Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak szybko posprzątać dom? Poznaj sprytne sposoby na utrzymanie porządku

Jak szybko posprzątać dom? Poznaj sprytne sposoby na utrzymanie porządku
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Od czego zacząć porządki w domu?
  2. Jak szybko posprzątać kurz w domu?
  3. Sprzątanie podłóg i czyszczenie dywanów
  4. Czysty dom dla alergika
  5. Jak szybko sprzątnąć kuchnię?

Jak zadbać o porządek, szybko posprzątać cały dom i nie zmarnować połowy weekendu? To proste: wystarczy zastosować kilka sprytnych sposobów. Zebraliśmy je specjalnie dla Ciebie.

Od czego zacząć porządki w domu?

Najprostsza odpowiedź brzmi: przygotuj plan i rozłóż czynności w czasie.

Wyobraź sobie, że pierwszego dnia poświęcasz pół godziny na umycie armatury i kafelków w łazience oraz uporządkowanie kuchni – wycierasz blaty, płytę grzewczą i podłogę, a następnie porządkujesz szafki. Następnego dnia dokładnie tyle samo czasu zajmują Ci porządki w sypialniach i garderobie, a kolejnego swoje pół godziny mają nasz ulubiony odkurzacz ręczny oraz ściereczki – słowem zwalczasz kurz w domu.

Możesz modyfikować swój plan. Ważne, żeby 2-3 razy w tygodniu przeznaczyć dosłownie 30 minut na określone czynności i powtarzać ten schemat, gdy tylko widzisz taką potrzebę. Oczywiście jeżeli coś się rozsypie lub zabrudzi, to sprzątasz na bieżąco. Jeżeli plan realizowałeś skrupulatnie, w sobotę rano możesz rozkoszować się początkiem weekendu, zamiast zakasywać rękawy do pracy. Spróbuj, to naprawdę działa!

Dla wygody przygotuj listę kontrolną. Check-lista sprawdza się nie tylko w biurze, ale także w domu, bo dzięki niej z łatwością możesz zaplanować, zrealizować i sprawdzić zadania. Dodatkowo dzięki niej określone czynności związane ze sprzątaniem domu rozdzielisz pomiędzy domowników, co przełoży się na sprawność realizacji Twojego planu.

Jak szybko posprzątać dom - zdjęcie 1

Dobrym pomysłem jest także dbanie o porządek „przy okazji”. Jak to zrobić? Wyrzuć śmieci w drodze do pracy lub na siłownię, w drodze powrotnej kup brakujące środki czyszczące, które znajdują się na liście kontrolnej, a koszule uprasuj w czasie oglądania ulubionego serialu. Połączenie przyjemnego z pożytecznym na pewno wyjdzie na dobre i pozwoli jeszcze lepiej zaplanować wolny czas w weekend.

Aby efektywnie wykorzystać czas przeznaczony na porządki, musisz wcześniej przygotować odpowiednie materiały i sprzęty. Sprawdzonym sposobem jest przeznaczenie osobnej szafki na środki czyszczące, ściereczki, szczotki, mopa i wielofunkcyjny, poręczny odkurzacz. Drobne przedmioty powinieneś dodatkowo zgromadzić w jednym, plastikowym pojemniku – tak, aby za każdym razem nie szukać ściereczek, zmywaków czy płynu do podłóg. Wszystko zawsze jest pod ręką i w jednym miejscu. Dzięki takiej organizacji przygotowanie do 30-minutowego sprzątania trwa kilka sekund – podobnie jak zebranie sprzętu i detergentów po jego zakończeniu.

Jak szybko posprzątać kurz w domu?

Pierwsza zasada to sprzątanie od góry do dołu. Jeżeli zostawisz kurz na meblach, górnych krawędziach drzwi czy wysoko umieszczonych półkach, to jeden przeciąg zniweczy efekty odkurzania podłóg i ścierania blatów – cały kurz opadnie na wyczyszczone przed chwilą powierzchnie.

