Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jakie rośliny można wstawić do łazienki?

Jakie rośliny można wstawić do łazienki?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

W Polskich domach nieczęsto spotyka się kwiaty… w łazienkach. Wielka szkoda! Żywe rośliny i kwitnące kwiaty są jedną z piękniejszych dekoracji łazienki. Nie tylko łazienki z oknem. Do tej bez źródła dziennego światła, oprócz ciętych kwiatów, odpowiednich jest wiele ozdobnych roślin cieniolubnych. Które rośliny do łazienki niezaprzeczalnie ją upiększą? Jak je pielęgnować, by jak najdłużej cieszyły zmysły i wzbudzały zachwyt domowników oraz gości?

Rośliny do łazienki: żywe czy sztuczne?

Łazienka to bez wątpienia miejsce odpoczynku po trudach dnia, a o wiele przyjemniej relaksować się w otoczeniu roślin, prawda? Długa, a nawet krótka kąpiel oraz codzienna toaleta przebiegają milej w towarzystwie zielonych i żywych dodatków. No właśnie – czy żywe rośliny do łazienki są lepszym wyborem niż sztuczne? Nie mamy co do tego wątpliwości.

Sztuczne kwiaty doniczkowe z pewnością posiadają tę zaletę, że nie trzeba „mieć ręki do kwiatów”. Nie wymagają pielęgnacji, podlewania i są „wieczne”. Zdarza się także, że z trudem można odróżnić je od żywych kwiatów. Warto też zwrócić uwagę na cenę – im sztuczny kwiat bardziej przypomina żywy, tym jego cena jest wyższa. Jeżeli zależy Ci na upiększeniu swojej łazienki i dodaniu jej osobistego charakteru – postaw na żywe okazy. Co ważne, mają one też moc oczyszczania powietrza, co przydaje się szczególnie podczas zanieczyszczonej smogiem zimy. Wbrew pozorom kwiaty w łazience potrafią się pięknie rozrastać i kwitnąć nawet dłużej niż w salonie czy sypialni. Suche powietrze znajdujące się w innych pomieszczeniach nierzadko przyczynia się do obumierania roślin, głównie egzotycznych gatunków.

Jeśli chodzi o rośliny – należy dopasować je do wielkości łazienki. W dużych, przestronnych wnętrzach pomieści się zarówno wiele małych kwiatów, jak i pokaźne, rozłożyste egzemplarze. Natomiast małe pomieszczenie przytłoczą mnogość doniczek z kwiatami i ich duże gabaryty. Dlatego do małej łazienki lepiej wybrać nieduże, wolno rosnące rośliny. Aby zachować w niej jak najwięcej przestrzeni, warto wstawić płytką pralkę Bosch Slimline Serie | 6. Więcej miejsca można uzyskać także dzięki pralce z suszarką w jednym słupku, co zniweluje konieczność posiadania nieestetycznej suszarki na pranie nad wanną lub prysznicem.

Jakie rośliny można wstawić do łazienki? - zdjęcie 1

Rośliny do łazienki – doniczkowe

Jeśli chcesz mieć w łazience mały ogród lub tylko mniejsze zielone akcenty, najlepszym środowiskiem będzie dla nich łazienka z oknem. Dostęp do światła dziennego sprzyja bowiem wzrostowi i zdrowiu roślin. Posiadając okno, kwiaty ustaw jak najbliżej niego – na parapecie lub podłodze. Możesz postawić je także na półce, szafce, stojącym kwietniku lub takim, który zawiśnie na ścianie bądź suficie. Do wyboru jest wiele gatunków roślin, które z powodzeniem żyją w łazience. Idealne są: bluszcz, zamiokulkas, cibora, kalatea, wielobarwny kroton i kolorowy storczyk, który pięknie będzie prezentować się na półce pod lustrem. Dracena ozdobi Twoją łazienkę za sprawą kilku gatunków i wielu odmian. Zwróć uwagę na aglonemę, ponieważ to jedna z najbardziej odpornych roślin, lubiąca umiarkowanie wilgotne podłoże i półcień.

Przeczytaj także: Łazienka z lustrem – pomysły na aranżacje 

Kwiaty do łazienki bez okna

Większość łazienek nie posiada okna, jednak nie jest to przeszkodą, aby sprawić sobie kwiaty do łazienki, nie tylko te cięte w wazonach. Światło słoneczne można zastąpić żarówkami energooszczędnymi lub ledowymi i sodowymi, które emitują światło zbliżone do naturalnego. Powinny one oświetlać rośliny w łazience od góry, z odległości około 30-50 cm. Minusem jest to, że najlepiej, gdyby były włączone ok. 10 godzin na dobę. Istnieją też specjalne lampy ogrodnicze, jednak ich cena jest wysoka.

Mniej kosztownym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch takich samych roślin – jedną uprawiając w pokoju, a drugą w łazience – i zamienianie ich miejscami co ok. 2 tygodnie. Rośliny cieniolubne, czyli idealne kwiaty do łazienki bez okna, dobrze znoszą wilgoć, której nie brak w tym pomieszczeniu. Są nimi: sansewieria, skrzydłokwiat, zielistka, monstera, alokazja, paprotka czy bluszcz, który wspaniale potrafi wspinać się po ścianach, a nawet stworzyć naturalną przesłonę dzielącą przestrzeń. Oprócz właściwego oświetlenia, roślinom do łazienki bez okna trzeba zapewnić regularne nawożenie (zależne od potrzeb konkretnego gatunku).

Więcej o tym, jakie oświetlenie do łazienki wybrać, przeczytasz tutaj.

Jakie rośliny można wstawić do łazienki?  - zdjęcie 2

Pielęgnacja kwiatów w łazience

Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji kwiatów w łazience, aby odwdzięczyły się bujnymi liśćmi i kwiatami. Muszą bez przeszkód oddychać, dlatego ważny jest sprawny obieg powietrza, który zapewnia częste wietrzenie łazienki. Otwieraj drzwi oraz okna i pilnuj funkcjonowania wentylacji mechanicznej.

Przeczytaj artykuł: Wentylacja w łazience

Regularnie oczyszczaj liście z kurzu oraz brudu, chroń je przez bezpośrednim kontaktem z wodą i działaniem detergentów oraz kosmetyków (np. lakieru do włosów czy dezodorantu). Ponieważ jest mnóstwo gatunków roślin, które możesz ustawić w swojej łazience, dopasuj je do jej stylu. Jeżeli cechuje ją wytworność połączona z błyszczącymi, barokowymi dodatkami, jak w łazience w stylu glamour, sprawdzą się okazałe rośliny, a także te w odcieniach fioletu – na przykład storczyki. Subtelne formy, zaokrąglone linie, elegancja i klimat dawnych lat w łazience w stylu retro świetnie połączy się z dracenami lub paprociami.

Jakie rośliny można wstawić do łazienki?  - zdjęcie 3

Zwróć uwagę na doniczki, które dopełnią wygląd roślin. Kolor, bryła i materiał także powinny być dopasowane do aranżacji łazienki. W pomieszczeniu pełnym drewna donice wykonane z tego materiału będą tworzyć spójną całość.

Szukasz pomysłów na wprowadzenie drewna do swojej łazienki? Przeczytaj o aranżacjach i pomysłach na ten wdzięczny surowiec w łazience.

Niezależnie, jaki styl ma Twoja łazienka (lub dopiero będzie miała) kwiaty z pewnością dodadzą jej uroku, a Tobie pozwolą poczuć się lepiej i spokojniej. To która roślina zawita w najbliższym czasie w Twojej łazience?