Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak odnowić boazerię i urządzić przedpokój w stylu skandynawskim?

Jak odnowić boazerię i urządzić przedpokój w stylu skandynawskim?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

W wielu przedpokojach wciąż spotkać można starą, pożółkłą boazerię. Zamiast zrywać okładzinę ze ściany, można ją oczyścić i pomalować, tak aby stała się atutem wnętrza. To doskonale rozwiązanie dla osób, które pragną przebywać w ładnym otoczeniu, ale nie mogą pozwolić sobie na gruntowny remont. Zobacz, jak krok po kroku odnowić boazerię i urządzić jasny przedpokój w stylu skandynawskim.

Jak przygotować boazerię w przedpokoju do odnowienia?

Odnawianie boazerii jest zajęciem czasochłonnym i żmudnym, ale – prawidłowo przeprowadzone – przynosi spektakularne efekty. Najwięcej wysiłku wymaga przygotowanie powierzchni do malowania. Jednocześnie jest to najważniejszy etap renowacji, który decyduje o sukcesie lub porażce całego przedsięwzięcia.

Krok 1. Zabezpieczenie powierzchni

Podczas odnawiania boazerii nie da się uniknąć bałaganu. W trakcie szlifowania drewna wytwarza się pył, który osiada na podłodze, meblach i ścianach. Aby oszczędzić sobie sprzątania, koniecznie zaopatrz się w folię malarską, którą zasłonisz większe sprzęty i drzwi do sąsiadujących pomieszczeń.

Zanim przystąpisz do pracy, upewnij się, że masz pod ręką wydajny odkurzacz. Największą wygodę podczas sprzątania zapewnią urządzenia bezprzewodowe. Flexxo, odkurzacz pionowy marki Bosch, pozwoli błyskawicznie oczyścić każdą powierzchnię – bez zbędnego wysiłku i plączącego się pod nogami kabla. W jego obudowie ukryty jest kompaktowy odkurzacz ręczny, który szybko rozprawi się z pyłem na ścianach i dotrze do wszystkich zakamarków.

Jak odnowić boazerię i urządzić przedpokój w stylu skandynawskim? - zdjęcie 1

Krok 2. Matowienie lub szlifowanie boazerii

W pierwszej kolejności oceń stan okładziny i ustal, w jaki sposób zabezpieczono drewno. Jeśli boazeria została pokryta grubą i twardą warstwą lakieru, a powłoka wciąż jest w dobrym stanie, wystarczy ją zmatowić. Śliska powierzchnia zyska dzięki temu lepszą przyczepność.

Aby zmatowić boazerię, należy przetrzeć lakier średnim papierem ściernym (na przykład P120) lub kostką ścierną. W przypadku płaskich elementów warto wspomóc się szlifierką – urządzenie bardzo usprawni i ułatwi pracę. Pamiętaj, aby starannie zmatowić całą powierzchnię boazerii: nie tylko fronty desek, ale również wklęsłe rowki między listewkami.

Jeśli warstwa lakieru jest cienka i częściowo uszkodzona, warto usunąć ją całkowicie, szlifując boazerię do żywego drewna. Efekt odnawiania będzie zdecydowanie trwalszy.

Ze zdarciem starego lakieru najszybciej upora się szlifierka do drewna. Szczeliny między listwami wyczyścisz za pomocą papieru ściernego w arkuszach lub kostki ściernej. Szlifowanie zacznij od użycia grubszego papieru (na przykład P80, P100), aby uzyskać mocniejszy efekt ścierania, a następnie wygładź powierzchnię drobniejszym papierem (o gradacji P120 lub wyższej).

Przygotowaną w ten sposób boazerię należy dokładnie odpylić. Zacznij od zebrania pyłu miękką końcówką odkurzacza, a następnie przetrzyj powierzchnię lekko zwilżoną ściereczką.

Krok 3. Szpachlowanie ubytków

Stara boazeria z pewnością nosi ślady uszkodzeń. Po nałożeniu farby wszystkie niedoskonałości będą doskonale widoczne, dlatego zadbaj o naprawę każdej dziurki po gwoździu i każdego pęknięcia. W tym celu wypełnij ubytki masą szpachlową do drewna, a po jej zaschnięciu przeszlifuj i odpyl naprawione miejsce.

Krok 4. Mycie i odtłuszczanie powierzchni

Kolejny krok to odtłuszczanie boazerii. Zabieg polega na umyciu powierzchni wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, szarego mydła lub innego środka, który usuwa tłuszcz – na przykład benzyna ekstrakcyjna. Dzięki temu z drewna zostaną usunięte tłuste plamy, zacieki i ślady palców, które mogą pogarszać trwałość i wygląd nałożonej powłoki. Po odtłuszczeniu boazerii należy zmyć resztki detergentu i osuszyć drewno szmatką.

