Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Oświetlenie kuchni – zasady projektowania światła w kuchni

Oświetlenie kuchni – zasady projektowania światła w kuchni
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Oświetlenie blatu kuchennego
  2. Oświetlenie podszafkowe: listwy, taśmy LED i halogeny w kuchni
  3. Sięgaj w głąb, czyli oświetlenie szuflad kuchennych 
  4. Oświetlenie nocne w kuchni
  5. Lampy sufitowe do kuchni
  6. Lampy kuchenne wiszące
  7. Lampy nad wyspą kuchenną – jak dopasować odpowiednią oprawę?
  8. Barwa światła – jak wybrać odpowiednią temperaturę światła w kuchni?
  9. Jak zabezpieczyć instalację elektryczną?
  10. Projekt oświetlenia – o czym należy pamiętać przed remontem?

W naszym kraju przez pół roku bardzo wcześnie robi się ciemno, dlatego dostęp do światła dziennego jest na wagę złota. Na szczęście, umiejętnie planując oświetlenie, każdy jest w stanie uzyskać efekt kuchni pełnej słońca, nawet w deszczowe dni. Jak stworzyć nastrojowe, a zarazem funkcjonalne oświetlenie w kuchni? Specjalnie dla Ciebie przygotowałam kilka wskazówek.

Oświetlenie blatu kuchennego

Właściwe doświetlenie blatu kuchennego jest bardzo ważne. To zazwyczaj, oprócz stołu, centralna część kuchni – miejsce spotkań i przestrzeń przygotowywania posiłków, testowania przepisów itp. Odpowiednie światło przyda się szczególnie podczas czynności wymagających precyzji i potencjalnie niebezpiecznych, związanych z użyciem ostrych narzędzi: krojenia, siekania, obierania itp. Kuchnia powinna być nie tylko piękna, ale i bezpieczna.

Już na etapie projektowania tego pomieszczenia kieruj się zasadą, która mówi, że światło w kuchni nie powinno świecić nam w plecy. Trzeba też pamiętać, żeby go niczym nie zakrywać – wyeliminujemy w ten sposób zbędny cień. Warto też wykorzystać naturalne światło wpływające przez okno. Jak to zrobić? Prosta rada: parapet zazwyczaj umieszczany jest na tej samej wysokości co blat kuchenny – zaadaptuj go jako dodatkową przestrzeń roboczą.

Oświetlenie podszafkowe: listwy, taśmy LED i halogeny w kuchni

Niewielkie lampki podszafkowe podniosą komfort przygotowywania potraw. A jeśli zależy Ci na równomiernym oświetleniu strefy roboczej, zamontuj listwę lub taśmy LED. Oświetlenie podszafkowe LED nie tylko przyniesie oszczędności dla domowego budżetu, ale i sprawi, że obróbka składników czy ozdabianie potraw stanie się łatwiejsze. Jeśli zależy Ci na tafli światła, która podświetla całą długość blatu, zdecyduj się na LED-y pod szafki kuchenne. To rozwiązanie jest również bardzo eleganckie – oświetlenie LED do kuchni (podszafkowe) pasuje zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz.

Z kolei halogeny sprawdzą się na mniejszym obszarze. Światło padające z góry oświetli wybrane punkty kuchni – możesz umieścić je nie tylko nad kuchenką, ale również przy zlewozmywaku. Tym sposobem Twojej uwadze nie umknie żadne zabrudzenie. Minusem halogenów jest jednak konieczność wiercenia otworów w szafkach przy ich montażu. Trzeba za to przyznać, że oświetlenie podszafkowe to kuchenne udogodnienie, które umożliwia podświetlenie jedynie wybranych części kuchni, w zależności od potrzeb domowników.

Oświetlenie kuchni - zdjęcie 1

Oba typy oświetlenia podszafkowego pasują do kuchni pozbawionych naturalnego światła lub takich, w których jest go minimalna ilość. Dzięki oświetleniu strefowemu nie będziesz musiał zapalać centralnego światła, gdy zechcesz przygotować kanapkę, napój lub przekąskę do wieczornego maratonu filmowego.

