Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Co można, a czego nie można myć w zmywarce?

Co można, a czego nie można myć w zmywarce?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Zmywarka to jeden ze sprzętów AGD, który bardzo ułatwia pracę w kuchni. Dzięki niej możesz zaoszczędzić czas, ale też wodę i pieniądze. Wielu z nas nie wyobraża sobie codzienności bez tego urządzenia. Jednak niektóre akcesoria kuchenne powinny trafić do zlewozmywaka. Co oznaczają symbole na naczyniach i czego nie można myć w zmywarce? Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo korzystać z tego sprzętu.

Co można myć w zmywarce? Oznaczenia na naczyniach

Stos talerzy po rodzinnej imprezie, brudne naczynia po całym dniu czy wiosenne mycie zakurzonych zastaw obiadowych z kąta szafy. Każda z tych sytuacji jest równoznaczna z długim staniem przy zlewozmywaku. Dlatego zmywarka to komfort, oszczędność czasu, ale też wody i energii, co jest ulgą dla środowiska. Zdecydowaną większość akcesoriów kuchennych można bezpiecznie myć w zmywarce. Jeśli nie masz pewności, czy możesz coś włożyć do tego urządzenia, lepiej sprawdź oznaczenia lub przeczytaj zalecenia producenta.

Dowiedz się, jak działa zmywarka.

Obecnie każdy sprzęt kuchenny ma specjalne symbole, które są instrukcją użytkowania. Znajdziesz je na opakowaniach, ale bardzo często też na samych naczyniach. Informacje możesz również otrzymać na stronach internetowych sklepów, z których pochodzi wyposażenie kuchni. Coraz więcej akcesoriów jest w ten sposób opisanych. Symbol mycia w zmywarce to naczynie z kropelkami wody. Możesz również zobaczyć napis „dishwasher safe”.

Czego nie można myć w zmywarce?

mycie w zmywarce

Czy patelnię można myć w zmywarce? A garnki lub plastikowe pojemniki? Pytania tego typu mogą się mnożyć i mnożyć w Twojej głowie. Wątpliwości pojawiają się w przypadku starszych naczyń, które są w domu od wielu lat, a nawet dekad. Na nich nie znajdziesz odpowiednich symboli. Do tej grupy należą na przykład odziedziczone po dziadkach zastawy. Pamiętaj, że w przypadku niektórych rzeczy warto pozostać przy myciu ręcznym. Czego nie można myć w zmywarce? Oto kilka przykładów:

  1. Ręcznie zdobiona porcelana — nawet delikatny program mycia może uszkodzić dekoracyjne elementy naczyń. Zaczną one blaknąć lub całkowicie znikną. Mogą też zostać naruszone i kruszyć się w trakcie użytkowania. W tym przypadku kawa z pływającym złotkiem nie będzie królewskim napojem.
  2. Drewniane sztućce i deski do krojenia — ten materiał pęcznieje pod wpływem wody, co powoduje pęknięcia oraz zmiany kształtu. Ręczne mycie i polanie wrzątkiem wystarczy, aby skutecznie usunąć brud i bakterie.
  3. Garnki emaliowane — w kontakcie z detergentem mogą ulec odbarwieniu, a odpryski przyspieszą proces korozji.
  4. Noże kuchenne — ostrze i rękojeść to najczęściej połączone elementy z różnych tworzyw. Po umyciu w zmywarce plastikowe lub gumowe uchwyty zaczynają się łuszczyć, a drewniane — pęcznieć.
  5. Garnki miedziane — w kontakcie z detergentem mogą stracić blask i charakterystyczny kolor.
  6. Srebrna zastawa — zarówno sztućce, jak i naczynia mogą pokryć się czarnym nalotem na skutek reakcji chemicznej. Istnieje także ryzyko zarysowań przez drobinki środków czyszczących.
  7. Pokrywki do garnków — woda gromadzi się pod uchwytem i pozostaje tam nawet po zakończeniu etapu suszenia. Razem z nią mogą zalegać tam brud i resztki detergentu.
  8. Pojemniki z etykietami — woda namacza papierowe elementy, które w trakcie mycia odpadają. Grozi to zatkaniem filtra lub odpływu zmywarki. Resztki etykiet mogą przykleić się też do innych naczyń, a następnie zasuszyć.

Warto zwrócić uwagę na oznaczenia, aby wiedzieć, czego nie myć w zmywarce. Symbol, który o tym informuje to przekreślone naczynia z kropelkami wody.

Zobacz zmywarki firmy Bosh.

