Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak działa zmywarka?

Jak działa zmywarka?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Jeśli właśnie urządzasz kuchnię, z pewnością w Twojej aranżacji nie zabraknie zmywarki. To obecnie obowiązkowy element wyposażenia każdej funkcjonalnej przestrzeni, dzięki któremu oszczędzasz czas, wodę, a więc i pieniądze. Zanim wybierzesz odpowiedni model, sprawdź, jak działa zmywarka, które jej programy są najważniejsze i co zrobić, by służyła Ci przez lata.

Budowa zmywarki

Budowa każdej zmywarki, niezależnie czy wolnostojącej, czy do zabudowy, jest właściwie taka sama. Sprzęt tego typu składa się z następujących części:

  • pompy myjącej, której głównym zadaniem jest tłoczenie wody do ramion spryskiwacza,
  • ramion spryskiwacza rozpylających wodę pod ciśnieniem, dzięki czemu naczynia mogą być starannie umyte,
  • grzałki przepływowej, która ma utrzymać właściwy poziom temperatury we wnętrzu zmywarki,
  • pompy odpływowej, czyli elementu ważnego na ostatnim etapie pracy zmywarki, jego zadaniem jest odprowadzenie brudnej wody do kanalizacji,
  • dozowników detergentów, w których umieszcza się środki czyszczące.

Do zrozumienia tego, jak działa zmywarka, ważna jest też znajomość elementów znajdujących się w jej wnętrzu. Są to kosze na naczynia (górny i dolny), koszyczek na sztućce oraz opcjonalnie kaseta na sztućce.

Wskazówka: Wiesz już, jak wygląda budowa zmywarki i jej wyposażenie, czas sprawdzić, czego nie można w niej czyścić. Oto nasza lista naczyń zakazanych: delikatna porcelana, ręcznie malowane filiżanki i talerze, drewniane przybory kuchenne, słoiki z etykietami, naczynia z niektórych tworzyw (żeliwne, aluminiowe, miedziane), niektóre kubki termiczne i termosy.

Poznaj modele Bosch: Zmywarki

Jak działa zmywarka?

Najprościej porównać działanie zmywarki do pracy pralki: trzeba ją załadować, wybrać odpowiedni program, następnie odbywa się czyszczenie. Ma ono trzy fazy:

  • wstępne płukanie (kilka minut, nie we wszystkich modelach),
  • mycie zasadnicze (20–60 minut),
  • płukanie (20–60 minut).

Jak działa zmywarka – schemat krok po kroku:

1. Umieszczamy brudne naczynia we wnętrzu zmywarki.

Wskazówka: Aby zmywarka działała jeszcze sprawniej, pamiętaj o właściwym układaniu naczyń. W górnym koszu umieść (niezbyt ciasno i tak, żeby na siebie nie nachodziły) szklanki, kubki i miseczki, w dolnym natomiast talerze oraz garnki. Pamiętaj, by przed włożeniem, usunąć resztki jedzenia ze wszystkich naczyń.

2. Uzupełniamy detergenty oraz wybieramy odpowiedni program.

3. Urządzenie pobiera właściwą ilość wody w zależności od wybranej opcji i załadunku.

4. Dzięki działaniu silnika rusza pompa myjąca, która dostarcza wodę do ramion spryskiwacza.

5. Z ramion spryskiwacza woda pod ciśnieniem kierowana jest na brudne naczynia.

6. Na podstawie wybranego programu działa grzałka, która podgrzewa wodę (w przedziale od 30 do 65 stopni Celsjusza).

7. Z dozownika detergentów uwalnia się w odpowiednim momencie tabletka czyszcząca.

8. Stopniowo odprowadzana jest brudna woda i odbywa się płukanie (jeszcze w trakcie mycia właściwego).

9. Potem następuje płukanie ostateczne i nabłyszczanie, w końcu odprowadzenie brudnej wody do kanalizacji za pomocą pompy odpływowej.

10. Ostatni etap to suszenie, o którego zakończeniu informuje nas sygnał dźwiękowy lub świetlny. W niektórych urządzeniach na koniec całego procesu drzwi otwierają się automatycznie.