 

Odpowiednie oświetlenie dodaje pomieszczeniu przytulności i sprawia, że czujemy się w nim komfortowo. Więcej na ten temat przeczytasz w moim artykule Jak urządzić przytulną kuchnię marzeń?

Sięgaj w głąb, czyli oświetlenie szuflad kuchennych 

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Do oświetlenia szuflad doskonale nadadzą się listwy LED, które możesz samodzielnie zainstalować. Wystarczy odpowiednio oznaczyć miejsca na wkręty, wywiercić otwory i zamontować listwę. Korytko na przewód umieść w głębi szafki – ochroni go i będzie wyglądać estetycznie."]

Oświetlenie szuflad pozwala na szybkie znalezienie potrzebnej rzeczy, a kolekcja sztućców i innych akcesoriów pozostaje uporządkowana. W projektowanej kuchni dla mojej rodziny przewidziałam już miejsce na takie udogodnienie. Wszystko „pod ręką” i w zasięgu wzroku? Jak najbardziej!

Oświetlenie kuchni - zdjęcie 2

Oświetlenie nocne w kuchni

Gdy wieczorem nabierzesz ochoty na coś pysznego (w każdym czasem budzi się łasuch) lub Twoje dziecko będzie domagać się szklanki wody, przydatne okaże się oświetlenie cokołu. Wystarczy, że zostawisz je włączone, gdy zacznie robić się ciemno. Taki typ oświetlenia niemal nie zużywa energii elektrycznej, więc nie poniesiesz dużych kosztów, za to wykonasz kolejny krok na drodze do stworzenia bezpiecznego i komfortowego domu.

Jedno jest pewne: dyskretne światło spełni swoją funkcję, oświetlając dorosłym i dzieciom drogę do kuchni, ale nie obudzi pozostałych domowników, jak często dzieje się to podczas włączania górnej lampy. Najbardziej wrażliwi na takie nagłe wybudzenia ze snu są posiadacze aneksu kuchennego w salonie – pokoju, który często pełni też funkcję sypialną.

 

Nie wiesz, na jakie oświetlenie zdecydować się w łazience? Skorzystaj z moich porad, które znajdziesz w artykule Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?

Lampy sufitowe do kuchni

W mojej nowej kuchni na pewno pojawią się tuby podtynkowe, czyli taka forma górnego światła, która pozwala podzielić kuchnię na strefy. Urzekające, złote dodatki będą pięknie komponować się z różem ścian, głębokim granatem frontów i marmurowym wykończeniem. Przewagą tub podtynkowych nad innymi typami lamp jest to, że zajmują mniej miejsca. Dzięki podtynkowej oprawie sufitowej dostarczymy kuchni niezbędną ilość światła.

Lampy kuchenne wiszące

Centralne oświetlenie w kuchni może przybrać różne kształty: świetlówki w ozdobnej klatce z metalu, geometrycznych kloszy, zbioru papierowych kul czy metalowych żyrandoli przypominających półmiski zawieszone do góry nogami.

Oświetlenie kuchni - zdjęcie 3

Najpopularniejsza forma głównego światła to lampy wiszące do kuchni nad stół. To doskonałe rozwiązanie w przestrzeni z wieloma źródłami światła – dzięki temu lampy wiszące do kuchni nie muszą emitować mocnego światła, lecz mogą być po prostu efektowne i pięknie się prezentować, rzucając delikatne, ciepłe światło.

W kuchni niezwykle istotną rolę odgrywa lampa nad blatem kuchennym. To właśnie w tym miejscu potrzebujemy dobrego światła. Także ze względów bezpieczeństwa podczas przygotowywania posiłków i obsługiwania znajdujących się na blacie sprzętów kuchennych. Do oświetlenia blatu najczęściej wybierane jest oświetlenie podszafkowe w postaci halogenów lub listew z LED. Sytuacja wygląda odrobinę inaczej, gdy posiadasz wyspę kuchenną z blatem i to właśnie w tym miejscu przygotowujesz posiłki. Wtedy niezbędna będzie lampa nad wyspę, która dokładnie ją oświetli, by podczas gotowania żaden szczegół nie umknął Twojej uwadze.

