Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Przytulny klimat w mieszkaniu – jak go stworzyć?

Przytulny klimat w mieszkaniu – jak go stworzyć?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Przytulny klimat w mieszkaniu pozwala wypocząć, rozluźnić się i w pełni zrelaksować. Sprawdź, jak go stworzyć i na co zwrócić uwagę, urządzając własne cztery kąty. Zacznij od salonu!

Przytulny salon

Urządzając przytulny salon, warto poszukać inspiracji w krajach skandynawskich. Mieszkańcy Szwecji i Norwegii to zagorzali domatorzy, którzy najbardziej na świecie cenią spokój oraz proste codzienne przyjemności. Ich mieszkania, z salonem na czele, są przytulne, wygodne i zaprojektowane z myślą o potrzebach domowników. Zawdzięczają te zalety odpowiednio dobranym kolorom, meblom i dodatkom.

Przeczytaj: Salon w stylu skandynawskim

Styl skandynawski operuje jasną paletą kolorów. Jego wizytówkę stanowi świetlista biel, ale równie popularne są gołębie szarości i beże. Skandynawowie, choć lubią sprawdzone rozwiązania, nie pozostają obojętni wobec nowych trendów. Coraz chętniej sięgają po ciemne nasycone kolory i złamane odcienie różu, zieleni czy błękitu. Idąc za ich przykładem, możesz wprowadzić do salonu:

  • Barwy ziemi i minerałów: terakotę, ochrę, sjenę paloną, piaskowe odcienie brązu, zgaszone oranże

  • Złamane odcienie zieleni: oliwkę, butelkową zieleń, szałwię

  • Ciepłe odcienie różu: morelowy, brzoskwiniowy, łososiowy, dusty pink, róż wenecki

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Jak dobrać kolory do pomieszczenia? Jeżeli nie jesteście przekonani do jakiegoś koloru, ale chodzi on Wam po głowie, to najlepszym rozwiązaniem, zanim zainwestujecie w kilka litrów farby, jest rozłożenie w pokoju materiału w wybranym kolorze. Mogą to być ubrania albo inne tekstylia – ważne, żeby rozłożyć je tak, aby dominowały w pomieszczeniu. Taki trik pozwoli Wam stwierdzić, czy będziecie się dobrze czuć z wybranym kolorem."]

Równie ważny, co dobór kolorów, jest wybór odpowiednich materiałów. Idealną bazą dla przytulnego salonu będzie podłoga z desek lub drewniany parkiet w jodełkę. Jeśli w grę wchodzą wyłącznie panele, wybierz takie, które wyglądają naturalnie i nie elektryzują się. Na ścianach może zagościć boazeria, cegła, lamperia z MDF-u lub papierowa tapeta.

Urządzając przytulny salon, sięgnij po meble z litego drewna lub lekkiej plecionki. Te drugie mogą być wykonane z bambusa, rattanu, trawy morskiej albo z rodzimej wikliny. Surowce, takie jak kamień, szkło czy metal, są zimne i mało przyjazne, dlatego radzimy ich unikać. Na tapicerkę mebli wybieraj mięsiste tkaniny o dekoracyjnym splocie i wyraźnej fakturze, na przykład kędzierzawe bouclé.

Jak urządzić przytulny salon?

Przytulny klimat w mieszkaniu – jak go stworzyć? - zdjęcie 1

Przytulny klimat zawsze idzie w parze z wygodą, dlatego w salonie nie może zabraknąć miękkiej sofy lub modułowego narożnika. Największy komfort zapewnią meble tapicerowane z wysokim oparciem, podłokietnikami i opcją spania. Możliwość rozłożenia kanapy zaprocentuje, gdy w domu zjawią się goście. Dla ozdoby, jak również dla własnego komfortu, poukładaj na kanapie dekoracyjne poduszki. Dobierz je według ustalonego klucza – mogą pasować do wiszących na ścianie obrazów lub zasłon.

W budowaniu przytulnego klimatu pomaga dobrze rozplanowane oświetlenie. Koniecznie podziel wnętrze na strefy i zastosuj kilka różnych źródeł światła. W centralnym punkcie salonu powinien zawisnąć żyrandol, który oświetli równomiernie całe wnętrze. Wygodne warunki do czytania i oglądania filmów zapewni oświetlenie punktowe w postaci kinkietów, halogenów, lamp stojących i stołowych. Wybieraj żarówki o ciepłej lub neutralnej barwie, emitujące łagodne światło, a tym samym niemęczące wzroku.

W przytulnym salonie nie może zabraknąć miękkich tekstyliów. Ciepłe koce i narzuty pomagają przetrwać chłodne dni, a przy okazji zdobią wnętrze. W zależności od potrzeb, możesz nonszalancko rozrzucić je na kanapie lub umieścić w dużym plecionym koszu.

Przytulny klimat w mieszkaniu – jak go stworzyć? - zdjęcie 2

Jeśli wnętrze jest spore i sprawia wrażenie pustego, ułóż na podłodze duży dywan – w ten sposób urozmaicisz wystrój oraz zyskasz miękkie podparcie dla stóp.

Tapicerowane meble, poduszki i dywany kurzą się oraz błyskawicznie obrastają w zwierzęcą sierść. Aby ułatwić sobie sprzątanie, zainwestuj w odkurzacz bezprzewodowy Bosch Unlimited. Z jego pomocą szybko wyczyścisz cały salon, od podłogi aż po sufit. Dzięki wymiennym akcesoriom, możesz łatwo dostosować urządzenie do rodzaju czyszczonej powierzchni – podłogi, dywanu, ścian, zakamarków albo tapicerowanych mebli.

