Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak utrzymać porządek na tarasie i balkonie?

Jak utrzymać porządek na tarasie i balkonie?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Sprzątanie balkonu i/lub tarasu po zimie, lub długim czasie wcale nie musi być długie i uciążliwe. Wystarczy ułożenie odpowiedniego planu (nawet takiego, który zajmie nam kilka dni) i konsekwencja. Podpowiadamy, jak posprzątać taras i balkon i jak utrzymać je w czystości.

Porządki na balkonie po zimie – od czego zacząć?

Jeśli zabieramy się za sprzątanie po dłuższej przerwie sezonowej, najpierw trzeba wynieść z balkonu/tarasu wszystko, co było na nim przechowywane (donice, meble, lampki, lampiony itp.), tak by została sama podłoga.

Jak utrzymać porządek na tarasie i balkonie? - zdjęcie 1

Następnie należy przygotować sobie potrzebny sprzęt do czyszczenia:

  • odkurzacz

Na balkonach i tarasach nie zawsze jest źródło prądu, dlatego idealnie sprawdzą się urządzenia bezprzewodowe takie jak Odkurzacz pionowy Unlimited

  • wiaderko z ciepłą wodą
  • szmatka, gąbka, szczotka
  • ocet
  • papka z wody i sody oczyszczonej lub mleczko czyszczące

Jeśli chcemy pozostać w dobrych stosunkach z sąsiedztwem, warto również uprzedzić sąsiadów z dołu o planowanym czyszczeniu. Nawet przy starannym zabezpieczeniu powierzchni, zawsze można chlapnąć niechcący brudną wodą lub zakurzyć sąsiadowi świeżo uprane, śnieżnobiałe – suszące się ubrania.

Jak utrzymać porządek na tarasie i balkonie? - zdjęcie 3

Czyszczenie barierek balkonowych

Zanim przejdziemy do czyszczenia podłogi - korzystając ze swobody ruchów w pustej przestrzeni - warto zacząć od porządnego wytarcia barierek. Można sobie zaoszczędzić czasu i częstej wymiany wody najpierw dokładnie je odkurzając włochatą końcówką odkurzacza.

Jak utrzymać porządek na tarasie i balkonie? - zdjęcie 2

Czyszczenie osłony na balkon

Pod barierkami – szczególnie w miastach – znajdują się często osłony na balkon. Poza tym, że osłony balkonowe zapewniają nam więcej prywatności i dodają uroku, to są również łapaczem miejskiego kurzu z ulicy. Aby nie zepsuć sobie zatem efektu porządków, warto i te elementy najpierw porządnie odkurzyć odkurzaczem, a następnie przemyć na mokro ściereczką dodając delikatnego preparatu do mycia (np. płynu do mycia naczyń).

Czyszczenie sztucznej trawy

O sztuczną trawę dba się i czyści bardzo podobnie jak o dywan. Trzeba ją najpierw odkurzyć. Odkurzanie pomoże zarówno w usunięciu nagromadzonego kurzu i drobnych kamyczków, jak i uniesie sztuczne włókna, które przez okres zimowy mogły być przygniecione śniegiem. Aby wzmocnić efekt i przeczesać sztuczne źdźbła, warto użyć turboszczotki.

Jak utrzymać porządek na tarasie i balkonie? - zdjęcie 4

Po dokładnym odkurzeniu sztuczną trawę należy wyszorować na mokro. Można to zrobić dużą szczotką do zamiatania zamaczaną często w wodzie. Czystą trawę, zostawić do wyschnięcia.

Czyszczenie podłogi na balkonie i tarasie

Jak utrzymać porządek na tarasie i balkonie? - zdjęcie 5

Zanim wyszorujemy podłogę na tarasie, warto ją odkurzyć, wyciągając przy tym ze szczelin i zakamarków np. zaschnięte liście. Między płytkami na tarasie znajdują się często szczeliny do odprowadzania wody (rowki retencyjne). Do wyczyszczenia tych miejsc warto użyć nawet turboszczotki. Drożność tych odpływów decyduje o tym, czy woda będzie prawidłowo odprowadzana z tarasu.

Jeżeli po zimie powstały kamienne zacieki na podłodze, można je usunąć roztworem wody z octem 50:50.

