Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak urządzić minimalistyczny salon?

Jak urządzić minimalistyczny salon?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Nie tylko piękno, ale i spokój tkwią w prostocie. Nic więc dziwnego, że w naszych zabieganych czasach chcemy stworzyć sobie oazę spokoju we własnym domu. Pierwszym krokiem jest urządzenie minimalistycznego salonu. Pamiętaj jednak, że minimalizm to nie ascetyzm – postaw więc na niewiele rzeczy, ale dobrej jakości.

Minimalizm we wnętrzu

Minimalizm w aranżacji wnętrz nie ma jednego konkretnego pochodzenia. Jego źródeł upatruje się zarówno w minimalizmie związanym ze sztuką, który narodził się w latach 60. XX wieku, jak też z tym samym nurtem, który pojawił w architekturze lat. 80 jako przeciwwaga do pełnego chaosu postmodernizmu.

Korzeni tego nurtu możemy szukać też w poszczególnych kulturach, np. u Japończyków w ich stylu Wabi-sabi lub w minimalistycznych skandynawskich aranżacjach Szwedów wywodzących się z filozofii Lagum, która oznacza umiarkowanie, docenianie tego, co się ma i życie w zgodzie z naturą.

Czym charakteryzuje się minimalizm we współczesnych wnętrzach? Oto 5 najważniejszych zasad:

1.     Przede wszystkim jakość materiałów oraz sprzętów. Dzięki temu wnętrze jest solidne i eleganckie.

2.     Przemyślane detale i brak zbędnych bibelotów. To pozwala na osiągnięcie wrażenia harmonii i przestronności we wnętrzach. 

3.     Liczy się funkcjonalność, bo każdy przedmiot w minimalistycznym salonie ma konkretną rolę.

4.     Naturalne materiały, czyli drewno, szkło, metal i beton.

5.     Stonowane barwy, takie jak biele czy beże, które jednocześnie optycznie powiększają wnętrze. Dodatkowo można zastosować maksymalnie dwa kontrastujące kolory, harmonijnie wpisujące się w aranżację.

Minimalizm - zdjęcie 1

Przeczytaj artykuł: Nieodparty urok kuchennego minimalizmu i sprawdź, czy to styl dla Ciebie.

Kolor ścian w minimalistycznym salonie

Pierwszym krokiem do stworzenia eleganckiego minimalistycznego salonu jest wybór odpowiednich kolorów ścian. Pamiętaj: to one będą oprawą dla całej aranżacji.

Jeśli lubisz klasykę i dysponujesz niewielkim metrażem, postaw na biel, która sprawia, że pomieszczenia wydają się bardziej przestronne. Co więcej, na jej tle doskonale wyeksponujesz unikatowe meble i dodatki.

Jeśli biel jest dla Ciebie zbyt ascetyczna, możesz bazować na szarościach, które świetnie skomponują się z jasnymi drewnianymi meblami lub białą zabudową na wysoki połysk. W tego typu wnętrzach mogą też znaleźć się czarne dodatki. Do minimalistycznego salonu pasują też beże, które pięknie prezentują się w aranżacji z ciemnymi meblami oraz drewnianymi dodatkami. Dobrym pomysłem są również pastele, np. pudrowy róż i meble w kolorze ciemnoszarym.

Eksperci zalecają, by do dekoracji ściany w salonie wybierać farby matowe, gdyż dodają one głębi kolorom i nie rozpraszają jak błyszczące odcienie.

Minimalistyczne meble do salonu

Aranżując minimalistyczny salon, pamiętaj, by jego przestrzeń zawsze wydawała się otwarta. Dobierz proste i geometryczne meble bez zbędnych zdobień i uchwytów, np. z litego drewna o gładkich powierzchniach. W przypadku zabudowy postaw raczej na jakość niż ilość. W minimalistycznym salonie mebli nie musi być dużo. Wybierz: sofę, stolik kawowy, szafkę RTV z biblioteczką. Jeśli Twój salon otwarty jest na jadalnię, pomyśl o zakupie oryginalnego drewnianego stołu z krzesłami, który sam w sobie będzie ozdobą, a minimalistyczne tło jeszcze bardziej go wyeksponuje.

Minimalizm - zdjęcie 2

W ostatnim czasie eksperci zwracają uwagę na to, że meble modułowe doskonale sprawdzają się w minimalistycznym stylu. Ich geometryczny kształt i klasyczny kolor (można wybrać np. biel lub czerń) doskonale wpisze się w tego typu aranżację. Co więcej, gdy będzie trzeba delikatnie zmodyfikować zabudowę, po prostu dokupisz potrzebny moduł.