Przytulny salon z kominkiem

Ciepło bijące od kominka i trzaskające za szybą płomienie to sprawdzona recepta na przytulny salon. Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na takie rozwiązanie. Montaż kominka opalanego drewnem jest obwarowany szeregiem wymogów technicznych i prawnych, które trudno spełnić, mieszkając w budynku wielopiętrowym. Na szczęście mamy w zanadrzu sprawdzoną alternatywę.

Mieszkańcy bloków mogą sięgnąć po biokominek, czyli kominek zasilany paliwem w postaci płynnej lub żelowej. Urządzenie nie wytwarza dymu ani spalin, więc nie wymaga podpięcia do przewodu kominowego. Zapewnia przyjemne ciepło, ale nie może być traktowane jako alternatywa dla tradycyjnych metod ogrzewania domu – to przede wszystkim element dekoracyjny.

Na rynku są też dostępne kominki elektryczne, w których – zamiast żywego ognia – tlą się sztuczne płomienie. Aby uruchomić urządzenie, wystarczy podłączyć wtyczkę do gniazdka. Mimo ogromnej wygody, jaką oferuje kominek elektryczny, nie każdy potrafi się do niego przekonać – ostatecznie ogień za szybą jest tylko iluzją.

Przeczytaj: Salon z kominkiem

Przytulny klimat w mieszkaniu – jak go stworzyć? - zdjęcie 3

Jeśli traktujesz kominek wyłącznie jako dekorację, wykorzystaj jego gipsową atrapę. W sklepach znaleźć można klasyczne białe portale kominkowe, które nawiązują do wystroju paryskich i angielskich wnętrz. Gipsowy kominek najlepiej zaprezentuje się w towarzystwie grubych świec, ramek ze zdjęciami lub postarzanych świeczników.

Przytulny salon z jadalnią

Jak urządzić przytulny salon z jadalnią? Przy wyborze stołu i krzeseł dobrze wykazać się konsekwencją – meble powinny korespondować z kącikiem wypoczynkowym lub innym elementem salonu. Krzesła mogą mieć tapicerowane siedziska, na których powtórzony zostanie kolor zasłon lub wzór na tapicerce fotela.

Pod względem wygody i estetyki najlepiej sprawdzą się sprzęty drewniane – są stabilne, miłe w dotyku i mogą przetrwać dziesięciolecia. Każda rysa na drewnianej powierzchni dodaje meblom uroku oraz opowiada własną historię.

Urządzając salon z jadalnią, warto zadbać o atrakcyjną oprawę stołu. Najpiękniejszą, a zarazem najprostszą z możliwych dekoracji, jest wazon z ciętymi kwiatami. Tuż obok mogą stanąć wysokie świeczniki, ozdobne świece, masywne młynki do przypraw i elegancki serwetnik.

Przytulny salon z aneksem kuchennym

Salon łączony z kuchnią jest popularnym rozwiązaniem, na które decyduje się większość właścicieli mieszkań. Wprawdzie pozwala oszczędzić miejsce i uwolnić przestrzeń, ale ma też swoje wady. Przede wszystkim wymaga starannego zaplanowania strefy kuchennej – wszystkie elementy wyposażenia, które znajdują się w kuchni, są doskonale widoczne z perspektywy salonu i mogą łatwo zaburzyć domową harmonię.

Przytulny klimat w mieszkaniu – jak go stworzyć? - zdjęcie 4

Jeśli chcesz urządzić przytulny salon z aneksem kuchennym, pomyśl nad wykonaniem eleganckiej zabudowy meblowej. Kuchnia zostanie dostosowana do Twoich potrzeb, a każdy sprzęt znajdzie swoje własne miejsce. Zamawiając meble na wymiar, możesz zapomnieć o wszelkich ograniczeniach. Zamiast montować piekarnik pod płytą kuchenną, umieść go na wysokości oczu – w jednym rzędzie z elegancką mikrofalą. Kuchnia w Twoim mieszkaniu ma mikroskopijne rozmiary? Wybierz kombinację dwóch urządzeń, na przykład piekarnik kompaktowy Bosch z funkcją mikrofali.

Przytulna kuchnia z salonem

Kuchnia otwarta na salon stawia przed nami jeszcze jedno wyzwanie. Jak wprowadzić podział na strefy, zachowując spójny styl w mieszkaniu?

Najlepszym sposobem na wyznaczenie umownej granicy między kuchnią a salonem jest montaż wyspy kuchennej lub wysokiego blatu. Obszerna wyspa zapewni dodatkową powierzchnię roboczą, a uzupełniona o hokery, zastąpi również stół. Jednocześnie wprowadzi do kuchni przytulny klimat – kojarzy się przecież z tradycyjnie urządzoną kuchnią w stylu angielskim i rustykalnymi wnętrzami.

Przeczytaj: Kuchnia z wyspą

Wnętrze wyda się znacznie większe, jeśli pomalujesz salon i aneks na ten sam kolor i wyłożysz podłogę tym samym materiałem. Pamiętaj, że podłoga w strefie kuchennej musi spełniać określone wymagania – powinna być nienasiąkliwa, odporna na ścieranie i łatwa do utrzymania w czystości. Dobrym wyborem będą wodoszczelne panele winylowe lub starannie zabezpieczone deski drewniane.

Przeczytaj: Co na podłogę w kuchni – płytki czy drewno?

Wiosna to idealny czas na zmianę wystroju. Skorzystaj z powyższych wskazówek i spraw, by Twoje mieszkanie było przytulne i pełne ciepła, nawet w chłodne dni.