Jakie karnisze są teraz modne?

Jakie karnisze są teraz modne?

Karnisze to nieodłączne elementy wystroju wnętrz, które są istotnym uzupełnieniem aranżacji. Aby za ich pomocą wzbogacić salon, sypialnię czy kuchnię, warto kierować się nowoczesnymi trendami. Dzięki artykułowi zorientujesz się, jakie karnisze są modne.

Modne karnisze, czyli jakie?

To, jaki karnisz wybrać w dużym stopniu zależy od stylistyki wnętrza. Jedne sprawdzą się w minimalistycznym, drugie w nowoczesnym, a trzecie będą współgrać ze stylem vintage. Innymi kryteriami są:

  • rozmiar okna,
  • kolor wiodących płaszczyzn (ścian i sufitów),
  • a także zakończenie karniszy.

Warto wziąć pod uwagę to, czy w danym mieszkaniu mamy potrzebę upiększenia okna zasłonami, firankami czy obiema tkaninami naraz. Jeśli skłaniamy się ku opcji łączonej, trafnym wyborem będzie karnisz podwójny. Tekstylia nadają wnętrzu dekoracyjny charakter. W bardzo wysokich pomieszczeniach zamontujmy karnisze sufitowe, a w niższych – karnisze ścienne.

Dowiedz się więcej: Aranżacje okien w salonie

Rodzaj wykończenia karniszy, jak wszystkie części wyposażenia, podlega modom. Najnowsze trendy podpowiadają, że dużym wzięciem cieszą się połyskujące elementy: stalowe, chromowane, miedziane i złote. Warto dopasować je m.in. do wybarwienia uchwytów meblowych oraz kloszy lamp. Jeśli chodzi o modne modele karniszy, obecnie szczególnie popularnym rozwiązaniem są karnisze z chowanymi szynami. Zainteresowaniem kupujących cieszą się także modne karnisze retro o uniwersalnym designie.

Wskazówka: Pamiętajmy o tym, aby karnisz był szerszy od krawędzi okna o 20 cm z obu stron. W przypadku naprawdę długich przeszkleń, warto wybrać karnisz ze wspornikami. Graniczną wartością jest w tym przypadku 2,4 m. Dłuższe drążki powinny zostać wsparte w połowie.

Jaki karnisz do salonu? Podpowiadamy

Typy karniszy - infografika.

Jakie karnisze są modne? Karnisze drewniane, ze względu na użyte tworzywo, wprowadzają do wnętrza odrobinę natury. Kojarzą się również ze stylem skandynawskim – to w mieszkaniach urządzonych zgodnie z tą estetyką drewno jest wszechobecne. Karnisze dodają przestrzeni przytulności, a przy tym nie wydają denerwujących odgłosów podczas przesuwania tkaniny. Warto zgrać je kolorystycznie ze stolarką. Minusem takiego rozwiązania jest ograniczony udźwig karniszy drewnianych – lepiej nie wieszać na nich bardzo mięsistych zasłon.

Karnisze z drewna można zamontować także we wnętrzach loftowych (industrialnych), w których ocieplą dość chłodną przestrzeń. Jednak najbardziej kojarzącym się z dawnymi fabrykami tworzywem jest metal. Karnisze metalowe wyróżniają się dużą wytrzymałością i możliwością dostosowania do wymiarów pokoju (dużą rolę grają tu łączniki), natomiast nie zawsze są wyjątkowo ciche podczas użytkowania.

Przeczytaj: Mieszkanie w stylu industrialnym

Nie zapominajmy o klasyce we wnętrzach. Karnisz szynowy – z tworzywa sztucznego bądź aluminium – z ozdobnym gzymsem wtopi się w bogatą aranżację z ciężkimi drewnianymi meblami, oryginalnym parkietem i sztukateriami na ścianach. Z kolei karnisze w formie rurek (drążkowe okrągłe) jak żadne inne komponują się z nieco nostalgicznym stylem retro.

