Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak urządzić pokój nastolatka?

Jak urządzić pokój nastolatka?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Urządzając pokój dla nastolatka, pamiętajmy o tym, że ma on być azylem dla dziecka, które zaczyna wkraczać w dorosłość. Niezależnie od metrażu, możemy nazwać pokój nastolatka małym mieszkaniem. Przestrzeń powinna zarówno być funkcjonalna i zaspokajać jego aktualne potrzeby, jak i po prostu modna, by mógł być z niej dumny. Jak zaaranżować to wnętrze, by służyło nastolatkowi przez co najmniej kilka lat?

Pokój młodzieżowy – czego nie może w nim zabraknąć?

Pokój chłopca lub dziewczynki w wieku dorastania powinien pomieścić w sobie meble o kilku różnych funkcjach. Dzięki temu młody człowiek będzie się swobodnie rozwijał, dzieląc czas między naukę, odpoczynek i kontakty towarzyskie. Jakie strefy można wyodrębnić w pokoju młodzieżowym? Będą to:

  • strefa sypialna z łóżkiem w roli głównej;
  • strefa nauki z biurkiem;
  • strefa relaksu z elementami potrzebnymi do realizacji hobby.

Jak urządzić pokój nastolatka - 1

Przeczytaj: Jak ustawić meble w pokoju? Zasady i porady

Jeśli chodzi o strefę relaksu, priorytetem powinny być zainteresowania, jakie ma nastolatek. Dorastające dziewczynki potrzebują toaletki, przed którą będą mogły ćwiczyć makijaże. Nastoletnim podróżnikom spodoba się mapa-zdrapywanka, na której zaznaczą odwiedzone miejsca. Osobom dbającym o kondycję fizyczną można pomóc, wydzielając fragment pokoju na ciężarki i inne przyrządy. I w końcu biurko – odpowiednia przestrzeń zarówno dla fanów komputerowych gier, jak i miłośników prac manualnych np. malowania po numerach.

Zapoznaj się z artykułem: Pokój gamingowy, czyli urządzamy pokój gracza

Aranżacja pokoju młodzieżowego – jakie kolory wybrać?

Bycie nastolatkiem wiąże się z szukaniem własnego głosu – także w dziedzinie estetyki. Młodzi ludzie, by wyrazić siebie, zazwyczaj sięgają po mocne, jaskrawe kolory.  W pokojach młodzieżowych często spotkamy więc czerwienie, fiolety, pomarańcze czy żółcie. Aranżując pokój nastolatka, pamiętaj, że ma się on podobać przede wszystkim jemu, ale możesz delikatnie stonować te kolorystyczne zapędy. Sposób? Pomaluj tylko jedną ścianę na intensywny kolor – pozostała przestrzeń może zostać utrzymana w bieli, czerni, spokojnych beżach i szarościach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kolorowe, a nawet neonowe barwy wprowadzić jedynie w dodatkach: poduszkach, plakatach lub na nocnej lampce.

Jak ożywić ściany w pokoju młodzieżowym?

Jak urządzić pokój nastolatka - 2

Kiedy dziecko dorasta, to samo powinno stać się z przestrzenią wokół niego. Ściany w pokoju młodzieżowym nie będą już raczej wypełnione pastelowymi kolorami i motywami zwierzęcymi. Ozdoby na ścianę dla nastolatków, też powinny się zmienić. Oprócz intensywnych kolorów, można postawić na konkretniejsze wzory: ornamenty geometryczne, napisy w stylu graffiti, komiksowe rysunki czy desenie roślinne zmieniające królestwo nastolatka w prywatną dżunglę. Jak osiągnąć taki efekt?

  • Wykorzystaj szablony dostępne w sklepach budowlanych i dla plastyków: zygzaki, kropki, paski itp.
  • Wyłóż jedną-dwie ściany tapetą – to nadal modne rozwiązanie!
  • Alternatywą mogą być także naklejki ścienne o dowolnej tematyce.
  • Może Twój mały dorosły właśnie odkrył w sobie żyłkę artystyczną, a może lubi tworzyć kompozycje z inspiracjami i zdjęciami przyjaciół? Pomaluj fragment ściany farbą tablicową lub magnetyczną – stwórz miejsce, w którym nastolatek da upust własnej kreatywności.

