Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Samodzielna renowacja mebli drewnianych

Samodzielna renowacja mebli drewnianych
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Wydaje Ci się, że renowacja mebli drewnianych to zadanie tylko dla wtajemniczonych? Szybko przekonasz się, że to mit. W artykule przedstawiamy krok po kroku proces samodzielnego odnawiania mebli i wyliczamy koszt takiego przedsięwzięcia. Jeśli nie chcesz pozbywać się starych krzeseł, choć nie podoba Ci się ich kolor lub marzysz o wystroju wnętrza w stylu retro, koniecznie przeczytaj!

Renowacja mebli drewnianych – dlaczego warto?

Choć odnawianie mebli drewnianych jest czasochłonne, ma niemal same zalety. Po pierwsze, dzięki temu dbasz o środowisko, czyli żyjesz w duchu zero waste: nie wyrzucasz, a naprawiasz.

Po drugie zyskuje też Twój budżet. Czasem drobna modyfikacja: zmiana koloru lub dodanie uchwytów, może całkowicie odmienić mebel, który już Ci się znudził.

Po trzecie, dzięki renowacji, Twoje meble drewniane oraz wnętrza są unikatowe.

Przeczytaj: Antyki w domu – meble, dodatki, ozdoby

Od czego zacząć odnawianie mebli drewnianych?

Przygotowanie do renowacji mebli drewnianych oraz sam proces powinny przebiegać według jasnego planu. Na dobry początek przejrzyj różne inspiracje pokazujące meble drewniane przed i po odnowieniu, aby znaleźć swój styl. Kiedy już wiesz, jaki efekt chcesz uzyskać, dobierz narzędzia, farby i inne materiały, które pomogą Ci zrealizować plan. Pamiętaj też o zabezpieczeniu podłoża np. folią lub kartonem. Na koniec wyczyść mebel z zanieczyszczeń takich jak: kurz, brud, tłuste plamy.

Samodzielna renowacja mebli

Krok pierwszy – usunięcie starych powłok

Czas na plan właściwej renowacji mebli drewnianych. Jeśli masz już odpowiednie narzędzia i zabezpieczyłeś powierzchnię, możesz przystąpić do usunięcia starych powłok, czyli najczęściej lakieru, farby, politury.

Niewielkie powierzchnie oraz trudno dostępne miejsca (m.in. wszelkiego rodzaju wgłębienia) usuniesz za pomocą papieru ściernego o granulacji minimum 100.

Do większych płaskich powierzchni użyj szlifierki taśmowej, a do krawędzi i trudno dostępnych miejsc szlifierki oscylacyjnej.

Osoby, które profesjonalnie zajmują się renowacją mebli drewnianych, rekomendują metodę usuwania lakieru za pomocą opalarki. Narzędzie to sprawia, że warstwa lakieru się rozmiękcza i wtedy ściągamy ją za pomocą szpachelki.

Jeśli meble są mniej zniszczone, wystarczy przed malowaniem poddać je procesowi matowienia za pomocą np. kostki ściernej o gradacji około 100. Z tak przygotowanej powierzchni usuwamy pyły i tłuszcze (pomocna będzie ciepła woda z lekkim detergentem np. płynem do mycia naczyń). Zostawiamy mebel do wyschnięcia, a następnie malujemy.

Krok drugi – usunięcie szkodników i uzupełnienie ubytków

W przypadku odnawiania mebli drewnianych, które stały na strychu bardzo długo, może pojawić się problem ze szkodnikami. Widzisz czarne dziury w drewnie? To znak, że już tutaj nie żerują. Jeśli otwory są jasne, a dodatkowo sypie się drewno i słychać charakterystyczny dźwięk chrobotania, masz do czynienia z aktywnymi „drewnojadami”, których musisz się pozbyć. Jedną z metod jest nasączenie mebli trującym preparatem np. punktowo za pomocą strzykawki. To też środek zapobiegawczy na przyszłość.

Ważne! Szkodniki mebli drewnianych to nie korniki. Te popularne organizmy atakują tylko drzewa!

Przygotowałeś odpowiednio podłoże mebla, ale są w nim jeszcze ubytki? Uzupełnij je np. za pomocą masy szpachlowej do drewna. Nałóż ją metalową szpachelką, a następnie ponownie wyszlifuj mebel – tym razem papierem ściernym o niewielkiej ziarnistości.

Krok trzeci – konserwacja powierzchni

Samodzielna renowacja mebli 3

Pamiętaj, że bardzo ważnym elementem renowacji mebli drewnianych jest ich malowanie. Zanim przystąpisz do tego etapu, zadbaj o to, by mebel był czysty i odtłuszczony.

Jakiego preparatu użyć do renowacji drewna? W tym przypadku sprawdzi się impregnat, lakier, olej, bejca lub lakierobejca.

Wskazówka: Początkujący renowatorzy docenią lakierobejcę, którą bardzo łatwo się nakłada za pomocą wałka lub pędzla. Co więcej, wybierając ten preparat, masz malowanie i lakierowanie w jednym. To bardzo wygodne!

Błędem przy tym ostatnim etapie renowacji mebli drewnianych jest malowanie nierozkręconego mebla. Pamiętaj, że dzięki jego rozłożeniu, z łatwością dotrzesz do każdego miejsca i pomalujesz je równomiernie.

Wskazówka: Najprostszym sposobem, by Twój mebel zyskał nowy blask, jest pomalowanie go na biało. Taki sprzęt będzie pasować do wielu współczesnych aranżacji.

Poszukaj więcej wskazówek i inspiracji w artykule: Jak postarzyć meble? Farby, woski, technika

Renowacja mebli drewnianych – koszty

W przypadku samodzielnej renowacji mebli drewnianych koszt zależeć będzie od stopnia ich zniszczenia, rodzaju sprzętów oraz środków użytych do konserwacji. Przykładowo odnowienie niewielkiej komody, do której trzeba dokupić gałki, nogi, farbę, papier ścierny etc. to koszt około 300 złotych. Natomiast samodzielna renowacja dwóch niewielkich krzeseł drewnianych (odmalowanie ich) może wynieść około 100 złotych.

Renowacja starych mebli drewnianych na własną rękę zawsze będzie tańsza od skorzystania z pomocy specjalisty. Ceny w firmie zajmującej się tego typu usługami, w przypadku odnawiania komód, zaczynają się od 600 zł. O ostatecznym koszcie decydują gabaryty mebla, jego wiek, kształt, stopień zniszczenia oraz zdobienia.

W przypadku samodzielnej renowacji mebli drewnianych nie chodzi tylko o jak najniższą cenę. Ważna jest też satysfakcja z wykonanej pracy i złapanie bakcyla. Często przygoda z odnawianiem nie kończy się tylko na jednym meblu i może przerodzić się w pasję, na której zyskają Twoje wnętrza.