Jaki odkurzacz wybrać?

  1. Cechy dobrego odkurzacza
  2. Jaki odkurzacz dla alergika?
  3. Jaki odkurzacz dla rodzin z dziećmi?
  4. Odkurzacz pionowy
  5. Końcówki do odkurzacza

Myślałeś kiedyś, że odkurzanie może być przyjemne? Mateusz też w to nie wierzył. Tak samo, jak w to, że odkurzacz bezprzewodowy może pracować aż do 75 minut bez ładowania. Dokładne odkurzanie dywanów, szybkie sprzątanie okruszków wokół stołu, a może wygodne odkurzanie żaluzji okiennych? Jeśli zależy Ci na poręcznym odkurzaczu, którym sprzątniesz szybko i wygodnie, wybierz jeden z innowacyjnych, pionowych odkurzaczy z oferty marki Bosch, który najlepiej odpowie Twoim potrzebom.

Cechy dobrego odkurzacza

Dokładne sprzątanie

W pierwszej kolejności zastanów się, jakie cechy urządzenia są dla Ciebie niezbędne, a które funkcjonalności niekoniecznie – to znacznie ułatwi wybór. Z pewnością chcesz, by odkurzacz sprzątał dokładnie, dlatego zwróć uwagę na konstrukcję urządzenia, akumulator, zaawansowane technologicznie systemy oraz ssawki i szczotki, zapewniające większy komfort podczas sprzątania różnych powierzchni. Przykładowo mocny odkurzacz pionowy Bosch Athlet został skonstruowany tak, że może być jedynym odkurzaczem w domu – jest tak skuteczny jak tradycyjny. Wyposażony w efektywny system separacji kurzu, charakteryzujący się zoptymalizowaną aerodynamiką przepływu powietrza HighPower Airflow System, zapewnia dokładne odkurzanie dywanów, parkietów i płytek.

Poręczny

Warto przyjrzeć się bliżej poręcznym odkurzaczom bezprzewodowym, bo są to obecnie urządzenia bardzo innowacyjne, a do tego wygodne w codziennej, domowej rzeczywistości. Są wyposażone w elektroszczotki z własnym napędem, często mają dodatkowe przydatne ssawki, a także filtry, które nie wymagają wymiany. To poręczne odkurzacze o nowoczesnym designie, jakie, dzięki samostojącej konstrukcji, zajmują niewiele miejsca i dobrze wyglądają, więc nie trzeba ich nawet chować do szafy. Bez problemu radzą sobie z czyszczeniem dużych powierzchni. Są wygodne również na schodach, gdy „kursujesz” między piętrami w domu. Wtedy szczególnie docenisz brak plączących się kabli, niską wagę i możliwość odkurzania trudno dostępnych miejsc. Wybierz model odkurzacza bezprzewodowego, zasilany przy pomocy baterii litowo-jonowej w technologii Bosch, która pozwala na długą pracę urządzenia (aż do 75 minut!) i szybkie ładowanie baterii. Na przykład bateria odkurzacza Athlet ładuje się do 80% w zaledwie 3 godziny, a 3-stopniowy system zabezpieczeń chroni ją przed rozładowaniem i przegrzaniem.

Sprawdź odkurzacze bezprzewodowe marki Bosch

Różnorodne końcówki

Sprawdź także, jakie końcówki i szczotki znajdują się w zestawie ze sprzętem. Dodatkowe akcesoria przydają się do czyszczenia różnych powierzchni, mebli i tapicerek. Przykładowo odkurzacz pionowy 2 w 1 Flexxo marki Bosch, został wyposażony w długą, teleskopową ssawkę i dwie mniejsze, które znajdują się w specjalnym schowku w obudowie urządzenia. Wystarczy wpiąć potrzebną ssawkę w wyjmowany odkurzacz ręczny, by szybko dostać się do trudno dostępnych miejsc np. za meblami czy w rogu sufitu.

Dorota Szelągowska i Mateusz Gessler trzymający odkurzacz

Jaki odkurzacz dla alergika?

Odkurzacz to także bardzo istotny sprzęt w domu, w którym mieszkają alergicy i małe dzieci. Nowoczesne urządzenie może bowiem efektywnie zmniejszyć ilość kurzu, pyłków oraz roztoczy we wnętrzach. Odkurzacz dla alergika powinien więc być wydajny i precyzyjnie czyścić wszystkie powierzchnie. Co więcej, istotne są dodatkowe akcesoria, które pomogą m.in. skutecznie usuwać sierść domowych pupili. W tej roli doskonale sprawdzi się np. mocny odkurzacz bezprzewodowy Zoo’o ProAnimal Bosch, którego elektroszczotka została wyposażony w dodatkowy wałek z miękkim włosiem, by odkurzać do 30% szybciej niż w przypadku odkurzaczy tradycyjnych.

