Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Pralka w kuchni – jak ją zabudować?

Pralka w kuchni – jak ją zabudować?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Pralka w kuchni – zalety
  2. Jaka pralka do kuchni?
  3. Jak zabudować pralkę w kuchni?
  4. Pralka do zabudowy – na co jeszcze zwrócić uwagę?

W dzisiejszych czasach pralka powoli przestaje być niewygodnym, wymagającym ukrycia urządzeniem. Coraz częściej staje się elementem wystroju domu, tak samo jak meble, ich fronty czy obrazy na ścianach. Czy łazienka jest jedynym miejscem, w jakim można ustawić pralkę? Okazuje się, że nie jest to tak oczywiste. Pralka ustawiona w kuchni może wyglądać efektownie i pomóc nam zaoszczędzić miejsce w małej łazience. Dowiedz się, jak to zrobić.

Pralka w kuchni – zalety

Umieszczenie pralki pod blatem kuchennym jest coraz częściej spotykanym rozwiązaniem, szczególnie popularnym w krajach europejskich. Takie zagospodarowanie przestrzeni sprawdza się najlepiej w przypadku mieszkań z małą łazienką i większą kuchnią, w której dodatkowe urządzenie zmieści się bez problemu. Plusem takiej aranżacji kuchni jest to, że wszystkie niezbędne na co dzień sprzęty AGD zostają zgrupowane, co ułatwia wykonywanie wielu czynności (gotowanie, pranie, przechowywanie, przygotowywanie posiłków itp.). Atutem pralki w kuchni będzie też zachowanie spójności wystroju łazienki – ukrycie dużych urządzeń AGD w innym pomieszczeniu nie zaburzy jej designu, a nawet pozwoli na uzyskanie większej przestrzeni na zabiegi pielęgnacyjne.

Dowiedz się, jak urządzić małą łazienkę

Pralka w kuchni – jak ją zabudować? - zdjęcie 1

Jaka pralka do kuchni?

Istnieje kilka wyznaczników tego, jaki typ pralki będzie najodpowiedniejszy do zamontowania w kuchni. Po pierwsze, nie musi to być pralka przeznaczona do zabudowy. Istnieją wolnostojące pralki, które można umieścić pod blatem, pozbawiając je górnej pokrywy. Pralki wolnostojące marki Bosch dają taką możliwość. Dzięki temu możesz wybrać najlepszy dla siebie model i mieć pewność, że zmieści się w Twojej wymarzonej kuchni. Przyjęło się też mówić, że pralka do zabudowy musi być mniejsza niż standardowa. W przypadku umieszczania pralki wolnostojącej pod blatem w kuchni, wystarczy wyregulować wysokość nóżek, co pozwala nie tylko poziomować urządzenie, ale także swobodnie dostosowywać jego wysokość do blatu roboczego. Pamiętaj jednak, że pralki wolnostojącej umieszczonej pod blatem nie należy zamykać w szafce, a więc jej front będzie wyeksponowany. Ważne jest więc, by urządzenie współgrało z aranżacją kuchni.

Po drugie, pralka umieszczana pod blatem musi być ładowana od przodu, co znacząco wpływa na komfort użytkowania urządzenia. Nie wymyślono jeszcze rozwiązania, które pozwoliłoby zabudowywać pralki ładowane od góry. 

Pralka w kuchni – jak ją zabudować? - zdjęcie 2

Po trzecie, posiadanie pralki w kuchni, szczególnie jeśli jest to aneks kuchenny otwarty na salon, wymusza na nas zwrócenie uwagi na inne niż zwykle aspekty urządzenia. Dobrze byłoby, aby była to pralka cicho pracująca. To kryterium spełniają z powodzeniem pralki marki Bosch. AntiVibration Design, w zgodzie z którym powstają te urządzenia, to między innymi specjalnie wykonane wytłoczenia na bocznych ścianach obudowy, redukujące głośność wirowania oraz ograniczające wibracje. Jeśli zatem do tej pory nie mogłeś wstawić prania wieczorem, bo sąsiedzi mogliby mieć do Ciebie pretensje, ta funkcja zdecydowanie ułatwi Ci codzienność. Tak cicha praca pralki nie będzie przeszkadzać nawet Tobie oglądającemu film w salonie obok czy śpiącym dzieciom.

Całkowicie odrębną kategorią urządzeń są pralki do zabudowy, które umieszcza się za frontem meblowym. W przypadku takich urządzeń także warto zwrócić uwagę na urządzenia AntiVibration Design, bo ta technologia zdecydowane podnosi komfort użytkowania. Pralka do zabudowy powinna zmieścić się w szafce o szerokości 60 cm, co również ma znaczenie na etapie projektowania mebli.

Jak zabudować pralkę w kuchni?

Zanim umieścisz pralkę pod blatem kuchennym, zapoznaj się z radami, w jaki sposób zrobić to w najskuteczniejszy i najbardziej ergonomiczny sposób.

Odpowiednie zagospodarowanie miejsca

Podczas podłączania pralki w kuchni należy zadbać o to, by jej drzwi otwierały się bez przeszkód. Zwróć uwagę na zapewnienie swobodnego dostępu do pozostałych szafek w zabudowie, a także nie zapomnij o wystarczająco szerokim i głębokim blacie roboczym, pod którym schowasz pralkę. Równie ważne jest zachowanie właściwej odległości pomiędzy pralką a ścianą za nią – powinno być to minimum 10 cm, które pozwoli bezproblemowo podłączyć dopływ i odpływ wody.