Czyszczenie mebli tarasowych

Jak utrzymać porządek na tarasie i balkonie? - zdjęcie 6

Metodę czyszczenia mebli tarasowych należy dostosować do materiału, z jakich są wykonane.

Najczęściej spotykane i na szczęście najłatwiejsze do utrzymania w czystości są meble ogrodowe z technorattanu. Jeśli trzymamy je zimą w pokrowcu lub pod plandeką, wystarczy odświeżyć je wilgotną szmatką. Jeśli stały bez zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi, konieczne może być odkurzanie, a następnie porządne mycie szczotką.

Czyszczenie mebli ogrodowych ratanowych i bambusowych jest bardziej skomplikowane, nie można bowiem przesadzić w tym przypadku z ilością wody. Jest to materiał organiczny, który przy nadmiernym zamoczeniu może ulec reakcjom gnilnym.

Do czyszczenia mebli ratanowych i bambusowych używamy lekko zwilżonej szmatki. Aby, wzmocnić efekt czyszczenia do wody można dodać niewielką ilość soli, nie więcej niż 1 dużą łyżkę na 1 litr wody.

Na meblach plastikowych po zimie mogą powstać nieestetyczne, brudne zacieki. Do usunięcia ich idealnie sprawdzi się przygotowana z sody oczyszczonej i wody papka myjąca.

Wystarczy nanieść ją na meble, odczekać ok. 10 minut i doczyścić gąbką.

Jak utrzymać porządek na tarasie i balkonie? - zdjęcie 7

Przeczytaj również: Meble na taras i balkon - jakie wybrać?

Jak umyć doniczki?

Balkon i taras to miejsca, gdzie często znajdują się kwiaty doniczkowe - po zimie lub dłuższym czasie wymagają oczyszczenia i zabezpieczenia.

Jeżeli donice są przed rozpoczęciem sezonu jeszcze puste, to o ile ich rozmiar na to pozwoli, po wcześniejszym opłukaniu i usunięciu starej ziemi, można włożyć je do zmywarki. Ten sposób szczególnie sprawdza się w przypadku donic wykonanych z plastiku i lekkiej ceramiki. Ważne, aby wypłukać z nich wcześniej największe zabrudzenia, aby nie zapchać sobie filtrów urządzenia.

Do zmywarki nie należy wkładać donic ciężkich, aby nie uszkodzić sobie kosza w urządzeniu.

Cięższe lub zdobione donice ogrodowe lepiej odmoczyć w wannie, pamiętając jednak, że dno wanny warto zabezpieczyć np. starym ręcznikiem.

Zabezpieczenie tarasu i balkonu przed owadami

Nic tak nie psuje relaksu na tarasie lub balkonie jak nieproszone owady. Sprawa się toczy głównie o komary i mrówki.

Jak skutecznie odstraszyć mrówki?

Na początek warto postawić na naturalne i przyjazne dla całego otoczenia sposoby. Idealnie sprawdzają się do tego rośliny, takie jak: lawenda, mięta, tymianek, majeranek, czosnek i pietruszka. Większość z tych roślin będzie przy okazji zdobić balkon lub nadawać się do wykorzystania w kuchni. Jeśli mimo obecności roślin zauważymy ścieżki mrówek na tarasie, to warto obsypać te miejsca skórkami z cytryny lub liści orzecha włoskiego. Mrówki nie przepadają za ich zapachami, a węch mają znakomity.

Jak skutecznie odstraszyć komary z tarasu?

Chcąc odstraszyć komary z naszej balkonowej oazy, również warto pochylić się nad naturalnymi i jednocześnie ozdobnymi metodami. Rośliny (nawet w donicach) kocimiętka, lawenda wąskolistna, komarzyca i większość świeżych ziół kuchennych, takich jak: bazylia, mięta, melisa, rozmaryn - skutecznie odstraszą krwiopijców.

Jeżeli wspomniane rośliny nie pasują do aranżacji balkonu lub tarasu, można też zastosować rozwiązania takie jak świece zapachowe odstraszające komary.

Urządzanie balkonu i tarasu

Kiedy wszystko jest umyte i posprzątane, czas na urządzanie. Można wykorzystać lampiony, cotton balls, ozdoby na ścianę, oświetlenie itp. Wszystko zależy od naszego upodobania i stylu, w jakim chcemy urządzić taras i balkon

Zainspiruj się: Aranżacja balkonu - pomysły i inspiracje