Aranżacja balkonu – pomysły i inspiracje
Wiele osób zapomina o aranżacji balkonu i traktuje go jako przestrzeń do przechowywania. Czas na odczarowanie tego miejsca! Jak zatem urządzić balkon, by stał się prawdziwą strefą relaksu? Sprawdź praktyczne porady, triki i pomysły.
Balkon w bloku
Aranżacja balkonu w dużym stopniu zależy od jego układu. Jeśli jesteś szczęściarzem i posiadasz dużą przestrzeń, z łatwością stworzysz tutaj miejsce relaksu z letnią jadalnią i małym ogródkiem. Zastanawiasz się jednak, jak urządzić mały balkon, który dodatkowo jest wąski? Nie martw się, w tym przypadku też mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi.
Pamiętaj, by do wąskich przestrzeni wybierać niewielkie meble. Jeśli nie znajdziesz odpowiednich rozwiązań, np. w marketach budowlanych, poszukaj używanych modeli na aukcjach internetowych. Możesz je później własnoręcznie odnowić, stosując farby odporne na trudne warunki atmosferyczne. Jak optycznie powiększyć mały balkon? Ustaw donice z kwiatami oraz meble przy jego narożnikach. To jakie rośliny wybierzesz na swój wymarzony balkon, nie będzie tylko kwestią gustu, ale przede wszystkim jego usytuowania względem słońca.
Ważnym elementem aranżacji balkonu jest sposób zabudowy jego poszczególnych elementów. Jeśli posiadasz ażurowe barierki, zasłoń je wiklinową matą. To rozwiązanie zapewni Ci nieco prywatności i wprowadzi wyjątkowy klimat. Pamiętaj, że aranżując balkon, tworzysz strefę relaksu, zadbaj więc o to, by nie było tutaj miejsca na suszenie prania. Zamiast tego wybierz suszarkę z pompą ciepła marki Bosch, dzięki której ubrania na dłużej zachowają kolor, a Ty zapomnisz na zawsze o tym, jak męczące i mozolne jest wywieszanie prania.
Dowiedz się, dlaczego zastosowanie suszarki do ubrań daje lepsze efekty od suszenia na słońcu.
Kwiaty i rośliny balkonowe
W Twojej przestrzeni relaksu nie może zabraknąć miejsca na zieleń, która upiększa, relaksuje i wycisza. To, jakie kwiaty na balkon wybierzesz, zależy od ekspozycji; niektóre rośliny lubią słoneczną, inne natomiast półcień oraz cień. Stawiaj na gatunki, które w zamian za żyzną ziemię, regularne podlewanie i nawożenie, pięknie rosną i kwitną cały sezon. Oto kilka kwiatowych podpowiedzi:
- Pelargonie rabatowe i zwisające są najpopularniejszymi gatunkami, które sadzimy na balkonach. Lubią stanowiska słoneczne, czyli balkony o wystawie południowej. Należy je często podlewać i nawozić przynajmniej raz na dwa tygodnie.
- Surfinie dobrze rosną w słońcu lub lekkim półcieniu, wymagają częstego nawożenia i podlewania. Nie sprawdzą się na wysoko położonych i nieosłoniętych balkonach.
- Niecierpki najlepiej czują się w miejscu osłoniętym od wiatru, lekko zacienionym lub półcienistym.
Surfinie oraz pelargonie możesz posadzić w wiszących doniczkach, tworząc piękne kompozycje kwiatowe na balkon. Wybierając donice, postaw na te, w których przewidziano system odpływu wody – na przykład w postaci podstawki. Jeśli jednak Twoje pelargonie zaczną gnić i tracić kwiaty od nadmiaru wody, przesadź je, a na dnie zastosuj warstwę drenażową, np. z keramzytu. Dzięki temu zregenerują się i znów zaczną pięknie kwitnąć. W donicach wiszących możesz też hodować owoce, np. truskawki. Aby zapewnić sobie cień, a także kameralny klimat, zastosuj pergole balkonowe lub drabinki na pnącza balkonowe.
Pamiętaj, że Twój zielony ogród w bloku, może być nie tylko piękny, ale i praktyczny, pod warunkiem, że zdecydujesz się na uprawę ziół i warzyw. Jakie zioła na balkon najlepiej wybrać? W jednej donicy zasadź miętę, tymianek oraz różnokolorową bazylię, tworząc estetyczną i zdrową kompozycję. Na balkonach o ekspozycji na zachód lub w kierunku południowo-wschodnim hoduj pomidorki koktajlowe. Możesz je zasadzić w skrzyniach lub donicach o głębokości co najmniej 25 centymetrów.
