Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Antresola w mieszkaniu – pomysł na wysoki salon

Antresola w mieszkaniu – pomysł na wysoki salon
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Chociaż przyjęło się, że mieszkanie z antresolą aranżuje się w pomieszczeniach o znacznej wysokości, można z powodzeniem wydzielić taką dodatkową przestrzeń również w standardowym pokoju. To świetny sposób na maksymalne wykorzystanie metrażu i urządzenie: małej sypialni, wymarzonej biblioteki, miejsca do pracy lub garderoby. 

Co to jest antresola?

Według definicji prawa budowlanego z antresolą w mieszkaniu mamy do czynienia, gdy zostaną spełnione następujące warunki:

  • znajduje się ona bezpośrednio nad kondygnacją lub pomieszczeniem, z których została wydzielona,
  • jej powierzchnia jest mniejsza od powierzchni kondygnacji lub pomieszczenia,
  • nie może być zamknięta ścianami od strony wnętrza, z którego jest wydzielona,
  • musi być wydzielona z jednoprzestrzennego pomieszczenia lub kondygnacji.

Zgodnie z tymi przepisami wyróżniamy dwa rodzaje antresoli:

  • Antresola w mieszkaniu wydzielona z pomieszczenia – znajduje się nad jednym pomieszczeniem np. nad pokojem dziecka.
  • Antresola w mieszkaniu wydzielona z kondygnacji – znajduje się nad więcej niż jednym pomieszczeniem np. nad dolną częścią mieszkania, składającego się z kuchni otwartej na salon i łazienki.

Zastanawiasz się, czy kupując mieszkanie z dużą antresolą, będziesz mógł ją podzielić? Eksperci przekonują, że „lekkie ściany działowe”, np. w formie zabudowanej szafy, można postawić w takiej przestrzeni.

Antresola drewniana czy metalowa?

Zanim wybierzesz odpowiedni materiał, pamiętaj, że antresola w mieszkaniu powinna być przede wszystkim trwała, bezpieczna i wygodna. Zadbaj o to w pierwszej kolejności i wybierz materiał nie ze względu na nowoczesny design, ale przeznaczenie antresoli.

Antresola drewniana – może być wykorzystana do mniej eksploatowanych przestrzeni, np. biblioteczki lub biura. Pamiętaj, by wybrać najlepszej jakości materiał bez skaz, o odpowiedniej wytrzymałości przeznaczonej do tego typu konstrukcji. Eksperci polecają tarcicę liściastą m.in.: buk, jesion, dąb.

Antresola metalowa – tego typu konstrukcję zastosuj, jeśli antresola ma być dużym i często użytkowanym pomieszczeniem.

Antresola żelbetowa – projektuje się ją jeszcze na etapie budowy. Żelbet, tak samo jak metal, rekomendowany jest do dużych, wielofunkcyjnych antresoli.

Na rynku możesz znaleźć gotowe konstrukcje antresoli drewnianych i metalowych.

Antresola w mieszkaniu foto 1

Jeśli chodzi o zewnętrzną część antresoli, zastosuj dowolny materiał komponujący się z całą aranżacją. Do pomieszczeń industrialnych lub loftowych pasuje metal, natomiast drewno sprawdzi się w przypadku stylu klasycznego, skandynawskiego lub boho.

Przeczytaj artykuł: Mieszkanie w stylu industrialnym.

Wysoki salon i antresola

Jeśli jesteś na etapie projektowania domu, możesz zrezygnować z drugiej kondygnacji i zaplanować salon z antresolą. Takie rozwiązanie pozwala na stworzenie ciekawej, urozmaiconej i otwartej przestrzeni.

Wysoki salon z antresolą często projektowany jest też w kamienicy lub lofcie – pod warunkiem, że jest to pomieszczenie o minimalnej wysokości 4,5 m. Takie wymiary dają możliwość swobodnego poruszania się.

Tego typu przestrzeń ma ogromny potencjał aranżacyjny. Możesz tu umieścić wymarzoną sypialnię z garderobą, przestronny gabinet do pracy lub też podzielić ten obszar na antresolę z biurkiem, biblioteczkę i sypialnie – łącząc w ten sposób wiele funkcji w jednym miejscu.