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Pamiętaj też o nieumieszczaniu pralki w kuchni w bezpośredniej bliskości innych sprzętów podłączonych do prądu np. piekarnika elektrycznego. W razie awarii ułożone w ten sposób urządzenia mogłyby zagrażać zdrowiu i życiu mieszkańców."]

Pralka w kuchni – jak ją zabudować? - zdjęcie 3

Odległość od gniazdka

Do bezproblemowego funkcjonowania i obsługi pralki pod blatem kuchennym lub w zabudowie konieczny jest również łatwy dostęp do gniazdka elektrycznego, by w razie konieczności naprawy można było bezproblemowo odłączyć sprzęt. W celu podpięcia pralki, gniazdko nie powinno znajdować się dalej niż 1,5 m od urządzenia (najczęściej taką długość posiadają przewody elektryczne pralek). Brak przeszkód na linii pralka – gniazdko przyda się też w sytuacji, gdy trzeba będzie zadbać o jej czystość.

Instalacja wodna

Jak podłączyć pralkę w kuchni? Podczas montażu trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim przed przystąpieniem do prac montażowych należy zakręcić główny zawór wody w pomieszczeniu lub mieszkaniu. Standardowy rozmiar gwintu zewnętrznego zaworu zimnej wody to ¾ cala. Jeśli nasze urządzenie ma gwint w innym rozmiarze, należy zastosować przejściówki, które można kupić w każdym sklepie hydraulicznym. Równie ważne jak dobranie gwintu odpowiedniej wielkości jest właściwe zamontowanie węża odprowadzającego wodę z pralki. Wąż zasilający, podłączany do ujęcia zimnej wody, będzie doprowadzał ją do pralki, a rolą drugiego będzie jej odprowadzanie do odpływu (zatroszcz się o to, by nie był poskręcany, co zagwarantuje skuteczny przepływ wody).

Przy montażu węża doprowadzającego wodę do pralki przydatna może okazać się teflonowa taśma izolująca, którą należy umieścić na gwincie zaworu przed nakręceniem węża. Pozwoli ona uszczelnić połączenie gwintowe, co jeszcze szczególnie ważne przy zabudowanych urządzeniach. Jeśli urządzenie zaopatrzone jest w elektrozawór AquaStop, który zapewnia ochronę przed zalaniem przez cały cykl życia pralki, pamiętaj, aby nie używać do podłączenia pralki węża przedłużającego. Jeśli potrzebujesz dłuższego węża z elektrozaworem AquaStop, skontaktuj się z serwisem Bosch. Ciśnienie wody w punkcie czerpalnym powinno wynosić od 30 do 1 000 kPa. Jeśli jest wyższe, koniecznie je zmniejsz, skręcając zawór lub montując reduktor.

Wąż odpływowy należy podłączyć do specjalnie do tego przygotowanego króćca w syfonie pod zlewem. Jeśli syfon w naszej kuchni nie posiada możliwości podłączenia ujścia do kanalizacji, należy go wymienić albo zmodyfikować częściowo wymieniając pionową rurę na taką z możliwością podłączenia węża odpływowego. W przypadku odpływu nie musisz obawiać się o odległość od urządzenia, jednak warto zastosować najkrótszy wąż, jaki sięga do ujścia, aby woda nie zalegała w poskręcanym, za długim wężu. Odpływ najczęściej montuje się na metalowy zacisk, do którego założenia niezbędne będą kombinerki.

Właściwe wypoziomowanie pralki

Dla prawidłowego działania pralki w kuchni obowiązkowo trzeba ją wypoziomować, co szybko zrobisz za pomocą wkręcanych nóżek, do których regulacji nie są wymagane specjalne narzędzia. Do kontrolowania prawidłowego ustawienia pralki przydatna będzie poziomica, jaką możemy położyć na niej, aby widzieć, z której strony należy jeszcze wyregulować nóżki. Właściwie postawiona pralka gwarantuje ograniczenie drgań i zmniejszenie hałasu.

Pralka do zabudowy – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przy wyborze pralki do zabudowy kuchennej można kierować się jeszcze kilkoma innymi wyznacznikami. Na pewno warto zainteresować się tym, jaką ładowność posiada rozpatrywane urządzenie. Pralki dostępne na rynku w większości mieszczą się w przedziale od 5,5 do 9 kg ładowności. Ładowność ma duże znaczenie w przypadku gospodarstw domowych, w których jest więcej osób. Wtedy na pewno lepiej wybrać urządzenie pozwalające wyprać na raz więcej ubrań.

Niezwykle ważna – dla szczególnie dla portfela – jest również klasa energetyczna urządzenia. Najtańszą eksploatację i największą wydajność zapewnią pralki oznaczone symbolem A+++. Nie można zapominać o funkcjonalności pralki i tym, by jej obsługa była intuicyjna. Postaw na sprzęt posiadający duży wyświetlacz LED, za pomocą którego sterować będziesz nie tylko przebiegiem programu czy wyborem obrotów wirowania, ale zdecydujesz o momencie dołożenia prania. Ta funkcja może okazać się szczególnie przydatna w sytuacji, gdy zapomnisz uprać spódnicę na zbliżające się spotkanie lub... poplamisz się podczas gotowania. Natychmiastowa reakcja i szybkie dołożenie ubrań do pralki sprawi, że nastawienie kolejnego prania nie będzie konieczne. Takie udogodnienia oferuje pralka do zabudowy marki Bosch (seria 6).

Pralka w kuchni – jak ją zabudować? - zdjęcie 4