Wentylacja w kuchni – czy okap jest potrzebny?
„Okap w kuchni po prostu musi być”! Wiele tego typu opinii znajdziesz na forach internetowych dotyczących aranżacji wnętrz. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy okap w kuchni rzeczywiście jest niezbędny i jaki model najlepiej sprawdzi się u Ciebie.
Okap w kuchni czy pochłaniacz zapachów?
Czy okap w kuchni jest konieczny? Odpowiedź brzmi: tak! Nawet w najmniejszym pomieszczeniu nie może zabraknąć sprzętu, który pozwala uniknąć tłustych osadów oraz intensywnych zapachów rozchodzących się po całym mieszkaniu. Co więcej, okap w kuchni może być źródłem dodatkowego światła, np. w nocy. Słowo okap i pochłaniacz często używane są zamiennie. Choć nie jest to błędem, to pamiętaj, że okap kuchenny może działać jako pochłaniacz lub wyciąg. Okap, nazywany też wyciągiem, jest podłączony do wentylacji rurą, dzięki czemu usuwa nieprzyjemne zapachy na zewnątrz pomieszczenia. Natomiast pochłaniacz, jak sama nazwa wskazuje, absorbuje zapachy, następnie filtrom węglowym oczyszcza powietrze i wypuszcza z powrotem. Aby skutecznie działał, filtry należy wymieniać regularnie co około 3-6 miesięcy. Specjaliści podkreślają, że okap w kuchni w formie wyciągu jest o 20% bardziej wydajny niż pochłaniacz, zapewnia więc lepszą wentylację. Dodatkowo odprowadza parę wodną, wilgoć oraz kurz na zewnątrz, dzięki temu:
-
zabezpiecza meble przed wilgocią,
-
chroni domowników przed wdychaniem szkodliwych substancji, alergenów i kurzu,
-
sprawia, że tekstylia m.in. zasłony, tapicerowane fotele, nie przechodzą nieprzyjemnymi zapachami.
Przeczytaj także: Jak urządzić przytulną kuchnię marzeń?
Jaki okap wybrać?
Użytkownicy oraz eksperci zapytani o najważniejsze cechy okapu w kuchni zgodnie wymieniają trzy elementy: wydajność okapu, ciche działanie, dobry design. Ten pierwszy parametr wiąże się m.in. z odpowiednim doborem sprzętu do rozmiaru płyty grzewczej. Specjaliści zalecają następujące parametry:
– Płyta grzewcza o szerokości 60 cm: minimalna szerokość okapu 60 cm (najlepiej 90 cm).
– Płyta grzewcza o szerokości 80 cm: minimalna szerokość okapu 90 cm.
Kolejny ważny element związany z użytkowaniem tego sprzętu to poziom hałasu generowany przez okap w kuchni. O ciche działanie wszystkich urządzeń kuchennych dba marka Bosch, wyposażając je w wyciszone silniki EcoSilence Drive, ciche programy oraz rozwiązania, które ograniczają wibracje. Przykładem nowoczesnego sprzętu, łączącego ciche działanie i wydajność, jest okap naścienny Bosch Serie 8. Zastosowana w nim technologia silnika EcoSilence Drive sprawia, że jest on znacznie cichszy od tradycyjnych okapów, a do tego w ponad 80% bardziej energooszczędny. Co więcej, można sterować jego pracą z poziomu panelu dotykowego oraz ustawić np. funkcję automatycznego wyłączenia urządzenia po 10 minutach. Możesz postawić na ten model zarówno w małej kuchni, jak i dużej otwartej na salon, gdyż ten nowoczesny okap został zaprojektowany tak, by dostosowywać się do każdego pomieszczenia.
Dowiedz się więcej: Cisza nocna w aneksie kuchennym.
Dla użytkowników ważny jest również wygląd okapu w kuchni, który powinien pasować do aranżacji przestrzeni. W ofercie Bosch dostępne są np. okapy szufladowe teleskopowe Serie 6, które możesz zabudować w szafce nad płytą. Dzięki temu ten sprzęt nie będzie dominować wizualnie, co sprawdzi się w kuchni minimalistycznej lub zaaranżowanej w stylu skandynawskim.
Zanim zdecydujesz jaki okap kupić, wybierz miejsce, w którym się znajdzie. Nad płytą kuchenną sprawdzą się m.in. okapy kominowe naścienne, natomiast uniwersalnym sprzętem, który można zamontować pod przystosowaną do tego szafką, kominem lub nad kuchnią o zabudowie wyspowej, jest okap wysepkowy Serie 6 marki Bosch.
