Jak utrzymać porządek na tarasie i balkonie?
- Porządki na balkonie po zimie – od czego zacząć?
- Czyszczenie mebli tarasowych
- Jak umyć doniczki?
- Zabezpieczenie tarasu i balkonu przed owadami
- Urządzanie balkonu i tarasu
Sprzątanie balkonu i/lub tarasu po zimie, lub długim czasie wcale nie musi być długie i uciążliwe. Wystarczy ułożenie odpowiedniego planu (nawet takiego, który zajmie nam kilka dni) i konsekwencja. Podpowiadamy, jak posprzątać taras i balkon i jak utrzymać je w czystości.
Porządki na balkonie po zimie – od czego zacząć?
Jeśli zabieramy się za sprzątanie po dłuższej przerwie sezonowej, najpierw trzeba wynieść z balkonu/tarasu wszystko, co było na nim przechowywane (donice, meble, lampki, lampiony itp.), tak by została sama podłoga.
Następnie należy przygotować sobie potrzebny sprzęt do czyszczenia:
- odkurzacz
Na balkonach i tarasach nie zawsze jest źródło prądu, dlatego idealnie sprawdzą się urządzenia bezprzewodowe takie jak Odkurzacz pionowy Unlimited
- wiaderko z ciepłą wodą
- szmatka, gąbka, szczotka
- ocet
- papka z wody i sody oczyszczonej lub mleczko czyszczące
Jeśli chcemy pozostać w dobrych stosunkach z sąsiedztwem, warto również uprzedzić sąsiadów z dołu o planowanym czyszczeniu. Nawet przy starannym zabezpieczeniu powierzchni, zawsze można chlapnąć niechcący brudną wodą lub zakurzyć sąsiadowi świeżo uprane, śnieżnobiałe – suszące się ubrania.
Czyszczenie barierek balkonowych
Zanim przejdziemy do czyszczenia podłogi - korzystając ze swobody ruchów w pustej przestrzeni - warto zacząć od porządnego wytarcia barierek. Można sobie zaoszczędzić czasu i częstej wymiany wody najpierw dokładnie je odkurzając włochatą końcówką odkurzacza.
Czyszczenie osłony na balkon
Pod barierkami – szczególnie w miastach – znajdują się często osłony na balkon. Poza tym, że osłony balkonowe zapewniają nam więcej prywatności i dodają uroku, to są również łapaczem miejskiego kurzu z ulicy. Aby nie zepsuć sobie zatem efektu porządków, warto i te elementy najpierw porządnie odkurzyć odkurzaczem, a następnie przemyć na mokro ściereczką dodając delikatnego preparatu do mycia (np. płynu do mycia naczyń).
Czyszczenie sztucznej trawy
O sztuczną trawę dba się i czyści bardzo podobnie jak o dywan. Trzeba ją najpierw odkurzyć. Odkurzanie pomoże zarówno w usunięciu nagromadzonego kurzu i drobnych kamyczków, jak i uniesie sztuczne włókna, które przez okres zimowy mogły być przygniecione śniegiem. Aby wzmocnić efekt i przeczesać sztuczne źdźbła, warto użyć turboszczotki.
Po dokładnym odkurzeniu sztuczną trawę należy wyszorować na mokro. Można to zrobić dużą szczotką do zamiatania zamaczaną często w wodzie. Czystą trawę, zostawić do wyschnięcia.
Czyszczenie podłogi na balkonie i tarasie
Zanim wyszorujemy podłogę na tarasie, warto ją odkurzyć, wyciągając przy tym ze szczelin i zakamarków np. zaschnięte liście. Między płytkami na tarasie znajdują się często szczeliny do odprowadzania wody (rowki retencyjne). Do wyczyszczenia tych miejsc warto użyć nawet turboszczotki. Drożność tych odpływów decyduje o tym, czy woda będzie prawidłowo odprowadzana z tarasu.
Jeżeli po zimie powstały kamienne zacieki na podłodze, można je usunąć roztworem wody z octem 50:50.
Czyszczenie mebli tarasowych
Metodę czyszczenia mebli tarasowych należy dostosować do materiału, z jakich są wykonane.