Łóżka na antresoli, czyli dodatkowe miejsce do spania

Czy wiesz, że antresola to doskonałe rozwiązanie również do małych mieszkań? Jeśli masz niewielkie, ale wysokie lokum, np. kawalerkę w kamienicy, z łatwością zbudujesz łóżko na antresoli, a pod nim zaaranżujesz salon z biblioteczką. Będzie to świetne miejsce do przenocowania gości.

Mieszkasz w bloku, gdzie wysokość to maksymalnie 2,5 metra? Nic się nie martw, dla Ciebie też znajdzie się rozwiązanie. Dobrym pomysłem jest kupienie gotowej konstrukcji, która przypomina łóżko piętrowe, ale dla dorosłych. Na górze jest miejsce do spania, na dole natomiast dodatkowa przestrzeń, którą możesz dowolnie zagospodarować, np. na biuro lub garderobę.

Mała przestrzeń, wielka radość aranżowania. Przeczytaj artykuł Jak urządzić małe mieszkanie lub kawalerkę i poznaj kilka sprawdzonych trików, stosowanych przez projektantów wnętrz.

Antresola w pokoju młodzieżowym i dziecięcym

Kiedy urządzamy pokój dla naszych pociech, wdrażamy rozwiązania, o których sami marzyliśmy w dzieciństwie. Przykładem tego jest antresola w pokoju dziecięcym, mogąca pełnić funkcję łóżka piętrowego. U góry aranżujemy miejsce do spania, a na dole np. kącik do nauki i malowania.

Antresola w mieszkaniu foto 2

Jeśli w małym pokoju mieszkają nastolatkowie i każde z rodzeństwa potrzebuje odrębnej przestrzeni, antresola z łóżkiem nad i pod jest świetnym rozwiązaniem. Dodatkowo możesz zamontować zasłonki, które zagwarantują trochę intymności. Łóżka nie muszą zajmować całej długości, na ich końcu stwórz zabudowę z otwartymi półkami. Każdą przestrzeń pomaluj na inny kolor – niech dzieci same zadecydują, jak będzie wyglądał ich wymarzony kącik.

W pokoju Twojego dziecka nie ma miejsca na takie aranżacje? Kup gotowe łóżko z antresolą, np. w kształcie domku. W sklepach meblowych i internecie znajdziesz mnóstwo funkcjonalnych rozwiązań.

Oświetlenie antresoli

Choć antresola wydzielona jest z pomieszczenia, które ma swoje własne oświetlenie, również ją trzeba wyposażyć w odpowiednie lampy. Jak doświetlić tę przestrzeń? Zrezygnuj z długich wiszących żyrandoli na rzecz lamp naściennych rozpraszających światło. Pamiętaj też o oświetleniu dodatkowym. Jak je zaaranżować? Oto kilka naszych propozycji:

  • Antresola sypialnia – główne oświetlenie z delikatnym światłem oraz lampki dodatkowe bezpośrednio przy łóżku i toaletce.
  • Antresola biuro – bardzo ważna jest lampa doświetlająca główne miejsce pracy, czyli biurko.
  • Antresola biblioteka – tutaj w formie oświetlenia dodatkowego sprawdzą się lampy stojące przy kąciku czytelniczym oraz punkty świetlne przy regałach z książkami.

Na koniec nie zapomnij o oświetleniu drogi prowadzącej do antresoli – schodów punktowym światłem lub drabinki ozdobami w postaci girlandy cotton balls. Tego typu oświetlenie będzie funkcjonalne (trafisz z łatwością do wyznaczonego miejsca, nie budząc domowników głównym światłem) oraz klimatyczne (zapalając tylko te lampki, stworzysz wyjątkowy nastrój w dolnej części antresoli).

Antresola w mieszkaniu to sposób na spełnianie marzeń – Twojego dziecka o własnym kąciku w niewielkim pokoju, o domowym biurze, o miejscu dla gości, których w końcu będziemy mogli przenocować. Przemyśl czy antresola sprawdzi się w Twoim mieszkaniu i zacznij spełniać te marzenia!