Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Pokój dla rodzeństwa — jak urządzić współdzieloną przestrzeń?

Pokój dla rodzeństwa — jak urządzić współdzieloną przestrzeń?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Masz ograniczoną przestrzeń w mieszkaniu i Twoje dzieci będą współdzieliły jedno pomieszczenie? Zaaranżowanie pokoju dla rodzeństwa, w którym każde z dzieci będzie czuć się dobrze, wydaje Ci się niemożliwe? Zaufaj naszym ekspertom i zamień problem z małym metrażem na wyzwanie. Przeczytaj też, jak zorganizować przestrzenie przy dzieciach w różnym wieku.

Jak podzielić przestrzeń dla dwojga dzieci?

Nie martw się, jeśli nie dysponujesz metrażem pozwalającym na urządzenie osobnych pokoi dla każdego z rodzeństwa. Dzieci uwielbiają pomysłowe rozwiązania (przypomnij sobie, jak bawią się pudełkiem, zapominając o zabawce, która była w nie zapakowana). Proste, ale kreatywne metody możesz zastosować też, aranżując pokój dla rodzeństwa.

Zanim jednak przystąpisz do pracy, zbierz pomysły. Dzieci głos mają i w tym przypadku niech podpowiedzą Ci, co lubią. Jaki jest ich ulubiony kolor? Czy marzą o konkretnym kształcie łóżka? Gdzie chcą poukładać swoje ulubione książki i pluszaki? Zabawcie się w studio projektowe: zostań architektem, a Twoje dziecko niech będzie najbardziej wymagającym Klientem na świecie (znasz to, prawda?).

Pokój dla rodzeństwa: brat i siostra

Twoje wyzwanie: „pokojowo” urządzić pokój dla rodzeństwa różnej płci, tak by ograniczyć konflikty i pogodzić wspólne interesy. Oto kilka uniwersalnych wskazówek, jak to zrobić:

1.      Własne miejsce do spania to podstawa

Jeśli to możliwe, zadbaj o to, by każde z rodzeństwa miało osobne łóżko. Chłopcu spodoba się na przykład mebel w kształcie samochodu, a dziewczynce łóżko-domek ozdobione girlandą pomponów.

2. To tylko moja garderoba

Nie mieszaj ubrań dzieci. Wydziel każdemu szafkę i wieszaki. Skorzystaj też z organizerów do odzieży oraz dodatków.

3. Każdy ma swoją strefę wpływów

Projektujesz wspólny pokój dla malucha i ucznia? Młodszemu wydziel przestrzeń do zabawy, natomiast starszemu biurko i opcjonalnie kącik do czytania itp. Jeśli nie będziesz w stanie łagodnie połączyć tych stref, oddziel je za pomocą zasłonki, regału, parawanu.

Wskazówka: Podział na strefy ułatwia utrzymanie porządku i zaplanowanie różnych aktywności. Co więcej, to dobry sposób na zminimalizowanie konfliktów, zwłaszcza w pokoju rodzeństwa różnej płci.

Pokój dla rodzeństwa - 1

Pokój dla rodzeństwa w różnym wieku

Twoje starsze dziecko w tym roku zaczęło szkołę, a w domu jest jeszcze przedszkolak? Pokój dla rodzeństwa w różnym wieku to dopiero wyzwanie. W tym przypadku szczególnie musisz zadbać o podział na konkretne przestrzenie.

Zacznij od strefy spania. Do małego pokoju możesz wybrać mebel wielofunkcyjny, który łączy w sobie łóżko, biurko i regał — to dobra opcja dla starszaka. Przy łóżku młodszego dziecka przydadzą się zasłonki. Dzięki nim maluch będzie mógł położyć się wcześniej lub uciąć drzemkę w ciągu dnia. Aranżację uzupełnij lampkami z funkcją przyciemniania.

Dla dumnego ucznia wydziel też strefę nauki z wygodnym biurkiem i krzesłem, najlepiej oświetloną naturalnym źródłem światła.

