Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak urządzić garaż?

Jak urządzić garaż?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Garaż to pomieszczenie przydatne w niemal każdym domu. Służy nie tylko jako miejsce postoju auta, ale może być wykorzystane także jako pracownia do majsterkowania, domowa siłownia czy spiżarnia. Sprawdź, jak może wyglądać ciekawa aranżacja garażu.

Po co nam dobrze urządzony garaż?

Garaż 1

Garaż nie musi służyć tylko do parkowania auta. Dobrze urządzony garaż będzie służył nie tylko Twojemu samochodowi, ale także Tobie. To także kolejna przestrzeń do przechowywania. Co możesz w nim składować? Na pewno zapasowe opony, ale także nieużywany sprzęt sportowy (rowery, narty itp.), choinkę i inne sezonowe ozdoby, a nawet przetwory.

Jakie ciekawe rozwiązania w garażu zastosować – podpowiadamy! Miłośnikom aktywności fizycznej spodoba się pomysł urządzenia w garażu domowej siłowni. Nawet na niewielkim metrażu zmieści się kilka podstawowych sprzętów np. ławka i hantle, atlas, orbitrek bądź drążek do podciągania. Ostatnia propozycja to dostosowanie przestrzeni garażu w taki sposób, aby dało się w nim majsterkować. Obowiązkowym elementem stają się wtedy szafki narzędziowe.

Przeczytaj: Samodzielna renowacja mebli drewnianych

Zadbaj o dobrze urządzony garaż

Fajny garaż to przede wszystkim taki, który ma przemyślane miejsce na auto. Powinno ono zajmować mniej więcej 2,3 × 5 m, co zapewni komfortowe poruszanie się wokół samochodu, wyciąganie zakupów z bagażnika itd. Jeśli do dyspozycji rodziny są np. dwa auta, podane wymiary pomnóż razy dwa.

Przyjmuje się też, że garaż wolnostojący, często nazywany „blaszakiem”, oferuje większą dowolność niż nowoczesny garaż w środku domu. Garaż – jako część bryły wymaga m.in.:

  • zamontowania wentylacji mechanicznej – system zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci oraz spalin, które mogłyby znaleźć się w części mieszkalnej;
  • odpowiedniego wykończenia podłogi, którą łatwo czyścić, np. z płytek klinkierowych bądź gresowych; podłoga powinna być raczej chropowata, a nie śliska oraz odporna na uderzenia np. w wyniku upadku narzędzi do majsterkowania;
  • zadbania o ściany, które mogą ulegać częstym zachlapaniom i innym zabrudzeniom – wyłóż je gresem lub pomaluj plamoodporną farbą;
  • odpowiedniej wysokości, czyli minimum 2,2 m;
  • zachowania temperatury pomiędzy 5 a 16°C – zarówno zaparkowane samochody, jak i przetwory nie lubią dużych wahań oraz preferują chłód; z drugiej strony zbyt mała temperatura mogłaby prowadzić do nadmiernego wychłodzenia części mieszkalnej;
  • przeznaczenia części przestrzeni na strefę przechowywania – pomocne będą specjalne szafki, kontenery na przydatne rzeczy, kosze, a także haki i uchwyty na ścianach;
  • doboru rodzaju bramy (automatycznej, segmentowej, rolowanej, uchylnej), która będzie nie tylko funkcjonalna, ale i pasująca stylistycznie do elewacji oraz stolarki okiennej;
  • przemyślanego usytuowania – garaż nie powinien znajdować się zbyt daleko od głównej drogi; mile widziany jest za to utwardzony podjazd i odpowiednia przestrzeń, która ułatwi manewrowanie samochodem.

Pomysły na urządzenie garażu obejmują także: wyrób piwa i wina domowego, przechowywanie narzędzi ogrodniczych oraz urządzenie drewutni wzdłuż zadaszonej krawędzi budynku. Nie zapominajmy o formalnościach – garaże wolnostojące parterowe z innego materiału niż blacha, które nie przekraczają 35 m2, wolno postawić, jedynie zgłaszając inwestycję. Większe wymagają już pozwolenia na budowę.

