Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Mycie okien – szyby bez smug w kilku prostych krokach

Mycie okien – szyby bez smug w kilku prostych krokach
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Mycie okien nie zawsze musi wiązać się z wiosennymi porządkami. Warto częściej myć szyby, by zawsze cieszyć się idealnym widokiem i zadbać o czystą przestrzeń. Jak myć szyby, by nie było na nich smug? Poznaj nasze rady, dzięki którym mycie okien nie będzie już przykrym obowiązkiem!

Mycie okien, czyli wiosenne porządki czas zacząć!

Mycie okien to czynność porządkowa, która może wzbudzać niechęć i sprawiać trudności. Jest ona bowiem dość czasochłonna, a pojawiające się po myciu smugi na szybach potrafią skutecznie zniechęcić. W tym artykule chcemy pokazać Ci, jak myć okna, aby zrobić to bez trudu i mamy nadzieję, że przyjemnie.

Mycie okien – szyby bez smug w kilku prostych krokach - zdjęcie 1

Okna zazwyczaj myje się kilka razy do roku, przed świętami czy ważnymi uroczystościami. Często jest to jeden z punktów wiosennych porządków – po zimie i opadach atmosferycznych okna często są bardzo brudne. Tutaj zebraliśmy wskazówki o tym, jak wiosenne porządki przeprowadzić skutecznie i szybko.

Po co w ogóle myć okna? Oczywiście głównym powodem jest poprawa wyglądu mieszkania, dzięki uzyskaniu czystych szyb. Przez oczyszczone okna do pomieszczeń wpada więcej światła. Warto pamiętać, jak ważne dla dobrego samopoczucia jest przebywanie w naturalnym oświetleniu. Co ważne, okna niszczą się przez długotrwałe osadzanie się na nich brudu. Tym bardziej, jeśli ramy okien są drewniane, a nie plastikowe. Im bardziej będziesz dbać o okna, tym będą Ci dłużej służyły. A im częściej będziesz je czyścić, tym ten proces będzie łatwiejszy i szybszy, bo nagromadzonych zabrudzeń będzie mniej.

Dlaczego na szybach pojawiają się smugi?

Smugi na oknach pojawiają się przez:

  • źle dobrane preparaty czyszczące, które nie rozpuszczają należycie brudu,

  • nieodpowiednie szmatki, które są zbyt szorstkie lub zabrudzone,

  • uszkodzony sprzęt (np. zbierak),

  • niedokładność i pośpiech.

Mycie okien bez smug wymaga stosowania się do kilku wytycznych. Powinno odbywać się ono przy odpowiedniej pogodzie i porze dnia. Robienie tego w upalny dzień nie jest wskazane, ponieważ w słońcu woda użyta do mycia szyb szybciej odparowuje i zostawia ślady po kroplach, zacieki oraz smugi. Mroźny dzień także nie jest najszczęśliwszym wyborem – woda na szybach może zamarzać, utrudniając czyszczenie. Tym bardziej nie zaleca się mycia okiem podczas deszczu. Najlepszą pogodą na mycie okien jest pochmurny, bezdeszczowy dzień lub lekkie słońce, ale niepadające bezpośrednio na okna. Jeśli chodzi o porę dnia, to niewskazany jest wieczór i noc, ponieważ widoczność będzie ograniczona. Okna wychodzące na wschód warto myć po południu, te na zachód – przed południem, okna z widokiem na południe – po godzinie 16:00, a te na północ można myć o dowolnej porze dnia. 

Jak myć okna, by nie było smug na szybach?

Mycie okien – szyby bez smug w kilku prostych krokach - zdjęcie 2

Jak myć okna? Na pewno należy zdjąć firanki, zasłony, rolety lub żaluzje, dzięki czemu dostęp do okien będzie wygodny. Przed myciem szyb należy umyć się parapety oraz ramy okienne – sprawdzi się tu po prostu ciepła woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Nie używaj ostrych szczotek lub gąbek, ponieważ mogą one zarysować myte powierzchnie.

Odpowiednimi przyborami do mycia szyb będą miękkie ściereczki z mikrofibry, które nadają połysk szybom i nie pozostawiają na nich smug. Ściereczki z takiego materiału bardzo dobrze zbierają brud i cechuje je wysoka chłonność, dzięki czemu dobrze absorbują wodę z powierzchni szyby. Przy takiej ściereczce do umycia szyb wystarczy sama ciepła woda, bez użycia detergentów.

Inną propozycją jest ściągaczka do szyb, którą wystarczy przycisnąć do uprzednio pomoczonej szyby i pociągnąć w dół. Po każdym takim ruchu ściągaczkę należy wytrzeć, aby pozbyć się z niej nadmiaru wody oraz brudu i nie przenosić go na szybę. Wygodnym rozwiązaniem jest użycie elektrycznej myjki do okien, która podgrzewa wlaną do niej wodę i zamienia ją w parę wodną – efektywną przy pozbywaniu się zabrudzeń. Równie ważny, co przybory do mycia, jest dopasowany środek myjący – na rynku dostępnych jest wiele specyfików. Na samym końcu warto wypolerować szyby ściereczką z mikrofibry lub czarno-białymi gazetami.