Wskazówka: W pokoju rodzeństwa sprawdzą się meble regulowane, które dostosujesz do wzrostu Twoich pociech w dowolnym momencie.

I na deser strefa zabawy, czyli kącik dla malucha, w którym może znaleźć się:

-     tipi lub namiocik,

-     kolorowy dywan do gry w klasy lub twistera (przeszukaj internet w poszukiwaniu inspiracji na pokój dla rodzeństwa),

-     wiszący sznureczek, na którym klamerkami przytwierdzisz rysunki Twojego dziecka.

Ważnym elementem w pokoju rodzeństwa w różnym wieku są pojemniki, w których w uporządkowany sposób przechowasz dziecięce skarby: klocki, pluszaki i ulubione figurki.

Pokój dla rodzeństwa - 2

Jak wydzielić strefy w pokoju rodzeństwa?

Zainspiruj się: Jak ustawić meble w pokoju? Zasady i porady

„Kiedy byłam mała, miałam pokój z siostrą i tak marzyłam o własnej przestrzeni, że dzieliłam go na półzwykłym sznureczkiem. To była moja linia demarkacyjna prywatności”.

Podobnych wyznań na forach internetowych znajdziecie więcej. Na szczęście teraz istnieje więcej metod podziału niż „sznureczek”. Oto kilka skutecznych patentów stosowanych przez projektantów wnętrz:

1.      Oddzielenie stref za pomocą kolorów ścian, tapet i dodatków

W strefie snu ograniczysz nadmiar bodźców dzięki gładkim ścianom w kolorach pastelowych, odcieniach granatu lub brązu. Na oknie znajdującym się w pobliżu zawieś zaciemniające zasłony lub rolety.

W strefie zabawy sprawdzi się wzorzysta tapeta lub naklejki z ulubionymi bajkowymi postaciami.

W strefie nauki umieść na ścianie tablicę magnetyczną i zadbaj o dobre oświetlenie.

 

2.  Meble, parawany i odpowiednie odległości

Aranżujesz kącik czytelniczy w pokoju rodzeństwa? Postaw na modułowe meble ażurowe (np. jeden moduł na książki starszego dziecka, drugi na lektury młodszego). Na rynku dostępne są też parawany-regały w kształcie domku, które świetnie sprawdzą się przy wydzielaniu przestrzeni w pokoju przedszkolaków w podobnym wieku.

W strefie spania ustaw łóżka jak najdalej od siebie. Jeśli urządzasz pokój dla rodzeństwa w bloku i brakuje Ci metrażu, wybierz łóżko piętrowe z zasłonkami — tak, by każde dziecko miało trochę prywatności.

Zastanawiasz się teraz, jak zachować spójność aranżacyjną pomiędzy wydzielonymi strefami? Zadbaj o jednolitą podłogę w uniwersalnej barwie i fakturze. Na ścianie i meblach zastosuj maksymalnie dwa kolory bazowe, a ulubione barwy dzieci przemyć w dodatkach np. pościeli, lampkach, obrazkach, poduszkach itp. Dzięki temu uzyskasz spójną aranżację, a jednocześnie przestrzeń, którą możesz z łatwością zmieniać (np. gdy Twoja córka podrośnie i jako nastolatka nie będzie już lubić różowego koloru).

To też Cię zainteresuje: Modne dekoracje do pokoju dziecięcego

Urządzasz pokój dla rodzeństwa i cały czas masz wyrzuty sumienia, że Twoje dzieci muszą mieszkać razem? Popatrz na to jak na szansę. Takie współdzielenie przestrzeni kształtuje w nich ogromnie ważne w dzisiejszych czasach kompetencje miękkie, takie jak współpraca, negocjacje, kreatywność.

A na koniec jeszcze raz ważne zdanie ze wstępu: zamień problem z małym metrażem na wyzwanie.