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuł: Jakie meble do salonu?

Dodatki i ozdoby minimalistyczne

W minimalistycznym wnętrzu nie powinno być zbędnych elementów, co zatem z dekoracjami? Pamiętaj, że ozdoby do ascetycznego salonu są bardzo ważne, ale należy je ograniczyć. Co więcej, zadbaj o to, by pełniły one nie tylko funkcję dekoracyjną, ale też praktyczną – np. kominki dogrzewające wnętrze, zasłony zaciemniające czy wygodne koce, poduszki i pledy, sprawdzające się w długie zimowe wieczory. 

Jeśli w Twoim salonie przeważa stonowana kolorystyka ścian i mebli, możesz pokusić się o energetyczne odcienie w dekoracjach salonu: modną musztardową żółć, butelkową zieleń, a nawet czerwień. Wybierz maksymalnie dwie barwy, aby przełamać stonowaną aranżację, ale nie wprowadzić chaosu. Kolory możesz „przemycić” w poduszkach, dywanach, flakonach czy meblach. Jeden kolorowy fotel nie zdominuje wnętrza, a będzie oryginalną ozdobą.

Dobierając dodatki, zadbaj o to, by były one wykonane z najwyższej jakości materiałów.

Oświetlenie w minimalistycznym salonie 

Boisz się, że Twój minimalistyczny salon będzie zbyt chłodny i surowy? W takim przypadku z odsieczą przyjdzie Ci dobrze dopasowane oświetlenie, które wydobędzie z każdego wnętrza domową atmosferę.

Pamiętaj jednak, że tutaj również musisz wystrzegać się chaosu oraz zbyt ozdobnych form. Kolor lamp niech komponuje się z barwą dodatków lub będzie neutralny. Wybieraj modele dobrej jakości, wykonane ze szkła, metalu lub tworzywa sztucznego. Możesz postawić na:

  • Lampy wiszące – subtelna klasyczna lub w postaci kontrastowego elementu, np. czarna designerska lampa z miedzianym wnętrzem.

  • Lampy punktowe, których źródłem światła są ledy. Sprawdzą się do oświetlenia kącika czytelniczego w salonie.

  • Lampy stojące jako oświetlenie uzupełniające – jedna lampa na podłodze lub na komodzie z subtelnym i delikatnym światłem.

Uzupełnieniem oświetlenia może być minimalistyczny kominek lub biokominek oraz świece zapachowe. Naturalny ogień to zawsze dobry pomysł na stworzenie domowej i ciepłej atmosfery.

Minimalizm - zdjęcie 3

Rośliny w salonie

Wracając do tematu dekoracji salonu w stylu minimalistycznym, przypominamy, że najlepsze są naturalne dodatki, takie jak kwiaty doniczkowe w oryginalnych osłonkach wiklinowych, donicach drewnianych lub ceramicznych.

Eksperci radzą, by postawić na duże kwiaty zielone – do salonu sprawdzi się palma, monstera dziurawa lub dracena. Tego typu okazy mają same zalety: są oryginalne i z reguły nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Raczej zrezygnuj z kolorowych roślin doniczkowych, a barwę dodatkową wprowadź po prostu na donicach, np. do szarego salonu z musztardowymi dodatkami (fotelem, zasłonami) pasować będzie duża dracena umieszczona w ciemnożółtej ceramicznej donicy.

Ozdobą minimalistycznego salonu mogą być też modne w ostatnim czasie rośliny i kwiaty w szkle m.in. kompozycje z paprociami, sukulentami, mchem lub skrzydłokwiatami. Taki miniaturowy las w słoiku możesz wykonać samodzielnie na podstawie instrukcji dostępnych w internecie lub kupić w kwiaciarni.

Stworzenie minimalistycznego salonu to pierwszy krok do pozbycia się niepotrzebnych rzeczy, które zaburzają nie tylko harmonię w naszych wnętrzach, ale też w codzienności. Stosowanie umiaru, utrzymywanie porządku i ładu, zrezygnowanie z bezrefleksyjnego kupowania oraz dokonywanie świadomych i dobrych jakościowo wyborów to doskonałe zasady nie tylko urządzania minimalistycznego wnętrza, ale też szczęśliwego życia.