Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Pomysł na zagłówek tapicerowany do łóżka – jak zrobić go samodzielnie?

Pomysł na zagłówek tapicerowany do łóżka – jak zrobić go samodzielnie?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Chcesz nieco odświeżyć sypialnię, ale szukasz budżetowych rozwiązań? Dobrym pomysłem jest wykonanie zagłówka do łóżka. Czy wiesz, że ten element wyposażenia możesz zrobić nawet ze starych drzwi? Dziś jednak podpowiemy Ci, jak wykonać zagłówek tapicerowany, który jest estetyczny, wygodny i pasuje do każdej aranżacji.

Jaki zagłówek do łóżka wybrać?

Jakiś czas temu kupiłeś łóżko bez zagłówka i martwisz się, że nie dobierzesz już do niego odpowiedniego wezgłowia? Nic z tych rzeczy. Możesz dokupić zagłówek tapicerowany z opcją montażu do wielu dostępnych na rynku modeli łóżek.

Ciekawą opcją są też zagłówki tapicerowane modułowe, czyli panele o różnych kształtach (kwadratowe, trójkątne, plastry miodu), które możesz dowolnie komponować.

Jeśli jednak lubisz rozwiązania „szyte na miarę” i masz nietypowe łóżko, wykonaj ten element samodzielnie. Eksperci od aranżacji wnętrz przekonują, że najprostszym, a jednocześnie efektownym rozwiązaniem będzie samodzielne wykonanie wezgłowia tapicerowanego. W kolejnym akapicie podpowiemy Ci, jakie materiały powinieneś zgromadzić i co robić krok po kroku. Nawet osoby, które na co dzień nie majsterkują, poradzą sobie z tym zadaniem. Efekt przerośnie Twoje oczekiwania.

Pomysł na zagłówek tapicerowany do łóżka – jak zrobić go samodzielnie? - zdjęcie 1

Jak zrobić zagłówek tapicerowany do łóżka?

Dlaczego warto wybrać model tapicerowany zagłówka? Otóż dzięki różnym wzorom i kolorom tkanin dopasujesz go do każdego wnętrza. Co więcej, do jego wykonania nie będziesz musiał kupować kosztownych materiałów, a część potrzebnych rzeczy znajdziesz w zakamarkach swojego domu. Ostatecznym argumentem niech będzie jednak fakt, że zyskasz oryginalny element wyposażenia wnętrz, idealnie dostosowany do Twoich potrzeb.

Narzędzia i materiały na zagłówek

Zgromadź potrzebne materiały na podstawie naszej listy oraz wskazówek i zacznij tworzyć swój wymarzony zagłówek tapicerowany.

·       Sklejka o grubości około 62 mm

Tego typu materiał dostępny jest w każdym markecie budowlanym. Przed zakupem zmierz szerokość sklejki (powinna być nieco szersza od materaca, około 5 cm z każdej strony) i jej wysokość (zależna od Twoich preferencji). Mając przygotowane te dane, możesz poprosić o odpowiednie przycięcie płyty w sklepie. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na dalszym etapie pracy.

·       Gąbka tapicerska

Niech będzie dość gruba, by zagłówek był wygodny. Także poproś o jej przycięcie do rozmiaru sklejki.

·       Watolina

Dodaj 30 cm do wysokości i szerokości sklejki, a otrzymasz wymiar potrzebnej watoliny.

·       Tkanina

Pamiętaj, by zaopatrzyć się w materiał dobrej jakości, np. specjalną tkaninę obiciową. Kupisz ją zarówno w marketach budowlanych, jak i w pasmanteriach (również tych internetowych). Jeśli wystrój wnętrza sypialni zmieniasz rzadko, zdecyduj się na wyraziste kolory i charakterystyczny wzór. Zwolennicy częstych metamorfoz powinni postawić na neutralne kolory pasujące do różnych dodatków.

·       Inne przyrządy

Zszywacz tapicerski, nożyce, gwoździe, uchwyty, guziki błyszczące do pikowania, guziki pościelowe, igła tapicerska, nić tapicerska

Zagłówek tapicerowany DIY – krok po kroku

W tym akapicie podpowiemy Ci, jak wykonać krok po kroku oryginalny zagłówek tapicerowany z guzikami.

Krok 1

Przytnij płytę do odpowiedniego rozmiaru.

Krok 2

Zaznacz ołówkiem, gdzie chcesz umieścić guziki, np. co 20 centymetrów lub trzy rzędy: 4 guziki, 3 guziki, 4 guziki. Wywierć otwory o średnicy umożliwiającej przebicie się grubej igły tapicerskiej.