Zwróć również uwagę na filtr - to właśnie od tego elementu urządzenia zależy czystość powietrza wydmuchiwanego z odkurzacza. Sprawdź innowacyjne systemy i zmywalne filtry, zastosowane w nowoczesnych odkurzaczach marki Bosch. W odkurzaczach Athlet system SmartSensor Control informuje użytkownika o tym, że filtr wymaga czyszczenia. Masz pewność, że powietrze w domu jest czyste podczas sprzątania, a urządzenie pracuje wydajnie. Co więcej, takich filtrów nie trzeba wymieniać, a to duża oszczędność w kontekście kosztów eksploatacji. Nie wymieniasz filtrów, nie wyrzucasz worków – to cechy, które szczególnie docenią osoby, dbające o ekologiczne życie. Dzięki systemowi RoationClean filtr można wyczyścić w szybki i łatwy sposób – wystarczy obrócić pokrętło, by kurz wpadł do pojemnika.

Jaki odkurzacz dla rodzin z dziećmi?

Jeśli masz małe dzieci, istotne jest to, by sprzęt był pod ręką. Nie czarujmy się - w domu, w którym są dzieci, zawsze jest też dużo sprzątania. Przyda się więc poręczny odkurzacz z wyjmowanym odkurzaczem ręcznym, taki jak Flexxo czy Readyy’y do szybkiego sprzątania okruchów, drobinek czy piasku przyniesionego z podwórka. W domu, gdzie mieszkają dzieci, sprawdzi się także gruntownie czyszczący odkurzacz Bosch Athlet, który może być zawsze pod ręką. Jest łatwy do odstawienia, lekki i sprawnie sunie wokół mebli, nawet pod stolikami czy kanapami. Bardzo komfortowy będzie też model Bosch Unlimited, jaki w łatwy sposób można zmienić w odkurzacz ręczny. Jedno urządzenie służy do dokładnego odkurzania podłóg, a po zamontowaniu dodatkowych akcesoriów, pozwala także na czyszczenie mebli, trudno dostępnych miejsc czy tapicerki w samochodzie. To duża wygoda, szczególnie gdy mamy mało czasu na sprzątanie i chcemy ograniczyć liczbę sprzętów w domu.

odkurzanie odkurzaczem dywanu, blatu w kuchni i ścian

Odkurzacz pionowy

Odkurzacze pionowe zostały stworzone do tego, by ułatwiać codzienne czyszczenie podłóg. Jeśli właśnie takiego sprzętu szukasz, wybierz model bezprzewodowy, zapewniający długą pracę bez konieczności ładowania. Postaw na odkurzacz z akumulatorami litowo-jonowymi, które umożliwiają długą pracę bez ładowania oraz krótki czas ładowania. Wskaźnik naładowania baterii informuje o tym, kiedy urządzenie wymaga podłączenia do ładowarki. Jeszcze więcej możliwości daje system wymiany akumulatorów zastosowany w modelu odkurzacza Bosch Unlimited – gdy jedna bateria się ładuje, możemy używać drugiej. Gdy posiadamy szybką ładowarkę, czas pracy urządzenia jest wtedy niemal nieograniczony. Co więcej, w przypadku tego modelu, możesz korzystać z tego samego akumulatora i ładowarki zarówno do odkurzacza, jak i do zielonych elektronarzędzi do domu i ogrodu marki Bosch w klasie napięcia 18V, które działają w systemie Power for ALL.

To co wyróżnia odkurzacze pionowe, to także dokładne zbieranie kurzu i zabrudzeń, ponieważ pracują z zaawansowanymi szczotkami elektrycznymi. Przykładowo model Athlet został wyposażony w elektroszczotkę AllFloor HighPower, pracującą z prędkością ok. 5 000 obrotów na minutę i radzi sobie z usuwaniem brudu ze wszystkich rodzajów podłóg. Jeśli chcesz sprzątać w higieniczny sposób, postaw na sprzęt, jakiego szczotki łatwo wyczyścić. Usprawnia to system EasyClean, pozwalający na wyjęcie końcówki szczotki jednym ruchem i usunięcie zabrudzeń.

Końcówki do odkurzacza

Sprawdź także wyposażenie standardowe i dodatkowe odkurzacza. Najczęściej korzystamy z elektroszczotki, dzięki której można wyczyścić duże powierzchnie – zarówno podłogi drewniane, płytki, panele, jak i miękkie dywany z frędzlami i długim włosiem. Przydadzą się jednak również akcesoria, pozwalające usunąć kurz i brud z różnych materiałów, tapicerek, szczelin i wszelkich zakamarków, np. za meblami, przy listwach przypodłogowych, z żaluzji, przy sufitach i narożnikach. Do tego celu potrzebne są ssawki o różnych długościach, szczotki do tapicerki, ssawki szczelinowe. Bardzo praktyczne są także akcesoria takie jak pasek na ramię dołączany do niektórych modeli odkurzacza Athlet. Dzięki niemu możesz zawiesić odkurzacz na ramieniu i wygodnie posprzątać np. tapicerkę w samochodzie.

Choć wybór dobrego odkurzacza nie jest łatwy, to warto poświęcić czas na przemyślenie własnych potrzeb i dobór odpowiedniego modelu. Dzięki temu znacznie ułatwisz sobie codzienne porządki, a odkurzanie stanie się przyjemnym domowym obowiązkiem.

Data publikacji: 2019-01-21