Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Naturalne odświeżacze powietrza i pochłaniacze zapachów

Naturalne odświeżacze powietrza i pochłaniacze zapachów
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Szukasz skutecznego sposobu na piękny zapach w mieszkaniu? Zdradzamy patenty na neutralizowanie zapachów w domu oraz krótki poradnik, jak przygotować domowy odświeżacz powietrza.

Czym odświeżacz powietrza różni się od neutralizatora?

Czy odświeżacz powietrza i neutralizator to dwa określenia na ten sam przedmiot? Rozwiewamy wątpliwości: nie. Zarówno odświeżacz, jak i neutralizator mają na celu usunięcie nieprzyjemnych woni, różni je jednak sposób działania.

Odświeżacz będzie skutecznym środkiem na doraźne, zapachowe problemy, powstałe np. po gotowaniu czy skorzystaniu z toalety. Jego największą zaletą jest więc maskowanie przykrych zapachów, które nagle pojawiają się w naszym domu. Odświeżacze powietrza najczęściej mają formę sprayu – po jego użyciu w pomieszczeniu przez krótką chwilę unosi się kwiatowa czy owocowa mgiełka.

Neutralizator skupia się na usuwaniu cząsteczek niemiłych woni, a przy tym uwalnia te, które odbieramy jako przyjemne. Procesowi sprzyja forma neutralizatora – bloku, rozpylacza lub płynu. Do neutralizowanych zapachów należą stałe, związane z codziennym życiem wonie, np. kociej kuwety lub kosza na śmieci.

Przeczytaj: Jak zrobić domowy odświeżacz powietrza?

Co zawierają sklepowe odświeżacze powietrza?

Liczba osób, które cenią sobie dobro planety, chcą być bliżej natury, a do dbania o dom używają eko środków wciąż rośnie. Warto więc zwrócić uwagę na fakt, że w sklepowych odświeżaczach powietrza umieszcza się szereg szkodliwych dla zdrowia substancji. Wśród nich znajdują się m.in. mające zły wpływ na nerki i wątrobę aceton, 1,4-dioksan (rozpuszczalnik) i acetaldehyd oraz potencjalnie rakotwórcze 1,4-dichlorobenzen, ftalany, toluen, formaldehyd i benzen. Z kolei schlorometan znany jest jako toksyczny gaz, który odurza i otępia, może być też szkodliwy dla płodu. W dostępnych na rynku odświeżaczach powietrza występuje również limonene (limonen), który może wywoływać alergie.

Jak zrobić domowy odświeżacz powietrza?

Tani i ekologiczny odświeżacz z łatwością stworzysz w zaciszu domowym. Przygotuj butelkę z atomizerem, podobną do spryskiwacza, z pomocą którego dbasz o rośliny doniczkowe. Sekret skutecznego eko odświeżacza tkwi w doborze odpowiednich składników. Cenisz sobie neutralne zapachy, a Twoim celem jest nadanie pomieszczeniu świeżości? Umieść w butelce dwie szklanki wody, dodaj dwie łyżki sody oczyszczonej, wymieszaj, wstrząśnij i gotowe!

Przeczytaj: Dodatki do domu, które odmienią każde wnętrze – propozycje i inspiracje

Urządzając czy remontując mieszkanie, skupiamy się na nadających charakter dodatkach: pomysłowych plakatach, kolorowych poduszkach czy lampach o interesujących kształtach. Do aranżacji wnętrza możemy użyć także… zapachów.

Przyjemne dla nosa wonie zmieniają sposób, w jaki odbieramy dany pokój, dlatego do uprzednio przygotowanej mieszanki, można śmiało dodać kilka kropel olejku eterycznego. Pamiętajmy, by były one naturalne, a nie ulepszane chemicznie. Poniżej prezentujemy krótką ściągę, jak za pomocą konkretnych zapachów przygotować domowy seans aromaterapii, który wpłynie na nasz nastrój:

  • pomarańcza, mandarynka, cytryna i grejpfrut pomagają się rozluźnić, a przy tym działają energetyzująco;

  • lawenda uspokaja i przynosi spokojny sen, słynie też z właściwości bakteriobójczych;

  • kawa pobudza zmysły i sprzyja podejmowaniu aktywności;

  • cynamon jest zapachem niezwykle popularnym w okresie Świąt Bożego Narodzenia – wzmacnia koncentrację, a przy tym kojąco otula i rozgrzewa;

  • rozmaryn, eukaliptus, mięta i tymianek są mistrzami orzeźwienia;

  • leśne nuty (sosna pinia, jodła, cedr) niwelują napięcia i łagodzą objawy stresu.