Najczęściej spotykane i na szczęście najłatwiejsze do utrzymania w czystości są meble ogrodowe z technorattanu. Jeśli trzymamy je zimą w pokrowcu lub pod plandeką, wystarczy odświeżyć je wilgotną szmatką. Jeśli stały bez zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi, konieczne może być odkurzanie, a następnie porządne mycie szczotką.
Czyszczenie mebli ogrodowych ratanowych i bambusowych jest bardziej skomplikowane, nie można bowiem przesadzić w tym przypadku z ilością wody. Jest to materiał organiczny, który przy nadmiernym zamoczeniu może ulec reakcjom gnilnym.
Do czyszczenia mebli ratanowych i bambusowych używamy lekko zwilżonej szmatki. Aby, wzmocnić efekt czyszczenia do wody można dodać niewielką ilość soli, nie więcej niż 1 dużą łyżkę na 1 litr wody.
Na meblach plastikowych po zimie mogą powstać nieestetyczne, brudne zacieki. Do usunięcia ich idealnie sprawdzi się przygotowana z sody oczyszczonej i wody papka myjąca.
Wystarczy nanieść ją na meble, odczekać ok. 10 minut i doczyścić gąbką.
Przeczytaj również: Meble na taras i balkon - jakie wybrać?
Jak umyć doniczki?
Balkon i taras to miejsca, gdzie często znajdują się kwiaty doniczkowe - po zimie lub dłuższym czasie wymagają oczyszczenia i zabezpieczenia.
Jeżeli donice są przed rozpoczęciem sezonu jeszcze puste, to o ile ich rozmiar na to pozwoli, po wcześniejszym opłukaniu i usunięciu starej ziemi, można włożyć je do zmywarki. Ten sposób szczególnie sprawdza się w przypadku donic wykonanych z plastiku i lekkiej ceramiki. Ważne, aby wypłukać z nich wcześniej największe zabrudzenia, aby nie zapchać sobie filtrów urządzenia.
Do zmywarki nie należy wkładać donic ciężkich, aby nie uszkodzić sobie kosza w urządzeniu.
Cięższe lub zdobione donice ogrodowe lepiej odmoczyć w wannie, pamiętając jednak, że dno wanny warto zabezpieczyć np. starym ręcznikiem.
Zabezpieczenie tarasu i balkonu przed owadami
Nic tak nie psuje relaksu na tarasie lub balkonie jak nieproszone owady. Sprawa się toczy głównie o komary i mrówki.
Jak skutecznie odstraszyć mrówki?
Na początek warto postawić na naturalne i przyjazne dla całego otoczenia sposoby. Idealnie sprawdzają się do tego rośliny, takie jak: lawenda, mięta, tymianek, majeranek, czosnek i pietruszka. Większość z tych roślin będzie przy okazji zdobić balkon lub nadawać się do wykorzystania w kuchni. Jeśli mimo obecności roślin zauważymy ścieżki mrówek na tarasie, to warto obsypać te miejsca skórkami z cytryny lub liści orzecha włoskiego. Mrówki nie przepadają za ich zapachami, a węch mają znakomity.
Jak skutecznie odstraszyć komary z tarasu?
Chcąc odstraszyć komary z naszej balkonowej oazy, również warto pochylić się nad naturalnymi i jednocześnie ozdobnymi metodami. Rośliny (nawet w donicach) kocimiętka, lawenda wąskolistna, komarzyca i większość świeżych ziół kuchennych, takich jak: bazylia, mięta, melisa, rozmaryn - skutecznie odstraszą krwiopijców.
Jeżeli wspomniane rośliny nie pasują do aranżacji balkonu lub tarasu, można też zastosować rozwiązania takie jak świece zapachowe odstraszające komary.
Urządzanie balkonu i tarasu
Kiedy wszystko jest umyte i posprzątane, czas na urządzanie. Można wykorzystać lampiony, cotton balls, ozdoby na ścianę, oświetlenie itp. Wszystko zależy od naszego upodobania i stylu, w jakim chcemy urządzić taras i balkon
Zainspiruj się: Aranżacja balkonu - pomysły i inspiracje