Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak usunąć sierść z mebli, dywanów i ubrań?

Jak usunąć sierść z mebli, dywanów i ubrań?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Wiele osób nie wyobraża sobie domu bez zwierzęcia. Pies, kot, chomik czy kawia domowa - każdy pragnie mieć towarzysza. A to oczywiście niesie ze sobą obowiązki. W przypadku psów i kotów jednym z nich jest na pewno sprzątanie sierści. Podpowiadamy, jak skutecznie wyczyścić z niej dywan, meble i ubrania.

Jak się pozbyć sierści z dywanu?

Na dywanie zbiera się najwięcej sierści, jest też na nim najbardziej widoczna. Dlatego warto regularnie ją usuwać - nie tylko przez względy estetyczne, ale także praktyczne. Nieregularnie lub niedokładnie czyszczony dywan może stać się źródłem nieprzyjemnych zapachów w domu, lub szybko ulec zniszczeniu. Czy w takim razie właściciele zwierząt powinni pożegnać się z dywanami w domu? Absolutnie nie! Wystarczy, że poznają kilka metod i narzędzi, które pomogą o niego zadbać

Przeczytaj: Dywan do salonu: nowoczesne wzory do wnętrz

Odkurzacz do sierści zwierząt

To niewątpliwie wygodne i szybkie rozwiązanie - odpowiedni odkurzacz szybko zbierze sierść z dywanu (nawet z długim runem) i zaoszczędzi nam czas.

Odkurzacz dla właścicieli zwierząt powinien być poręczny i zawsze gotowy do pracy. Jako że jest używany bardzo często nie bez znaczenia jest również łatwość czyszczenia filtrów i ich skuteczność.

Jak usunąć sierść z mebli, dywanów i ubrań? - zdjęcie 1

Idealnie sprawdzi się więc lekki odkurzacz bezprzewodowy Bosch Unlimited Serie | 6 i Serie | 8 wyposażone w wymienne akumulatory i szybki oraz higieniczny system wymiany filtrów.

Jak usunąć sierść z mebli, dywanów i ubrań? - zdjęcie 2

Właścicielom psów nie jest pewnie obcy również widok przeszczęśliwego psa, który zaraz po powrocie ze spaceru, rozkosznie tarza się na dywanie, pozostawiając na nim nie tylko sierść, ale również piach i błoto. Jeśli to widok na tle jasnego dywanu, to do procesu pielęgnacji dywanu przyda się również włączyć częstsze pranie.

Tutaj idealnie sprawdzi się: Odkurzacz piorący Bosch Serie I 4 AquaWash&Clean

Turboszczotka do usuwania sierści

Najlepszy odkurzacz do sierści to jednak, taki który ma w tym pełną specjalizację. A nabiera jej dzięki końcówkom, tzw. turboszczotkom. Dzięki nim odkurzacz nie tylko zaciąga zanieczyszczenia, ale również przeczesuje odkurzaną powierzchnię. Kręcące się w turboszczotce rolki unoszą włos dywanu. Dzięki temu odkurzacz wciągnie nawet wdeptaną sierść, a dywan zyska świeży wygląd.

Właściciele zwierząt doskonale wiedzą, że ulubionym miejsce relaksu i idealnym punktem obserwacyjnym całego domu dla ich pupili jest wygodna kanapa w salonie. Wiedzą również, że wbitą w tapicerkę sierść usuwa się trudniej niż dywanu. Na szczęście tutaj również na pomoc przybywa specjalista w postaci Turbo dyszy do czyszczenia tapicerek z obrotowymi szczotkami, które zapewniają jednoczesne szczotkowanie i odkurzanie powierzchni.

Roller do sierści

Roller do sierści to swego rodzaju "ręczna turboszczotka", nie ma może mocy ssącej, bo składa się jedynie z lepkich rolek, ale jest to awaryjny sposób na szybkie pozbycie się sierści z małej powierzchni, nawet gdy to dotyczy dywanu, kanapy, czy tapicerki samochodowej. Roller wystarczy wyczyścić po użyciu pod bieżącą wodą. Gdy wyschnie jest gotowy do ponownego użytku.

Jak pozbyć się sierści z ubrań?