Jak umeblować pokój nastolatka?

Podstawowe minimum, jeśli mówimy o meblach dla nastolatków, to: wygodne łóżko, biurko i szafa do przechowywania.

W strefie sypialnej powinno znaleźć się łóżko o minimum 90 cm szerokości. Jeśli nastolatek dysponuje małą przestrzenią, warto wstawić do niej rozkładaną kanapę, najlepiej z dodatkową szufladą na pościel. Mebel za dnia pozwoli na relaks czy spotkanie z przyjaciółmi, a nocą zmieni się w wygodne miejsce do spania. Duża liczba miękkich poduch wystąpi w roli zagłówka, a przy tym uprzytulni kącik sypialny. Podobną funkcję spełni nastrojowe światło np. w formie cotton ballsów, lampy solnej czy lava lamp. Nie zapominajmy o niewielkiej szafce przy łóżku i wystarczającej liczbie gniazdek służących np. do naładowania telefonu.

Niezbędnym meblem w pokoju ucznia jest oczywiście biurko. Niech stanie pod oknem lub bokiem do tego naturalnego źródła światła. Konieczne będzie wstawienie także fotela lub krzesła biurowego. Zadbajmy o to, aby oba meble posiadały regulację, by mogły „rosnąć” razem z nastolatkiem. Utrzymanie prawidłowej postawy jest ważne w okresie, kiedy ciało młodego człowieka jeszcze się zmienia.

W pokoju młodzieżowym nie może zabraknąć szafy do przechowywania ubrań i dodatków. Pamiętajmy, że spora część nastolatków lubi modowe eksperymenty, dlatego pojemny mebel będzie na wagę złota. Młody człowiek może wykorzystać też sprytny mebel, jakim jest puf – nie tylko schowa w nim małe przedmioty, ale wykorzysta też jako siedzenie, gdy odwiedzą go znajomi.

Łóżko na antresoli rozwiązaniem dla małej przestrzeni

Łóżko na antresoli to szalenie modne i funkcjonalne rozwiązanie! Miejsce do spania umieszczone na podwyższeniu, do którego mogą prowadzić schodki lub drabinka, na pewno przypadnie do gustu każdemu nastolatkowi – szczególnie posiadaczom niewielkich pokoi. Może on spędzać tam czas, nie tylko śpiąc, ale i czytając, słuchając muzyki, czy szkicując.

Dowiedz się więcej: Antresola w mieszkaniu – pomysł na wysoki salon

Jeśli tylko wysokość pomieszczenia na to pozwala, pod antresolą spokojnie zmieści się biurko, dodatkowe szafki i półki. Pokój dla chłopca lub dziewczynki ma pomieścić więcej niż jednego mieszkańca? Łóżko na antresoli świetnie wyodrębni przestrzeń dla jednego z rodzeństwa i zapewni odrobinę prywatności.

Jak urządzić pokój nastolatka - 3

Dodatki do pokoju nastolatka

Szukając pomysłów na pokój dla nastolatków, miejmy na uwadze odpowiednie oświetlenie:

  • lampkę biurkową z ruchomym ramieniem do nauki;
  • ogólne oświetlenie sufitowe;
  • mini lampkę przy łóżku i na antresoli;
  • światło dekoracyjne – od futurystycznej taśmy LED po modne obecnie projektory, rzucające kolorowe wzory na sufit.

W kwestii pozostałych dodatków do pokoju nastolatków warto zdać się na gust i zainteresowania dziecka. Jeśli jest ono wielbicielem sportu, na ścianie może zawisnąć koszulka drużyny i oprawione bilety na mecz. W pokoju zapalonego gitarzysty lub rowerzystki nie może zabraknąć miejsca na gitarę czy jednoślad. Miłośniczka mody zakocha się w stojącym lustrze (z wieszakami!), w którym obejrzy całą sylwetkę, a mól książkowy będzie zachwycony perspektywą ułożenia książek na półkach o ciekawych kształtach (kubikach, heksagonach, w formie spirali lub drzewa).

Trochę koloru, dodatków i pokój nastolatka gotowy!