Mycie okien w kuchni

Mycie okien – szyby bez smug w kilku prostych krokach - zdjęcie 3

Okna w kuchni narażone są na dodatkowe zabrudzenia w postaci tłustych oparów, będących efektem smażenia i gotowania. Jeśli w Twoich kuchennych oknach wiszą firanki, należy je uprać, aby pozbyć się nagromadzonych w nich kuchennych zapachów. A jeżeli na parapecie posiadasz zioła w doniczkach, to odłóż je na bok, aby woda z detergentem nie miała z nimi styczności. Do tłustych plam, analogicznie jak do zmywania takich plam z talerzy i garnków, odpowiedni będzie płyn do mycia naczyń wymieszany z wodą. Oczywiście możesz zakupić też specjalny płyn do szyb, który upora się z tłustymi plamami. Po umyciu i wyschnięciu okien, z powrotem zawieś firanki.

Jeśli szukasz inspiracji na dekorację okien, opisaliśmy je w artykule: Kuchnia z oknem – wystrój, dekoracje i aranżacje

Mycie okien w salonie

Czyste okna w salonie są konieczne, aby wprowadzić do niego dużo dziennego światła. Jeśli Twój salon posiada balkon, należy oczyścić także drzwi balkonowe, które mają większą powierzchnię niż zwykłe okna. Zabrudzeniami, które najczęściej pojawiają się na oknach w salonie jest kurz oraz odciski palców – te ostatnie spotkać można właśnie na drzwiach balkonowych. Takie odciski często mają tłustą powłokę, dlatego tu również do ich wyczyszczenia dobrze sprawdzi się płyn do mycia naczyń, który radzi sobie z takimi tłustymi zabrudzeniami.

Zasady mycia okien w salonie są analogiczne, jak te opisane powyżej:

  1. pozbądź się firanek, zasłon czy rolet,

  2. przełóż stojące na parapecie doniczki z kwiatami,

  3. najpierw wyczyść parapety i ramy okien,

  4. następnie umyj same szyby,

  5. nie zapomnij o ich wypolerowaniu.

Z czystymi szybami dekoracje okienne będą wyglądać jeszcze piękniej. Sprawdź nasze propozycje na aranżacje okien w salonie.

Mycie okien w łazience

Okno w łazience, szczególnie, jeśli jest w sąsiedztwie wanny, może być zabrudzone resztkami kosmetyków. Do mycia takiego okna sprawdzi się zarówno płyn do naczyń, jak i sklepowe specyfiki. W ten sposób pozbędziesz się także zacieków i zabrudzeń.

Mycie okien – szyby bez smug w kilku prostych krokach - zdjęcie 4

Ważnym elementem wyposażenia łazienki jest lustro – choć nie jest to szyba, jego czyszczenie bez smug może być problematyczne. Nie powinno używać się do niego preparatów o silnie kwaśnym lub zasadowym odczynie pH, bo może to doprowadzić do korozji srebrnej warstwy, która jest naniesiona na taflę. Odpowiednia będzie ciepła woda i ściereczka z mikrofibry, a potem polerowanie suchą ściereczką. Warto dbać o czystość lustra w łazience, bo dzięki niemu pomieszczenie staje się optycznie większe. Jest to ważne zwłaszcza w małych łazienkach.

Przeczytaj: Jak urządzić małą łazienkę?

Mycie okien bez smug – domowe sposoby

Do mycia okien bardzo dobrze sprawdzą się substancje, które znajdziesz w swojej kuchni. Domowymi sposobami na pozbycie się zabrudzeń jest woda połączona z octem: 2 łyżki octu na szklankę wody. Najlepiej przelać roztwór do butelki ze atomizerem i obficie spryskać szyby. Potem należy wytrzeć je do sucha. Drugą efektywną substancją jest woda z sokiem z cytryny. Na 3 litry wody dodaj 4 łyżki soku z cytryny, spryskaj szybę i wytrzyj ją do sucha. Odpowiedni będzie także płyn do mycia naczyń, o którym pisaliśmy wcześniej. Na mocne zabrudzenia warto wypróbować olej lniany. Rozprowadź go ścierką lub papierowym ręcznikiem na szybach, pozostaw na ok. 1 godzinę, a następnie zmyj i przystąp do mycia właściwego. Olej nie umyje szyb, ale rozpuści zabrudzenia, szczególnie te tłuste.

Dzięki lśniącym i czystym szybom bez smug, nie tylko upiększysz swoje domowe wnętrza, ale umożliwisz sobie większy dostęp do światła słonecznego, które rozświetli każde z pomieszczeń.