Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Pomysły na aranżację klatki schodowej w domu

Pomysły na aranżację klatki schodowej w domu
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Pomysły na aranżację klatki schodowej w domu

Pomysły na urządzenie holu lub przedpokoju znajdziemy bez trudu. Gorzej z pomysłami na klatkę schodową. Jak ją zaaranżować i udekorować, żeby stanowiła atrakcyjne estetycznie miejsce? Jakich kolorów użyć do pomalowania ścian i w jaki sposób doświetlić klatkę schodową bez okien? Na wszystko jest sposób. Nowoczesne materiały wykończeniowe dają duże pole do popisu.

Klatka schodowa w domu jednorodzinnym – zamknięta, otwarta, półotwarta

Podczas urządzania domu przykładamy znaczną wagę do głównych pomieszczeń. Zastanawiamy się, jak zaaranżować salon. Rozważamy, które płytki będą idealnie pasować do łazienki. Planujemy też, jak funkcjonalnie rozmieścić sprzęty AGD w kuchennym wnętrzu. Klatka schodowa jednak bardzo często pozostaje niezagospodarowana.

Jak urządzić klatkę schodową? Na początek warto dowiedzieć się, jakie rodzaje konstrukcji wyróżniamy. Klatka schodowa:

  • zamknięta – ograniczona ścianami z dwóch stron;
  • otwarta – nacisk kładziemy na walory dekoracyjne schodów oraz poręczy;
  • półotwarta – zabezpieczona z jednej strony ażurową ścianką np. z lameli.

Szczególnie w przypadku otwartej konstrukcji atrakcyjność wizualna odgrywa kluczową rolę. Musi być ona równie estetyczna, jak wszystkie pomieszczenia w domu. Co więcej, pomysł na klatkę schodową powinien pasować stylistycznie do salonu czy przedpokoju.

Przeczytaj: Aranżacja wejścia do domu – stylowo od progu

Co położyć na ściany na klatce schodowej zamkniętej?

Największym problemem klatki schodowej ograniczonej ścianami jest mała ilość światła. Na niedoświetlonych stopniach i w ciemnym korytarzu łatwo o wypadek. Dlatego zadbajmy o maksymalne rozjaśnienie klatki schodowej. Pierwszym krokiem będzie wybór odpowiedniego wykończenia ścian. Na pierwszym miejscu zdecydowanie plasuje się farba w kolorze klasycznej bieli lub jasnych pasteli. Atrakcyjną propozycją jest też powierzchnia 3D, m.in. cegła dekoracyjna bądź tynk strukturalny, a nawet panele imitujące tynk. Opcją przyciągającą wzrok jest fototapeta. Trójwymiarowa dekoracja klatki schodowej w domu – np. z hipnotyzującym wzorem sześcianów – wizualnie powiększy wąskie wnętrze bez okien.

Zapoznaj się z artykułem: Cegła dekoracyjna na ścianę – ozdoba Twojego pokoju

Oświetlenie zamkniętej klatki schodowej

Schody – jako część ciągu komunikacyjnego – muszą być dobrze doświetlone, zwłaszcza wtedy, gdy do klatki nie ma szans dotrzeć światło dzienne. W jaki sposób zmniejszyć ryzyko potknięć i niebezpiecznych upadków? Warto zróżnicować źródła światła – od sufitu aż po podłogę, tworząc tzw. świetlną scenerię. Dzięki temu każdy centymetr klatki schodowej będzie widoczny. Nie powstaną też liczne cienie.

  • Pomyślmy o lampach górnych (sufitowych) – pamiętajmy o modelach na krótkim kablu, ponieważ wyżsi domownicy bądź goście mogą zahaczać o nie głowami.
  • Zadbajmy o punkty świetlne na ścianie – najlepiej, aby były rozmieszczone w równych odstępach, ale powinny koniecznie pojawić się w szczególnie „ryzykownych” miejscach, czyli na półpiętrach i zakrętach. Jakie lampy na klatkę schodową wybrać? Płaskie kinkiety lub listwy LED, montowane poziomo bądź pionowo.
  • Nie zapominajmy o oświetleniu pojedynczych schodów – zwykle mocowanymi pod stopniami taśmami LED z widocznymi bądź nie diodami. Są one idealne do nowoczesnych klatek schodowych.

