Wybieramy rolety okienne: plisowane, rzymskie, bambusowe
Urządziłeś już sypialnię, salon lub kuchnię, ale brakuje Ci aranżacji okna? Podpowiadamy, jak za pomocą rolet okiennych wewnętrznych podkreślić styl Twojego wnętrza, a jednocześnie zapewnić sobie prywatność i ochronę przed zbyt intensywnym słońcem. Sprawdź praktyczne wskazówki naszych ekspertów.
Jak dobrać rolety do okna?
Choć często wybieramy rolety do kuchni lub innego pomieszczenia niejako przy okazji i bez głębszych przemyśleń, warto jednak tym razem rozważyć kilka spraw. Na co zwrócić uwagę?
-
Wielkość pomieszczenia – z roletami okiennymi do dużego salonu czy kuchni zwykle nie ma problemu, gdyż pasują do tych pomieszczeń wszystkie dostępne modele. Jeśli jednak dobierasz je do małego pokoju, zadbaj o to, by były z jasnego materiału przepuszczającego światło. Dzięki temu optycznie powiększysz niewielkie wnętrze.
-
Kolor i wzór – tutaj ogranicza Cię tylko wyobraźnia i…wyposażenie znajdujące się w danym pomieszczeniu. Więcej na ten temat przeczytasz w kolejnym akapicie.
-
Rozmiar – w przypadku popularnych rolet rzymskich montowanych do ściany lub sufitu zmierz wnękę i dodaj do jej szerokości ok. 5 cm z każdej strony, a do wysokości 20 cm.
Kolory rolet a barwy wnętrz
Jeśli nie lubisz eksperymentować, pamiętaj, że szarości, beże, brązy czy biele są uniwersalne i pasują do każdego wnętrza. Nie musisz jednak pozostawać przy tych bezpiecznych wariantach. Na rynku dostępne są różne kolory i wzory rolet okiennych. Oto kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią Ci wybór:
-
Motywy roślinne i geometryczne - pasować będą zarówno do sypialni, jak i salonu w stylu skandynawskim, nowoczesnym lub boho.
-
Barwy zimne, czyli błękity lub zielenie, uspakajają i wyciszają. Sprawdzą się zatem w sypialni lub łazience.
-
Barwy ciepłe (np. czerwienie i żółcie) sprawiają, że wnętrza stają się przytulniejsze. Dopasuj je więc do salonu lub kuchni.
To też może Cię zainteresować: Jak malować ściany i dobierać kolory?
Jakie rolety wybrać?
Na rynku dostępnych jest sporo systemów rolet wewnętrznych. Spośród nich wybraliśmy trzy ciekawe i praktyczne rozwiązania, które opiszemy bardziej szczegółowo.
-
Rolety plisowane możesz rozkładać w dowolnej części, dzięki czemu regulujesz dostęp promieni słonecznych.
-
Rolety rzymskie będą dobrą alternatywą dla firan i zasłon ze względu na mnogość dostępnych kolorów i wzorów.
-
Rolety bambusowe sprawdzają się tam, gdzie królują naturalne materiały.
Rolety rzymskie
To idealny wybór, jeśli zwracasz uwagę zarówno na użyteczność, jak i estetykę. Rolety rzymskie zsuwają się w ozdobną harmonijkę, dzięki czemu odsłonięte całkowicie, zasłonięte lub częściowo uniesione wyglądają równie atrakcyjnie. Do tego są z reguły łatwe w montażu i demontażu.
Rolety rzymskie pasują do każdego typu wnętrz. Neutralne wzory dopasuj do łazienki i kuchni, a ozdobniejsze do salonu, pokojów dziecięcych lub innych pomieszczeń reprezentacyjnych.
Jak czyścić rolety rzymskie? Z reguły nie ma przeciwwskazań do prania ich w domowej pralce, ale warto zapoznać się z zasadami pielęgnacji konkretnej tkaniny. Nie należy przekraczać temperatury 40ºC oraz suszyć ich w suszarce bębnowej.
Rolety plisowane
Największą ich zaletą jest funkcjonalność związana z zacienianiem i odsłanianiem. Dzięki temu, że można je składać i rozkładać w każdej części, zabezpieczysz się przed dostępem intensywnych promieni słonecznych bez konieczności przysłaniania pięknego widoku, np. na domowy ogród. Wykonane są z falistego materiału o różnych parametrach, związanych z gęstością, fakturami, wzorami i kolorami.
Rolety plisowane sprawdzą się w kuchni, pomieszczeniach na parterze oraz na balkonie. Można nimi dekorować też niestandardowe okna w kształcie trójkąta, trapezu lub półokrągłe.
Pewnym ograniczeniem jest czyszczenie tego typu rolet. Należy je najpierw oczyścić zmiotką lub wilgotną gąbką, a następnie zanurzyć materiał w ciepłej wodzie z detergentem.
Rolety bambusowe
To rozwiązanie jest chętnie stosowane w aranżacjach ekologicznych, gdzie stawia się na naturalne materiały. W roletach bambusowych zamiast tkanin stosuje się np. połączenie drewna egzotycznego, bambusa i juty. W przeciwieństwie do innych rolet wewnętrznych, nie zapewniają całkowitego zaciemnienia wnętrza. Architekci wybierają tego typu przesłony do pokojów wypoczynkowych, salonów w stylu boho lub orientalnym czy biblioteczek.
Pamiętaj, że rolet bambusowych nie warto montować w kuchni, gdyż w tym pomieszczeniu narażone są na trudne do usunięcia tłuste plamy. Do czyszczenia rolet bambusowych nie używaj zbyt dużej ilości wody – pod jej wpływem mogą zmienić kolor lub ulec deformacji.
Regularnie czyść je za pomocą wilgotnej ściereczki, a w przypadku mocniejszych plam, zastosuj odpowiedni środek do czyszczenia drewna.
Dekoracje okienne
W poprzednich akapitach wymieniliśmy ciekawe pomysły na aranżacje z roletami wewnętrznymi w roli głównej. Pamiętaj jednak, że jeśli takie rozwiązania nie są w Twoim stylu, możesz zastosować inne dekoracje okienne. Oto kilka pomysłów:
· Do nowoczesnego i minimalistycznego wnętrza wybierz długie zasłony w geometryczne wzory oraz kontrastowe kolory.
· Cenisz sobie prywatność i wygodę? Postaw na firanki żakardowe, z markizety lub z tiulu, których nie trzeba prasować. Wystarczy, że mokre powiesisz na oknie, a one rozprostują się podczas wysychania.
· Żaluzje znów są w modzie. Jeśli postawisz na modele drewniane (naturalne, białe lub szare) udekorujesz nimi okno w salonie w stylu skandynawskim lub minimalistycznym. Aluminiowe modele zastosuj w pomieszczeniach, w których panuje większa wilgotność, np. w łazience lub w kuchni.
Dowiedz się więcej: Rolety dzień-noc, zasłony, a może firany? Rodzaje dekoracji okiennych
Nie przywiązujesz zbyt dużej uwagi do aranżacji okna? Tym razem warto zmienić swoje podejście. Odpowiednia stylistyka sprawi, że nie tylko zyskasz komfort związany z dostępem promieni słonecznych i prywatnością, ale też piękną dekorację salonu, pokoju dziecięcego czy sypialni. Skorzystaj ze wskazówek naszych ekspertów i wybierz rozwiązanie idealne do Twojego domu lub mieszkania