Gdy warstewka kurzu jest niewielka, wystarczy wilgotna ściereczka ze środkiem czyszczącym. Przy silnym zapyleniu, przed przetarciem, powierzchnię należy odkurzyć. Do tego celu najlepszy jest lekki, poręczny odkurzacz z wieloma końcówkami. Dzięki nim z łatwością dotrzesz do trudno dostępnych miejsc, a także usuniesz kurz z delikatnych przedmiotów (abażury, żaluzje). Wybierając więc odkurzacz, zwróć uwagę, żeby w zestawie, oprócz uniwersalnej szczotki (do podłóg twardych i dywanów), znalazły się także inne, w tym: ssawka szczelinowa, końcówka dedykowana do tapicerki i mebli, a jeśli w Twoim domu dużą powierzchnię zajmują parkiety – także specjalna szczotka do ich delikatnego odkurzania.

Jeżeli zależy Ci na maksymalnym komforcie i oszczędności czasu, dobrym wyborem będzie odkurzacz akumulatorowy, który nie wymaga rozwijania i zwijania przewodu zasilającego oraz przełączania się pomiędzy gniazdkami. Przykładem takiego sprzętu są odkurzacze Bosch z serii Unlimited.

Jak szybko posprzątać dom - zdjęcie 2

Nie możesz się zdecydować? Koniecznie przeczytaj porady Doroty Szelągowskiej dotyczące tego, jaki odkurzacz wybrać.

Sprzątanie podłóg i czyszczenie dywanów

Podłogi są wykonane z bardzo różnych materiałów: deski, parkiety, panele, płytki ceramiczne, kamień, żywice, wykładziny dywanowe, PCV. Każdy rodzaj podłogi posiada inną odporność na zarysowania czy zmatowienie powierzchni. Szczególnie wrażliwe są lakierowane podłogi drewniane. Aby zachować na lata stylowy i piękny wygląd podłóg w Twoim domu, zastosuj odpowiednio dobrane detergenty i dedykowane szczotki odkurzaczy.

Jak szybko posprzątać dom - zdjęcie 3

Drugim wyzwaniem, związanym ze sprzątaniem podłóg, jest czyszczenie dywanów. Podstawą jest regularne odkurzanie, ale nie powinieneś zaniedbywać tradycyjnych sposobów – trzepania i wietrzenia. Raz na rok należy też oddać dywany do pralni. To szczególnie ważne w domach, w których mieszkają osoby mające problem z alergią.

W starciu z plamami, najwszechstronniejszym specyfikiem jest soda oczyszczona. Najprostszy sposób: posypujesz dywan sodą i pozostawiasz na 4-5 godzin, a następnie dokładnie odkurzasz. Gotowe!

Jaki odkurzacz najlepiej nadaje się do odkurzania dywanów? Jeżeli zależy Ci, by Twój domowy odkurzacz był bardzo poręczny i zwinny, to strzałem w dziesiątkę będzie na przykład Athlet – odkurzacz akumulatorowy.

Czysty dom dla alergika

Sprzątanie jest prawdziwym wyzwaniem, gdy któryś z domowników cierpi na alergię. Najbardziej uciążliwa i trudna do opanowania jest alergia na kurz (właściwie alergia na roztocza). Roztocza kurzu i ich odchody silnie podrażniają układ oddechowy, wywołując alergie. Nie lada wyzwaniem jest też utrzymanie czystości w pomieszczeniach, w których przebywają osoby mające alergię na sierść.

Marka Bosch opracowała odkurzacze dedykowane dla alergików, gwarantujące maksymalne usuwanie mikrozanieczyszczeń, włosów oraz sierści. W tej grupie szczególnie wyróżniają się odkurzacze do sierści zwierząt z serii Zoo’o ProAnimal (występują w wersjach workowej i bezworkowej, przewodowej oraz bezprzewodowej).