Krok 3

Przytnij gąbkę do rozmiaru sklejki, a do watoliny dodaj 30 cm z każdej strony. Nałóż watę na gąbkę, a następnie całość przytwierdź do sklejki za pomocą zszywacza.

Krok 4

Przytnij tkaninę (dodaj 10 cm z każdej strony) i załóż na sklejkę, a następnie zamocuj za pomocą zszywacza tapicerskiego. Boki materiału owiń tak, jak pakuje się prezenty.

Krok 5

Czas na przymocowanie guzików. Grubą igłę wraz z nicią włóż do otworu z tyłu i przebij materiał na drugą stronę. Następnie nawlecz guzik i wróć z igłą na drugą stronę. Wyciągnij igłę i naciągnij mocno nić. Na koniec na sznurek (na tył) nawlecz guzik pościelowy i zawiąż na słupek, by przednie błyszczące guziki były mocno przytwierdzone.

Krok 6

Zawieś zagłówek na ścianie (np. za pomocą uchwytów).

Pomysł na zagłówek tapicerowany do łóżka – jak zrobić go samodzielnie? - zdjęcie 2

Tapicerowane wezgłowie – do jakich wnętrz?

Tapicerowane zagłówki do łóżka pasują do wielu różnych wnętrz, ale szczególnie sprawdzą się w trzech typach aranżacji:

Sypialnie glamour

Nawet poprzez jeden element wystroju możesz wprowadzić królewski blichtr do swojej sypialni. Mowa tutaj przede wszystkim o wysokim zagłówku tapicerowanym, pikowanym w karo, kwadraty lub prostokąty. W takiej aranżacji sprawdzą się też zagłówki z boczkami podobnymi do oparć w fotelach uszakach. Jeśli chcesz wykonać samodzielnie tego typu zagłówek, wybierz odpowiednią tkaninę: welwet, plusz lub welur. Ważny jest też kolor. Są dwie opcje: stonowane barwy – np. beż, biel, czerń – lub mocniejsze kolory, np. fiolet, rubinowa czerwień, szmaragdowa zieleń czy turkus, które wyróżnią aranżację.

Nowoczesne wnętrza

Tutaj zasada jest jedna: im prościej, tym lepiej. Do nowoczesnych wnętrz wybieraj więc zagłówki tapicerowane o prostym kształcie, najlepiej gładkie, bez pikowania, w stonowanych kolorach. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się też tkaniny z motywami geometrycznymi lub abstrakcyjnymi.

Styl shabby chic

Subtelna sypialnia shabby chic wymaga szykownych rozwiązań. Dobrym pomysłem jest zagłówek z białego postarzanego drewna, o obłych kształtach, w środku tapicerowany miękkim beżowym materiałem.  

Przeczytaj też: Mieszkanie w stylu shabby chic

Jak dbać o czysty zagłówek?

Aby zagłówek tapicerowany prezentował się pięknie nie tylko na początku, zadbaj o jego odpowiednią pielęgnację.

-    Odkurzaj go przynajmniej raz na dwa tygodnie. W tym przypadku sprawdzi się odkurzacz akumulatorowy np. 2w1, który wykorzystasz zarówno do odkurzania podłóg (opcja pionowa), jak i tapicerki (odkurzacz ręczny).

-    Raz do roku odśwież zagłówek tapicerowany za pomocą odkurzacza do prania wodnego. Możesz kupić własny model, wypożyczyć lub zamówić usługę prania tapicerki.

-    Na bieżąco usuwaj powstałe zabrudzenia, np. tłuste plamy, ślady z długopisu lub czekolady. 

Mniej uciążliwe tłuste plamy usuniesz za pomocą ciepłej wody z mydłem. Jeśli zabrudzenia są poważniejsze, zastosuj rozpuszczalnik do plam i szampon do mebli tapicerowanych.

Szukasz funkcjonalnego sprzętu czyszczącego? Sprawdź odkurzacz bezprzewodowy Flexxo

Dodanie zagłówka tapicerowanego do łóżka to prosty sposób na metamorfozę sypialni, ale też idealne udogodnienie. Miękkie podparcie tapicerowane docenią przede wszystkim ci, którzy nie wyobrażają sobie wieczoru bez dobrej książki na dobranoc. To też świetna opcja dla osób, które od czasu do czasu pracują zdalnie ze swojego wygodnego łóżka. Warto przetestować!