Na ubraniach, zwłaszcza ciemnych, sierść widać najbardziej. Są też tkaniny, które wręcz "przyciągają" sierść. Można oczywiście poczynić próby dostosowania kolorystyki swojej odzieży do maści naszego zwierzęcia, ale zanim wymienimy całą garderobę warto poznać metody usuwania sierści z odzieży:

Kulki antykłaczki

To kulki wielkości piłeczek pingpongowych pokryte rzepem, które wrzuca się razem z zakłaczonym praniem do bębna pralki. Kulki antykłaczki, nazywane również antysierściuchami, przemieszczają się podczas prania między odzieżą i zbierają z niej sierść, włosy, nitki i tzw. kłaczki. Stosując to rozwiązanie należy jednak dopasować ilość wrzucanych kulek do ilości prania, zostawiając przy tym nieco luzu w bębnie pralki by mogły one swobodnie przemieszczać się w trakcie cyklu prania.

Kulki nie tylko odkłaczają ubrania, ale również chronią filtr pralki przed zapchaniem. Kulki są wielorazowego użytku, wystarczy je oczyścić po zakończonym praniu. Kulek nie powinno się używać piorąc delikatne tkaniny, które mogą zostać nimi zaciągnięte.

Pralka z funkcją pupil

Pralka z funkcją pupil nie objawia się w konstrukcji pralki. Skuteczność tej funkcji zapewnia odpowiednie dostosowanie parametrów cyklu prania i ich kolejności. Pralka dobiera cieplejszą wodę do płukania - dzięki temu rozluźniają się włókna tkanin, pozwalając uwolnić się wbitej w nią sierści. Następnie cykl płukania przeplatany jest z wirowaniem, który pozwala odseparować sierść od ubrań i usunąć ją wraz z brudną wodą do odpływu. Jeśli jednak nie mamy pralki z taką funkcją, możemy z powodzeniem wykorzystać suszarkę bębnową. Podczas suszenia sierść jest praktycznie wydmuchiwana z tkaniny i przenoszona wraz z innymi kłaczkami do filtra urządzenia, skąd łatwo się jej już pozbyć.

Skuteczność suszarki w usuwaniu sierści Serie | 8 Suszarka z pompą ciepła, została przetestowana na ubraniach właścicieli dwóch buldogów francuskich. Suszarka zdała test celująco, a właściciele twierdzą, że z odzyskanej sierści można ulepić trzeciego buldoga.

Rolka do ubrań

Rolka do ubrań to najprostsze rozwiązanie, które można mieć zawsze przy sobie - rolki z delikatnym klejem przeciągnięte przez ubranie zbierają sierść z odzieży. Rolki można wymieniać. Dostępne są także w wersjach mini - idealne do damskiej torebki.

Taśma klejąca w sytuacjach awaryjnych

Sierść na ciemnych spodniach czy spódnicy nie doda nam na spotkaniu biznesowym powagi. Jeżeli nie mamy w zanadrzu rolki do ubrań wystarczy sięgnąć w biurze po taśmę klejącą do zaklejania paczek. Owinąć nią sobie dłoń, lepiącą stroną na zewnątrz i przetrzeć ubranie w zakłaczonym miejscu. Uff sytuacja opanowana.

Jak usunąć sierść z mebli, dywanów i ubrań? - zdjęcie 3

Jak się pozbyć sierści z mebli?

Jeśli zwierze porusza się po domu i to jeszcze energicznie - to sierść, podobnie jak kurz zbiera się także na meblach - szafkach, stolikach, kanapach. O ile przetarcie szafek nie jest problemem (wystarczą odpowiednie chusteczki czy preparaty), o tyle usuwanie sierści z kanapy może być już bardziej czasochłonne. Jak usprawnić ten proces (oprócz już wspomnianych wcześniej rozwiązań)?

Przeczytaj także: Jak urządzić wnętrze z myślą o czworonogu

Rękawica do usuwania sierści

Rękawica jest wygodna i praktyczna - zakłada się ją na dłoń i przeczesuje powierzchnię. Można także wygłaskać w niej pupila, aby nie przenosił sierści na meble, w myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć. Zwierzęta zwykle uwielbiają być nią głaskane, w tym przypadku również nie powinny narzekać.

Jak usunąć sierść z mebli, dywanów i ubrań? - zdjęcie 4

Odkurzacz na sierść

Tak jak w przypadku dywanów, tak i w przypadku mebli odkurzacze Bosch - pionowe i tradycyjne - pozwolą na szybkie i skuteczne usunięcie sierści z kanapy czy fotela.

Przed odkurzaniem mebla, na którym wylegiwało się ukochane zwierze warto rozsypać trochę sody oczyszczonej, która pochłonie przy okazji zapach. Po odczekaniu ok. 30-40 minut odkurzyć sodę wraz z sierścią.