Garnki i patelnie do zmywarki – czy to dobry pomysł?

Czy garnki można myć w zmywarce? Na to pytanie nie można odpowiedzieć „tak” lub „nie”. To, że jeden znajdzie miejsce w urządzeniu AGD, nie oznacza, że powinieneś potraktować w ten sposób wszystkie swoje naczynia. Symbole, które informują Cię, jak czyścić kuchenne wyposażenie, są ważne. Potrzebna jest także znajomość materiałów, tworzyw i zasad ich pielęgnacji.

Już wiesz, że zmywarka nie będzie dobrym pomysłem w przypadku emaliowanych i miedzianych elementów. Drewno również nie nadaje się do długotrwałego namaczania, więc garnki z takimi uchwytami powinny znaleźć się w zlewozmywaku. Tak samo żeliwne naczynia musisz wyczyścić ręcznie. W ten sposób uchronisz je przed szybkim rdzewieniem. Kolejnym pytaniem jest, czy patelnie teflonowe można myć w zmywarce? Tu też nie należy ryzykować, ponieważ naruszy to ich właściwości nieprzywierające.

W przypadku naczyń żaroodpornych lub tych ze stali nierdzewnej opisywane urządzenie AGD sprawdzi się idealnie. Są to materiały, które na tym nie ucierpią. Bez obaw możesz włożyć do zmywarki metalowe blachy czy brytfanki z piekarnika, a także silikonowe foremki. To pozwoli usunąć tłuste i przypalone zabrudzenia, których ciężko pozbyć się ręcznie.

Jak wkładać naczynia do zmywarki?

Ułożenie naczyń w zmywarce jest bardzo ważne. Ma to znaczenie dla jakości czyszczenia, ale też żywotności urządzenia. Zależy od tego także ilość zużytej wody i energii, a co za tym idzie — Twoich pieniędzy. Jak wkładać naczynia do zmywarki? Do dyspozycji masz dwa poziomy. O tym, gdzie umieścić rzeczy decyduje przede wszystkim ich wielkość, ale też materiał, z którego są wykonane.

Sztućce powinny znajdować się w miejscu specjalnie przeznaczonym dla nich — w koszyku lub szufladzie. Jest to zabezpieczenie, aby się nie przemieszczały i nie spadały na dno urządzenia. Dzięki temu nie uszkodzą zmywarki ani mytych naczyń. Szklanki, kubki, miseczki, kieliszki i filiżanki mają swoje miejsce na górnej platformie. Tam również powinieneś umieścić plastikowe pojemniki, które nie mogą być blisko elementu grzewczego.

Poziom zabrudzenia także będzie sugerował, gdzie należy umieścić daną rzecz. Dolny kosz jest strefą intensywnego mycia. Naczynia są spryskiwane strumieniem nawet o 20% silniejszym niż te umieszczone na górnym poziomie. Z tego powodu garnki i przypalone patelnie powinny znaleźć się niżej, a delikatne szkło — wyżej. W trosce o jakość czyszczenia, jak i żywotność urządzenia pamiętaj, aby usunąć resztki jedzenia. W ten sposób unikniesz zatkania odpływu.

Na dolnej platformie znajduje się przestrzeń zarezerwowana dla talerzy. Te największe wkładaj, zaczynając od zewnętrznych przegródek. Dzięki temu woda będzie miała lepszy przepływ między naczyniami, co sprawi, że będą czyste. Jest to najbardziej ergonomiczne i oszczędne rozwiązanie. Jeśli maksymalnie wykorzystasz pojemność zmywarki, umyjesz skutecznie więcej rzeczy jednocześnie. To zmniejszy częstotliwość uruchamiania urządzenia. W ten sposób zaoszczędzisz wodę, energię elektryczną i detergenty.

Ułożenie naczyń w zmywarce to nie tylko przestrzeganie powyższych zaleceń. Przed uruchomieniem programu sprawdź, czy głębokie akcesoria, takie jak garnki, miski i chochle są odwrócone do góry dnem. W przeciwnym razie brudna woda i detergent zgromadzi się w tych miejscach. Zwróć uwagę również na to, czy naczynia nie są zbyt blisko siebie. Na przykład szklanki nie mogą znajdować się jedna na drugiej, a patelnia nie może leżeć na garnku. Upewnij się, że woda będzie mogła się zarówno dostać do wszystkich rzeczy, jak i z nich wydostać. To właśnie przepis na skuteczne mycie w zmywarce.

Sprawdź, jakie mogą być powody niedomytych naczyń ze zmywarki.