Warte wzmianki są jeszcze dwa modne style urządzania wnętrz: minimalistyczny oraz nowoczesny. Pierwszy z nich bazuje na ograniczeniu barw, wzorów, linii oraz mebli do absolutnego minimum, stąd najlepszą opcją będą karnisze pojedyncze – na zasłony lub firanki. Drugi, czyli styl nowoczesny, kocha zaskakiwać, np. ciekawymi połączeniami kolorystycznymi. Lubi też odważne rozwiązania jak nowoczesne karnisze do salonu z oczkami – do tego celu są potrzebne specjalne modele zasłon, które „nawlekamy" na drążek. Pomysł ten spodoba się osobom, które za priorytet uznają gładkie przesuwanie zasłony czy firanki. Minusem będzie natomiast konieczność demontażu drążka za każdym razem, kiedy chcemy wymienić lub uprać tkaninę.

Zaczerpnij inspiracji: Zasłony w nowoczesnych wnętrzach

Alternatywą dla karniszy w futurystycznych wnętrzach są listwy sufitowe, których zadaniem jest zgrabne ukrycie szyny. Zamaskowanie karnisza stworzy nieszablonowy efekt zasłon zwisających niczym materiałowa tafla na całej powierzchni ściany. Z pomocą osłony wnętrze stanie się spójne, a zasłona wyeksponowana. Listwy często oferują różne udogodnienia. Jednym z nich jest taśma LED, umieszczona w specjalnej wnęce, za pomocą której pomieszczenie zyska dodatkowe źródło światła.

Jakie karnisze do kuchni oraz sypialni? Pamiętaj o stylistyce wnętrza

Na początek określ, czy Twoją sypialnię bądź kuchnię można nazwać naprawdę przestronną. Jeśli tak, bez problemu mogą zawisnąć w nich karnisze drążkowe, które zajmują sporo miejsca i są widoczne na pierwszy rzut oka. Mechanizm ich działania wygląda następująco: zasłonę przyczepia się za pomocą żabek (oczek), wiszących na drążku. Ich wadą jest natomiast brak możliwości całkowitego przesuwania tkaniny wzdłuż okna – jest blokowana przez wsporniki.

Jeżeli nadproże jest raczej niskie lub pomieszczenie posiada łuki, zdecyduj się na oszczędne i niemal „niewidzialne” karnisze szynowe. W ich przypadku żabki ze ślizgami bądź agrafki umieszcza się na przesuwanych rolkach, które są osadzone w prowadnicy – wieszaj na nich raczej lekkie firanki.

Jakie karnisze do kuchni będą najlepsze? W kuchni, gdzie zasłony bądź firanki pełnią raczej funkcję użytkową (np. odgrodzenia od ciekawskiego wzroku sąsiadów), a nie dekoracyjną, sprawdzą się karnisze metalowe pojedyncze. W sypialni dobrym wyborem będą karnisze z ażurowym zakończeniem lub gałką imitującą kryształ. W połączeniu z welurową, grubą zasłoną wykreują przytulny i elegancki klimat.

Jeśli chodzi o oba pomieszczenia, to decydujące znaczenie – podobnie jak w salonie – ma wybrany styl urządzania wnętrz. Nie zawsze bardzo ozdobne karnisze będą najlepszym rozwiązaniem. W oszczędnych wnętrzach także te elementy powinny cechować się minimalizmem. Pamiętajmy także o mocy kolorów, np. biały karnisz w salonie będzie przedłużeniem białych ścian i spotęguje wrażenie przestronności. Z kolei czarny karnisz w salonie od razu zwraca na siebie uwagę.

Nowoczesne karnisze do firan i zasłon potrafią być prawdziwą ozdobą wnętrza, nie tracąc nic ze swojej użyteczności. Istotne jest jednak, by w doborze karnisza nie kierować się jedynie modą, ale przede wszystkim użytą kolorystyką, wymiarami pomieszczenia oraz stylistyką salonu, sypialni czy kuchni. Powodzenia!

 

Data publikacji: 2022-12-29