Oświetlenie LED-owe przynosi ze sobą szerokie możliwości aranżacyjne. To zasługa nowoczesnych technologii. Przydatną funkcją może być m.in. czujnik ruchu, dzięki któremu schody będą oświetlone tylko wtedy, kiedy trzeba, a rachunki za prąd się zmniejszą. Miłośnicy ciekawych rozwiązań zainteresują się falą świetlną – ustawieniem diod w taśmach LED w taki sposób, aby światło dynamicznie przez nie „przepływało”.

Zabezpieczenie ściany przy schodach  

Zabrudzona ściana nie dodaje klatce schodowej atrakcyjności. Warto więc rozważyć zabezpieczenie na wysokości ręki, czyli tam, gdzie dotykamy jej najczęściej. Listwa z drewna albo tworzywa sztucznego zaowocuje czystą ścianą. Można też pomalować ją plamoodporną farbą odporną na ścieranie – lateksową bądź teflonową. Dodatkowe drobinki sprawią, że brud będzie mniej dostrzegalny. Z kolei zamontowanie poręczy zwiększy bezpieczeństwo domowników i odwiedzających.

Klatka schodowa

Klatka schodowa otwarta i półotwarta

Otwarta klatka schodowa to nic innego jak schody „lewitujące” pomiędzy parterem i piętrem. Zazwyczaj jest świetnie widoczna z kilku punktów w domu. Na rynku są dostępne schody w wielu stylach, które łatwo dopasować do całości wystroju. Nowoczesne klatki schodowe często przybierają kształt szklanych stopni na stalowym stelażu. Ich atutami są transparentność i wizualna lekkość. Z kolei klatka schodowa w starym domu zaprezentuje się wyjątkowo, jeśli umieścimy w niej kutą w roślinne ornamenty poręcz i ażurowe stopnie. Nierzadko – ze względów bezpieczeństwa – trzeba ograniczyć ciąg schodów z jednej strony. Na pomoc przychodzi ażurowa ścianka z lameli – baza półotwartej konstrukcji.

Lamele w aranżacji wnętrz – jak je wykorzystać?

Czy ściany na klatce schodowej wymagają dodatkowych dekoracji?

Oświetlenie klatki schodowej to jednak nie wszystko. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się, jak ozdobić ścianę na klatce schodowej. Pionowa powierzchnia to doskonałe miejsce na wyeksponowanie rodzinnych fotografii lub reprodukcji znanych obrazów. Rytm „schodzących” w dół stopni naturalnie wyznacza schodkowy sposób wieszania ozdób. Aby kompozycja była spójna, postawmy na jednakowe obramowania np. z metalu malowanego na czarno, złote i bogato zdobione lub jedynie w formie passe-partout.

Wskazówka: Zbyt wystające ramy obrazów czy zdjęć mogą utrudniać przemieszczanie się po klatce schodowej – koniecznie miej to na uwadze!

Jak wyciszyć zamkniętą klatkę schodową?

Wrogiem cichej klatki schodowej są zbyt gładkie płaszczyzny oraz za dużo wolnego miejsca. W takiej sytuacji dźwięki swobodnie odbijają się od ścian i generują hałasy. Zamknięta klatka schodowa, za sprawą swojej budowy, izoluje akustycznie parter od piętra. Jeśli jednak mieszkańcy są szczególnie wyczuleni na najdrobniejsze dźwięki, wystarczy kilka wnętrzarskich trików.

Jak wyciszyć klatkę schodową w domu jednorodzinnym? Można rozważyć montaż sufitu podwieszanego oraz okładziny ściennej, najlepiej o nieregularnej powierzchni. Większa liczba dekoracji i tekstyliów również poprawi sytuację z hałasami w tle.

Cicha, doświetlona, bezpieczna i dekoracyjna – taka właśnie może być Twoja klatka schodowa w starym domu lub w zupełnie nowym budownictwie. Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom ten fragment przestrzeni przestanie być najbardziej zapomnianą częścią domu.