Podstawą murowanego budynku będą fundamenty. Garaż wolnostojący najczęściej wykonuje się z betonu, zwykle z dwuspadowym dachem i stropem z drewna. Istotne jest zadbanie o ściany nośne – wymuruj je z udziałem bloczków ceramicznych. Jak wykończyć garaż w środku? Ścianki działowe mogą być z płyt kartonowo–gipsowych, a całość wyłożona wewnątrz płytkami mrozoodpornymi. Na koniec zamontuj instalację elektryczną i – jeśli zajdzie taka potrzeba – grzewczą. „Blaszakom” – zwykle o wymiarach 3 × 5 m, 4 × 6 m bądź 6 × 5 m – przyda się betonowa wylewka i ocieplenie: zewnętrzne wełną mineralną, a wewnętrzne płytami styropianowymi.

Aranżacja garażu dla majsterkowicza

Garaż 2

Jak urządzić warsztat w garażu? Obowiązkowym elementem garażu z miejscem do majsterkowania jest stół lub blat roboczy. Dobrze, jeśli posiada regulację wysokości i jest składany. Dostaw do niego krzesło na kółkach, koniecznie z oparciem, które będzie odciążać kręgosłup podczas długich godzin poświęcanych hobby. Niewielkie naprawy domowych sprzętów, przerabianie zabytkowych zegarków, reperowanie części do różnych pojazdów – to tylko niektóre aktywności, które majsterkowicz może wykonywać w garażu. Precyzyjna praca z dużą liczbą drobnych elementów może szybko zmęczyć wzrok. Dlatego tak istotne jest właściwe oświetlenie garażu. Zadbaj o neutralną barwę światła sufitowego, m.in. w formie halogenów; i lampę na ruchomym ramieniu z żarówką o chłodnej barwie.

Fajny garaż dla majsterkowicza – jakie meble i narzędzia warto mieć?

  • Wózek narzędziowy z szufladami bądź kuwetami – jego zaletą jest mobilność przy małym metrażu; na pewno zmieści się w nim komplet narzędzi.
  • Ściankę narzędziową, czyli najczęściej drewnianą, dziurkowaną tablicę do zawieszenia na ścianie, wyposażoną w uchwyty na narzędzia: kombinerki, młotki, obcęgi, dłuta, śrubokręty, a nawet śruby; pomaga utrzymać akcesoria w porządku.
  • Elektronarzędzia – szlifierki, wiertarki, wkrętarki, spawarki, pilarki – potrzebują dostępu do instalacji elektrycznej – zadbaj o tę kwestię.
  • Półki, regały i przezroczyste boxy – w transparentnych pudełkach wszystkie elementy będą doskonale widoczne. Warto wprowadzić jasny podział na poszczególne kategorie przedmiotów.

Pomysł na wnętrze garażu – a może spiżarnia?

Garaż 3

Aranżacja garażu z myślą o spiżarni? To świetny pomysł, szczególnie jeśli jest on ulokowany w pobliżu wiatrołapu oraz kuchni. Takie usytuowanie pozwala błyskawicznie przenieść ciężkie zakupy z przetworami na regały, które znajdują się pod ręką. Wyposażenie garażu–spiżarni powinno składać się z funkcjonalnych półek. Na słoiki wybieraj raczej wąskie, za to wysokie regały. Alternatywą będą szafki z wysuwanymi ażurowymi koszami cargo. Z kolei owoce i warzywa przechowuj w wiklinowych koszach bądź drewnianych skrzynkach. Poszczególne meble warto oświetlić listwami LED.

Spiżarnia w domu. Zainspiruj się!

Wentylowana, sucha i chłodna – taka powinna być spiżarnia w garażu. Przeciętna, dobra dla przetworów temperatura powinna wynosić maksymalnie 16°C. Zadbaj o to, by żywność nie stała „w słońcu”, ponieważ może się wtedy szybciej zepsuć. Zachowaniu świeżości produktów sprzyja też właściwa wilgotność – od 55 do 65%.

Miejsce postojowe, spiżarnia, warsztat majsterkowicza, siłownia, drewutnia czy magazynek – garaż może pełnić wiele funkcji. Urządź go zgodnie z naszymi wskazówkami i ciesz się świetnie zaaranżowaną przestrzenią.