Lampy nad wyspą kuchenną – jak dopasować odpowiednią oprawę?

Lampa nad wyspę może okazać się o tyle problematyczna, że jej umiejscowienie w dużej mierze uzależnione jest od tego, czy wyspa kuchenna wyposażona jest w płytę indukcyjną. Mówiąc o oświetleniu kuchni, nie można zapominać o dobrej widoczności wokół płyty indukcyjnej, zarówno w trakcie dnia, jak i późnym wieczorem. Musisz jednak pamiętać, że okap nad wyspą może utrudnić umiejscowienie nad nią lampy wiszącej, dlatego częstym rozwiązaniem jest umieszczenie halogenów na suficie. Kuchnia z wyspą ma jednak swój niepowtarzalny urok, a jej niezaprzeczalną zaletą jest funkcjonalność – z drugiej strony wyspy można umieścić krzesła i stworzyć dodatkową przestrzeń do spotkań z rodziną i przyjaciółmi.

Oświetlenie kuchni - zdjęcie 4

Jeżeli jednak nie posiadasz kuchni z wyspą, optymalne oświetlenie uzyskasz wtedy, gdy wyposażysz swoją kuchnię w okapy podszafkowe Bosch. Nie tylko zneutralizują wszystkie kuchenne zapachy, ale i rzucą nieco światła na płytę grzewczą.

Barwa światła – jak wybrać odpowiednią temperaturę światła w kuchni?

Miej na uwadze, że duża liczba zróżnicowanych źródeł światła optycznie powiększa wnętrze. Ważna jest również barwa światła – do oświetlenia blatu roboczego wybierz białą, by dokładnie widzieć produkty podczas przygotowywania posiłków. Pozwoli to także utrzymać perfekcyjną czystość w kuchni – dostrzeżesz nawet najmniejsze okruszki. Natomiast o rodzinną atmosferę w części jadalnianej zadbasz, używając żarówek o ciepłej barwie. Białe światło sprawia, że potrawy wyglądają mało apetycznie – pamiętaj zatem, by nad stołem dominowały żarówki rzucające ciepłe, delikatnie żółtawe światło.

Jak zabezpieczyć instalację elektryczną?

Kuchnia to miejsce, w którym nietrudno o nagłe zalanie i zbierającą się w niektórych miejscach wilgoć – szczególnie, gdy występują jakieś problemy z instalacją wentylacyjną lub nie ma okna. Dlatego tak ważną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie instalacji elektrycznej oraz miejsc podłączenia sprzętów w tym pomieszczeniu. Pamiętaj, by wszystkie przewody znajdowały się w szczelnej powłoce izolacyjnej. Przystępując do projektu oświetlania kuchni, należy wybierać te części instalacji, które są przystosowanie do pracy w trudnych warunkach, gdzie panuje wilgoć i kontakt z wodą.

Projekt oświetlenia – o czym należy pamiętać przed remontem?

Oświetlenie w kuchni należy zaplanować odpowiednio wcześniej, ponieważ przewody włączników znajdują się w ścianie (bezpośrednio pod tynkiem lub w rurkach instalacyjnych z tworzywa sztucznego), a gniazda w puszkach podtynkowych. To oszczędzi Ci zmian lokatorskich na etapie finalizacji inwestycji, a w skrajnych przypadkach – kucia ścian już po położeniu tynków czy malowaniu.

Nie bez znaczenia jest także umiejscowienie włączników światła. Aby były funkcjonalne, należy dopasować ich wysokość do wzrostu domowników (szczególnie tych dorosłych) i pamiętać na przykład o tym, żeby znajdowały się po stronie klamki, jeśli do Twojej kuchni prowadzi wejście zamykane drzwiami.

Pamiętaj, że oświetlenie ma znaczący wpływ na atmosferę. Zróżnicowanie źródeł światła pozwoli Ci wprowadzić do kuchni odpowiedni nastrój – jasne i wyraziste światło podczas przygotowywania potraw nie tylko doskonale oświetli produkty, ale i pobudzi do działania oraz doda energii. Z kolei ciepłe, delikatnie przytłumione oświetlenie z żarówek nad stołem doda romantyzmu kolacji we dwoje.