Przeczytaj: Ekologiczne detergenty

Malowanie boazerii krok po kroku

Malowanie rozpocznij od miejsc trudno dostępnych, czyli rogów pomieszczenia, krawędzi boazerii i wgłębień między deskami, a zakończ na malowaniu większych powierzchni płaskich. 

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="W zależności od szerokości paneli boazeryjnych, używaj pędzla lub wałka. Pędzel nadaje się do trudno dostępnych fragmentów dekoracji, ale pozostawia ślady pociągnięć. Wałek świetnie sprawdzi się przy większych elementach i przy płaskich powierzchniach – nie zostawia śladów pociągnięć, czyli tworzy bardziej płaską powierzchnię. W zależności od oczekiwanego efektu, możesz nałożyć mniej warstw farby – będzie widoczna faktura drewna. Jeżeli chcesz uzyskać efekt gładkiej powierzchni, konieczne jest nałożenie większej liczby warstw. Po nałożeniu każdej kolejnej warstwy farby odczekaj do jej wyschnięcia i wtedy oceń, czy efekt Cię zadowala, czy chcesz położyć kolejną warstwę."]

Czym pomalować boazerię? Z odnowieniem drewnianej okładziny poradzą sobie farby akrylowe do drewna i specjalne farby do boazerii. Jeśli chcesz pominąć proces matowienia i szlifowania, możesz użyć farby kredowej. Produkt ma dobrą przyczepność i łatwo się rozprowadza, więc może być nakładany bezpośrednio na stare powłoki. Niestety szybko ściera się z pomalowanej powierzchni, tworząc nieestetyczne prześwity.

Boazeria biała czy szara? Jaka powinna być boazeria w przedpokoju w stylu skandynawskim?

Jak odnowić boazerię i urządzić przedpokój w stylu skandynawskim? - zdjęcie 2

Styl skandynawski operuje jasną i stonowaną paletą kolorów, w której nadrzędne miejsce zajmuje biel. Pomalowane na ten kolor wnętrza wydają się większe, wypełnione powietrzem i świeżością. Biel będzie więc idealnym wyborem do niewielkiego i ciemnego przedpokoju bez okien.

Biała boazeria to sprawdzone, ale nie jedyne godne uwagi rozwiązanie. W nieco większym przedpokoju dobrze zaprezentują się jasnoszare ściany, przełamane białymi dodatkami.

Skandynawowie chętnie eksponują drobne niedoskonałości i naturalne piękno materiałów. Jeśli i Ty lubisz ten trend, zrezygnuj z zakrywania drewna farbą. Zamiast tego oczyść boazerię ze starych powłok i zabezpiecz ją na nowo transparentnym matowym lakierem.

Meble do przedpokoju i dodatki w stylu skandynawskim

Malowanie boazerii to jedynie początek rewolucji. Tym, co naprawdę zadecyduje o charakterze przedpokoju są meble i dodatki. Styl skandynawski ceni prostotę i umiar, dlatego wybieraj proste sprzęty, wykonane z naturalnych materiałów: drewna, rattanu, wikliny i trawy morskiej. Zrezygnuj z gotowych zestawów mebli do przedpokoju, które zagracają przestrzeń, na rzecz kilku starannie dopasowanych sprzętów.

Przeczytaj: Kuchnia w stylu skandynawskim

W przedpokoju w stylu skandynawskim nie może zabraknąć:

  • Funkcjonalnych mebli do przechowywania, na przykład komody na wysokich nóżkach, szafki na buty lub konsoli z szufladami (najlepiej w naturalnym kolorze drewna lub bieli).

Jak odnowić boazerię i urządzić przedpokój w stylu skandynawskim? - zdjęcie 3

  • Wygodnego siedziska, ułatwiającego zakładanie butów – na przykład drewnianej ławki, skrzyni lub stołka.

  • Podłużnego lustra do przedpokoju, w którym obejrzysz całą sylwetkę. Jeśli duże lustro wisi już w innym pomieszczeniu, możesz sięgnąć po lustro okrągłe. Do przedpokoju w stylu skandynawskim pasować będą lustra w czarnej oprawie, lustra na pasku i lustra bez ramy.

  • Dodatków, które budują przytulny klimat: chodnika i wycieraczki, plecionych koszy, drewnianego wieszaka, a także plakatów, ramek ze zdjęciami i napisów na ścianę.

  • Oświetlenia w postaci kinkietów i lamp sufitowych. Jeśli pomieszczenie jest niskie, wykorzystaj plafon lub oświetlenie wpuszczane w sufit. W wąskich i wysokich wnętrzach mile widziane są lampy wiszące: w drucianej oprawie, plecione lub w formie szklanych kul.

Więcej inspiracji znajdziesz w artykule Salon w stylu skandynawskim

Co zrobić z boazerią w przedpokoju? Wcale nie trzeba zrywać jej ze ściany, żeby urządzić modne i funkcjonalne wnętrze. Wystarczy wolny weekend, wiaderko farby i kilka prostych narzędzi, aby przekonać się o tym we własnym mieszkaniu.