestrzeni z cegłą w naturalnym kolorze pasują dodatki w odcieniach szarości i czerwieni – mydelniczki, kubki na szczoteczki do zębów, ręczniki i uchwyty.

Cegła w łazience – pomysły na aranżację ściany - zdjęcie 3

A co z oświetleniem w łazience, w której użyto cegły dekoracyjnej? Tak jak w każdym pomieszczeniu, także tutaj odgrywa ono istotną rolę – odpowiedni dobór światła podkreśli walory dekoracyjne cegły. Właściwe będzie oświetlenie punktowe, subtelnie wyostrzające wszelkie naturalne załamania i nierówności cegły. Dzięki temu do łazienki zostanie wprowadzona niezwykła gra światła i cienia, potęgująca wrażenia estetyczne pomieszczenia.

O oświetleniu punktowym i innych jego rodzajach dowiesz się z artykułu: Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?

Oświecane cegły najpiękniej będą się prezentować, jeśli będą czyste. Do regularnego ich czyszczenia wystarczy szmatka i delikatne detergenty.

Jak widzisz – mitem jest, że cegła nie pasuje do łazienki i nie znosi warunków w niej panujących. Nie bez powodu ma powiększające się grono swoich miłośników. Dołączysz do nich? Cegła po cegle stwórz swoją wymarzoną łazienkę!