To też Cię zainteresuje: Zeolith w zmywarce – co to jest i do czego służy?

Najpopularniejsze programy w zmywarce

Programy w zmywarce

Ważna jest nie tylko wiedza, jak działa zmywarka, ale też, czym charakteryzują się jej najpopularniejsze programy myjące. To od ich wyboru zależy skuteczna praca sprzętu oraz oszczędność wody czy prądu. Poniżej opis wybranych programów — tych, które na pewno Ci się przydadzą.

  • Eco to program najbardziej ekonomiczny i ekologiczny. Stosując go, obniżasz zużycie wody i energii.

Wskazówka: Eksperci szczególnie dbający o ekologię, rekomendują regularne korzystanie z trybu eco. Zalecają, by zawsze uruchamiać zmywarkę na noc (ze względu na to, że taki program z reguły trwa dłużej).

  • Auto, czyli automatyczne dobrany program myjący w temperaturze 45–65 stopni Celsjusza. Rekomendowany dla osób, które z reguły uruchamiają zmywarkę w ciągu dnia.
  • Przyśpieszony program, który sprawdza się np. podczas dużych rodzinnych wydarzeń, kiedy na bieżąco potrzebujesz czystych naczyń. Skutecznie usuwa typowe zabrudzenia.
  • Garnki, czyli program dostępny w niektórych urządzeniach. Dzięki zastosowaniu wyższej temperatury skutecznie usuwa oporne zabrudzenia.

Sprawdź: Odpowiedz na kilka pytań, a nasz asystent automatycznie wybierze idealną zmywarkę dla Ciebie.

Jak często i w jaki sposób myć zmywarkę?

Regularne mycie zmywarki to nie tylko kwestia estetyki i higieny, ale przede wszystkim gwarancja jej właściwego działania. O które elementy budowy zmywarki musisz szczególnie zadbać i jak często je czyścić?

  • Drzwi i panel urządzenia przecieraj co kilka dni za pomocą wilgotnej ściereczki z mikrofibry.
  • Filtry i koszyczki myj raz na 2 tygodnie. Usuń z nich resztki jedzenia, a następnie wyczyść gąbką z płynem do naczyń.
  • Uszczelki czyść również raz na 2 tygodnie, używając szmatki nasączonej płynem do naczyń. Trudno dostępne miejsca wyszoruj szczoteczkę do zębów.

Zamierzasz przeprowadzić gruntowne czyszczenie? Zadbaj o wymycie wszystkich powyższych elementów budowy zmywarki oraz dysz spryskiwacza, a następnie uruchom czyszczenie całego sprzętu. Możesz do tego zastosować domowe środki lub dostępne na rynku preparaty czyszczące do zmywarek.

Chcesz wyczyścić zmywarkę ekologicznie i ekonomicznie? Wsyp 2 łyżki sody oczyszczonej do dozownika kapsułek i włącz program o najwyższej temperaturze. Gdy faza mycia wstępnego się zakończy, wlej szklankę octu na dno zmywarki i dokończ program.

Niektóre zmywarki mają wbudowaną funkcję czyszczenia. Gdy urządzenie wykryje taką potrzebę, wyświetla się odpowiedni wskaźnik.

Wskazówka: Gruntowne czyszczenie wykonuj maksymalnie raz na 3 miesiące, a najlepiej co 6 tygodni.

Właściwa pielęgnacja zmywarki polega też na stosowaniu odpowiednich detergentów przy każdym myciu. Regularnie używaj soli do zmywarek, która zapobiega odkładaniu się kamienia. Pamiętaj też o nabłyszczaczu i dobrej jakości tabletkach czyszczących.

Schemat budowy zmywarki do naczyń i sposób jej działania warto znać nie tylko ze względów technologicznych. Dzięki temu wiesz, które elementy należy regularnie myć i w jaki sposób się do nich dostać. Pamiętaj, że czysta i zadbana zmywarka to klucz do jej właściwego działania.