Naturalne odświeżacze powietrza i pochłaniacze zapachów - zdjęcie 1

Rozpylona mgiełka sprawdzi się nie tylko do odświeżania powietrza we wnętrzach – można śmiało użyć jej na kompletach pościelowych, kocach, firankach czy zasłonach. Cząsteczki zapachu osiądą na materiałach, a dzięki temu miła woń zostanie z nami na dłużej. Jakie są inne sposoby na wprowadzenie zapachu do domu?

Mgiełka z olejkami eterycznymi i herbatą

Herbata słynie z tego, że doskonale pochłania zapachy, nada się więc jako podstawa naturalnego odświeżacza powietrza. Do ¾ szklanki zaparzonej herbaty dodaj parę kropel dwóch olejków eterycznych: 10 cytrusowego i 8 miętowego. Opcjonalnie możesz także dolać dwie łyżki wódki, które pomogą rozpuścić się olejkom. Kilka psiknięć, a Twój dom wypełni się subtelną wonią.

Pomarańcze z goździkami

Chłodniejsza pora sprzyja tworzeniu atmosfery rodzinnego ciepła. W koncepcję domu jako miejsca, gdzie lubimy przebywać wpisują się pomarańczowe kule z goździkami. Jak je wykonać? Weź pomarańczę, a następnie ponabijaj goździki na całej jej powierzchni. Stwórz owocową girlandę lub ułóż kilka sztuk na dekoracyjnej tacy – oba rozwiązania są równie efektowne.

Lawendowe saszetki

Zastanawiasz się, jak w mgnieniu oka przenieść się na upajające zapachem pola lawendy? Wsyp odrobinę lawendowego suszu do saszetki (możesz wykorzystać materiałowe torebki prezentowe lub zrobić samodzielnie z kawałka bawełny), zawiąż ją używając tasiemki i włóż do szafy. W ten sposób nie tylko zyskasz urzekający dodatek, ale i odstraszysz mole.

Naturalne odświeżacze powietrza i pochłaniacze zapachów - zdjęcie 2

Naturalne pochłaniacze zapachów

W szafce w kuchni lub w łazience na pewno znajdziesz substancje, które nie tylko przydają się podczas sprzątania, ale i pełnią funkcję naturalnych pochłaniaczy zapachów.

Ocet, soda, kawa, węgiel drzewny

W pochłanianiu zapachu papierosowego dymu sprawdzi się obecny w prawie każdym domu ocet – najlepiej spirytusowy. Wlej go do niewielkiej miseczki i ustaw blisko źródła brzydkiej woni. Po 24 godzinach po drażniącym zapachu nie zostanie nawet ślad. Podobne zastosowanie ma inny naturalny środek, czyli soda oczyszczona. Wystarczy, że wysypiesz ją na ładny talerzyk, a kryształki niepostrzeżenie będą pochłaniać cząsteczki dymu. Możesz je także rozsypać na pół godziny na kanapie czy fotelu, a później odkurzyć – gryzący zapach z tapicerki usunięty!

Naturalne odświeżacze powietrza i pochłaniacze zapachów - zdjęcie 3

Przeczytaj: Soda i ocet, czyli skuteczne czyszczenie piekarnika, pralki i fug

W roli pochłaniacza woni papierosów występuje także kawa (ziarnista lub mielona). Ułóż ziarenka w miseczce lub nasyp proszek do filiżanki i gotowe! Co ciekawe, energetyzujący aromat rozejdzie się po całym domu, jeśli tylko zagotujesz w garnku spore ilości kawy. Innym sposobem na oczyszczone powietrze w domu jest węgiel drzewny, który pochłania nie tylko dym papierosowy, ale też wilgoć oraz alergeny.

Domowy pochłaniacz zapachów do lodówki

Źródłem przykrego zapachu w kuchni jest często psujące się jedzenie w lodówce. Pierwszym krokiem do zniwelowania nieprzyjemnej woni powinno więc być dokładne wyczyszczenie sprzętu AGD.

Przeczytaj: Czym i jak myć lodówkę?

Po umyciu lodówki i pozbyciu się przeterminowanych produktów czas na zamontowanie pochłaniacza zapachów. Zaopatrz się w otwarty pojemnik, w którym umieścisz sodę oczyszczoną, ziarenka kawy lub cząstkę przekrojonego jabłka. Równie dobrze w tej roli sprawdzi się bezzapachowy koci żwirek oraz węgiel aktywny, które pochłoną niemiłe dla nosa wonie. Możesz też wybrać lodówkę marki Bosch z systemem AirFresch Filter, który skutecznie usuwa wszystkie intensywne zapachy w komorze chłodzenia.

Postaw na sprawdzone rozwiązania i wprowadź świeżość do swojego wnętrza!