Bazylię z łatwością wykorzystasz do stworzenia przepysznego pesto, a mięta będzie doskonałym dodatkiem do mojito. Aby przygotować te pyszności, potrzebny będzie Ci blender ręczny lub kielichowy. Praktyczne i eleganckie modele znajdziesz w ofercie marki Bosch.
Oświetlenie balkonu
Jeśli masz taką możliwość, zadbaj o to, by wyprowadzić instalację elektryczną na zewnątrz. Dzięki temu z łatwością zainstalujesz zarówno girlandy na balkon, jak i lampki choinkowe zewnętrzne w odsłonie balkonowej. Girlandy możesz przymocować na suficie, balustradzie, wokół okna oraz przy poręczy – niezależnie od tego, w którym miejscu się znajdą, dodadzą klimatu każdej przestrzeni.
Nie martw się, jeśli na Twoim balkonie w bloku nie ma dostępu do prądu. Postaw na oświetlenie balkonowe zasilane bateriami lub minipanelami solarnymi. Możesz wybrać na przykład punktowe lampy solarne, które dyskretnie umieścisz w donicach.
Najprostsze, a zarazem bardzo klimatyczne rozwiązanie na oświetlenie balkonu, to świece zapachowe. W tym przypadku również możesz połączyć piękne z pożytecznym, wybierając świece o zapachu mięty oraz eukaliptusa, które skutecznie odstraszą komary.
Podłoga na balkon
Zastanawiasz się, czym wyłożyć balkon? Przede wszystkim pamiętaj o tym, by wybrane rozwiązanie było odporne na warunki atmosferyczne. Podłoże powinno być antypoślizgowe i estetyczne. Na balkonie pięknie prezentować się będzie impregnowana drewniana podłoga. Jeżeli zdecydujesz się na tego typu podłogę balkonową, pamiętaj o jej regularnej pielęgnacji i konserwacji. Gatunki krajowe drewna, np. modrzew i dąb, zabezpieczaj olejem przynajmniej raz w roku. Jeśli posiadasz wąski i długi balkon, podziel go na dwie części. W pierwszej z nich umieść na podłodze dobrej jakości sztuczną trawę oraz rośliny, a w strefie relaksu, w której królują meble balkonowe, postaw na drewniane podłoże.
Coraz więcej osób wykłada podłogę balkonową deskami kompozytowymi, wykonanymi z włókien drewnianych oraz tworzyw sztucznych. To kompromis między ciepłą estetyką, którą gwarantuje drewno, a łatwością pielęgnacji i montażu.
Popularnymi rozwiązaniami na podłogę balkonową są też terakota, glazura oraz płytki. Jeśli szukasz wśród tych opcji, postaw na płyty balkonowe betonowe, które są nie tylko nowoczesne, ale też odporne na warunki atmosferyczne.
Meble balkonowe
Aranżacja balkonu w bloku nie może obejść się bez estetycznych i wygodnych mebli. Pamiętaj, by ich rozmiar dopasować do wielkości powierzchni. Na małym balkonie sprawdzą się składane meble ogrodowe, które nie przytłoczą przestrzeni. Wśród dostępnych produktów znajdziesz krzesła i stoliki wykonane zarówno z drewna w różnych kolorach, jak i technorattanu.
Jeśli nie dysponujesz dużym budżetem na aranżację strefy relaksu, możesz samodzielnie wykonać meble z palet na balkon. Aby stworzyć proste siedzisko, potrzebne będą Ci trzy palety. Najpierw wyszlifuj je, zabejcuj i wysusz. Następnie dwie palety nałóż na siebie i złącz je metalowymi blaszkami. Do oparcia posłuży Ci przycięta połowa trzeciej palety. Aby stworzone przez Ciebie siedzisko na balkon z palet było miękkie, połóż na nie własnoręcznie wykonany materac. Jak go stworzyć? To bardzo proste! Kup piankę tapicerską T25 o gęstości 25kg/m3, przytnij i uszyj na nią pokrowiec. Do własnoręcznie wykonanych mebli dopasuj klimatyczne dodatki w formie miękkich kolorowych poduszek, pledów i kocyków.
Na koniec zadbaj o ochronę mebli balkonowych przed deszczem i wiatrem. Na małym balkonie sprawdzi się półparasol, który można przysunąć bezpośrednio do ściany i zaoszczędzić trochę miejsca.
Wiesz już jak zaaranżować balkon marzeń, nie zwlekaj więc dłużej i weź się do pracy. Dzięki prostym trikom i przystępnym cenowo rozwiązaniom, stworzysz w swoim mieszkaniu dodatkowy, zielony pokój relaksu. Działaj!