Jeśli marzy Ci się duża kuchnia, przeczytaj artykuł: Kuchnia z jadalnią – aranżacje i inspiracje.
Okap w bloku
Jeśli chcesz zainstalować okap w bloku w formie wyciągu, dowiedz się, czy jest to możliwe w Twoim mieszkaniu. Możesz go zamontować, jeśli w budynku znajduje się wentylacja mechaniczna oraz dodatkowy komin wentylacyjny. Co więcej, w niektórych regulaminach znajdują się zapisy dotyczące maksymalnej wydajności okapu. Nie martw się jednak, bo wiele modeli okapów można stosować zarówno w formie pochłaniacza, jak i wyciągu.
Sprawdziłeś możliwości instalacji okapu w Twoim bloku? Czas na wybór odpowiedniego modelu. W kuchniach otwartych na salon najczęściej instalowane są okapy nad wyspą np. okap wyspowy Serie 6 Bosch w formie kubiku, który montowany jest do sufitu. Model ten dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej lub stali nierdzewnej. Czarny okap będzie doskonałym kontrapunktem do nowoczesnej białej zabudowy.
Jeśli jesteś miłośnikiem jasnych barw, przeczytaj artykuł: Jak urządzić białą kuchnię?
W małych kuchniach w bloku, gdzie liczy się każdy centymetr, sprawdzają się okapy narożne lub okapy podszafkowe marki Bosch. Najczęściej wybierane są natomiast okapy tradycyjne, np. kominowe. Do małej kuchni w bloku wybierz model skośny, który bez trudu wkomponujesz w każdą zabudowę.
Wybrany model nowoczesnego okapu oraz rodzaj kuchenki, nad którą ma się znaleźć, determinują kwestie związane z instalacją. Oto odległości, które należy zachować, wieszając ten sprzęt w swojej kuchni:
Okap przyścienny typy T-line: 70-75 cm nad kuchenką gazową, 60-70 cm nad kuchenką elektryczną.
Okap skośny: 40-45 cm nad kuchenką gazową i nad kuchenką elektryczną (odległość od płyty do spodu urządzenia).
Okap wyspowy: 70-75 cm nad kuchenką gazową, 60-70 cm nad kuchenką
elektryczną.
Okap do zabudowy: 60 cm nad kuchenką gazową i minimum 50 cm nad kuchenką elektryczną.
Okap sufitowy: 150 cm nad kuchenką gazową i elektryczną.
Pamiętaj, że to, na jakiej wysokości zawiesisz okap w kuchni, wpływa na jego wydajność i trwałość. Warto mieć to na uwadze nie tylko w małych kuchniach, lecz także w większych pomieszczeniach, nawet tych w stylu industrialnym – duża powierzchnia nie sprawi, że zapachy znikną w magiczny sposób. To właśnie zadanie okapu w każdym rodzaju pomieszczeń.
Jak wyczyścić okap?
Równie ważne, jak wybór odpowiedniego okapu do kuchni, jest jego właściwa pielęgnacja na co dzień. Jak czyścić okap? Jeśli często gotujesz, myj obudowę tego sprzętu przynajmniej raz na tydzień, a filtry raz na cztery tygodnie.
[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Brud z zewnętrznej części okapu usuniesz za pomocą bawełnianej ściereczki zamoczonej w ciepłej wodzie z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Filtry okapowe możesz wyczyścić ręcznie, zanurzając je na 20 minut w wodzie z płynem do naczyń. Następnie użyj miękkiej gąbki do pozbycia się całego brudu. Filtry możesz też myć w zmywarce."]
Pamiętaj! Przy pielęgnacji okapu, tak jak w dbaniu o zdrowie, ważna jest profilaktyka, czyli zapobieganie. W tym przypadku zadbaj o to, by w czasie gotowania używać pokrywek, dzięki temu ograniczysz emisję oparów, a Twój sprzęt będzie miał mniej tłustych zanieczyszczeń.
Zastanawiasz się, jak ekologicznie wyczyścić okap kuchenny? Mamy na to sposób. Przygotuj roztwór wody z octem w proporcji 1:1 lub rozpuść sodę w 1 litrze zagotowanej wody. Tak przygotowane preparaty z łatwością usuną cały tłuszcz.
Nowoczesny okap to nie tylko dodatkowy designerski gadżet, ale gwarancja tego, że Twoja kuchnia będzie czysta i estetyczna przez wiele lat. Właściwie zainstalowany i konserwowany sprzęt uchroni meble przed wilgocią, a domowników przed wdychaniem szkodliwych substancji.