Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak odkamienić ekspres do kawy?

Jak odkamienić ekspres do kawy?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Odkamienianie ekspresu do kawy jest ważne, zarówno z uwagi na jego prawidłowe funkcjonowanie, jak i na komfort użytkownika – kawa z zakamienionego ekspresu jest po prostu niesmaczna. Nowoczesne ekspresy elektroniczne same podpowiadają, kiedy należy odkamienić je tabletką albo żelem. Jeśli ekspres nie ma takiej funkcji, pamiętaj, aby go odkamienić co 3–4 miesiące. Sprawdź, jak odkamieniać ekspres do kawy. 

Co to jest kamień i dlaczego jest szkodliwy dla ekspresu

Osadzający się w kuchennych sprzętach kamień to zawarta w wodzie mieszanina soli magnezu i wapnia. Generalna zasada brzmi tak: im jest twardsza, tym więcej kamienia będzie osadzać się nie tylko w ekspresie, ale przede wszystkim w instalacji wodnej. Drobinki kamienia pochodzącego z wody potrafią skutecznie zepsuć smak kawy z nawet najlepszego ekspresu.

Wpływ mieszaniny na walory smakowe to jedno. Jednak kamień szkodzi bezpośrednio samemu urządzeniu, doprowadzając stopniowo do jego zepsucia. Kamień:

 • zatyka wszystkie otwory wlotowe i dysze w ekspresie do kawy;
 • zaburza, a nawet blokuje przepływ wody, co powoduje jej większe zużycie;
 • przyczynia się do korozji metalowych elementów AGD;
 • skutkuje przegrzewaniem się sprzętu, ponieważ okładzina z kamienia działa jak izolator cieplny.

Co ile odkamieniać ekspres? Mówi się, że odkamienianie ekspresu powinno mieć miejsce raz na kwartał przy dwóch filiżankach kawy dziennie, a maksymalnie raz na pół roku. Regularne odwapnianie urządzenia przedłuży jego żywotność.

Jak odkamienić ekspres 1

Czym odkamieniać ekspres do kawy?

Jeśli zastanawiasz się, czym odkamienić ekspres do kawy, na myśl przychodzą Ci pewnie domowe sposoby. Przypominasz sobie odkamienianie czajnika przy użyciu kwasku cytrynowego, octu i sody. Czy jednak odkamienianie ekspresu kwaskiem cytrynowym i innymi środkami z kuchennej szuflady to dobry pomysł? Domowe sposoby można wykorzystać, czyszcząc ekspres kolbowy, ale już nie ekspres elektroniczny.

 • Jak odkamienić ekspres kwaskiem cytrynowym? Dodaj do wody dwie łyżeczki kwasku, a następnie uruchom urządzenie. Powtórz czynność kilka razy. Proces zakończ wypłukaniem pojemnika.
 • Czyszczenie ekspresu octem wygląda tak: wymieszaj ocet z wodą w proporcji 1:2 i pozostaw w pojemniku przez ok. 20 minut. Potem uruchom ekspres bez kawy, a na koniec wypłukaj zbiornik.
 • Odkamienianie ekspresu sodą – jak to zrobić? Napełnij zbiornik litrem wody i dodaj ¼ szklanki sody. Włącz ekspres. Nie zapomnij wypłukać pojemnika ciepłą wodą.

Pamiętaj: Do czyszczenia ekspresów nie wolno używać środków odkamieniających przeznaczonych do pralek, ponieważ produkty te nie mogą mieć kontaktu z żywnością.

Dowiedz się więcej: Soda i ocet, czyli skuteczne czyszczenie piekarnika, pralki i fug

Wiarygodnych wskazówek w kwestii tego, jak usunąć kamień z ekspresu do kawy dostarczają instrukcje obsługi. Znajdziesz w nich informacje o tym, jaki preparat będzie najlepszy do odkamienienia konkretnego modelu: tabletki, proszek lub żel. Każdy producent ekspresów do kawy oferuje środek dostosowany do swoich urządzeń.

Jak przebiega procedura odkamieniania elektronicznego ekspresu do kawy?

W przypadku ekspresu elektronicznego program konserwacyjny jest w pełni zautomatyzowany, a Ty nie musisz robić niczego na własną rękę. Urządzenie przeprowadzi Cię przez całą procedurę odkamieniania krok po kroku. Wystarczy, że będziesz postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie urządzenia.

Jak odkamienić ekspres 2

Dla przykładu: w ekspresach kapsułkowych Tassimo proces wygląda tak:

 1. Zdejmij pojemnik na wodę.
 2. Wyjmij kapsułkę serwisową T DISC ze schowka za pojemnikiem na wodę.
 3. Napełnij pojemnik na wodę do znacznika odkamieniania 0,5 l i dodaj środek do usuwania kamienia zgodnie ze wskazaniami producenta.
 4. Wstaw pojemnik do urządzenia pod skosem i dociśnij, aż do usłyszenia zatrzaśnięcia.
 5. Ustaw odpowiednie naczynie o pojemności przynajmniej 500 ml pod wylotem napoju.
 6. Otwórz system zaparzania poprzez chwycenie klapki i przesunięcie jej do góry. Połóż kapsułkę serwisową T DISC kodem kreskowym do dołu w uchwycie T DISC. Wypustka kapsułki powinna znaleźć się w wycięciu z przodu, na środku.
 7. Zamknij system zaparzania poprzez przesunięcie go do dołu i dociśnięcie klapki.
 8. Uruchom program odkamieniania poprzez wciśnięcie i przytrzymanie przycisku Start/Stop przez przynajmniej 5 sekund. Ekspres zasygnalizuje początek odkamieniania miganiem wskaźnika stanu LED (ikonka kubka) oraz wskaźnika „Konieczność odkamieniania”.
 9. Kiedy diody przestaną migać, proces odkamieniania jest zakończony. Opróżnij naczynie i ustaw je ponownie pod wylotem napoju.
 10. Wypłukaj pojemnik na wodę i napełnij świeżą, zimną wodą do znacznika „max”. Na koniec wstaw pojemnik na wodę do urządzenia Tassimo.

Brzmi prosto i intuicyjnie, prawda? Wskazówka: Płyn do odkamieniania pompowany jest przez ekspres z kilkoma przerwami i spływa do naczynia aż do prawie całkowitego opróżnienia pojemnika na wodę.

Jak odkamienić ekspres kolbowy?

Czyszczenie kolby ekspresu ciśnieniowego powinno wyglądać następująco:

 1. Uzupełnij pojemnik świeżą wodą.
 2. Dodaj środek odkamieniający i poczekaj, aż odkamieniacz wymiesza się z wodą.
 3. Włóż ponownie pojemnik do ekspresu i uruchom urządzenie bez kawy.
 4. Po przepuszczeniu odkamieniacza przez ekspres dokładnie wypłucz pojemnik i nalej świeżej wody.
 5. Możesz już zrobić pyszną kawę!

Podczas takiej procedury możesz bez przeszkód użyć sody oczyszczonej, ponieważ ocet może pozostawić w ekspresie trudny do usunięcia zapach.

Konserwacja ekspresu to do kawy jest niezbędna, by urządzenie służyło długie lato i cieszyło pysznym naparem. Zadbaj o swój ekspres do kawy już dziś!