Odkurzacze dla alergików są wyposażone w doskonałej jakości filtry HEPA. Ich konstrukcja sprawia, że zatrzymują drobiny o rozmiarze od 0,1 µm (1 mikron, czyli jedna dziesięciotysięczna część milimetra). W praktyce oznacza to, że filtr HEPA jest barierą nie do pokonania dla większości drobnoustrojów (bakterii, wirusów), roztoczy, pyłków roślin i wszelkich substancji pylistych. Dodatkowym zabezpieczeniem jest filtr bioniczny, który gwarantuje przyjemny zapach i najwyższą czystość powietrza wydobywającego się z kratki wylotowej odkurzacza. Dzięki temu mieszkanie jest nie tylko czyste, ale również pięknie pachnie.

Wszystkie odkurzacze do sierści z serii Zoo’o ProAnimal wyposażone są w specjalistyczne turboszczotki, skutecznie usuwające sierść nawet z grubych dywanów.

Jak szybko posprzątać dom - zdjęcie 4

Planując sprzątanie, nie możesz zapomnieć o częstym i odpowiednim dbaniu o materace, w których łatwo gromadzi się kurz oraz rozmnażają groźne dla alergików roztocza. Tylko regularne czyszczenie materaca pozwala zachować odpowiedni poziom higieny. Nie zapominaj o wietrzeniu i – o ile masz odpowiednie warunki (zimna weranda czy balkon) – wymrażaniu materacy. Niska temperatura (poniżej 15°C), mała wilgotność (poniżej 40%) i częste czyszczenie materaca skutecznie przeciwdziałają rozmnażaniu się roztoczy.

Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów, który gwarantuje dezynfekcję i skuteczne czyszczenie materaca z plam i mocnych zabrudzeń, jest posypanie powierzchni materaca sodą oczyszczoną z dodatkiem olejku lawendowego, który poprawia zapach. Natomiast sok z cytryny to antidotum na pleśnie: zakroplone miejsce posyp solą kuchenną i pozostaw do wyschnięcia (najlepiej na słońcu). Po przeprowadzeniu zabiegu sodę i sól należy dokładnie odkurzyć.

Jak szybko sprzątnąć kuchnię?

Wśród pomieszczeń, w których najtrudniej utrzymać czystość, znajduje się bez wątpienia kuchnia. Jak szybko posprzątać kuchnię? Jeżeli dbasz o usuwanie wszelkich zabrudzeń na bieżąco, to wystarczą ściereczki do kurzu oraz zwinny odkurzacz, np. Bosch Unlimited.

W kuchni zawsze dobrze jest mieć pod ręką spryskiwacz z roztworem octu z wodą w stosunku 1:1. To bardzo skuteczny środek myjący (do naczyń, blatów, armatury), który łatwo usuwa tłuste plamy i zabezpiecza przed osadzaniem się kamienia.

Porządek w kuchni przywracamy zaczynając od odkurzania podłogi, blatów i wszelkich zakamarków, do których łatwo dotrzemy odkurzaczem ręcznym. Następnie przecieramy blaty, płytę grzewczą, zlew, baterie i fronty szafek ściereczkami. Na koniec zmywamy podłogę i… gotowe.

Równie łatwe i szybkie jest utrzymanie porządku w szafkach kuchennych, pod warunkiem, że posegregujemy produkty: osobno żywność w puszkach, oddzielnie mąki, kasze i makarony, a przyprawy i inne drobne opakowania w większych pojemnikach (pudełkach czy koszyczkach). Tak uporządkowane produkty łatwo wyjąć, przetrzeć szafki ściereczką i wstawić wszystko na miejsce.

Sprzątanie domu nie musi być ciężką pracą, na którą musisz poświęcać wiele godzin w czasie weekendu. Wystarczy tylko nieco poukładać ten proces, by był szybki i efektywny. Na zakończenie mamy dla Ciebie podsumowanie kluczowych porad:

Zaplanuj działania i czas na sprzątanie.

Przygotuj listę kontrolną i podziel się nią z domownikami.

Dbaj o porządek „przy okazji”.

Utrzymuj porządek w środkach czystości i sprzęcie przeznaczonym do sprzątania.

Korzystaj z technicznych nowinek oraz sprawdzonych, domowych sposobów.

Trzymaj się ustalonego planu, a jeśli coś nie pójdzie zgodnie z nim – nie przejmuj się!